
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
20 травня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2249/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі також - відповідач, Білокуракинське ОУПФУ), відповідно до якої просить:
- визнати протиправною бездіяльність Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо неврахування ОСОБА_1 до пільгового стажу на підземних роботах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи з 05.06.1991 по 31.12.1998 на шахті «Комсомольська»;
- зобов`язати Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, починаючи з 07.12.2020, врахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», період роботи з 05.06.1991 по 31.12.1998 на шахті «Комсомольська» на посадах гірничого майстра підземного, заступника начальника дільниці підземного, начальника дільниці з повним робочим днем під землею;
- зобов`язати Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, починаючи з 07.12.2020, проводити розрахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, як особі, яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років, зарахувавши до пільгового стажу роботи на підземних роботах, який дає право на пенсію на підставі статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці», періоди роботи з 05.06.1991 по 13.09.2004 на шахті «Комсомольська» на посадах гірничого майстра підземного, заступника начальника дільниці підземного, начальника дільниці з повним робочим днем під землею; з 30.11.2012 по 22.03.2017 на відокремлених підрозділах «Шахта імені Вахрушева» та «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» на посаді начальника зміни з повним робочим днем під землею.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що протягом трудової діяльності позивач працював понад 17 років на підземний роботах повний робочий день, тобто на посадах, які відносяться до шкідливих і дають право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та на обчислення пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI від 02.09.2008, як особа, яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років, зокрема наступні періоди: з 05.06.1991 по 13.09.2004 на шахті «Комсомольська» на посадах гірничого майстра підземного, заступника начальника дільниці підземного, начальника дільниці з повним робочим днем під землею; з 30.11.2012 по 22.03.2017 на відокремлених підрозділах «Шахта імені Вахрушева» та «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» на посаді начальника зміни з повним робочим днем під землею.
З 07.12.2020 позивачу було призначено пенсію по списку № 1 у розмірі 8492,39 грн.
До стажу роботи по списку 1 відповідачем враховано відповідно до даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, періоди роботи з 01.01.1999 по 22.03.2017 на шахті «Комсомольська», ТОВ «Фавор», ТОВ «Руфь», на відокремлених підрозділах «Шахта імені Вахрушева» та «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит».
Період роботи з 05.06.1991 по 31.12.1998 на шахті «Комсомольська» до пільгового стаж у на підземних роботах не враховано.
У березні 2021 року спеціалістами відповідача позивачу було повідомлено, що для врахування до пільгового стажу періоду роботи з 05.06.1991 по 31.12.1998 на шахті «Комсомольська» позивачу необхідно надати, документи, що підтверджують зайнятість повний робочий день на підземних роботах, які повинні відповідати вимогам статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» та бути чинними на дату їх подання.
На виконання пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 позивачем надано було довідки, що уточнюють особливий характер роботи та документи про атестацію робочих місць. Проте відповідач відмовляється брати їх для прийому та розрахунку пенсії, посилаючись на статтю 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», відповідно до якої будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків
На думку позивача, його підземний пільговий стаж складає 16 років 03 місяці 27 днів, в тому числі: 06 років 03 місяці та 21 день за період з 05.06.1991 по 31.12.1998, (розраховано згідно даних трудової книжки та пільгових довідок); 05 років 08 місяців та 13 днів за період з 01.01.1999 по 13.06.2004 (розраховано відповідачем згідно даних реєстру застрахованих осіб); 04 роки 03 місяці та 23 дні за періоди з 30.11.2012 по 22.03.2017 (розраховано згідно даних трудової книжки та реєстру застрахованих осіб), що є більше як 15 років, тому норми статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» повинні бути застосовані для розрахунку пенсії.
Позивач вважає бездіяльність Білокуракинського ОУПФУ, яка полягає у неврахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 05.06.1991 по 31.12.1998 на шахті «Комсомольська» та необчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», незаконною.
Ухвалою суду від 05.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позовні вимоги не визнало, про що надало відзив на позовну заяву від 14.05.2021 № 402/01-08 (арк. спр. 43-48), у якому заперечувало проти позовних вимог.
Обґрунтовуючи заперечення проти позову, відповідач зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Білокуракинському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви позивача від 01.12.2020.
Пенсію обчислено при загальному стажеві роботи 47 років 05 місяців 20 днів, в тому числі стаж роботи за Списком №1 - 17 років 01 місяць 27 днів та заробітній платі за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.11.2016 (коефіцієнт заробітку 2,24938) у розмірі 8492,39 гривень.
