Рішення № 97037805, 13.05.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2021
Номер справи
520/324/21
Номер документу
97037805
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2021 р. № 520/324/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

за участю секретаря судового засідання - Рубіної Я.О.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Рогозіна С.Л.,

відповідача - Резченка Є.О.,

представника відповідача, Чугуївської міської ради Харківської області, - Костирко Х.Ю.,

розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/324/21 за позовом ОСОБА_1 до Чугуївської міської ради Харківської області, Чугуївської міської ради Харківської області в особі лічильної комісії Харківської області, секретаря Чугуївської міської ради Харківської області Резченка Євгенія Олександровича про визнання дій незаконними та неправомірними, про визнання протиправними та скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати, що дії лічильної комісії Чугуївської міської ради Харківської області щодо процедури обрання секретарем Чугуївської міської ради ОСОБА_2 незаконними в частині прийняття рішення про переголосування, надання бюлетенів для голосування невстановленого зразка, не визначення повноважень лічильної комісії, розподілу обов`язків голови, секретаря та членів лічильної комісії та не встановлення форми бюлетеня для голосування за секретаря ради;

- визнати рішення Чугуївської міської ради Харківської області "Про обрання секретаря міської ради" № 2-VІІІ від 15.12.2020 та рішення Чугуївської міської ради Харківської області "Про затвердження протоколу № 2 лічильної комісії по виборах секретаря міської ради VIII скликання та проведення повторного голосування" № 2-VІІІ від 15.12.2020 протиправними та скасувати їх;

- визнати дії Чугуївської міської ради Харківської області щодо проведення повторного голосування на виборах секретаря Чугуївської міської ради, в тому числі, без додаткового обговорення, не визначення повноважень лічильної комісії, розподілу обов`язків голови, секретаря та членів лічильної комісії та форми бюлетеня для голосування - неправомірними.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв`язку з неправомірними діями відповідачів, які виразились у повторному проведенні голосування щодо обрання ОСОБА_2 на посаду секретаря Чугуївської міської ради, після не підтримання даної кандидатури при першому голосуванні, участі самого кандидата ОСОБА_3 у голосуванні, а також у зв`язку з вчиненням численних порушень при проведенні голосування та підрахунку голосів, порушено право позивача, визначеного статтею 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Чугуївської міської ради Харківської області бути обраним на посаду секретаря, брати активну участь в утворені органів місцевої ради та належним чином представляти інтереси територіальної громади.

Позивач та представник позивача в судове засідання прибули, просили задовольнити позовні вимоги.

Відповідач, ОСОБА_2 , в судове засідання прибув, проти задоволення позовних вимог заперечував, оскільки оскаржувані рішення є правомірними, а обрання його секретарем Чугуївської міської ради є законним.

Представник відповідача, Чугуївської міської ради Харківської області, в судове засідання прибув, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки підстави для скасування спірних рішень відсутні.

Представник Чугуївської міської ради Харківської області в особі лічильної комісії Харківської області, в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Членами лічильної комісії надані письмові пояснення по суті справи. Член лічильної комісії депутат ОСОБА_4 допитаний в судовому засідання в якості свідка та своїми показами підтвердив надані письмові пояснення.

Заслухавши пояснення позивача, відповідача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є депутатом Чугуївської міської ради Харківської області.

15 грудня 2020 року проведена перша сесія Чугуївської міської ради Харківської області. На вказаній сесії прийнято рішення Чугуївської міської ради Харківської області "Про затвердження протоколу № 2 лічильної комісії по виборах секретаря міської ради VIII скликання та проведення повторного голосування" № 2-VІІІ від 15.12.2020 та рішення Чугуївської міської ради Харківської області "Про обрання секретаря міської ради" № 2-VІІІ від 15.12.2020.

З витягу протоколу № 1 вбачається, що під час проведення пленарного засідання І сесії Чугуївської міської ради VIII скликання, зокрема, з питання обрання секретаря ради, головою ради поставлено на голосування пропозицію депутата ОСОБА_5 щодо складу лічильної комісії, яка підтримана більшістю голосів. Далі депутатами затверджено протокол № 1 лічильної комісії, яким визначено голову комісії, секретаря та членів.

Головою лічильної комісії ОСОБА_6 ознайомлено депутатів з порядком голосування та роз`яснено, що до бюлетеню внесено одну кандидатуру, у процесі волевиявлення її слід залишити або викреслити. Депутати, які виявили бажання брати участь у голосуванні отримали бюлетені. Всього виготовлено 35 бюлетенів, 1 - вилучений у зв`язку з відсутністю депутата, 14 - визнано невикористаними.

Після голосування лічильної комісією затверджено протокол № 2, згідно якого встановлено, що після відкриття скриньки виявлено 20 бюлетенів: за депутата ОСОБА_2 проголосували 16 депутатів, проти – 2 депутата, 2 бюлетені спірні (три члени комісії вважають, що вони дійсні, три – що не дійсні). Вирішено провести повторне голосування.

