
Справа № 128/3681/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
20 травня 2021 року місто Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
судді Карпінської Ю.Ф.,
за участю секретаря Сапіги М.Я.,
у відсутності учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям,
УСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулось до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що 13 жовтня 2005 року до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулась ОСОБА_1 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, надавши при цьому документи, передбачені п. 35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, а саме: заяву про призначення всіх видів соціальної допомоги від 13.10.2005; декларацію про доходи та майновий стан сім`ї, яка звернулася за призначенням державної соціальної допомоги, від 13.10.2005; довідку №21-20 від 15.01.2003 Відділу реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області; копію свідоцтва про народження її сина ОСОБА_2 ; довідку про склад сім`ї від 11.10.2005 №3555, на підставі чого ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила доньку ОСОБА_3 . У зв`язку з цим 02.10.2012 ОСОБА_1 надала управлінню документи, передбачені п. 35 Порядку з метою отримання допомоги на двох дітей одинокій матері. 09 серпня 2018 року ОСОБА_1 в черговий раз надала управлінню заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 09.08.2018, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 09.08.2018, довідку про склад сім`ї від 06.08.2018, довідку про отримання аліментів №10 від 08.08.2018, видану Калинівським районним відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 07.08.2018 №2415, копію рішення Калинівського районного суду Вінницької області від 03.11.2005 по справі №2-1190/200, яким визнано ОСОБА_4 , 1984 року народження, батьком ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , копію листа Калинівського районного управління юстиції відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області від 07.04.2014 № 2664/21-28 з доданою копією постанови про відкриття виконавчого провадження від 07.04.2014 (ВП42875184), копію листа ВФЗБО ГУМВС України у Вінницькій області від 29.09.2009 № 11/895 з доданою копією розпорядження. З зазначених документів вбачається, що рішенням Калинівського районного суду Вінницької області від 03.11.2005 по справі №2-1190/200 ОСОБА_4 визнано батьком ОСОБА_2 , що є сином ОСОБА_1 . Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 не мала права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям на свого сина ОСОБА_5 з грудня 2005 року. У зв`язку з неповідомленням ОСОБА_1 обставин, які впливають на виплату допомоги на дітей одиноким матерям (про визнання батьківства), ОСОБА_1 у період з 01.12.2005 по 31.12.2015 надмірно отримала допомогу на дітей одиноким матерям на свого сина ОСОБА_5 у розмірі 33891,21 грн, оскільки не мала права на її отримання. 16 січня 2019 року управлінням надіслано ОСОБА_1 повідомлення про повернення надмірно сплачених коштів від 14.01.2019 № 136, яке вона отримала 18.01.2019, однак по теперішній час надмірно виплачені кошти ОСОБА_1 управлінню не повернула, тому позивач був вимушений звернутись до суду з проханням стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачені кошти в сумі 33891,21 грн, як таких, що виплачені з Державного бюджету у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, на користь Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації.
Ухвалою судді Вінницького районного суду Вінницької області від 26.01.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено судовий розгляд в порядку спрощеного позовного провадження.
В судове засідання 19.05.2021 учасники справи не з`явились, хоч про день, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином в установленому законом порядку.
Представник Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації за дорученням Романович І.С. попередньо через канцелярію суду подала письмову заяву, в якій просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Частиною третьою статті 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_1 неодноразово в судові засідання не з`являлась з невідомих суду причин, хоч про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась судом у встановленому законом порядку шляхом направлення судових повісток за адресою місця реєстрації: АДРЕСА_1 . Заяв про розгляд справи без її участі або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Відзив на позовну заяву відповідачем у запропонований судом строк до суду не подано.
Згідно з ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
За згодою представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання 19.05.2021 за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Врахувавши позицію представника позивача, викладену у письмовій заяві, дослідивши письмові докази у справі та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов такого висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом від17.07.1997«Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7та 11 Конвенції» і є частиною національного законодавства України, встановлено, що кожен має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом установлено, що 13 жовтня 2005 року до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулась ОСОБА_1 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, надавши при цьому документи, передбачені п. 35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, а саме: заяву про призначення всіх видів соціальної допомоги від 13.10.2005; декларацію про доходи та майновий стан сім`ї, яка звернулася за призначенням державної соціальної допомоги від, 13.10.2005 року; довідку №21-20 від 15.01.2003 Відділу реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області; копію свідоцтва про народження її сина ОСОБА_2 ; довідку про склад сім`ї від 11.10.2005 №3555 (а.с. 8, 9, 10, 11, 12, 13).
