Рішення № 97084505, 30.04.2021, Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
30.04.2021
Номер справи
589/3457/18
Номер документу
97084505
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 589/3457/18

Провадження № 2/589/23/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2021 року Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі: головуючого судді - Євдокімової О.П.

за участю секретаря - Мусіхіної І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Шосткинського міськроайонного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинське УЕГГ ПАТ «Сумигаз», Шосткинське ВР ТОВ «Сумигаз Збут», третя особа УПСЗН Шосткинської міськради про визнання незаконними позбавлення пільгових кубів газу та недостовірне нарахування кубів газу в повідомлених про оплату, які не співпадають з показниками лічильника та зобов`язати вчинити перерахування об`ємів спожитого газу.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить

- визнати дії Товариства з обмеженою відповідальністю "СУМИГАЗ ЗБУТ" та АТ «СУМИГАЗ» стосовно позбавлення його пільгових кубів газу та неправомірного нарахування об`ємів споживчого газу до сплати, такими що не відповідають фактичним показанням лічильника.

- зобов`язати ТОВ "СУМИГАЗ ЗБУТ" та ПАТ «СУМИГАЗ» вчинити ретельний перерахунок за його особовим рахунком спожитого об`єму газу з березня 2017 р. по липень 2018 року включно.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до договірних відносин між ним та ТОВ "СУМИГАЗ ЗБУТ", на його ім`я відкрито особовий рахунок. Він має статус інваліда війни та згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та право на 100 процентну знижку за користування комунальними послугами, зокрема з газопостачання. Відповідачами нараховано йому оплату за використання газу зверх пільгової норми у жовтні 2017р , березні 2018р., квітень 2018р., червень 2018р. в результаті чого йому нарахували заборгованість. Вважає, що пільгову кількість кубів газу в опалювальний період він не використав понад норму, що передбачена законодавством, так як опалювальний період обрахований відповідачами не вірно. Крім цього зазначає, що позивачем не вірно зазначені показники лічильника, а тому безпідставно нараховано борг за період з березня 2017 р. по липень 2018 р. Оскільки заборгованості за спожитий газ не має, то розмір заборгованості, яку зазначено у повідомленні про погашення заборгованості, відповідачем створена штучно та безпідставно. Тому просить задовольнити його позовні вимоги.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили задовольнити їх в повному обсязі. Обґрунтовували тими ж підставами.

Представник ТОВ "СУМИГАЗ ЗБУТ" подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись не те, що ТОВ " СУМИГАЗ ЗБУТ " здійснює постачання природного газу Позивачу, який користується пільгою по оплаті спожитого природного газу у розмірі 100% як інвалід війни І-ї групи. Однак, позивач, маючи пільгу по оплаті послуг спожитого природного газу, використав природний газ понад пільгову норму, надану йому державою, станом на 01.08.2019 на показник лічильника 41528,8 м3. має заборгованість у розмірі 3949,57 грн. Наголосив, що ТОВ " СУМИГАЗ ЗБУТ " не здійснює перевірки походження показників газового лічильника, що передаються Оператором ГРМ, а лише проводить по ним нарахування та щомісяця отримує дані від Оператора ГРМ по кожному споживачу. Позивачу було проведено нарахування за спожитий природний газ у чіткій послідовності до показників переданих Оператором ГРМ - АТ " СУМИГАЗ ЗБУТ ". (а.с.25-32).

Представник ПАТ " СУМИГАЗ " подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки позивачем не обґрунтовано підстав звернення до кількох відповідачів та чіткого розподілу позовних вимог до кожного відповідача, крім цього вони здійснюють нарахування за використаний газ на підставі наданих їм об`ємів використаного газу і не наділені повноваженнями обраховувати вартість використаного газу за іншими показниками. (а.с.67-69).

Представник відповідачів ТОВ " СУМИГАЗ ЗБУТ " ПАТ «СУМИГАЗ» позов не визнала за його безпідставністю, просила відмовити у його задоволенні.

До участі у справі у якості третьої особи було залучено Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації (а.с.184).

