
Справа № 211/3745/20
Провадження № 2/211/361/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2021 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Папариги В.А.,
при секретарі Чернушкіній Г.В.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кривому Розі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів, -
встановив:
позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в обґрунтування якого вказав, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПСЗН виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради та отримувала субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у період з 01.10.2018 року по 31.01.2019 року та з 01.02.2019 року по 31.05.2019 року. На підставі проведеної позивачем перевірки про доходи та майновий стан було виявлено, що відповідач своєчасно не повідомила про зміни обставин, які могли вплинути на отримання субсидії, а саме про зміну у складі зареєстрованих за адресою домогосподарства членів сім`ї (матері), що призвело до надміру нарахованих котів у сумі 8134,03 грн. Відповідачу надано повідомлення від 12.06.2019 № 105, згідно якого ОСОБА_1 зобов`язана повернути переплачену суму житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у сумі 4255,33 грн. до 20.12.2019 року. Також відповідачу надано повідомлення від 12.06.2019 № 105-1, згідно якого ОСОБА_1 зобов`язана повернути переплачену суму житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у сумі 3878,40 грн. до 20.12.2019 року. Оскільки в добровільному порядку повернути вказані кошти відповідач не бажає, а направлені управлінням з цього приводу повідомлення - ігнорує, представник позивача, діючи в інтересах УПСЗН виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради, вимушена звернутись до суду та просить суд стягнути з відповідача на користь УПСЗН виконавчого комітету Довгинцівської райо нної в місті ради субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 8134,03 грн. за періоди з 01.10.2018 року по 31.01.2019 року та з 01.02.2019 року по 31.05.2019 року. Судові витрати покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 14 липня 2020 року справу прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
У судове засідання сторони не з`явилися.
Представник позивача ОСОБА_2 до суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність, на позовних вимогах наполягає.
Відповідач ОСОБА_1 до суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність, проти задоволення позову заперечувала. Надала суду заперечення, в якому зазначила, що декларацію в 2018 році вона не заповнювала, субсидія була надана автоматично. Про те що треба повідомляти про зміни у складі зареєстрованих в квартирі, вона не знала, так як її ніхто не проінформував, Дізналася про це тільки 12.06.2019 року, коли її змусили написати заяву про припинення надання соціальної допомоги та субсидії.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».
Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону № 2189-УІІІ встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово- комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
З аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1995 № 848 (зі змінами) на підставі заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 23 червня 2015 року, ОСОБА_3 , як уповноваженому представнику сім`ї, управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради була призначена житлова субсидія, починаючи з грудня 2015 року.
Згідно з пунктом 8 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
При цьому, за приписами пункту 9 Положення № 848, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , 21.11.2014 року звернулася до УПСЗН із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 19 – копія заяви).
Відповідно до інформації, зазначеною відповідачем у Розділі І Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, разом з нею у житловому приміщенні зареєстрований син ОСОБА_4 , 2007 року народження, а згідно Розділу ІІ «всі види доходів фактично проживаючих у житловому приміщенні» - зазначила про отримання заробітної плати та допомоги одинокій матері, інших доходів не має (а.с. 21).
У ході службової перевірки встановлено, що відповідач своєчасно не повідомила позивача про зміни обставин, які могли вплинути на отримання нею субсидії, а саме про зміну у складі зареєстрованих за адресою домогосподарства членів сім`ї (матері), що призвело до надміру нарахованих котів у сумі 8134,03 грн (а.с. 6).
Відповідно до повідомлення № 105 від 12.06.2019 та № 105-1 від 12.06.2019 року відповідачу припинено виплату субсидії внаслідок не надання своєчасної інформації про доходи членів сім`ї із складу домогосподарства, а саме не зазначила про реєстрацію в домоволодінні члена сім`ї – матері, та запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти (а.с. 7, 8).
Загальна сума переплати субсидії за період з 01.10.2018 року по 31.01.2019 року та з 01.02.2019 року по 31.05.2019 року складає 8134,03 грн.
Держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням № 848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов`язки, визначені Положенням № 848, зокрема, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення № 848). Наслідком не виконання цього обов`язку, є припинення надання раніше призначеної субсидії.
Абзацом 2 пунктом 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29 грудня 1997 року № 39/283/90/5 передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку приховання заробітку чи іншого доходу громадянами.
За положеннями ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Суд не може прийняти до уваги заперечення відповідача, оскільки як вбачається з наданих позивачем доказів, відповідачу було відомо про її обов`язок повідомляти про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, свідченням чому є відповідна відмітка у заяві, яка власноруч підписана ОСОБА_1 , однак вона своєчасно не повідомила відповідачапро зміну у складі зареєстрованих за адресою домогосподарства членів сім`ї, а саме реєстрацію 13.09.2018 року своєї матері, що могло вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру за даним домоволодінням ( а.с. 18 -19 - заяви).
Зважаючи на встановлений обов`язок відповідача повідомляти про обставини, які могли вплинути на призначення та виплату їй соціальної допомоги, та те, що відповідач своєчасно не повідомила відповідачапро зміну у складі зареєстрованих за адресою домогосподарства членів сім`ї, а саме реєстрацію 13.09.2018 року своєї матері, що могло вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру за даним домоволодінням та призвело до надміру нарахованих котів у сумі 8134,03 грн., суд вважає, що позивачем дотримано вимог законодавчих актів щодо припинення відповідних виплат відповідачу та ініціювання питання про повернення надмірно сплачених коштів в сумі 8134,03 грн., в звязку з чим позовна заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
На підставі ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовій збір у сумі 2 102,00 грн., тому дані кошти підлягають стягненню з відповідача на користь позивача (а.с. 1).
Керуючись ст. ст. 10, 12, 81, 141, 206, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -
ухвалив:
позов Управління праці та соціального захисту населення Довгинцівської районної в місті ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Довгинцівської районної в місті ради (місце знаходження: м. Кривий Ріг, вул. Дніпровське шосе, 16, ЄДРПОУ 20260022) субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 8134 (вісім тисяч сто тридцять чотири) гривні 03 копійки за періоди з 01.10.2018 року по 31.01.2019 року та з 01.02.2019 року по 31.05.2019 року.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Довгинцівської районної в місті ради судовий збір у сумі 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: В. А. Папарига