До стажу роботи за Списком №1 враховано періоди відповідно до даних в реєстрі застрахованих осіб Державного загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме:
з 01.01.1999 по 13.09.2004 на шахті «Комсомольська» на посаді начальника дільниці з повним робочим днем під землею;
з 17.09.2004 по 25.05.2012 на ТОВ «Фавор» на посаді заступника генерального директора з охорони праці, головного інженера гірничої дільниці зайнятих на підземних роботах 50% і більше часу;
з 28.05.2012 по 02.11.2012 - на ТОВ «Руфь» на посаді головного інженера, директора зайнятих на підземних роботах 50% і більше часу;
з 01.12.2012 по 30.09.2014, з 01.05.2015 по 27.08.2016, 01.09.2016 по 31.10.2016 - на шахті імені «Вахрушева» на посаді начальника зміни підземного з повним робочим днем під землею.
Необхідність надання довідки, що уточнює характер виконуваної роботи зумовлена, зокрема, тим, що в трудовій книжці відсутня інформація про зайнятість протягом повного робочого дня в шкідливих умовах праці.
Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах.
Згідно пункту 2 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій і посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 №1451/11731 (далі - Порядок №383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Наявність будь-якої професії в Списках №1 і №2, зазначення її в трудовій книжці без документального підтвердження зайнятості повний робочий день в шкідливих умовах і в яких саме умовах не дає права працівнику на пільгове пенсійне забезпечення.
Згідно з п. 3 ст. 44 Закону № 1058-V, ст. 101 Закону №1788-ХІІ, п. 4.2 Порядку 22-1 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1028 «Про внесення змін до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» в пункт 20 Порядку № 637 внесені зміни в частині того, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Після призначення пенсії ОСОБА_1 із заявами про перерахунок пенсії позивач до управління не звертався.
Просить в задоволенні позовних Білокуракинського об`єднано вимог ОСОБА_1 до го управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.
Сторони у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином (арк. спр. 31-33).
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлені такі обставини справи.
ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи відповідно до довідки від 07.12.2020 № 930-5000328505 (арк. спр. 11).
07.12.2020 позивач звернувся до Білокуракинського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 (арк. спр. 51-53).
До заяви було додано: паспорт НОМЕР_1 ; довідку про присвоєння ідентифікаційного коду; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; трудову книжку НОМЕР_2 ; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання НОМЕР_3 , НОМЕР_6; військовий квиток; довідку про джерела доходів з 01.07.2000 (арк. спр. 54-73.).
Згідно з розрахунку стажу від 14.05.2021 № 404/01-08 відповідно до особистої заяви від 01.12.2020 ОСОБА_1 відповідно до розпорядження управління від 09.12.2020 призначено пенсію за віком по списку 1. Пенсію обчислено при загальному стажі 47 років, 05 місяців, 20 днів (в тому числі стаж роботи по списку 1 - 17 років, 01 місяць, 27 днів) та заробітній платі за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.11.2016 року (коефіцієнт заробітку 2,2493В) у розмірі 8492,39 грн.
Розрахунок стажу:
з 01.09.1985 по 23.06.1989 - навчання у Антрацитівському гірничому технікумі (враховано до загального стажу згідно диплому про навчання НОМЕР_3 від 24.06.1989);
з 03.07.1989 по 02.04.1991 - строкова військова служба (враховано до загального стажу згідно даних військового квитка НОМЕР_4 від 30.06.1989):
з 05.06.1991 по 31.12.1998 - період роботи на шахті Комсомольська (враховано до загального стажу згідно трудової книжки);
з 01.01.1999 по 13.09.2004 - період роботи на шахті Комсомольська (враховано до пільгового стажу згідно даних реєстру застрахованих осіб);
з 17,09.2004 по 25.05.2012 - період роботи ТОВ «Фавор» (враховано до пільгового стажу згідно даних реєстру застрахованих осіб);
з 26.05.2012 по 02.11.2012 - період роботи на ТОВ «Руфь» (враховано до пільгового стажу згідно даних реєстру застрахованих осіб);
з 03.11.2012 по 30.11.2012 - період роботи на ТОВ «Руфь» (враховано до загального стажу. згідно даних реєстру застрахованих осіб);
з 01.12.2012 по 30.09.2014 - період роботи на шахті Вахрушева (враховано до пільгового стажу згідно даних реєстру застрахованих осіб);
з 01.05.2015 по 27.08.2016 - період роботи на шахті Вахрушева (враховано до пільгового стажу згідно даних реєстру застрахованих осіб);
з 28.08.2016 по 31.08.2016 - період роботи на шахті Вахрушева (враховано до загального стажу згідно даних реєстру застрахованих осіб);
з 01.09.2016 по 31.10.2016 - період роботи на шахті Вахрушева (враховано до пільгового стажу згідно даних реєстру застрахованих осіб);
з 01.11.2016 по 30.11.2016 - період роботи на шахті Вахрушева (враховано до загального стажу згідно даних реєстру застрахованих осіб) (арк. спр. 74-80, 81).
