Рішення № 97062553, 18.05.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2021
Номер справи
580/6132/20
Номер документу
97062553
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2021 року справа № 580/6132/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицький С. О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лип`янського сільського голови Іщенка Сергія Юрійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі — позивач) з позовом до Лип`янського сільського голови (далі — відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Лип`янського сільського голови Шполянського району Черкаської області № 172/К від 23.12.2020 «Про призначення старости с. Маслове».

Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначила, що набула повноважень старости с.Маслове. Всупереч положенням пп. 1 п. 2.9 Регламенту, ч.1 ст. 10, 54-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” відповідачем прийнято розпорядження №177/К від 23.12.2020 «Про призначення старости с. Маслове» згідно якого на вказану посаду призначено ОСОБА_2 . Позивач вказує, що спірне розпорядження прийнято з порушенням Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та регламенту Лип`янської сільської ради, оскільки староста затверджується радою на строк її повноважень за пропозицією сільського голови. Однак, згідно протоколів пленарних засідань, Лип`янською сільською радою кандидатура ОСОБА_2 на старосту с. Маслове не затверджувалася.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду ОСОБА_3 від 25.01.2021 відкрито провадження у даній справі.

Відповідач проти позову заперечив, надав до суду 17.02.2021 відзив на позовну заяву в якому зазначив, що для забезпечення представлення інтересів жителів сіл, що входять до територіальної громади та виконання інших повноважень, визначених ст. 54-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” прийнято розпорядження про призначення старостів сіл, в тому числі і спірне розпорядження №173/К від 23.12.2020 “Про призначення старости с. Маслове”. Вважає вказане розпорядження таким, що прийняте у відповідності до законодавства, у спосіб та в межах повноважень.

Усною ухвалою суду від 25.02.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання, до розгляду справи залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 .

03.03.2021 до суду надійшла відповідь на відзив, в якому позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.

25.03.2021 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 надала до суду письмові пояснення у яких зазначила, що оскаржуване розпорядження є правомірним, а позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.

Усною ухвалою суду від 25.03.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Усною ухвалою суду від 25.03.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання, здійснено заміну відповідача Лип`янського сільського голову Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича на належного Лип`янського сільського голову Іщенка Сергія Юрійовича.

Усною ухвалою суду від 21.04.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

30.04.2021 до суду надійшли письмові пояснення в яких представник позивача зазначив, що в ході судового засідання даної справи встановлено, що відповідач є посадовою особою Лип`янської сільської ради, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Вказав, що з метою ідентифікації органу місцевого самоврядування при оформленні рішень Лип`янської сільської ради, преамбула таких рішень доповнюється посиланням на район та область ради.

Усною ухвалою суду від 06.05.2021, занесеною до протоколу судового засідання, у судовому засіданні з розгляду адміністративної справи №580/6132/20 оголошено перерву до 12 год 00 хв 18.05.2021.

У судове засідання позивач та її представник не прибули, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без їх участі.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 не прибула, розгляд справи просила проводити у її відсутність.

За вказаних обставин, суд здійснює розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Відповідно до протоколу Лип`янської сільської територіальної виборчої комісії про результати голосування 25 жовтня 2020 року з виборів Лип`янського сільського голови від 04.11.2020 перемогу отримав кандидат на посаду голови – ОСОБА_4

20.11.2020 відбулася перша сесія Лип`янської сільської ради на першому пленарному засіданні якої, після визнання повноважень депутатів, сільського голови та складення присяги сільським головою, затверджено порядок денний, регламент та обрано секретаря Лип`янської сільської ради - ОСОБА_5 .

В зв`язку з необхідністю обговорення окремих питань порядку денного за пропозицією відповідача у справі одноголосним рішенням ради вирішено (протокольно) зробити перерву у пленарному засіданні першої сесії IX скликання та продовжити її на другому пленарному засіданні, яке відбудеться 24.11.2020 о 10 год 00 хв в приміщенні сільського будинку культури.

Для забезпечення продуктивної роботи на пленарному засіданні після перерви, в зв`язку з виникненням конфліктної ситуації між сільським головою та групою депутатів, протокольно (п. 1 1 протоколу від 20.11.2020) учасники сесії вирішили 23.11.2020 провести зустріч сільського голови та ініціативної групи депутатів сільської ради.

На офіційному сайті Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області розміщено два оголошення, а саме:

1) 23.11.2020 оголошення про те, що друге пленарне засідання установчої сесії Лип`янської сільської ради, яке заплановане на 24.11.2020 відміняється;

2) 24.11.2020 оголошення про виправлення помилки замість слова «відміняється» читати слово «переноситься» та те, що перерва у другому пленарному засіданні І сесії II скликання від 20.11.2020 року продовжується у зв`язку з відсутністю проведення консультацій та перемовин з ініціативною групою депутатів Лип`янської сільської ОТГ. Також вказано, що про дату і час проведення II пленарного засідання установчої сесії Лип`янської ОТГ депутатів буде повідомлено додатково секретарем Лип`янської сільської ради.