Даний протокол був зачитаний головою лічильної комісії, після чого депутати почали обговорювати можливість повторного голосування та більшістю голосів затвердили протокол № 2 лічильної комісії та перейшли до процедури голосування – видано 21 бюлетень разом з головою ради, 12 – визнано невикористаними у зв`язку з відмовою від отримання.

Після голосування лічильної комісією затверджено протокол № 2, згідно якого встановлено, що після відкриття скриньки виявлено 21 бюлетенів: за депутата ОСОБА_2 проголосували 19 депутатів, проти – 2 депутата. Вирішено: більшістю голосів секретарем Чугуївської міської ради Харківської області обрати ОСОБА_2 .

Рішеннями сесії затверджено протокол № 2 лічильної комісії та визнано обраним секретарем міської ради ОСОБА_2 .

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до Конституції України, визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 10 вказаного Закону встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до пункту 1, 2, 4 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження регламенту ради; утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій; обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.

Частиною 4 статті 42 цього Закону визначено повноваження міського голови щодо внесення на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради.

Відповідно до статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо: 1) на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови; 2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою; 3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради; 4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради; 5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень. У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради згідно з пунктом 2 цієї частини, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить відповідний сільський, селищний, міський голова.

Згідно з положеннями частин 1, 2, 3 статті 59 зазначеного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

Відповідно до вимог частини 14 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом відповідної ради.

При цьому, частиною 15 статті 46 Закону визначено, що порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Таким чином, положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" чітко передбачено, що порядок обрання секретаря міської ради визначається регламентом ради, а у випадку, коли такий регламент не був прийнятий радою нового скликання, застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Так, відповідно до статті 9 Регламенту Чугуївської міської ради Харківської області, затвердженого рішенням ІІ сесії Чугуївської міської ради VIІ скликання 25.12.2015 №12-VIІ, зі змінами, до порядку денного першої сесії міської ради мають бути включені такі питання: 1.1 інформація голови територіальної виборчої комісії про обрання міського голови; 1.2 про підсумки виборів депутатів до міської ради і визнання їх повноважень; 1.3 про обрання секретаря міської ради; 1.4 про обрання заступників міського голови; 1.5 утворення та обрання постійних комісій Чугуївської міської ради, затвердження їх персонального складу; 1.6 про створення виконавчого комітету Чугуївської міської ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу.

Стаття 12 Регламенту визначає правомочність міської ради: загальний склад Чугуївської міської ради становить 34 депутати; рада вважається повноважною за умови обрання не менш як дві третини від загального складу ради; сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів міської ради від загального складу ради, а саме 18 депутатів або більше.

Статтею 31 Регламенту передбачено види та способи голосування. Так, рішення міської ради приймаються більшістю голосів від загального складу Чугуївської міської ради відкритим, таємним або пакетним голосуванням у порядку, визначеному цим Регламентом. Після закінчення кожного голосування результати оголошуються головуючим на засіданні. Поіменне голосування по персоналіях не проводиться. Під час голосування на пленарному засіданні сесії проводиться поіменне голосування. Поіменне голосування по персоналіях, визначених діючим в Україні законодавством, не проводиться. Міська рада може прийняти процедурне рішення щодо визначення виду і способу голосування з питань, які розглядаються, якщо вид і спосіб голосування не встановлені цим Регламентом. Таємне голосування здійснюється шляхом подачі бюлетенів без ідентифікації депутата, який заповнив цей бюлетень, у порядку, встановленому цим Регламентом. Голосування на пленарному засіданні є відкритим. У деяких випадках за рішенням більшості депутатів, присутніх на пленарному засіданні сесії міської ради або у випадках, передбачених чинним законодавством, таємне голосування може проводитися за допомогою бюлетенів. Рішення щодо обрання посадових осіб ради та її виконавчих органів, затвердження яких віднесено до компетенції міської ради, приймається більшістю від загального складу ради після обговорення запропонованих кандидатур. Якщо жоден з кандидатів не одержав необхідної кількості голосів, на розгляд сесії можуть бути представлені нові кандидатури. Повторне голосування по кандидатурах, не затверджених міською радою, не допускається без їх додаткового обговорення. Якщо і після повторного обговорення жоден з кандидатів не одержав необхідної кількості голосів, рішення вважається неприйнятим, і питання переноситься на наступні засідання міської ради. Перед кожним голосуванням головуючий чітко формулює зміст пункту рішення, що буде ставитися на голосування, і, якщо немає заперечень, пропонує провести голосування по ньому. Після закінчення голосування «за основу», «в цілому», «по пунктах» і доповнень до проекту рішення головуючий оголошує повні результати голосування. Після оголошення головуючим початку голосування ніхто не може його перебивати. З початку голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається. Винесення на розгляд міської ради повторних звернень і заяв від одного і того ж заявника з одного і того ж питання, якщо перше звернення або заява були вирішені по суті на попередніх сесіях ради цього скликання, не допускається. Не розглядаються також заяви та звернення осіб, визнаних судом недієздатними. У разі порушення процедури голосування чи виникнення перешкод під час його проведення негайно проводиться повторне голосування без обговорення.