Представники Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації Ковбаса Т.В. та Моргулець О.С., кожен окремо позов не визнали просили відмовити у його задоволенні за його безпідставністю. Та пояснили, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки позивачу всі пільги були нараховані відповідно до перерахунку по оплаті газопостачання відповідно до чинного законодавства з урахуванням соціальних нормативів опалювального та неопалювального сезону .

Заслухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідачів, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною першою ст. 15, частиною 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Тлумачення вказаних норм дозволяє зробити висновок, що для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити, які ж права чи інтереси позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав чи інтересів позивач звернувся до суду.

Відповідно до пункту 2-4 розділу ІІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП 30 вересня 2015 року № 2496 постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.

З метою належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу в Україні, в Законі України "Про ринок природного газу" передбачено загальні правила розподілу та постачання природного газу споживачам.

Приписами ст.12 Закону визначено, що постачання природного газу здійснюється відповідно договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості, споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Постачання природного газу здійснюється згідно Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. №2496, які набрали чинності 27.11.2015р. та відповідно до Кодексу газорозподільних систем, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494 за умови наявності діючого між Споживачем Оператором ГРМ договору розподілу газу, яким є ПАТ «СУМИГАЗ».

На виконання вимог ст.ст.12,40 Закону України «Про ринок природного газу» НКРЕКП затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам (постанова НКРЕКП від 30.09.2015р. №2500, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за 1386/27381 і Типовий договір розподілу природного газу (постанова НКРЕКП від 30.09.2015р. №2498, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за №1384/27289. Дата набрання чинності вищевказаних постанов НКРЕКП - 01.12.2015р.

Відповідно до сукупності норм, передбачених ч.1 ст.12 Закону України «Про ринок природного газу» та п.3 Правил, постачання природного газу здійснюється відповідно договору, який має відповідати типовому договору постачання природного газу побутовим споживачам, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Споживач окрім іншого, зобов`язаний, зокрема, укласти договір про постачання природного газу (ч.2. ст.13 Закону).

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч.1 ст.638 ЦК України).

Частина 1 ст.628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За приписами п.п.2,3 розділу III Правил, постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.

За договором постачання природного газу постачальник зобов`язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Підтвердженням приєднання до умов договору є підписана та повернута заява-приєднання та/або сплачений споживачем рахунок постачальника за поставлений природний газ, та/або фактичне споживання природного газу.

Установлено, що позивач є споживачем природного газу, а ПАТ «Сумигаз»- Оператором ГРМ, виконавцем комунальної послуги, спрямованої на задоволення потреби фізичної особи у забезпеченні газопостачанням за адресою АДРЕСА_1 .(а.с.13). в якому зареєстрований та фактично проживає один (а.с.4,12,15), на умовах договорів від 16.02.2008р. та 24.01.2013р.(а.с. 6-9). Позивач є інвалідом війни ІІ - ї гр.. та ветераном війни(а.с.5) в зв`язку з чим перебуває на обліку в Базі даних ЄДАР осіб, які мають право на пільги користується 100% знижкою плати за природний газ(а.с. 16- 18).

Звертаючи до суду з вказаним позовом ОСОБА_1 посилається на те, що ТОВ «Сумигаз ЗБУТ» визначив недостовірну заборгованість за спожитий природний газ порушив його права як споживача.

Однак, така вимога до ТОВ «Сумигаз ЗБУТ» не може бути заявлена як до постачальника природного газу з огляду на те, що останній не здійснює перевірку походження показників газового лічильника, що передаються Оператором ГРМ, а лише проводить по ним нарахування та щомісяця отримує дані від Оператора ГРМ по кожному споживачу.

За приписами абз.1 п.25 Правил побутовий споживач є відповідальним за несвоєчасне внесення плати за надані послуги з газопостачання та за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за Типовим договором постачання природного газу сторони несуть відповідальність, передбачену Типовим договором постачання природного газу та чинним законодавством України (п.8.1 Типового договору постачання природного газу).

