
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
15 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1096/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання - Понамарьової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
09 березня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Гребенара Олексія Володимировича (далі представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі - відповідач, управління), в якій позивач просить суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 9345/2020 від 08.12.2020 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу;
-зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 згідно зі ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи з 14.11.1988 по 24.01.1989, з 08.03.1989 по 26.03.1989 гірничим робітником поверхні; з 27.03.1989 по 04.05.1991, з 06.09.1991 по 12.11.1992 стволовим поверхні; з 13.11.1992 по 06.08.2001 машиністом підйому на шахті «Молодогвардійська» в/о «Краснодонвугілля» та прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно з її заявою від 02.12.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 02.12.2020 ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 згідно зі ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 9345/2020 від 08.12.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 у зв`язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу.
В рішенні відповідач зазначив, що позивачем до заяви не додані уточнюючі довідки. В трудовій книжці відсутні дані про пільговий стаж роботи та дані щодо проведення атестації робочого місця на шахті «Молодогвардійська» в/о «Краснодонвугілля» за період з 21.08.1992 по 06.08.2001. За записами в трудовій книжці неможливо визначити, до якого списку (№ 1 чи № 2) відносяться професії за період роботи з 03.10.1988 по 06.08.2001. Страховий стаж позивача складає 25 років 11 місяців 8 днів. Наявність періоду роботи в шкідливих умовах визначити неможливо.
Позивач вважає, що відповідачем необґрунтовано та з порушенням норм законодавства не здійснено зарахування до пільгового стажу періодів її роботи із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Ухвалою суду від 12.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін (а.с. 28-29).
26.03.2021 за вх. № 11010/2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 50-54), в якому відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог, посилаючись на такі обставини.
02.12.2020 позивачем подана заява про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
На підставі наданих документів управлінням прийнято рішення від 08.12.2020 № 9345/2020 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу.
28.01.2021 позивач звернулась до відповідача із заявою довільної форми щодо подання уточнюючих довідок підприємств, на якому позивач працювала, про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії від 30.09.2020 № 7971, № 7972: виписки з наказів про проведення атестації робочих місць за умовами праці від 21.05.1994 № 35/6, від 26.12.1997 № 115/6, від 21.02.2000 № 30/6; історичну довідку та розглянути заяву про призначення пенсії від 02.12.2020 і прийняти рішення про призначення пенсії. Листом від 04.02.2021 № 1216-02-8/3032 позивача повідомлено про недотримання ним вимог чинного законодавства, а саме: в заяві відсутні дата народження та відомості документу, що посвідчує особу, не зазначено ідентифікаційний номер платника податків, тому лист від 28.01.2021 розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996. Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 , наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж позивача складає 25 років 11 місяців 8 днів.
Таким чином, управлінням не прийнято будь-якого рішення з зазначеного в зверненні питання, оскільки позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьк Луганської області з заявою про допризначення пенсії у зв`язку з наданням додаткових документів в довільній формі, що не відповідає вимогам діючого законодавства.
Як вбачається з трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , в період роботи з 03.10.1988 по 06.08.2001 вона була прийнята на роботу на Шахту «Молодогвардійська» в/о «Краснодонвугілля» учнем гірника поверхні, гірника поверхні, стволової поверхні, учнем машиніста підйому, машиністом підйому, однак, записи в трудовій книжці не містять інформації, в яких саме умовах вона працювала і про зайнятість певними роботами протягом повного робочого дня. За записами в трудовій книжці неможливо визначити до якого списку (№1 чи № 2), до якого розділу та підрозділу в цьому списку відносяться професії позивача за період роботи на шахті Молодогвардійська з 03.10.1988 по 06.08.2001.
Відповідач не погоджується з доводами позивача, що уточнюючими довідками підтверджено її пільговий стаж в такому розмірі: з 14.11.1988 по 24.01.1989 (2 місяці 11 днів) - довідка № 7971, З 27.03.1989 по 04.05.1991 (2 роки І місяць 8 днів) - довідка № 7971, з 06.09.1991 по 12.11.1992 (1 рік 2 місяці 7 днів) - довідка № 7972, з 13.11.1992 по 06.08.2001 (8 років 8 місяців 25 днів) - довідка № 7972, що у сукупності складає 12 років З місяці 10 днів.