Стаття 52 Регламенту в частині порядку обрання секретаря ради дублює вимоги Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до статті 48 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" тимчасові контрольні комісії ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд ради. Рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради. Засідання тимчасових контрольних комісій ради проводяться, як правило, закриті. Депутати, які входять до складу тимчасової контрольної комісії, та залучені комісією для участі в її роботі спеціалісти, експерти, інші особи не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв`язку з її роботою. Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.

Як вже зазначено судом вище, спеціальним Законом України, яким у відповідності до Конституції України, визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтею 10 якого встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, а до повноважень міських рад віднесені зокрема, повноваження щодо обрання секретаря ради за пропозицією голови ради шляхом прийняття на пленарному засіданні ради на основі колективного і вільного обговорення та голосування більшістю депутатів від загального складу ради відповідного рішення.

Отже, для прийняття рішення щодо обрання секретаря міської ради, яке належить до компетенції ради, необхідно, щоб за нього проголосували більшість депутатів від загального складу відповідної ради.

Повертаючись до протоколу № 1 пленарного засідання І сесії Чугуївської міської ради VIII скликання, вбачається, що під час проведення пленарного засідання головою ради висунуто кандидатуру ОСОБА_2 на посаду секретаря ради, обрано лічильну комісію, яка уповноважена підрахувати голоси та оголосити підсумки голосування, бажаючими депутатами отримано бюлетені, після чого проведено перше голосування, в результаті якого прийнято рішення про повторне голосування у зв`язку з неможливістю встановити результати голосування, що затверджено протоколом лічильної комісії, за який проголосувало більшість депутатів ради. При цьому позивач був присутній, висловлював свою незгоду та прийняв участь у голосуванні за затвердження протоколу лічильної комісії про повторне голосування. За результатами повторного голосування кандидатура ОСОБА_2 була підтримана більшістю голосів та прийнято рішення про обрання його секретарем ради.

Отже, аналізуючи зазначені обставини, суд приходить до висновку, що при першому голосуванні рішення щодо результатів голосування не було прийнято, по-перше, лічильною комісією через незрозумілість волевиявлення двох депутатів, а по-друге, не прийнято і не затверджено радою в цілому.

Поряд з цим під час проведення повторного голосування підрахунок голосів відбувся без перешкод, про що складено відповідний протокол лічильної комісії.

Таким чином, відповідачем Чугуївською міською радою дотримано вказані вище норми Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", внаслідок чого, обрано секретаря ради у спосіб, що передбачений Законом.

При цьому, враховуючи визначену Регламентом ради та Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутата місцевих рад" можливість внесення будь-яких зауважень, суд вважає, що права позивача по справі, як депутата місцевої ради, та інших депутатів ради щодо вільного прийняття рішення при голосуванні відповідачами по справі порушено не було.

При цьому слід ураховувати, що згідно з вимогами статей 19, 20 та 30 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цим та іншими законами України, і відповідно свої права та повноваження депутат має реалізовувати перш за все на сесіях ради, до складу якої він входить на основі колективного і вільного обговорення та участі у розгляді і вирішенні питань, віднесених до відання ради.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Із наведених положень убачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а визнання протиправним рішення суб`єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цим рішенням.

Оскільки у цій справі оскаржується рішення Чугуївської міської ради Харківської області "Про затвердження протоколу № 2 лічильної комісії по виборах секретаря міської ради VIII скликання та проведення повторного голосування" № 2-VІІІ від 15.12.2020 та рішення Чугуївської міської ради Харківської області "Про обрання секретаря міської ради" № 2-VІІІ від 15.12.2020, які прийняті уповноваженим на це органам, в порядку визначеному чинним законодавством, мають відповідну юридичну форму, визначену для прийняття відповідних рішень суб`єкта владних повноважень, в яких закріплено колегіальне волевиявлення цього суб`єкта з питань його компетенції, а позивачем по справі не доведено суду порушення його права оскаржуваними рішення відповідача, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог.

Окрім того, суд вважає необґрунтованими твердження позивача щодо неповідомлення ОСОБА_2 про конфлікт інтересів, оскільки останнім вчасно подано відповідну заяву, що на час виникнення спірних правовідносин дозволяло йому брати участь у голосуванні за умови публічного оголошення.

Також судом встановлено, що проекти рішень із зазначеннями кандидатури відповідача ОСОБА_2 були оприлюднені на офіційному сайті ради.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до Чугуївської міської ради Харківської області (місцезнаходження: вул. Старонікольська, буд. 35-А, м. Чугуїв, Харківська область, 63500, ідентифікаційний код - 21227883), Чугуївської міської ради Харківської області в особі лічильної комісії Харківської області (місцезнаходження: вул. Старонікольська, буд. 35-А, м. Чугуїв, Харківська область, 63500), секретаря Чугуївської міської ради Харківської області Резченка Євгенія Олександровича (місцезнаходження: вул. Старонікольська, буд. 35-А, м. Чугуїв, Харківська область, 63500) про визнання дій незаконними та неправомірними, про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено18 травня 2021 року.

Суддя А.С. Мороко