Рішення № 97062804, 21.05.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2021
Номер справи
620/1273/21
Номер документу
97062804
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/1273/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лобан Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (учасників) справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача – Іванівська сільська об`єднана територіальна громада Чернігівського району, про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області номер 25-3822/14-20-сг, виданий 06.03.2020, яким затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 на території Пісківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області та надана у власність ОСОБА_1 земельна ділянка площею 2,000 га, у тому числі пасовищ - 2,000 га (кадастровий номер 7425586600:05:000:6094) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Пісківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області;

- зобов`язати Головне Управління Держгеокадастру у Чернігівській області скасувати у Державному земельному кадастрі реєстрацію про земельну ділянку кадастровий номер 7425586600:05:000:6094, розташовану на території Пісківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказ головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області номер 25-3822/14-20-сг, виданий 06.03.2020 про реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 7425586600:05:000:6094, оскільки позивачем не виготовлявся проект землеустрою на вказану земельну ділянку.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від у справі відкрито провадження та призначено слухання справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, та встановлено відповідачу 15-ти денний термін, з дня отримання копії ухвали, для подання відзиву на позов.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому останній зазначив, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах та у спосіб, визначений чинним законодавством, правові підстави для визнання протиправним наказу головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області номер 25-3822/14-20-сг відсутні.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримано, позивач наполягає на їх задоволенні з підстав, викладених у позові, з надання додаткових пояснень.

Від відповідача надійшли заперечення, у яких підтримано зазначені у відзиві обґрунтування.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Восени 2019 року Пісківською сільською радою Чернігівського району Чернігівської області ОСОБА_1 виділялась і погоджувалась земельна ділянка площею 2,00 га.

Вказана земельна ділянка надавалась позивачу як військовослужбовцю та учаснику АТО для ведення особистого селянського господарства.

28.10.2019 Пісківською сільською радою був сформований витяг та відомості про виділену мені земельну ділянку на публічній кадастровій карті України, в якому зазначалось, що позивачу виділяється земельна ділянка в АДРЕСА_1 , КОАТУУ - 7425586600.

Наказом головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області №25-9828/14-19-сг від 28.11.2019 позивачу був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою що до відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Пісківської сільської ради Чернігівського району, Чернігівської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га. За цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню та затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства.

У грудні 2019 року ФОП ОСОБА_2 - інженером землевпорядником, був виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га ОСОБА_1 .

Висновком експерта державної експертизи про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 11.02.2020 № 2493/88-20 проект землеустрою був погоджений.

Так, відповідно до збірного кадастрового плану земельної ділянки був зазначений кадастровий номер виділеної позивачу земельної ділянки, а саме: 7425586600:04:000:6314.

В акті прийому - передачі межових знаків на зберігання також значиться, що межі земельної ділянки за кадастровим номером 7425586600:04:000:, що розташована в Чернігівській області, Чернігівського району Пісківська сільська рада, площею 2,0000 га наданої ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, закріплені в натурі межовими знаками, список яких додається.

Відповідно до Наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області №25-3822/14-20-сг від 06.03.2020 затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 на території Пісківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.

Надана у власність ОСОБА_1 земельна ділянка площею 2,000 га, у тому числі пасовищ - 2,000 га (кадастровий номер 7425586600:05:000:6094) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Пісківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.

Право власності на земельну ділянку (кадастровий номер 7425586600:05:000:6094) виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Таким чином, на підставі вказаного вище наказу відомості про земельну ділянку були внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Так, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта зазначено, що ОСОБА_1 є власником об`єкту нерухомого майна: земельної ділянки з кадастровим номером 7425586600:05:000:6094.

Вважаючи, що позивачем виготовлявся проект землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером 7425586600:04:000:6314, оскільки саме ця земельна ділянка погоджувалась та виділялась їй Пісківською сільською радою, Чернігівського району, Чернігівської області, а не за номером 7425586600:05:000:6094, вона звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на таке.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Згідно із приписами статті 14 Конституції України та статті 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Статтею 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 Земельного кодексу України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).

Земельні ділянки можуть бути надані військовослужбовцям у власність у межах норм безоплатної приватизації, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, а саме у таких розмірах:

- для ведення садівництва — не більше 0,12 га;

- для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 га;

- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га;

- для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара.

Відповідно до Земельного кодексу України , зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом Держземагентства України, а у разі розташування земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій планується розташування об`єкта будівництва, — із структурними підрозділами районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Після погодження проекту землеустрою громадянину необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки із заявою про проведення державної реєстрації земельної ділянки та надання витягу про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Процедуру державної реєстрації земельної ділянки встановлено пунктами 107-115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом — після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з статтями 125, 126 Кодексу право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Відповідно до ч. 1,3,4 ст. 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номеру.

