
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2021 року 320/978/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, з урахуванням: розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), в тому числі із зазначенням надбавки за специфічні умови проходження служби в відсотковому розмірі та грошовому розмірі, доплата за службу в нічний час в відсотковому та грошовому розмірі та премії у відсотковому та грошовому розмірі;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 за рівноцінною посадою поліцейського, посаді, яку обіймав ОСОБА_1 на день звільнення, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції чинній на теперішній час, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016, із обов`язковим зазначенням відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та із обов`язковим зазначенням та врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), в тому числі з врахуванням додатково у відсотковому та у грошовому розмірі надбавки за специфічні умови проходження служби, за службу в нічний час, та з урахуванням відсоткового та грошового розміру премії для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , яка призначена та виплачується на даний час.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсія якому у 2015 році була призначена за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262).
Позивач повідомляє, що на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) та від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) у березні 2018 року його пенсію було перераховано з 01.01.2016 на підставі відповідної довідки від 22.03.2018 №/A-1003014948 про розмір грошового забезпечення, яке складалося з посадового окладу (2400,00 грн.), окладу за військовим (спеціальним) званням капітану міліції (1800,00 грн.), надбавки за вислугу років (45% - 1890,00 грн.) та премії (5,41% - 329,47 грн.). При цьому позивач стверджує, що не була врахована така складова грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, яка виплачувалася та момент виходу на пенсію та яка була вказана у грошовому атестаті №16.
Позивач повідомив, що 19.11.2019, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 про визнання протиправним та нечинним пункту 3 постанови №103, у нього виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням надбавок, доплат, підвищень та премії, які додатково виплачуються на 19.11.2019.
Враховуючи наведене, позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про видачу йому оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак відповідач листом від 19.01.2021 №Ф-1154/22 відмовив у задоволенні заяви позивача, що і стало підставою для звернення до суду з позовом у цій справі.
Відповідач своїм правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не скористався, відзив на адміністративний позов до суду не надав.
Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області у поясненнях по справі зазначило, що оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами та окладами за спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016. При цьому, види та розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на січень 2016 року були зазначені у довідці Головного управління МВС України в Київській області, яка і була врахована при здійсненні перерахунку пенсії позивача.
При цьому третя особа, з посиланням на правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 12.03.2018 у справі №802/2196/17-а, зазначила, що види грошового забезпечення, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №1294), з яких розраховувалася пенсія позивача на момент її призначення, до вищевказаної довідки не включені, позаяк Постанова №1294 не поширюється на поліцейських.
За таких обставин, третя особа вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 зупинено провадження у справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2021 поновлено провадження у справі та вирішено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Міським відділом №2 Білоцерківського МУ ГУ МВС України в Київській області 12.03.1996, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262 та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області.
Так, пенсія була призначена позивачеві з 17.03.2015 у розмірі 56% грошового забезпечення, яке, у свою чергу, складалося з: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням; надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, таких як надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та премії (160%).
Саме такі види грошового забезпечення вказані в грошовому атестаті №16, складеному при звільненні позивача.
11.11.2015 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №988, якою визначено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Ця постанова набрала чинності 02.12.2015.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №103, пунктом 3 якої передбачено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
На виконання зазначених актів Головним управлінням МВС в Київській області була складена довідка від 22.03.2018 №/A-1003014948 про розмір грошового забезпечення позивача, яке дорівнює 6419,47 грн. та складається з:
- посадового окладу (2400,00 грн.);
- окладу за військовим (спеціальним) званням капітану міліції (1800,00 грн.);
- надбавки за вислугу років (45% - 1890,00 грн.);
- премії (5,41% - 329,47 грн.).
На підставі цієї довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області 01.05.2018 перераховано пенсію позивача та визначено її розмір на рівні 80% грошового забезпечення - 5135,58 грн., з урахуванням доплати (1283,90 грн.) - 6419,48 грн. При цьому, підсумок пенсії з надбавками становить 9228,28 грн.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою від 29.11.2020, в якій зазначив, що 19.11.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 про визнання протиправним та нечинним пункту 3 Постанови №103, що є підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019. У зв`язку з цим, позивач просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням таких складових: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; процентна надбавка за вислугу років; оплата за службу в нічний час; премія.