24.11.2020 відбулося друге пленарне засідання першої сесії Лип`янської сільської ради на яке прибули 19 обраних депутатів з 22 та на якому Лип`янський сільський голова не взяв участь в наслідок його неявки.

У зв`язку з відсутністю сільського голови на вказаному пленарному засіданні, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” радою прийнято протокольне рішення, яким повноваження щодо ведення другого пленарного засідання першої сесії Лип`янської сільської ради, призначеного на 24.11.2020 о 10 год 00 хв покладено на секретаря Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області ОСОБА_5 .

Рішенням Лип`янської сільської ради від 24.11.2020 №15-1/20 “Про затвердження кандидатури на посаду старости села Маслове Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області» вирішено затвердити на посаді старости села Маслове Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області ОСОБА_1 .

23.12.2020 розпорядженням Лип`янського сільського голови Іщенка Сергія Юрійовича №172/К “Про призначення старости с.Маслове” призначено ОСОБА_2 з 23.12.2020 старостою села Маслове.

Не погоджуючись з розпорядженням Лип`янського сільського голови Іщенка Сергія Юрійовича №172/К “Про призначення старости села Маслове” позивач звернулась з вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” №280/97-ВР (далі — Закон №280/97-ВР).

Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.(ст.4 Закону №280/97-ВР)

Згідно ч. 1, 3 ст. 46 Закону №280/97-ВР, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п`яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради.

Відповідно до частини 15 статті 46 Закону №280/97-ВР порядок проведення першої сесії, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Рішенням Лип`янської сільської ради від 20.11.2020 №3-1/20 затверджено Регламент Лип`янської сільської ради (далі - Регламент).

Згідно пп. 1, 2 п. 2.19 Регламенту, сільська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Як встановлено судом і не заперечується сторонами, у зв`язку з необхідністю обговорення окремих, питань порядку денного за пропозицією сільського голови ОСОБА_4 , рішенням ради вирішено зробити перерву у пленарному засіданні та продовжити обговорення на другому пленарному засіданні, яке призначено на 24 листопада 2020 року о 10 год. 00 хв. в приміщенні Лип`янського сільського будинку культури.

Відповідно до ч. 1 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР, староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Згідно п. 2.9 Регламенту, староста затверджується радою на строк її повноважень за пропозицією сільського голови.

Повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради (ч. 6 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР).

З аналізу вищезазначених норм слідує, що сільський голова вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури старости села і лише рада затверджує конкретно визначеного старосту.

В матеріалах справи міститься розпорядження Лип`янського сільського голови ОСОБА_4 №172/К від 23.12.2020 “Про призначення старости села Маслове”.

Рішення Лип`янської сільської ради про затвердження старостою села Маслове ОСОБА_2 в матеріалах справи відсутнє. Належних та допустимих доказів на підтвердження наявності такого рішення відповідачем до суду не надано.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що оскаржуване розпорядження прийняте всупереч вимогам Закону №280/97-ВР та з порушенням передбаченої процедури призначення старост.

Щодо посилання відповідача на п. 4.2 Положення про старосту згідно якого у випадку не затвердження сільською радою пропозиції сільського голови кандидатури старости села, сільський голова своїм розпорядженням, з урахуванням громадської думки жителів населеного пункту, призначає тимчасово виконувачем обов`язки старосту села, суд зазначає про таке.

З оскаржуваного розпорядження вбачається, що ОСОБА_2 відповідачем призначено на посаду старости села Маслове, а не на тимчасово виконуючою обов`язків старости, що суперечить нормам вказаного положення та Закону №280/97-ВР.

Крім того, Положення про старосту не затверджено Лип`янською сільською радою, а лише погоджено з сільським головою С.Ю. Іщенком, а тому не може регулювати зазначені правовідносини.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", крім питань, зазначених у частині першій цієї статті, вирішуються такі питання, зокрема утворення старостинських округів; затвердження Положення про старосту.

За вказаних обставин, суд вважає Положення про старосту таким, що прийняте всупереч вимогам Закону №280/97-ВР, а тому посилання відповідача на вказане положення суд вважає необгрунтованими.

Також суд наголошує, що у відповідності до ч. 4 статті 46 Закону №280/97-ВР, сільським головою скликаються лише наступні сесії ради, а тому є безпідставним посилання відповідача на перенесення другого пленарного засідання першої сесії призначеного на 24.11.2020 на інший день.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 14, 77, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Лип`янського сільського голови Іщенка Сергія Юрійовича №172/К від 23.12.2020 “Про призначення старости села Маслове”.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лип`янської сільської ради (вул. Гончара, 1А, с. Лип`янка, Звенигородський район, Черкаська область, 20650, код ЄДРПОУ 26323522) на користь ОСОБА_6 (с. Ярославка, Звенигородський район, Черкаська область, 20654, РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок гривень) 80 копійок.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.О. Кульчицький