Рішення № 97062939, 20.05.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.05.2021
Номер справи
640/4050/20
Номер документу
97062939
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2021 року м. Київ № 640/4050/20

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 стажу роботи при обчисленні пенсії за період з 16 серпня 1983 року до 01 червня 1994 року;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області провести повторний розрахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з часу призначення шляхом зарахування до стажу роботи періоду з 16 серпня 1983 року до 01 червня 1994 року в ОРС Виробничого об`єднання "Орджонікідзевугілля";

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з моменту її призначення - 18 червня 2019 року у зв`язку з включенням до страхового стажу періоду роботи з 16 серпня 1983 року до 01 червня 1994 року в ОРС Виробничого об`єднання "Орджонікідзевугілля".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.02.2020 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно не враховано період роботи позивача з 16.08.1983 по 01.06.1994 на ОРС Виробниче об`єднання "Орджонікідзевугілля", оскільки запис в трудовій засвідчений печаткою СРСР підприємства.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що з 1991 року держави УРСР не існує та ОРС Виробниче об`єднання "Орджонікідзевугілля" мав змінити свою печатку та ставити печатку держава Україна.

Дослідивши письмові докази, судом встановлено.

Згідно з довідкою Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 06.08.2018 №2633, виданої ОСОБА_1 , що в неї 06.08.2018 прийнято документи для призначення пенсії.

Відповідно до розписки повідомлення позивачем подано: довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру; заяву про призначення/перерахунок пенсії; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, свідоцтво про шлюб.

Рішенням Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 20.11.2018 відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 23.04.2019 у справі №361/1475/19 встановлено факт належності ОСОБА_1 трудової книжки Серія НОМЕР_1 , виданої 28.08.1978 та завіреної печаткою ТОВ "Митний термінал Київщини".

Згідно з розпискою-повідомленням від 18.06.2019 №2744 ОСОБА_1 подано до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; заяву про призначення/перерахунок пенсії; паспорт/посвідка; трудову книжку або документи про стаж; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; довідку з СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; свідоцтво про шлюб; фотокартку.

Листом від 13.08.2019 №940/102-10 Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області повідомило позивача, що для призначення пенсії необхідно терміново надати довідку про період роботи з 1983 по 1994 роки так як печатка на документах при звільненні УРСР.

Позивач листом від 09.09.2019 повідомила Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, що трудова книжка містить інформацію про трудовий стаж з відповідним записом про роботу в період з 16.08.1983 по 01.06.1994, містить посилання на накази та підстави їх внесення. Також позивач зазначила, що жодними нормативними документами, що діяли з дати проголошення незалежності України не передбачався обов`язок негайної заміни печаток УРСР на печатки нового зразка.

Також позивач звернулась до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з листом від 19.11.2019 про надання відповіді на лист, отриманий 10.09.2019 та виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.

Листом від 16.12.2019 №2063/К-01 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило, що ОСОБА_1 з 18.06.2019 призначено пенсію за віком, страховий стаж враховано по 31.05.2019, який складає 15 років 9 місяців 28 днів, коефіцієнт страхового стажу становить 015750. При призначенні пенсії не зараховано до страхового стажу період з 16.08.1983 по 01.06.1994 в ОРСі Виробничого об`єднання "Орджонікідзевугілля", оскільки запис про звільнення завірено печаткоюУРСР.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови в зарахуванні позивачу стажу роботи при обчисленні пенсії за період з 16.08.1983 до 01.06.1994, позивач звернулась до суду з позовом.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга); періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта).

Пунктом 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 16.12.2019 №2063/К-01, на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО від 11.07.2019 №154 позивачу призначена пенсія з 18.06.2019 (дати подання заяви), з 01.10.2019 ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, суму доплати за період з 18.06.2019 по 30.09.2019 виплачено в жовтні 2019 року. При призначенні пенсії до страхового стажу не зараховано період роботи з 16.08.1983 по 01.06.1994 в ОРСі Виробничого об`єднання "Орджонікідзевугілля", оскільки запис про звільнення завірено печаткою СРСР.

Підставами позову зазначено протиправне неврахування відповідачем до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи 16.08.1983 по 01.06.1994 в ОРСі Виробничого об`єднання "Орджонікідзевугілля".

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (зі змінами), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 2.4 "Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників", затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 17.08.1993 за №110 (зі змінами) встановлено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження) (абзац перший). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення (абзац третій).

Як убачається з відзиву, відповідачем не враховано до загального трудового стажу періоди роботи згідно трудової книжки з 16.08.1983 по 01.06.1994 в ОРСі Виробничого об`єднання "Орджонікідзевугілля" оскільки на дату звільнення повинна була ставитись печатка держави України, а не УРСР.

Як убачається з копії трудової книжки від 28.08.1978 серія НОМЕР_1 , ОСОБА_1 :

з 16.08.1983, на підставі наказу від 16.08.1983 №24405, прийнята працівником в ОРСі Виробничого об`єднання "Орджонікідзевугілля";

з 01.06.1994, на підставі наказу від 01.06.1994 №201, звільнена за власним бажанням.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 №301 Про трудові книжки працівників відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.

Отже, недотримання правил ведення трудової книжки, може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника.

Водночас засвідчення запису про звільнення позивача 01.06.1994 роботодавцем печаткою УРСР, не може бути підставою для неврахування відповідного трудового стажу на підприємстві, оскільки позивач має відповідні записи у трудовій книжці щодо спірного періоду роботу, що є належним та допустимим доказом підтвердження її трудового стажу, тому відповідні записи в трудові книжці позивача підлягали врахуванню.

Зважаючи на викладене, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 стажу роботи при обчисленні пенсії за період з 16.08.1983 по 01.06.1994 є протиправними.

З огляду на те, що суд дійшов висновку про протиправність дії відповідача щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 стажу роботи при обчисленні пенсії за період з 16.08.1983 по 01.06.1994, підлягають задоволенню вимоги в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 16.08.1983 по 01.06.1994 та здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 18.06.2019.

Належним способом виконання рішення суду є зарахування стажу з 16.08.1983 по 01.06.1994 з моменту призначення позивачу пенсії та здійснення з цього часу перерахунку пенсії.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн. (квитанція від 18.02.2020 №298). Оскільки, позов задоволено повністю то на користь позивача слід присудити судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 стажу роботи під час призначення пенсії за період з 16 серпня 1983 року по 01 червня 1994 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 16 серпня 1983 року по 01 червня 1994 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18 червня 2019 року з урахуванням періоду роботи з 16 серпня 1983 року по 01 червня 1994 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, місто Київ, вулиця Ярославська, будинок 40).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець