
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12 травня 2021 року Справа № 903/130/21
за позовом: заступника керівника Волинської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Горохівської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Світовий консорціум сонця”
про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки
Суддя Вороняк А.С.
секретар судового засідання Коритан Л.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача: н/з,
від відповідача: н/з,
в судовому засіданні взяла участь прокурор відділу Волинської обласної прокуратури Присяжнюк І. В.
Встановив: заступник керівника Волинської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Горохівської міської ради звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Світовий консорціум сонця” про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем систематично не сплачується орендна плата упродовж 11 місяців, а порушення відповідачем умов договору оренди землі щодо несплати упродовж тривалого періоду платежів за користування орендованою земельною ділянкою є істотним, оскільки позбавляє позивача надходження коштів з орендної плати за землю до місцевого бюджету із подальшим їх розподіленням відповідно до законодавства.
Ухвалою Господарського суду Волинської області від 05.03.2021 справу № 903/130/21 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 24.03.2021.
24.03.2021 суд на місці ухвалив відкласти підготовче засідання; здійснити офіційне оприлюднення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України про повідомлення відповідача – Товариство з обмеженою відповідальністю “Світовий консорціум сонця” про дату та час судового засідання. Ухвалою суду від 24.03.2021 було повідомлено сторони про те, що підготовче засідання відбудеться 14.04.2021.
14.04.2021 від Горохівської міської ради надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника, зазначено, що Горохівська міська рада підтримує позовні вимоги.
Ухвалою суду від 14.04.2021 було повідомлено сторони та прокурора, що розгляд справи по суті відбудеться 12 травня 2021 року, та було розміщено офіційне оприлюднення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України про повідомлення відповідача – Товариство з обмеженою відповідальністю “Світовий консорціум сонця” про дату та час судового засідання.
Зазначена ухвала суду від 14.04.2021 направлялась на офіційну електронну пошту позивача.
Ухвала суду, що направлялась на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулась на адресу суду із відміткою поштового відділення: “адресат відсутній за вказаною адресою”.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
У відповідності із п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно з ч. 4 ст. 10 вищезазначеного Закону відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Виходячи з вимог ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України(далі - ГПК України) обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із п. п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
При неявці відповідача в судове засідання суд враховує, що відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" обов`язок щодо внесення змін про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, з поміж іншого і стосовно місцезнаходження, покладається на останню.
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
При цьому суд засвідчує, про здійснення офіційного оприлюднення на веб-порталі судової влади України 15.04.2021 інформації про повідомлення відповідача про розгляд справи № 903/130/21 Господарським судом Волинської області.
В судове засідання 12.05.2021 представник позивача та відповідача не прибули, проте були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи.
В судовому засіданні 12.05.2021 прокурор позов підтримала з підстав, викладених у позові, позовні вимоги просила задовольнити.
Беручи до уваги приписи ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, господарський суд визнавши зібрані докази достатніми для розгляду спору, -
встановив:
Між Пустомитівською сільською радою та ТзОВ «Світовий консорціум сонця» 23.04.2019 укладено договір оренди землі щодо земельної ділянки площею 12,8719 га з кадастровим номером 0720886400:00:001:0381 (цільове призначення - для експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій).
Відповідно до п. 1.2. договору оренди землі від 23.04.2019 № 1 земельна ділянка, яка є об`єктом оренди, належить до земель комунальної власності територіальної громади села Пустомити Горохівського району.
Земля передана в оренду на 49 років (п. 3.1 Договору).
Право оренди зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 24.06.2019, номер запису 32184338.
Згідно умов договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5625752,77 грн (п. 2.3 Договору), а розмір орендної плати за рік - 3% від нормативної грошової оцінки - 168772,58 грн (п. 4.1 договору).
Відповідно до п. 4.2 договору оренди землі від 23.04.2019 № 1 орендна плата вноситься орендарем рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 (тридцяти) календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця на рахунок орендодавця.
Разом з тим, зі змісту листів ГУ ДПС у Волинській області від 12.11.2020 №26341/10/03-20-04-03-10 та від 28.12.2020 № 62/10/03-20-04-03-10 від 28.12.2020 вбачається, що річна сума нарахування платежу згідно вказаного договору оренди складає 168772,58 грн, а місячна - 14064,38 грн.
За даними ІС «Податковий блок» станом на 01.11.2020 заборгованість з орендної плати за землю ТзОВ «Світовий консорціум сонця» становить 51302,44 грн (в тому числі залишок несплаченої пені 160,64 грн).
Податковий борг виник по зобов`язаннях, самостійно задекларованих платником у податковій декларації за 2019 рік в сумі 42193,16 грн. (по термінах сплати 30.11.2019 - 14064,38 грн, 30.12.2019 - 14064,38 грн, 30.01.2020 - 14064,40 грн).
На 2020 рік платником не подано до Горохівської ДІВ ГУ ДПС в області податкову декларацію з орендної плати за землю. Відтак у інтегрованій картці платника податку не відображено суму нарахувань період з лютого по грудень 2020 року.