У відповідь на вказану заяву Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України листом від 19.01.2021 №Ф-1154/22 повідомив позивачу, що на виконання Постанови №103 та Постанови №988 МВС України та ліквідаційними комісіями ГУМВС в областях та місті Києві були підготовлені та надіслані до територіальних органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення та їх розмір станом на січень 2006 року. При цьому, за січень 2016 року поліцейським була виплачена лише премія, а інші надбавки не виплачувалися.
Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України послався на правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у зразковій справі №802/2196/17-а, за яким для включення до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії виплат, які фактично не встановлювалися та не виплачувалися поліцейським за січень 2016 року, підстави відсутні.
На підставі викладеного, Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України повідомив позивачу про відсутність підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з положеннями статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частиною другою статті 51 Закону №2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262.
Так, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як було вказано вище, Кабінет Міністрів України постановою №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до положень пункту 4 постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби;
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Відповідно до пункту 2 постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону №580 та Постанови №988 МВС 06.04.2016 видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 4 Розділу ІІ Порядку №260 передбачено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.
Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Поліцейським, які отримують підвищені посадові оклади, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачується з урахуванням підвищених посадових окладів.
У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.
Згідно з пунктом 12 Розділу ІІ Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.
Залежно від виконання показників преміювання (у тому числі успішного виконання службових обов`язків, допущення проступків, застосування до поліцейських дисциплінарного стягнення в установленому законодавством порядку), які можуть впливати на розмір премії, до наказу про преміювання за відповідний місяць можуть уноситися відповідні зміни та проводитися перерахунок премії на підставі мотивованого рапорта (звернення) керівника.
Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Поліцейським поліції охорони виплата премії здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць разом з виплатою грошового забезпечення
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (тут і далі - Порядок №45, в редакції, чинній на момент звернення позивача до відповідача із заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18)).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для перерахунку пенсії є:
- зміна розміру грошового забезпечення на підставі рішення КМУ;
- введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій.
Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 12 грудня 2018 року у справі №802/2196/17, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Таким чином, оскільки право у позивача на перерахунок пенсії виникло у січні 2016 року, у довідці для перерахунку пенсії належить вказати усі додаткові види грошового забезпечення та премію у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 29.07.2020 у справі №636/3610/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 90652665).
За таких обставин, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто станом на січень 2016 року, розмір премії дорівнював 5,41%, а надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції не виплачувалась.
Посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, яка набрала законної сили 05.03.2019, суд вважає безпідставними, оскільки цим рішенням були визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
У той же час, спірні правовідносин врегульовувалися пунктом 3 Постанови №103 та додатком 3 Порядку №45 (затверджена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які не оскаржувалися у рамках адміністративної справи №826/3858/18.
Не є переконливими і посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019 та яким визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови №103, оскільки це судове рішення не змінює порядок та підстави проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського.
Так, як до прийняття Окружним адміністративним судом міста Києва рішення у справі №826/12704/18, так і після цього, передбачено, що підставою для перерахунку пенсії, призначеної за Законом №2262, є або зміна розміру грошового забезпечення на підставі рішення КМУ або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій. Такі умови передбачені статтями 43 та 63 Закону №2262 та пунктом 1 Порядку №45, які не зазнали змін у зв`язку з набранням законної сили рішенням суду у справі №826/12704/18.
Суд звертає увагу на те, що включення до складу грошового забезпечення начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) було передбачено і до прийняття Окружним адміністративним судом міста Києва рішень у справах №826/3858/18 та №826/12704/18.
Умовою для включення додаткових видів грошового забезпечення до довідки для перерахунку пенсії, згідно з вищенаведеними положеннями Порядку №45, є визначення та виплата таких додаткових видів грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами). Вказана умова залишається чинною і на теперішній час.