Оскільки, відповідач зазначає, що згідно з довідкою № 7971 стаж роботи позивача за період з 14.11.1988 по 24.01.1989 складає 1 місяць12 днів, з 27.03.1989 по 04.05.1991 складає 2 роки 00 місяців 23 дня, згідно з довідкою № 7972 період роботи з 06.09.1991 по 12.11.1992 складає 1 рік 2 місяці, з 13.11.1992 по 06.08.2001 складає 01 рік 02 місяці 00 дні, що у сукупності значно менше ніж зазначено у позові (12 років). Відповідач каже, що в довідках зазначено періоди перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати, відпустка по догляду за дитиною, що не можуть бути зараховані до пільгового стажу позивача, оскільки не підтверджена її зайнятість повний робочий день на роботах в умовах, передбачених Списками № 1 та Списками № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, з саме: не менше 80% робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професій чи посад, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням трудових обов`язків.
Також у відповідача відсутні правові підстави для зарахування стажу позивача за уточнюючими довідками, що видані та завірені установами, які перебувають на непідконтрольній українській владі території.
Крім того, в індивідуальних відомостях про застраховану особу по спеціальному стажу в реєстрі застрахованих осіб державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування міститься інформація за період роботи в ВДАТ Шахта «Молодогвардійська» ДП ДХК «Краснодонвугілля» (код страхувальника - 00177796), відповідно до якої, до пільгового стажу роботи позивача зараховано період з 01.01.1999 по 05.08.2001 за Списком № 2, що складає 2 роки 7 місяців 5 днів, що суперечить нормам п.п.2 п.2 ст. 114 Закону № 1058-ІV.
Тому, відповідач вважає свої дії правомірними, позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін за відсутності учасників справи, які до судового засідання не прибули, просили суд розглянути справу за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 72-77 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_2 виданий Краснодонським МВ УМВС України в Луганській області, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 29.09.2020 №919-5000311796 (а.с. 5-6).
02.12.2020 позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком, встановленого зразка. До заяви було додано: паспорт НОМЕР_2 , довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщену особу, трудову книжку НОМЕР_1 , довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення, свідоцтво про шлюб, інші документи № НОМЕР_5 від 28.01.2020, № НОМЕР_6 від 30.01.2020 (а.с. 36 -36 зв).
Отже, станом на час звернення з заявою про призначення пенсії позивач досягла віку - 54 роки.
Згідно із витягом з ІС ПФУ Підсистема призначення та виплати пенсії загальний страховий стаж позивача за підсумками відповідача складає 25 років 11 місяці 8 днів, до стажу не повністю зараховані періоди роботи позивача, визначені в трудовій книжці колгоспника (арк. спр. 35 зв).
Трудова книжка ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 10.08.1983 містить такі записи за спірні періоди роботи позивача (арк.спр.8-10):
Шахта «Молодогвардійська» в/о Краснодонуголь»:
- 03.10.1988 прийнята учнем гірника поверхні;
- 14.11.1988 переведена гірником поверхні ІІ розряду;
- 30.03.1989 переведена стволової поверхні;
- 05.08.1992 переведена учнем машиніста підйому;
- 13.11.1992 переведена машиністом підйому;
- 06.08.2001 звільнена за ст. 38 КЗпП;
Всі зазначені записи містять відомості про документи, на підставі яких вони внесені в трудову книжку позивача, запис про звільнення, завірений печаткою підприємства та підписом відповідальної особи.
Дійсно, в трудовій книжці позивача не вказано про її зайнятість повний робочий день в цей період на такій роботі, а також немає записів про атестацію робочого місця, в тому числі, в період з 13.11.1992 по 06.08.2001 за професією - машиніст підйому.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 08.12.2020 № 9345/2020 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 в зв`язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу роботи (а.с. 11-12).
В обґрунтування оскарженого рішення відповідач зазначив, що згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 , наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж ОСОБА_1 складає 25 років 11 місяців 8 днів. Наявність періоду роботи в шкідливих умовах визначити неможливо за відсутності уточнюючих довідок та відомостей про атестацію робочого місця на підтвердження спеціального стажу роботи відповідно до вимог чинного законодавства.
Також в оскарженому рішенні позивачу роз`яснено відповідачем, що в разі надання до управління уточнюючих довідок на підтвердження особливого характеру роботи протягом 3-х місяців з дня звернення, тобто до 02.11.2007 управління повернеться до розгляду заяви від 02.12.2020.
28.01.2021 позивач звернулася до відповідача із заявою до якою були надані уточнюючі довідки №7971, 7972 від 30.09.2020, виписки з наказів про атестацію робочого місця№ 35/б від 21.05.1994, № 115/б від 26.12.1997 та № 30/б від 21.02.2000, історичну довідку та акт, які уточнюють особливий характер роботи (а.с. 13).