Споживач зобов`язується дотримуватись вимог Правил, своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлений природний газ на умовах, визначених договором (п.20 розділу II Правил).

Так побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.

У разі неотримання оператором ГРМ до 06 числа, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу по об`єму споживача за розрахунковий період визначається оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу.

Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об`єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань.

Слід зазначити, що норми пільгового споживання, право на яке має позивач, надаються щомісячно, а не в загальній сумі на календарний рік, а тому власне позивач мав обов`язок фіксувати фактичні витрати газу. Отже, обов`язок подавати дані лічильника покладено на споживача послуг.

У засіданні позивач підтвердив, що показники лічильника надавав по газу не завжди своєчасно.

Згідно п.4 ч.2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу.

Відповідно до ч.З ст.38 Закону України «Про ринок природного газу», п.4 гл.2 розділу І та п.5 гл.5 розділу III Кодексу ГРМ, п.7.2 Типового договору розподілу природного газу Оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством та договором розподілу. Для належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов`язаний забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання та інших обв`язків, передбачених чинним законодавством. Споживач також зобов`язаний дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 1 гл.4 розділу IX Кодексу ГРМ встановлено, що у разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

Як зазначалось вище, відповідно до п.4 гл.4 розділу IX Кодексу ГРМ Та п.5.5 Типового договору Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показів лічильника природного газу споживача та зобов`язаний не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу (з урахуванням встановленого строку для контрольного огляду вузла обліку) та формувати об`єм розподілу і споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань.

Згідно п.2 гл.6 розділу X Кодексу ГРМ контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності). Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до п.2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить, зокрема відмова в доступі до об`єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ) за їх наявності на об`єкті споживача.

Пунктом 4 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ встановлено, що у разі відмови в доступі до об`єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (за його наявності на об`єкті споживача), визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання ПРИРОДНОГО газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня забезпечення вільного ДОСТУПУ представникам Оператора ГРМ для контрольного зняття показань лічильника. При цьому представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об`ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення і до цього часу споживач може забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ для контрольного зняття показань лічильника газу. У разі забезпечення споживачем доступу представникам Оператора ГРМ протягом цього строку для контрольного зняття показань лічильника газу та зняття таких показань процедура нарахування за граничними об`ємами споживання природного газу населенням не застосовується.

17. 10. 2017р. складено акт контролером відділу інспектування ПАТ «Сумигаз» ОСОБА_2 було складено акт про те, що при обході вул.Ломоносова абонент ОСОБА_1 відкрив хвіртку та зі словами «меня нет дома» хвіртку швидко закрив.(а.с. 65).

В Службовій записці від 0.17.2017р. майстру відділу інспектування ОСОБА_3 від контролера ОСОБА_4 зазначено, що його не допустили до зняття показників газового лічильника по АДРЕСА_1 (а.с. 66)

06.12.2017 донькою Позивача було відмовлено в доступі до власного об`єкту, внаслідок чого працівники ПАТ «Сумигаз» не здійснили контрольне зняття показників лічильника газу, що зафіксовано Актом про порушення № 254 та попереджено позивача про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об`ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акту у разі незабезпечення доступу представникам Оператора ГРМ для контрольного зняття показань лічильника газу (а.с.69 )

27.12.2017р. Позивач був попереджений про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об`ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення і до цього часу споживач може забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ для контрольного зняття показань лічильника газу. Також в Акті про порушення Позивача було повідомлено про те, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 03.05.2018 о 13.00 за адресою АДРЕСА_2 (а.с. 70-71)

27.12.2017р. Протоколом № 49 вирішено відкласти прийняття рішення до 5.01.2018р. (а.с. 73 )

05.01.2018 Протоколом № 1 вирішено в зв`язку з тим, що Акт від 06.12.2017 р. був направлений рекомендованим поштовим відправленням Позивачу та вручений за адресою Позивача ДП «Укрпошта» його доньці в зв`язку з тим, що ОСОБА_1 по ЗО грудня 2017 знаходився на лікуванні в м.Київ, постійно діюча комісія ПАТ «Сумигаз» (Шостка) з розгляду актів про порушення прийняла рішення граничні об`єми споживання природного газу населенням по Акту про порушення № 254 від 06.12.2017 не застосовувати.(а.с. 74 )