Цей висновок суду підтверджується і тим, що у довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанов №988 та №103 був включений такий додатковий вид грошового забезпечення як премія, розмір якої визначався станом на січень 2016 року, що і є моментом виникнення права позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з прийняттям постанови №988.
Суд зауважує, що право позивача на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, закріплено частиною другою статті 51 Закону №2262. Це право виникло у позивача 01.01.2016 у зв`язку з прийняттям Постанови №988 та набранням нею чинності 02.12.2015, а тому прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №103, яке за своєю суттю є лише рішенням про здійснення перерахунку пенсії, не впливає на таке право позивача. Наведене підтверджується і тим, що незважаючи на те, що Постанова №103 набрала чинності з 1 березня 2018 року, нею передбачено здійснити перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2016 року, тобто з моменту виникнення у таких осіб права на перерахунок. Звідси, як внесення змін до Постанови №103, так і визнання її положень протиправними та нечинними у судовому порядку не впливають на наявність у позивача права на перерахунок його пенсії, яке виникло у нього 01.01.2016 та яке має реалізовуватися з урахуванням складових грошового забезпечення, які були визначені та виплачувалися саме у січні 2016 року.
Отже, набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18 не є підставою для перерахунку пенсії позивача, оскільки у зв`язку з прийняттям такого рішення не відбулася зміна розміру грошового забезпечення та не були введені нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії.
Наведені обставини і відрізняють цю справу від зразкової справи №160/8324/19, під час якої Верховним Судом було встановлено, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій військовослужбовців, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Наведений висновок Верховного Суду був зроблений у зв`язку з тим, що після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням у справі №826/3858/18 військовослужбовці мають право на включення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не лише посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення.
У зв`язку з цим висновок Верховного Суду у справі №160/8324/19 не є релевантним до спірних правовідносин, оскільки, як було вказано вище, право позивача на врахування у складі грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії усіх його складових (у тому числі премії та надбавки за специфічні умови проходження служби) було передбачено як до, так і після прийняття Постанови №103, та виникло у нього 01.01.2016 відповідно до положень пункту 4 постанови №988. Отже, набрання законної сили рішенням у справі №826/12704/18 не є підставою для перерахунку пенсії позивача, оскільки не свідчить про виникнення у позивача передумов для такого перерахунку, визначених Законом №2262 та Порядком №45.
При цьому, саме факт виплати премії та надбавок поліцейським у січні 2016 року є визначальним для вирішення питання про включення такої премії та надбавки у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно з правовим висновком, викладеним Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 12.12.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 79112740).
Для посади позивача зазначена надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції не має постійного характеру, а обумовлюється успішним виконанням повноважень, якістю, складністю, обсягом та важливістю виконуваних завдань, залученням до розробки проектів нормативно-правових актів тощо. Оскільки на момент виникнення права на перерахунок пенсії за посадою, відповідною тій, з якої звільнено позивача, не було передбачено (не виплачувалось) такого додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за специфічні умови проходження служби, відповідач правомірно не включив її у довідку для перерахунку пенсії позивача.
Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 22 липня 2020 року у справі №825/801/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 90519398) та від 24 жовтня 2019 року у справі №529/750/17.
Не є переконливими і твердження позивача про те, що відповідачем не була врахована така складова грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, яка виплачувалася та момент виходу на пенсію та яка була вказана у грошовому атестаті №16.
Так, суд зазначає, що надбавка за виконання особливо важливих завдань була передбачена Постановою №1294, яка не поширюється на поліцейських. Ця надбавка на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, а тому правомірно не була вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 12.03.2018 у справі №802/2196/17-а.
При вирішенні даної справи суд враховує, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
На переконання суду, питання, які можуть вплинути на результат розгляду даної справи, судом було розглянуто та надано їм оцінку у повній мірі.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Проте, позивачем не було доведено суду обґрунтованості позовних вимог.
З огляду на зазначене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Балаклицький А. І.