Рішення № 97062338, 20.05.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2021
Номер справи
560/8559/20
Номер документу
97062338
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 560/8559/20

РІШЕННЯ

іменем України

20 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ПП "Лістранс" до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову відповідача про застосування адміністративно-господарського штрафу № 203390 від 29.09.2020 про стягнення з ПП "Лістранс" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 18 серпня 2020 року посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області, головним спеціалістом ВДКНБТ УУТБ у Тернопільській області П.Б. Богайчук, у пункті габаритно-вагового контролю розташованого на автомобільній дорозі М-12, км. 191+380 м., проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а саме габаритно-ваговий контроль транспортного засобу DAF FT85CF430 сідловий тягач з напівпричіпом КRONE SD (реєстраційний номер НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ), який здійснював перевезення вантажу із м. Летичів (Хмельницька область) до м. Львів. Згідно з чеком зважування № 1270 від 18 серпня 2020 року (час: 22:07), навантаження на осі є такими: показник 1: вісь 1 - 4 300; вісь 2-75 00; вісь 3 -6 000; вісь 4-5750; вісь 5 - 5700.; показник 2: вісь 1-3950; вісь 2-6050; вісь 3 -4800; вісь 4-6000; вісь 5-5900.; показник 3: вісь 1-8250; вісь 2-16550; вісь 3 -10840; вісь 4-11750; вісь 5- 11600.; Загальна маса транспортного засобу, згідно чеку зважування, становить 55950 кг. За результатами габаритно-вагового контролю водієві транспортного засобу, ОСОБА_1 , видано довідку № 033595 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 18 серпня 2020 року. Головним спеціалістом ВДКНБТ УУТБ у Тернопільській області складено акт № 048371 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 18 серпня 2020 року. 18 серпня 2020 року головним спеціалістом ВДКНБТ УУТБ у Тернопільській області складено акт №235153 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18 серпня 2020 року. 18 серпня 2020 року головним спеціалістом ВДКНБТ УУТБ у Тернопільській області складено розрахунок № 048571 від 18 серпня 2020 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно акту № 048371 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 18 серпня 2020 року, за яким підлягає до сплати 4895,10 Євро. 29 вересня 2020 року Придністровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 203390, за якою на ПП «Лістранс» накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн., за порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 22.5 Правил дорожнього руху України щодо перевищення встановлених законодавством габаритно - вагових норм понад 20% при перевезені вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ухвали від 28.12.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

На адресу суду відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що постанова про застосування адміністративного штрафу № 203390 від 29.09.2020 про стягнення з ПП "Лістранс" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн винесена Придністровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки законно та правомірно, враховуючи порядок винесення та наявні докази. Просить відмовити у задоволенні позову.

Позивач подав відповідь на відзив, де зазначив, що відповідачем не обґрунтовані обставини, на які він посилається у відзиві, вони є припущеннями та не ґрунтуються на вимогах закону.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

18.08.2020 посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області було проведено перевірку транспортного засобу DAF FT85CF430 сідловий тягач з напівпричіпом КRONE SD (реєстраційний номер НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ), за результатами якої складено Акт №231404 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.08.2020.

В Акті від 18.08.2020 зазначено, що під час перевірки виявлено порушення: Закону України “Про автомобільний транспорт”, п. 22.5 Правил дорожнього руху, а саме загальна маса становить 55,95 т, при дозволених 40 т, що перевищує на 39,88%, одинична вісь 13,55 т при дозволених 11 т, що перевищує на 23,18%, строєну вісь 34,15 т при дозволених 22 т, що перевищує на 55,23%. У водія відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням габаритних або вагових обмежень, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”: ч. 1 абз. 16 - перевищення встановлених законодавством габаритно вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Відповідно до Акту №048371 від 18.08.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля DAF FT85CF430 сідловий тягач з напівпричіпом КRONE SD (реєстраційний номер НОМЕР_1 ,В НОМЕР_3 ), і встановлено наступні осьові навантаження: 8,25т 13,55т 10,80т 11,75т 11,00т при нормативно допустимих 11т 11т 7,33т 7,33т 7,33т.

Також, за результатами проведеного вагового контролю, посадовими особами Укртрансбезпеки складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №048571 від 18.08.2020 на суму 4895,10 Євро.

Постановою Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 203390 від 29.09.2020 до ПП "Лістранс" застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000,00 грн. Вказано про допущення порушення вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за що передбачена абзацом 16 ст. 60 Закону.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III “Про автомобільний транспорт” (далі - Закон № 2344-III), відповідно до ч. 12 ст. 6 якого, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Частини 1, 4 Закону № 2344-III передбачають, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до абз. 3, 16 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч. 2 ст. 29 Закону України №3353-XII від 30.06.1993 “Про дорожній рух”, з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування” від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок №879), згідно з яким габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотриманий визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Підпунктом 3 п. 2 Порядку № 879 встановлено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Згідно з п. 24 Порядку № 879, після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила № 30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з п. 4 Правил № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

З матеріалів справи вбачається, що згідно довідки №033595 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 18.08.2020, повна маса транспортного засобу становила 55,95 тонн, що на 15950 кг більше за нормативно допустиме, що свідчить про перевезення вантажу із перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

Враховуючи вище викладене, а також беручи до уваги те, що позивачем здійснено перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень (загальна маса становить 55,95 т, при дозволених 40 т, що перевищує на 39,88%, одинична вісь 13,55 т при дозволених 11 т, що перевищує на 23,18%, строєну вісь 34,15 т при дозволених 22 т, що перевищує на 55,23%) без спеціального дозволу, суд приходить до висновку, що постанова № 203390 від 29.09.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу, є обґрунтованою, а тому підстави для її скасування, відсутні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд вважає і приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів правомірність прийняття оскаржуваних постанов, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов не задовольняється.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ПП "Лістранс" до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ПП "Лістранс" (вул. Берегова, 15, с. Мукша Китайгородська, Кам`янець - Подільський район, Хмельницька область, 32333 , код ЄДРПОУ - 37368761) Відповідач:Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (вул. Соборна, 75, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький Згідно з оригіналом Суддя І.І. Тарновецький