Рішення № 97062733, 20.05.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2021
Номер справи
620/1562/21
Номер документу
97062733
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/1562/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лобан Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (учасників) справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням пільг по обчисленню середнього заробітку згідно статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» № 126/12 від 14.09.2018, без врахування статті 27 Закону України «Про державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії віком на підставі довідки ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» № 126/12 від 14.09.2018, починаючи з 04 березня 2019 року згідно статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та статті 27 Закону України «Про державне пенсійне страхування».

Позовні вимоги мотивовані тим, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Враховуючи наведене, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' на підставі довідки ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» № 126/12 від 14.09.2018. Однак ГУПФ України в Чернігівській області в порушення вимог чинного законодавства України не приймає для перерахунку пенсії вказану вище довідку.

У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що фактично позивач просить зобов`язати виконати судове рішення по справі № 620/1984/20, яке вже виконано.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить відповідне посвідчення.

З 06.05.1986 по 10.05.1986 у зв`язку з виконанням трудових обов`язків позивач перебував безпосередньо у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На той час позивач працював в структурному підрозділі Дочірнього підприємства «Чернігівнафтогазгеологія» НАК «Надра України» Ніжинській геологорозвідувальній експедиції з випробування свердловин.

ОСОБА_1 04 березня 2019 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої приєднав довідку ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» від 14 вересня 2018 року № 126/12 про розмір оплати за підвищеними тарифними ставками у зоні відчуження 6 денного (36 годинного) робочого тижня.

Відповідно до протоколу від 11 березня 2019 року № 9 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Приймаючи таке рішення, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області виходило з того, що ОСОБА_1 не належить до осіб з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Про прийняте рішення позивача було повідомлено листом від 13 березня 2019 року № 1766/04-12.

Не погоджуючись з діями Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки від 14 вересня 2018 року № 126/12, ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.01.2021 у справі № 620/1984/20, скасовано рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року, адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки Дочірньої компанії Національної акціонерної компанії «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» від 14 вересня 2018 року № 126/12, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 04 березня 2019 року з урахуванням висновків суду, викладених в цій постанові, у задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено.

12 лютого 2021 року позивач отримав лист відповідача, у якому повідомлено про те, що в зв`язку з перерахунком пенсії у позивача виникла переплата в сумі 17275,30 грн за період з 01.05.2019 по 31.01.2021 і що відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» дану переплату позивач повинен добровільно внести на рахунок відповідача.

Розмір отриманої пенсії за січень 2021 року становить 2248,00 гривень.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням пільг по обчисленню середнього заробітку згідно статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» № 126/12 від 14.09.2018, без врахування статті 27 Закону України «Про державне пенсійне страхування», позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами позивач перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне стажування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У довідці, на підставі якої позивач просить провести перерахунок пенсії, зазначено, що нарахування заробітної плати проведено 04.09.2018 згідно перерахунку на підставі табелю обліку робочого часу при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Фактична заробітна плата позивача за роботу в зоні відчуження за період з 01.05.1986 по 31.05.1986 в карбованцях склала 560,26. Середньомісячна заробітна плата складає 179 крб.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про періоди роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

Згідно із пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду № 22-1 від 25.11.2005, довідки про заробітну плату видаються на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Статтею 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачені пільги по обчисленню середньомісячного заробітку.

Обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Згідно статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Статтею 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1, + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону.

При цьому, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік. Розмір середньої заробітної плати за 2002 рік становить 4404 грн.

Як слідує з матеріалів справи, заробітна плата позивача за період з 01.05.1986 по 31.05.1986 становила 560,26 крб. Страховий стаж позивача у 2019 році становить 39 років 10 місяців і 9 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,39833.

Середня місячна заробітна плата в травні 1986 року складала 179 крб.

Тому, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача складає Кз = 560,26/179 = 3,13.

Відповідно до вказаних даних розраховується і пенсія.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача у здійсненні позивачу перерахунку пенсії за віком з урахуванням довідки від 14.09.2018 №126/12.

Посилання відповідача, викладені у відзиві не приймаються судом до уваги, оскільки не стосуються предмету даного спору.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням пільг по обчисленню середнього заробітку згідно статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» № 126/12 від 14.09.2018, без врахування статті 27 Закону України «Про державне пенсійне страхування».

Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії віком на підставі довідки ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» № 126/12 від 14.09.2018, починаючи з 04 березня 2019 року згідно статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та статті 27 Закону України «Про державне пенсійне страхування».

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 21390940).

Повний текст рішення виготовлено 20 травня 2021 року.

Суддя Д.В. Лобан