Поряд з цим, згідно листа ГУ ДПС у Волинській області від 28.12.2020 №62/10/03-20-04-03-10 вбачається, що за даними ІС «Податковий блок» у 2020 році товариством сплачено 14064,38 грн. Вказаний платіж сплачений відповідачем 31.01.2020 відповідно до відомостей інтегрованої картки платника податку.
Зазначена інформація також підтверджується листом Горохівської міської ради від 30.12.2020 № 455.
Отже, відповідачем упродовж 2020 року лише один раз сплачувались кошти орендної плати, а саме 31.01.2020 в сумі 14064,38 грн, а відтак упродовж лютого-грудня 2020 року кошти орендної плати не сплачувались взагалі.
Таким чином, відповідачем систематично не сплачувалася орендна плата упродовж 11 місяців.
У відповідності до ст. 93 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), ст. 1 Закону України «Про оренду землі», право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно із статтею 792 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Абзацом 4 частини 1 статті 24 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
За ч. 3 ст. 285 Господарського кодексу України (далі - ГК України), орендар зобов`язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно із ст. 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ст. 21 ч. 2 Закону України «Про оренду землі»).
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовуються відповідно до вимог статей 285-287 Податкового кодексу України. Податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 288.7 ст. 288, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України).
Аналогічне положення міститься і в п. 4.2 договору оренди землі.
Крім того, відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Таким чином, законодавець визначив, що орендна плата за землю - це обов`язковий платіж, який має сплачуватися землекористувачем щомісячно.
Порушення відповідачем умов договору оренди землі щодо несплати упродовж тривалого періоду платежів за користування орендованою земельною ділянкою, як це передбачено договором, є істотним, оскільки в зазначеній мірі позбавляє позивача того, на що він розраховував при укладені договору, зокрема надходження відповідних коштів з орендної плати за землю до місцевого бюджету із подальшим їх розподіленням відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ч. 1 ст. 629 ЦК України).
Відповідно до частин першої та другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» в редакції, чинній на момент укладання договору, передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно зі статтею 13 вказаної редакції Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду землі» у редакції, чинній на момент укладання договору, істотними умовами договору оренди землі: є об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку ЇЇ внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з положеннями статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтею 24 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до частини першої статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до пункту «д» частини першої статті 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Аналіз вище вказаних норм права дає підстави для висновку, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати. Зазначені положення закону вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди.
Вказаний правовий висновок викладено Об`єднаною платою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у постанові від 06.03.2019 у справі №183/262/17 (провадження №61 - 41932сво18). Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 07.10.2020 у справі №313/780/19.
У постанові від 31.07.2020 у справі № 479/1073/18 Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди, а позивач не отримав того, на що він розраховував при укладанні договору.
У п. 2.23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справу спорах, що виникають із земельних відносин» (зі змінами і доповненнями) (далі - Постанова) роз`яснено, що при розгляді справ зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Згідно із ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.
Отже, невнесення орендарем упродовж 11 місяців орендної плати за землю є систематичною несплатою орендної плати. Тому, враховуючи зазначене місцевий бюджет Горохівської міської ради, не отримує грошові кошти, які могли б бути витрачені на потреби місцевої громади.
Відповідно до п. 12.3 Договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених цим договором.
Згідно ч. 3 ст. 291 ГК України, договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 188 ГК України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Приписами ч. 5 цієї статті встановлено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Пунктом 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна» від 29.05.2013 № 12 встановлено, що з урахуванням частини другої статті 124 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 № 15-рп/2002 у справі № 1-2/2002 приписи статті 188 ГК України та статті 11 ГПК України не позбавляють сторону договору права на звернення до суду з вимогою про зміну або розірвання договору оренди без дотримання порядку досудового врегулювання спору.
Отже, несплата орендної плати є суттєвим порушенням умов договору у розумінні ст.ст. 610, 651 ЦК України, одним із наслідків якого, згідно із ст. 611 цього Кодексу, є розірвання договору.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про оренду землі», у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
З аналізу правових норм вбачається, що вимога про повернення земельної ділянки є похідною від вимоги про розірвання договору оренди землі.
Отже, правовим наслідком розірвання договору оренди землі є обов`язок орендаря повернути земельну ділянку.
Відповідно до п. 7.1 договору оренди землі від 23.04.2019 № 1 після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він її одержав в оренду.
Відповідно до вимог Закону України від 06.09.2012 № 5245-VI (далі - Закон 5245-VI) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», який набрав чинності з 01.01.2013, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Статтею 122 Земельного кодексу України визначено повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування. Так, згідно ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до п. 10.6 договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 708-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження території територій територіальних громад Волинської області» затверджено склад новоутворених громад, зокрема до Горохівської територіальної громади увійшло с. Пустомити (Пустомитівська територіальна громада). Тобто на даний час розпорядником вказаних земель та орендодавцем є Горохівська міська рада.
Згідно п. 6-1 Перехідних та прикінцевих положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до прийняття закону про адміністративно- територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади); сформована територіальна громада с правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту.
