
Справа № 420/2763/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(додаткове)
19 травня 2021 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) заяву позивача за вх. № 23142/21 від 07.05.2021 року про ухвалення додаткового рішення,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не підготовки та ненадання ним до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , із обов`язковим зазначенням у неї відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, у не надісланні такій довідки;
зобов`язати підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII, та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Рішенням від 26.04.2021 року адміністративний позов задоволено повністю.
07.05.2021р. ОСОБА_1 подав заяву про ухвалення додаткового рішення, в якій просив вирішити питання щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувались докази (заява від 01.02.2021, та його лист від 17.02.2021 № 1964), а саме: визнання протиправною бездіяльності Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у ненадіслані ОСОБА_1 копії довідки про розмір його грошового забезпечення, із обов`язковим зазначенням у неї відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, та зобов`язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надіслати ОСОБА_1 копію цієї довідки - рішення не ухвалено.
Розглянувши подану заяву, суд вважає, що вона не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 252 КАС України, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; судом не вирішено питання про судові витрати.
Заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Позивач у поданому адміністративному позові просив:
Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вулиця Пироговська, 6, місто Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08402040), щодо не підготовки та не надання ним до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, нової довідки про розмір мого - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , грошового забезпечення, із обов`язковим зазначенням у неї відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру моєї пенсії, у не надісланні мені такій довідки, та зобов`язати його підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір мого - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 . який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011 -XII, та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру моєї пенсії, га надіслані мені копію цієї довідки.
Рішенням у справі від 26.04.2021 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не підготовки та ненадання ним до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , із обов`язковим зазначенням у неї відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, у не надісланні такої довідки.
Зобов`язано підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII, та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
У поданій заяві від 29.01.2021 року ОСОБА_1 просив ОТЦК та СП підготувати, та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір мого грошового забезпечення з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення у відповідності Закону України №2262-ХІІ, Закону України № 2011-XII, Постанови КМУ №704, Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, в якою зазначити відомості щодо окладу за посадою, окладу за військове звання, які визначаються, згідно пункту 4 Постанови КМУ N° 704 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, 29.01.2020, 01.01.2021, а також надіслати - мені таку довідку.
17.02.2021 р. ОТЦК та СП за № 1964 надало відповідь в якій по суті порушеного питання повідомляю наступне.
«..Згідно з листом Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від, 01.07.2020 №1374/0/58:20 "Про правовий висновок Верховного Суду у справі № 160/8324/19" зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103). зокрема до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок № 45) в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 5 березня 2019 року дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до; зазначених змін. Водночас алгоритм дій,' який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач (уповноважений орган, обласний військовий комісаріат, обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1,2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Тобто, на відповідача (уповноважений орган, обласний військовий комісаріат, обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) покладено функції. по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Після 5 березня 2019 року та по теперішній час Списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з прізвищем ОСОБА_1 , від Головного управління Пенсійного фонду, України в Одеській області до Одеського ОТЦК та СП не надходило.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2020 р. № 1038 " Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2006 р. № 1644 і від 30 серпня 2017 р. № 704 ", внесені ряд змін, які застосовується з 1 жовтня 2020 року, і відповідно до яких оклади за військовим (спеціальним) званням та посадові оклади визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 - шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для, працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Враховуючи вищезазначене у Одеського обласного територіального центру - комплектування та соціальної підтримки відсутні підстави для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області запитуваної у Вашому зверненні довідки.».
З огляду на встановлене суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у ненадісланні ОСОБА_1 копії довідки про розмір його грошового забезпечення, із обов`язковим зазначенням у неї відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, та зобов`язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надіслати ОСОБА_1 копію цієї довідки.
По перше:
На обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються:
оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років,' призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір і грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами).
Отже, до законодавчо визначеного обов`язку Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки віднесено складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення, що вказує на відсутність протиправної бездіяльності.
По друге: відповідач у відповіді від 17.02.2021 р. за № 1964, розглянув питання щодо наявності підстав у Одеського обласного територіального центру - комплектування та соціальної підтримки для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки та відмовив, при цьому вимога про надіслання ОСОБА_1 (особисто) була похідною оскільки мала бути розглянута у зв`язку із задоволення першої щодо складання на направлення до ГУПФУ.
По третє: у поданій заяві про ухвалення додаткового рішення заявник вказує, що Одеській ОТЦК та СП, не тільки не підготував, та не надав до Головного управління пенсійного фонду в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, із зазначенням у неї додаткових видів грошового забезпечення, а також не надіслав таку ж довідку на його адресу, чим, проявив таким чином протиправну бездіяльність, та порушив мої права і законні інтереси, зокрема, передбачені статтями 18 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР, п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації».
Суд вважає за необхідне звернути увагу на позицію викладену у Постанові ВС у справі №160/6885/19:
бездіяльність суб`єкта владних повноважень може бути визнана протиправною адміністративним судом лише у випадку, якщо відповідач ухиляється від вчинення дій, які входять до кола його повноважень та за умови наявності правових підстав для вчинення таких дій.
У постанові Касаційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року у справі №342/158/17 суд касаційної інстанції зазначив, що протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Щодо посилань заявника на порушення його прав і законних інтересів, передбачених статтями 18 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР, п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації», вказані обставини не були предметом розгляду у поданому адміністративному позові.
З огляду на встановлене суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у не надісланні ОСОБА_1 копії довідки про розмір його грошового забезпечення, із обов`язковим зазначенням у неї відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, та зобов`язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надіслати ОСОБА_1 копію цієї довідки.
Керуючись ст.ст. 2-9, 242, 252, 295, 297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у не надісланні ОСОБА_1 копії довідки про розмір його грошового забезпечення, із обов`язковим зазначенням у неї відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, та зобов`язання Одеського обласного територіального центру комплктування та соціальної підтримки надіслати ОСОБА_1 копію цієї довідки - відмовити.
Рішення може бути оскаржена безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295, 279 КАС України.
Пунктом 15.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська, 6, код ЄДРПОУ 08402040)
Головуючий суддя Потоцька Н.В.