На підставі поданих документів ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям, що підтверджується копією розпорядження № НОМЕР_1 від 18.05.2005 (а.с. 14).
ОСОБА_1 повторно подавала до управління заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідки про склад сім`ї, на підставі яких їй призначалась допомога на дітей одиноким матерям (а.с. 15-16, 17-18, 19, 20, 21-22, 23-24, 25,26, 27-28, 29-30, 31, 32, 33).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила доньку ОСОБА_3 . У зв`язку з цим 02.10.2012 ОСОБА_1 надала управлінню документи, передбачені п. 35 Порядку з метою отримання допомоги на двох дітей одинокій матері, на підставі чого ОСОБА_1 було призначено допомогу на двох дітей одиноким матерям (а.с. 34-35, 36, 37, 38, 39).
09 серпня 2018 року ОСОБА_1 надала управлінню заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 09.08.2018; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 09.08.2018; довідку про склад сім`ї від 06.08.2018; довідку про отримання аліментів №10 від 08.08.2018, видану Калинівським районним відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області; відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 07.08.2018 №2415; копію рішення Калинівського районного суду Вінницької області від 03.11.2005 по справі №2-1190/200, яким визнано ОСОБА_4 , 1984 року народження, батьком ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 ; копію листа Калинівського районного управління юстиції відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області від 07.04.2014 № 2664/21-28 з доданою копією постанови про відкриття виконавчого провадження від 07.04.2014 (ВП42875184); копію листа ВФЗБО ГУМВС України у Вінницькій області від 29.09.2009 № 11/895 з доданою копією розпорядження (а.с.40-41, 42-43, 44, 45, 46, 48, 49, 50, 51).
Рішенням Калинівського районного суду Вінницької області від 03.11.2005 по справі №2-1190/200 ОСОБА_4 визнано батьком ОСОБА_2 , що є сином ОСОБА_1 , та стягнуто з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частки заробітку до досягнення дитиною повноліття (а.с. 47).
У зв`язку з неповідомленням ОСОБА_1 обставин, які впливають на виплату допомоги на дітей одиноким матерям (про визнання батьківства), ОСОБА_1 у період з 01.12.2005 по 31.12.2015 надмірно отримувала допомогу одиноким матерям на свого сина ОСОБА_5 у розмірі 33891,21 грн, що підтверджується довідкою № 5276 від 28.12.2020 про розмір виплаченої ОСОБА_1 допомоги одиноким матерям за період з 01.12.2005 по 31.12.2015 (а.с. 52-55).
16 січня 2019 року Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької райдержадміністрації надіслано ОСОБА_1 повідомлення про повернення надмірно сплачених коштів від 14.01.2019 № 136, яке вона отримала 18.01.2019, однак по теперішній час надмірно виплачені кошти ОСОБА_1 управлінню не повернула (а.с. 56, 57, 58).
Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (у редакції чинній на момент звернення ОСОБА_1 ) відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до ст.ст. 3, 4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям є одним з видів державної допомоги сім`ям з дітьми, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до державного бюджетів.
Згідно зі ст. 5 вищезазначеного Закону допомога у зв`язку з вагітністю та пологами (крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону), допомога при народженні дитини, допомога при усиновленні дитини, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомога на дітей одиноким матерям, допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, що регулюється відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку громадян ( у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
За приписами статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 було приховано факт визнання батьківства відносно її малолітньої дитини - сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що свідчить про недобросовісність дій відповідача, кошти, виплачені останній за призначеною допомогою на дітей одиноким матерям за період з 01.12.2005 по 31.12.2015 у розмірі 33 891,21 грн, підлягають поверненню.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача та ту обставину, що відповідно до ухвали судді Вінницького районного суду Вінницької області від 26.01.2021 було відстрочено сплату судового збору у даній справі до ухвалення рішення, тому в порядку ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102 грн стягнути з відповідача в дохід держави.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, ст. ст. 5, 12, 13, 81, 141, 211, 223, 247, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації надмірно виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 33891 (тридцять три тисячі вісімсот дев`яносто одну) грн 21 коп. (на рахунок НОМЕР_3 , МФО 820172, код 03191928, в призначенні платежу вказати: повернення надмірно виплачених коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям, прізвище, адресу, КПКВК НОМЕР_4 ).
Стягнути з ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платкика податків НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.
Рішення може бути оскаржене позивачем до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Грибоєдова, 10а.
Відповідач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Дата складення повного судового рішення - 20.05.2021.
СУДДЯ Ю.Ф. Карпінська