05.01.2018 до відповідача надійшла заява від Позивача про розірвання пломбувального дроту, в зв`язку з чим він допустив працівників підприємства для зняття лічильника газу на експертизу;

13.03.2018 р. між позивачем та ТОВ «Сумигаз Збут» укладено угоду про погашення заборгованості з послуги газопостачання, згідно якого позивач зобов`язався сплатити останньому 492,53 грн.(а.с.22)

22.03.2018 р. Позивач надав заяву-приєднання до умов договору постачання природного газу чим підтвердив згоду з зазначеними умовами. (а.с. 97-101)

26.03.2018 - під час відновлення газопостачання будинку позивач також допустив оператора до зняття показників з лічильника газу.

12.04.2018 Позивачем було відмовлено в доступі до власного об`єкту, внаслідок чого працівники ПАТ «Сумигаз» не здійснили контрольне зняття показників лічильника газу, що зафіксовано Актом про порушення № 301 .(а.с.75-76 ) В Акті про порушення № 301 від 12.04.2018 Позивач був попереджений про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об`ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення і до цього часу споживач може забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ для контрольного зняття показань лічильника газу. Також в Акті про порушення Позивача було повідомлено про те, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акту буде проводити засідання 03.05.2018 о 13.00 за адресою м.Шостка, вул. Короленка, 19а.

Оскільки Позивач відмовився від підписання зазначеного Акту про порушення, про що зроблено відмітку в обох примірниках акта про порушення, один з примірників відповідно до вимог Кодексу ГРМ (п.4 гл.5 р.ХІ) направлений Позивачу рекомендованим поштовим відправленням та отриманий ним 25.04.2018.

Однак протягом 20 днів з дня складання Акту про порушення Позивач не забезпечив працівникам ПАТ «Сумигаз» доступ до будинку для проведення контрольного зняття показань лічильника газу.

За результатами засідання постійно діючої комісії АТ «Сумигаз» (м.Шостка) з розгляду актів, про порушення, на яке Позивача було запрошено належним чином, було прийнято, рішення, визначення об`єму спожитого природного газу за адресою АДРЕСА_1 здійснювати за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з 26.03.2018 до дня забезпечення вільного доступу представників ПАТ «Сумигаз» для контрольного зняття показників лічильника газу (Протокол № 13 від 03.05.2018).(а.с. 77)

Відповідно до пунктів 11, 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ при задоволенні комісією Акту про порушення складається Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного, газу, Яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення Акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

11.05.2018р. Актом –розрахунком розраховано необлікований об`єм природного газу у розмірі 138,28 м3 з 27.03.-31.03.2018р. (а.с.78)

Листом № 5т02.1 -СЛ-2553-0518 від 23.05.2018 ПАТ «Сумигаз» було надіслано на адресу Позивача рахунок на оплату донарахованого об`єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 27.03.2018 по 31.03.2018. Зазначений лист повернутий ДП «Укрпошта» на адресу ПАТ «Сумигаз» з поміткою «за закінченням встановленого строку зберігання».

20.08.2018 Позивач забезпечив доступ працівникам Оператора ГРМ для зняття контрольних показань лічильника газу, про що був складений Акт про усунення порушення з зазначенням показників лічильника газу на момент усунення порушення -14243,5 м

Отже в 2017 році працівники Оператора ГРМ отримали доступ до лічильника газу Позивача один раз 28.03.2017.

Сам Позивач у судовому засіданні також підтвердив, що він дійсно не допускав працівників Відповідача для контрольного зняття показань лічильника газу 12.04.2018.

21.08.2018 (день відновілення газопостачання будинку) в зв`язку з усуненням Позивачем порушення об`єм розподілу та споживання природного газу за адресою Позивача визначається Оператором ГРМ за показаннями лічильника газу.