Як вбачається з матеріалів справи, у жовтня 2019 року був виготовлений проект землеустрою на земельну ділянку розміром 2,000 га в зоні 04, кварталу 000, КОАТУУ-7425586600.

Як вбачається з матеріалів справи, в Акті прийому - передачі межових знаків на зберігання також значиться, що межі земельної ділянки за кадастровим номером 7425586600:04:000, що розташована в Чернігівській області Чернігівського району Пісківської сільської ради, площею 2,0000 га, наданої ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, закріплені в натурі межовими знаками, список яких додається.

Крім того, згідно Кадастрового плану земельної ділянки площею 2,000 га для позивача у проекті землеустрою вказано кадастровий номер 7425586600:04:000, хоча і не повний, а також саме номер земельної ділянки 7425586600:04:000 виділявся зі збірної земельної ділянки з кадастровим номером 7425586600:04:6314, площею 3,1664 га, що свідчить про той факт, що позивачу не виділялась земельна ділянка під номером «7425586600:05:000».

Вказаний факт також підтверджує безпідставність зазначення у наказі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № 25-3822/14-20-сг від 06.03.2020 земельної ділянки 7425586600:05:000:6094 (тобто ділянки розташованої в зоні 05 кварталу - 000, КОАТУУ - 7425586600).

Крім того, суд звертає увагу на той факт, що в проекті землеустрою, якій надавався позивачем разом з позовною заявою на схемі розташування земельної ділянки Пісківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області позначена земельна ділянка іншої форми та розташована в інший місцевості - неподалік с. Підгірне, порівняно з тією Схемою розташування земельної ділянки, яка була надана відповідачем разом з відзивом на позовну заяву, яке не співпадає з схемою замовленого позивачем проекту землеустрою.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.10.2019 Пісківською сільською радою був сформований витяг та відомості про виділену позивачу земельну ділянку на публічній кадастровій карті України, в якому зазначалось, що позивачу виділяється земельна ділянка в Чернігівському районі в зоні 04, квартал - 000, КОАТУУ – 7425586600.

За змістом ч. 9,10 ст. 79-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлені Законом України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI (надалі - Закон) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст. 1 Закону, державний земельний кадастр єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Ч. 1 ст. 6 Закону передбачено, що ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 15 Закону, до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

Ч. 2 ст. 15 Закону передбачено, що відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в ч. 2 ст. 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав па нерухоме майно.

Згідно із ч. 1 ст. 16 Закону земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельною кадастр, присвоюється кадастровий номер.

При цьому нормами ч. 6 ст. 16 Закону передбачено, що єдиною підставою для скасування кадастрового номера є лише скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Порядок здійснення державної реєстрації земельної ділянки унормовано положеннями ст. 24 Закону. Так, ч.ч. 1 та 2 зазначеної статті передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Таким чином, наказ головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області номер 25-3822/14-20-сг, виданий 06.03.2020, яким затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 на території Пісківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області та надана у власність ОСОБА_1 земельна ділянка площею 2,000 га, у тому числі пасовищ - 2,000 га (кадастровий номер 7425586600:05:000:6094) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Пісківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, підлягає скасуванню, як протиправний.

В свою чергу, позовна вимога про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області скасувати у Державному земельному кадастрі реєстрацію про земельну ділянку кадастровий номер 7425586600:05:000:6094, розташовану на території Пісківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області не підлягає задоволенню, як передчасна, оскільки згідно ч. 10 ст. 24 Закону державна реєстрація земельної ділянки, серед іншого, скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених в абзацах третьому і четвертому частини десятої, державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельної ділянки, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб`єктів таких прав.

При цьому, судом враховується положення пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, відповідно до якого обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Крім того, згідно з пунктом 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі “RuizTorija v. Spain” від 09.12.1994, пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод не можна розуміти як такий, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково.

Керуючись статтями 139, 241-246, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити часатково.

Визнати протиправним та скасувати наказ головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області номер 25-3822/14-20-сг, виданий 06.03.2020, яким затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 на території Пісківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області та надана у власність ОСОБА_1 земельна ділянка площею 2,000 га, у тому числі пасовищ - 2,000 га (кадастровий номер 7425586600:05:000:6094) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Пісківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ).

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області (пр. Миру, буд. 14, м. Чернігів, 14000).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Іванівська сільська об`єднана територіальна громада Чернігівського району (15562, с. Іванівка, Чернігівського району, Чернігівської області вулиця Дружби, 33-Б).

Повний текст рішення виготовлено 21 травня 2021 року.

Суддя Д.В. Лобан