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).
В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком (пункт 1 частини першої статті 9 Закону № 1058).
Статтею 26 Закону №1058 визначені умови призначення пенсії за віком.
Згідно із частиною першою статті 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Тобто, Законом №1058 передбачено, що як для призначення, так і для перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до абзацу першого пункту 20 цього ж Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383), передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Під час розгляду справи судом встановлено, що такі документи як: довідки від 26.11.2020 № 13-2/7505, № 13-2/7506, № 13-2/7507, № 13-2/7508 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видані державним унітарним підприємством «Антрацит», наказ шахти «Комсомольська» від 05.08.1997, від 29.12.1999 «Про атестацію робочих місць за умовами праці», історичні довідки від 26.11.2020 № 13-2/7517, № 13-2/7518, довідка від 26.11.2020 № 13-2/7515 про заробітну плату для обчислення пенсій під час звернення позивачем до пенсійного органу із заявою для призначення пенсії відповідачу надані не були.
Як наслідок, відповідач не досліджував та не надавав оцінку цим довідкам, тобто не приймав управлінського рішення відносно позивача на їх підставі.
У зв`язку з чим рішення приймалося без врахування вказаних архівних довідок, тобто спірні періоди роботи позивача не були ним підтверджені будь-якими доказами в пенсійному органі, які б могли бути предметом дослідження по даній справі при оцінюванні прийнятого відповідачем рішення про призначення пенсії.
Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Принцип рівності сторін у процесі є одним з елементів більш широкого поняття справедливого судового розгляду, яке також включає фундаментальний принцип змагальності процесу (Ruiz-Mateos v. Spain, рішення від 23 червня 1993 р., серія A, N 262, с. 25, § 63).
Принцип рівності сторін у процесі є лише одним з елементів більш широкого поняття справедливого судового розгляду, яке також включає фундаментальний принцип змагальності процесу (див. Ruiz-Mateos v. Spain, рішення від 23 червня 1993 р., серія A, N 262, с. 25, § 63). Більш того, принцип рівності сторін у процесі - у розумінні "справедливого балансу" між сторонами - вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (див. Dombo Beheer B. V. v. the Netherlands, рішення від 27 жовтня 1993 р., серія A, N 274, с. 19, § 33 та Ankerl v. Switzerland, рішення від 23 жовтня 1996 р., Reports 1996-V, стор. 1567-68, § 38). Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (див. рішення у справі Ruiz-Mateos, наведене вище, с. 25, § 63).
За обставин справи, позивачем не наведено обґрунтованих доводів проти оскаржуваного рішення, які б доводили неправомірність відмови позивачу у призначенні пенсії.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі встановлених судом фактів, суд приходить до висновку про те, що у даному випадку відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вважає, що відсутнє порушене право позивача щодо неврахування до пільгового стажу на підземних роботах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи з 05.06.1991 по 31.12.1998 на шахті «Комсомольська».
Отже, суд приходить до висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог, підстави для стягнення на його користь понесених ним судових витрат зі сплати судового збору відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний номер 41246789, місцезнаходження: 92200, Луганська обл., Білокуракинський район, смт Білокуракине, вул. Історична, буд. 81) про визнання протиправною бездіяльності Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не неврахування ОСОБА_1 , до пільгового стажу на підземних роботах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи з 05.06.1991 по 31.12.1998 на шахті «Комсомольська»; зобов`язання Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області починаючи з 07.12.2020 врахувати ОСОБА_1 , до пільгового стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи з 05.06.1991 по 31.12.1998 на шахті «Комсомольська» на посадах гірничого майстра підземного, заступника начальника дільниці підземного, начальника дільниці з повним робочим днем під землею; зобов`язання Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області починаючи з 07.12.2020 проводити розрахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, як особі, яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років, зарахувавши до пільгового стажу роботи на підземних роботах, який дає право на пенсію на підставі статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» роботи періоди з 05.06.1991 по 13.09.2004 на шахті «Комсомольська» на посадах гірничого майстра підземного, заступника начальника дільниці підземного, начальника дільниці з повним робочим днем під землею; з 30.11.2012 по 22.03.2017 на відокремлених підрозділах «Шахта імені Вахрушева» та «Шахтоуправління «Ясенівське» ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» на посаді начальника зміни з повним робочим днем під землею - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Борзаниця