Так 30.08.2018 постійно діючою комісією АТ «Сумигаз» (Шостка) з розгляду актів про порушення розглянуто заяву Позивача від 20.08.2018 про виконання перерахунку спожитого газу за адресою АДРЕСА_1 за показаннями лічильника та прийнято рішення з 15.04.2018 до 07.08.2018 визначення об`єм спожитого природного газу здійснювати за граничними об`ємами споживання природного газу населенням без урахування опалювального приладу. В зв`язку з цим з 31.08.2018 Оператором ГРМ проведено перерахунок обсягів спожитого природного газу, відповідно до якого зняті нарахування по граничним об`ємам споживання в розмірі 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період з 15.04.2018 по 06.08.2018. Перерахунок відображений в рахунку плати за спожитий газ за серпень 2018 в графі «Перерахунки».

Таким чином судом встановлено, Позивач порушив свої зобов`язання, не забезпечив допуск працівників Оператора ГРМ до власного об`єкта для здійснення ними контрольного зняття показань лічильника газу, в результаті чого останні правомірно застосували, передбачений діючим законодавством, альтернативний спосіб фіксації використаного газу.

Отже дії Оператора ГРМ - АТ «Сумигаз» з питань розподілу природного газу, визначення об`єму розподіленого/спожитого природного газу та комерційного обліку розподіленого природного газу у спірний період за показаннями лічильника газу та за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з 26.03.2018 до дня забезпечення вільного доступу представників Відповідача для контрольного зняття показників лічильника газу є законними, правомірними, такими, що відповідають діючому законодавству. Нарахування об`ємів спожитого природного газу Позивачу проведено у відповідності до чинного законодавства України,

Крім цього судом встановлено, в березні 2017 об`єм споживання природного газу за адресою Позивача, який визначений Оператором ГРМ, склав 458 м3, що на 55,23 м3 більше соціального нормативу, щодо оплати якого держава надає пільги (458 - 402,77).- Вартість 55,23 м3 газу становить 379,91 грн. З урахуванням заборгованості за попередні періоди в сумі 64,95 грн. Позивачу був наданий рахунок на оплату..за березень 2017 на суму 444,85 грн.(379,91 + 64,95).

В березні 2018 об`єм споживання природного газу за адресою Позивача, який визначений Оператором ГРМ та-на який було-нараховано плату Постачальником, склав 465,22 м3. При цьому плата за газ була нарахована з урахуванням пільги за 17 днів фактичного споживання природного газу з 1 березня до 11 березня включно та з 26 березня по 31 березня включно (оскільки газопостачання будинку було припинено з 12.03.2018 по 26.03.2018).

В квітні 2018 Оператором ГРМ було проведено перерахунок обсягів спожитого в березні природного газу "Відповідно до переданих Позивачем показань лічильника (відображено в рахунку за квітень в графі «Перерахунки»), згідно з яким об`єм спожитого в березні газу становив 381 м Відповідно ТОВ «Сумигаз Збут» було здійснено перерахунок плати, який відображено в рахунку за квітень в графі «Перерахунки за квітень».

В травні 2018 ТОВ «Сумигаз Збут» здійснено перерахунок плати за спожитий в березні природний газ з урахуванням 100% знижки в межах соціального нормативу використання природного газу 363,93 м3. Сума перерахунку склала -1388,58 грн. та відображена в рахунку за травень 2018 в графі «Перерахунки у травні 164,35 м3 * 6,9579 грн/м3)

3 27.03.2018 по 06.08.2018 включно об`єм розподілу та споживання природного газу за адресою Позивача визначався Оператором ГРМ за граничними об`ємами споживання природного газу населенням, визначеними у Додатку № 15 до Кодексу ГРМ:

за наявності газової плити та водонагрівача - 23,6 куб, метра на одну особу на місяць;

на індивідуальне опалення в будинках - 11 куб, метра м кв на місяць в опалювальний період;

якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити ЗО відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.

3 21.08.2018 об`єм розподілу та споживання природного газу за адресою Позивача визначається Оператором ГРМ за показаннями лічильника газу.

31.08.2018 Оператором ГРМ (АТ «Сумигаз») проведено перерахунок обсягів спожитого природного газу, відповідно до якого зняті нарахування по граничним об`ємам споживання в розмірі ЗО відсотків від граничного обсягу в опалювальний період з 01.05.2018 по 06.08.2018. В зв`язку з цим Відповідачем (ТОВ «Сумигаз Збут») здійснено перерахунок плати за спожитий за вказаний період природний газ на перерахований Оператором ГРМ об`єм природного газу. Сума перерахунку склала -6198,07 грн. та відображена в рахунку за серпень 2018 в графі «Перерахунки у серпні -903,28 м3 * 6,9579 грн/м3).

Таким чином, розрахунки за спожитий природний газ здійснюються ТОВ «Сумигаз Збут» на підставі даних про об`єм газу, визначений Оператором ГРМ, відповідно до діючого законодавства, отже відсутні законні підстави зобов`язати ТОВ «Сумигаз Збут» здійснення перерахунків визначених Оператором ГРМ об`ємів та обсягів розподілу та споживання природного газу.

Крім цього відповідно до пункту 5 частини 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни надається, зокрема така пільга: 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання

Соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії, установлені постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово- комунального обслуговування» (із змінами, внесеними постановою КМУ від 18.08.2017 р. № 609).

Відповідно пп. 2) п. 2 Постанови КМУ № 409 від 6 серпня 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування » (надалі Постанова), для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та статті 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань"), у разі користування газопостачанням соціальна норма житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії, становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім`ю.

Згідно вимоги підпунктів 1, 5 пункту 3 Постанови, що встановлюють соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, та використання природного газу для індивідуального опалення у розмірі 7 куб.м. природного газу (в редакції Постанови КМУ від 6.08.2014 № 409), 5,5 куб. метра природного газу (в редакції Постанови КМУ № 317 від 27.04.2016) та 4,5 куб. метра (в редакції постанови КМУ № 329 від 27.04.2018) на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.

Коригуючий коефіцієнт для розрахунку розміру витрат природного газу по Сумській області -1,122.

Для громадян, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, опалювальний період для надання пільг та субсидій установлюється з 16 жовтня до 15 квітня включно.

В неопалювальний період соціальна пільга за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача надавалася у розмірі 9 куб. м. ( в редакції Постанови КМУ від 6.08.2014 № 409), 7,1 куб. м (в редакції Постанови КМУ № 317 від 27.04.2016) та - 5,4 куб. м на одну особу на місяць (в редакції Постанови КМУ № 609 від 18.08.2017).

Згідно ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Отже соціальний норматив використання природного газу за адресою АДРЕСА_1 , щодо оплати якого держава надавала пільги до 18.08.2017 включно становив: 402,77 м3 в опалювальний період ((42м2 + 21м2) х 5,5 ма х 1,122 + 14) та 14 м3 - в неопалювальний період;

- соціальний норматив використання природного газу за адресою АДРЕСА_1 , щодо оплати якого держава надавала пільги з 19 08.2017 становить: 363,93 м3 (до 01.05.2018) в опалювальний період ((42м + 21м2) х 5,0 м3 х 1,122 + 10,5) та 10,5 м3 - в неопалювальний період.

Представник третьої особи у судовому засіданні пояснив, що УПСЗН , як головний розпорядник бюджетних коштів спрямованих на надання пільг відшкодовує відповідачам витрати на надані пільги на оплату газопостачання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 відповідно до соціальний норматив використання природного газу у розмірі 100%. У неповні місяці опалювального періоду з урахуванням тривалості опалювального періоду з 16 жовтня 2017 по 15 квітня2018р включно . Позивачу повністю були враховані вимоги законодавства та відповідно до Відповідно до листа роз`яснення № 19799/0/2-17/20 від 10.10.2017 Міністерства соціальної політики України, в якому зазначено, що з метою забезпечення рівних умов для розрахунку пільг та субсидій дати початку та завершення опалювального періоду для надання зазначених видів соціальної підтримки мають бути однаковими, тобто тривалість опалювального періоду буде з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 року № 20 Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій (зі змінами) чинної на час виникнення спірних відносин між учасниками взаєморозрахунків, розрахунки по витратах позивача за надані на пільговій основі послуги постачання природного газу здійснювались на підставі актів звіряння і спільних протокольних рішень.

Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг на оплату природного газу за рахунок субвенцій з державного бюджету визначено відповідним Порядком, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256.

Як вбачається із матеріалів справи, правовідносини щодо надання послуг постачання природного газу окремим категоріям споживачів на пільговій основі, між сторонами спору виникли та існують на підставі договору та в силу вимог закону.

Отже, спірні правовідносини підпадають під правове регулювання як Бюджетного кодексу України, який визначає безпосередню процедуру сплати грошових коштів, так і регулюються нормами цивільного законодавства: Цивільного кодексу України та відповідними законами України, які визначають правову підставу, в даному випадку для надавача послуг, надавати послугу на пільговій умові певним категоріям осіб, та нормами, що регулюють відносини між споживачем та постачальником послуг Кодекс газорозподільних мереж, правилами надання послуг газопостачання.

Пунктом 2 частини третьої статті 16 Закону України Про житлово комунальні послуги встановлено, що комунальні послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв на міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з правилами та іншими нормативними документами.

Оскільки, Кабінетом Міністрів України (на момент виникнення спірних правовідносин) не визначено порядку визначення опалювального періоду для проведення нарахування пільг, нормативним документом, який встановлює дату початку та закінчення опалювального періоду для пільгових категорій споживачів, які використовують природній газ для індивідуального опалення, є встановлення місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з правилами та іншими нормативними документами.

Згідно рішення виконавчого комітетету Шосткинської міськради від 12.10.2017 № 240 « Про початок опалювального сезону 2017- 2018 років» вирішено розпочати опалювальний сезон з 15 жовтня 2017р.

Згідно рішення виконавчого комітетету Шосткинської міськради від 14.04.2018 № 90 « Про початок закінчення опалювального сезону 2017- 2018 років» вирішено закінчити опалювальний сезон з 16 квітня 2018р.

Таким чином посилання позивача, щодо невірного обрахування опалювального періоду є безпідставним.

Згідно ч. 1, 2 ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи наведене, зібрані у справі докази суд вважає, що позивачем не доведено неправомірності дій відповідачів щодо нарахування суми до сплати за спожитий природний газ., а тому позовні вимоги позивачам про визнання дій ТОВ "СУМИГАЗ ЗБУТ" та ПАТ «СУМИГАЗ» стосовно позбавлення його пільгових кубів газу та неправомірного нарахування об`ємів споживчого газу до сплати, такими що не відповідають фактичним показанням лічильника; зобов`язати ТОВ "СУМИГАЗ ЗБУТ" та ПАТ «СУМИГАЗ» вчинити ретельний перерахунок за його особовим рахунком спожитого об`єму газу з березня 2017 р. по липень 2018 року включно не підлягають задоволенню.

Оскільки позивач є інвалідом ІІ гр., то відповідно до п. 9 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» він звільнений від сплати судового збору, а тому витрати по сплаті судового збору слід віднести за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76 - 91, 141, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Шосткинське УЕГГ ПАТ «Сумигаз», Шосткинське ВР ТОВ «Сумигаз Збут», третя особа УПСЗН Шосткинської міськради про визнання незаконними позбавлення пільгових кубів газу та недостовірне нарахування кубів газу в повідомлених про оплату, які не співпадають з показниками лічильника та зобов`язати вчинити перерахування об`ємів спожитого газу відмовити в повному обсязі.

Судові витрати компенсувати за рахунок держави..

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом 30-ти днів з моменту його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано

.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виго товлено та проголошено 18.05.2021 о 08-00 год.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області О.П.Євдокімова