Згідно листа Горохівської міської ради від 30.12.2020 № 455 вбачається, що перша сесія восьмого скликання Горохівської міської ради Луцького району Волинської області відбулася 01.12.2020, датою набуття повноважень Горохівською міською радою є 01.12.2020.
Зазначене підтверджується рішеннями Горохівської міської ради від 01.12.2020 № 1-1/2020 «Про початок повноважень депутатів Горохівської міської ради Луцького району, Волинської області» та рішення Горохівської міської ради від 01.01.2020 № 1-2/2020 «Про початок повноважень Горохівського міського голови Луцького району, Волинської області».
Зокрема, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Пустомитівська сільська рада перебуває в стані припинення з 20.01.2021 відповідно до рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації.
Моніторингом офіційного сайту Горохівської міської ради встановлено, що 04.12.2020 міською радою прийнято рішення № 1-30/2020 «Про початок реорганізації Пустомитівської сільської ради шляхом приєднання до Горохівської міської ради». Відповідно до цього рішення Горохівська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Пустомитівської сільської ради. Також вказаним рішенням передбачено утворення комісії з прийняття майна, активів та зобов`язань вказаної сільської ради та доручено Горохівському міському голові забезпечити своєчасне та повне прийняття і оприбуткування зазначеного майна, активів та зобов`язань.
В подальшому 28.01.2021 Горохівською міською радою прийнято рішення № 5-3/2021 «Про прийняття у комунальну власність Горохівської міської територіальної громади та затвердження актів приймання-передачі майна сільських рад, які увійшли до складу Горохівської міської територіальної громади шляхом реорганізації та його балансоутримувачів», яким прийнято безоплатно з 01.01.2021 у комунальну власність Горохівської міської територіальної громади в особі Горохівської міської ради Луцького району Волинської області майно сільських рад, які увійшли до складу цієї громади шляхом реорганізації згідно з додатком 1 та затверджено акти приймання- передачі майна сільських рад (додаток 2 до рішення).
Дана земельна ділянка перейшла у комунальну власність Горохівської міської ради відповідно до п.4 частини 6 Перехідних та прикінцевих положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Таким чином, земельна ділянка площею 12,8719 га з кадастровим номером 0720886400:00:001:0381 (цільове призначення - для експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій), яка на момент укладення договору належала до земель комунальної власності територіальної громади села Пустомити Горохівського району, на даний час, в силу ч. 1 ст. 122 ЗК України, підлягає поверненню територіальній громаді в особі Горохівської міської ради.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Беручи до уваги наявні в матеріалах справи пояснення та докази сторін, той факт, що відповідач впродовж 11 місяців не сплачує орендну плату, несплата орендної плати є суттєвим порушенням умов договору у розумінні ст. ст. 610, 651 ЦК України, одним із наслідків якого, згідно із ст. 611 ЦК України є розірвання договору, той факт, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку (п. 7.1 договору оренди землі від 23.04.2019 № 1), господарський суд, оцінюючи за своїм переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному й об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. Договір оренди земельної ділянки від 23.04.2019, що укладений між Пустомитівською сільською радою (правонаступник Горохівська міська рада) та ТзОВ «Світовий консорціум сонця», право оренди щодо якого зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 24.06.2019, номер запису 32184338 слід розірвати та зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Світовий консорціум сонця" повернути Горохівській міській раді земельну ділянку площею 12,8719 га з кадастровим номером 0720886400:00:001:0381 (цільове призначення - для експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій).
Враховуючи приписи щодо покладення судового збору на учасників судового процесу в залежності від результату вирішення спору, передбачені ст.129 ГПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути 4549 грн. судового збору за результатами розгляду позовної заяви.
Керуючись ст.73-79, 86, 129, 185, 232, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
вирішив:
1. Позов задовольнити.
2. Розірвати договір оренди земельної ділянки від 23.04.2019, що укладений між Пустомитівською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Світовий консорціум сонця», право оренди щодо якого зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 24.06.2019, номер запису 32184338.
3. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Світовий консорціум сонця" (04073, вул. Рилєєва, 7/11, м. Київ, код ЄДРПОУ 42908789) повернути Горохівській міській раді(45701, вул. Шевченка, 17, м.Горохів, Волинська область, код ЄДРПОУ 04051276) земельну ділянку площею 12,8719 га з кадастровим номером 0720886400:00:001:0381 (цільове призначення - для експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій).
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Світовий консорціум сонця" (04073, вул. Рилєєва, 7/11, м. Київ, ЄДРПОУ: 42908789) на користь Волинської обласної прокуратури (43000, Волинська обл., місто Луцьк, вулиця Винниченка, 15, код ЄДРПОУ 02909915) сплачену суму судового збору в сумі 4549(чотири тисячі п`ятсот сорок дев`ять) гривень, зарахувавши його на р/р UA93 8201720000035216072004945 в Державній казначейській службі України, МФО 820172, код 02909915.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено
24.05.2021
Суддя А. С. Вороняк