У відповідь на цю заяву, листом від 04.02.2021 № 1216-02-8/3032 відповідач повідомив позивача, що ним не дотримано вимог діючого законодавства, а саме заява подана в довільній формі, в ній відсутні необхідні відомості, визначені в додатку 3 Порядку №22-1, а саме: дата народження та дані документу, що посвідчує особу, не зазначено ідентифікаційний номер платника податків тому лист від 28.01.2021 розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 де 393/96-ВР (а.с. 14).
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу у спірні періоди за 1999 по 2001 роки за формою ОК-5 від 02.12.2020 за персоніфікованими відомостями номер облікової картки: НОМЕР_4 , ОСОБА_1 в Реєстрі застрахованих осіб наявні відомості про пільговий стаж позивача на підприємстві ВДАТ Шахта «Молодогвардійська» ДП ДХК Краснодонвугілля», а саме за: 1999 рік - 12 місяців та за кодом підстави обліку спецстажу - ЗП3013Б1; 2000 рік - 12 місяців стажу на підприємстві з кодом страхувальника - 00177796 та за кодом підстави обліку спецстажу - ЗП3013Б1; 2001 рік - 7 місяців 5 днів стажу на підприємстві з кодом страхувальника - 00177796 та за кодом підстави обліку спецстажу - ЗП3013Б1, а також відомості про наявність сплачених за позивача страхових внесків (а.с. 44-45).
Зазначені відомості про наявність в позивача пільгового спеціального стажу за списком №1 в період з 01.01.1999 по 05.08.2001 тривалістю 2 роки 7 місяців 5 днів, є і в підсистемі РС-Право ППВП ПФУ, однак пільговий стаж позивачу за цей період відповідачем протиправно не враховано (а.с.35, 35 зв. бік).
Відповідно до витягів з наказів № 35/б від 21.05.1994, № 115/б від 26.12.1997 та № 30/б від 21.02.2000 на Шахта «Молодогвардейская» ПО «Краснодонуголь» проведено атестацію робочих місць та затверджено перелік робочих місць, за результатами атестації яких за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2, в тому числі - гірник поверхні, стволовий поверхні, машиніст підйому (а.с.17-19).
Отже, спірними питаннями цієї справи є саме: наявність правових підстав для зарахування пільгового спеціального стажу позивача за списком №1 періодів роботи на підставі відомостей її трудової книжки за відсутності записів про повний робочий день зайнятості на таких роботах, а також за відсутності записів про атестацію робочого місця, в тому числі, в період з 13.11.1992 по 06.08.2001 за професією - машиніст підйому; необхідність підтвердження пільгового стажу позивача уточнюючими довідками відповідно до вимог чинного законодавства; правомірність дій відповідача щодо неприйняття до відома наданих позивачем уточнюючих довідок, наявність в позивача права на призначення пільгової пенсії, правомірність оскарженого рішення про відмову в його призначенні.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Частиною другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункт 6 абз. 1 статті 92 Конституції України).
Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (тут і надалі посилання на норми Закону № 1058-IV наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Абзацом першим пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частина друга статті 45 Закону № 1058-IV).
Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Так, частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року.
На момент звернення до відповідача (02.12.2020) позивачу виповнилось 54 роки, та зараховано 25 років 11 місяців 8 днів загального страхового стажу, що не заперечується відповідачем.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Згідно статті 100 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року 1788-ХІІ особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Вимогами підпункту 2 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Спірний період роботи позивача до 01.01.2004, отже має бути підтверджений документи про стаж, що визначені Порядком № 637.
За приписами пунктів 1 та 20 Порядку № 637,
- основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка;
- за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами;
- у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
Вимогами Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 N 162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.85 N 252), із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.90 N 412, а також Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 N 58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України17 серпня 1993 року N 110, що мали чинність протягом спірного періоду позивача, визначали всі необхідні відомості щодо яких мали бути внесені записи в трудові книжки працівників роботодавцями.
Зазначені інструкції не містили прямих вимог щодо необхідності внесення записів в трудову книжку в розділ «відомості про роботу» щодо зайнятості працівника повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що трудова книжка позивача не повинна містити такі записи.
Щодо відсутності записів про атестацію робочого місця суд дійшов таких висновків.
Суд зазначає, що згідно із п. 4.2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
При цьому, положеннями п. 4.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, визначено, що у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
В той же час, як передбачено пунктом 4.5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. №442 затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, пунктом 2 якого визначено, що відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
Суд зазначає, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та розробленими на його виконання Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 р. № 41.
З аналізу вище вказаних нормативних актів вбачається, що атестація робочих місць полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Порядок та умови проведення такої атестації набули чинності з 21.08.1992.
Відповідно до Роз`яснення про проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.08.2000 року №205 в окремих випадках за скрутного фінансово-економічного стану, що склався на підприємстві з незалежних від нього причин, для проведення атестації робочих місць, де не сталися докорінні зміни умов і характеру праці у зв`язку з впровадженням нових технологій, засобів виробництва, матеріалів, реконструкцією існуючих об`єктів, приміщень тощо, можливе використання результатів санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, отриманих під час попередньої атестації, за умови реалізації технічних і організаційних заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників за результатами попередньої атестації робочих місць і дотримання всіх інших вимог Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що атестація має проводитися у передбачені п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442 строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Зазначеної позиції дотримується й Верховний Суд в постанові від 23.10.2018 в справі №348/1079/17), постанові від 18 вересня 2018 року по справі №345/3301/17 та постанові від 01.11.2018 №455/1053/16-а, в яких Верховний Суд зокрема зазначив, що атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації. Разом з цим, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що управлінням неправомірно не зараховано за відомостями трудової книжки позивача до пільгового стажу періоди її роботи з 14.11.1988 по 24.01.1989, з 08.03.1989 по 26.03.1989 гірничим робітником поверхні; з 27.03.1989 по 04.05.1991, з 06.09.1991 по 12.11.1992 стволовим поверхні; з 13.11.1992 по 06.08.2001 машиністом підйому на шахті «Молодогвардійська» в/о «Краснодонвугілля».
Для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки № 1 і 2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 року № 1173 (за роботу до 01.01.1992 р.), так і Списки, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.91 р. № 10, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.94 р. № 162. (для підтвердження стажу роботи після 01.01.1992).
Затверджені вказаними нормативними актами списки №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах передбачали професії професії робітників, що зайняті на роботах на шахтній поверхні, в тому числі й стволової поверхневої та машиніста підйомних машин на діючих шахтах.
Отже, відповідач необґрунтовано посилається в оскарженому рішенні про неможливість визначення до якого саме списку відносяться виконувані позивачем роботи в спірні періоди.
При цьому, суд також вважає за необхідне зазначити, що неможливість відповідача провести перевірку відповідності записів трудової книжки первинним документами, не повинна покладати надмірного тягаря та обов`язку на позивача.
Аналогічні за змістом висновки з приводу подібних правовідносин відображені у постанові Верховного Суду від 23.01.2018 (справа №583/392/17).
Таким чином, довідки уточнюючого характеру не були необхідні для зарахування пільгового стажу позивача за спірний період, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства такий стаж позивача повністю підтверджений записами її трудової книжки.
Враховуючи ті обставини, що загальний стаж позивача за спірний період складає більше ніж 10 років пільгового стажу за списком №2, суд дійшов висновку, що позивач станом на дату звернення з заявою про призначення пенсії мала право на її призначення відповідно до вимог пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, а відповідач оскарженим рішенням таке право порушив.
Зазначені обставини є підставою для визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії позивачу, зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача за списком №2 спірні періоди її роботи та призначити їй пенсію за віком відповідно до вимог пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV за її заявою - від 02.12.2020.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог згідно з положеннями ч.2 ст.9 КАС України.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень.
Згідно з частиною третьою статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Частиною четвертою цієї статті визначено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою суду від 12.03.2021 позивачу відстрочено сплату судового збору у розмірі 908 грн до ухвалення судового рішення в справі.
Оскільки спір виник внаслідок неправомірного рішення відповідача, судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21792459) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області № 9345/2020 від 08.12.2020 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно з пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 2 ОСОБА_1 періоди роботи з 14.11.1988 по 24.01.1989, з 08.03.1989 по 26.03.1989 гірничим робітником поверхні; з 27.03.1989 по 04.05.1991, з 06.09.1991 по 12.11.1992 стволовим поверхні; з 13.11.1992 по 06.08.2001 машиністом підйому на шахті «Молодогвардійська» в/о «Краснодонвугілля» та призначити пенсію відповідно до вимог пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 02.12.2020.
Стягнути на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області судовий збір в сумі 908 грн (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 20 квітня 2021 року.
Суддя В.С. Шембелян