
Справа № 420/3363/21
У Х В А Л А
18 травня 2021 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Департамента праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Департамента праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Ухвалою суду від 24.03.2021 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
18.05.2021 року (з урахуванням часу перебування головуючого судді на лікарняному) судом встановлено, що 07.04.2021 року від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до суду надійшло клопотання про застосування строків звернення до адміністративного суду, вхід. 17366/21 від 07.04.2021 року, в якому останній, керуючись ст.ст. 44, 122, 123 КАС України, просить даний адміністративний позов залишити без розгляду, з таких підстав:
- ч. 1 ст. 122, ст. 123, п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України передбачено, що адміністративний суд зобов`язаний в кожному випадку з`ясувати чи дотримано особою (позивачем) строк звернення до адміністративного суду із відповідним позовом, чи є поважними підстави пропуску цього строку. Якщо ж вказані позивачем підстави пропуску строку звернення до адміністративного суду є не поважними, то суд зобов`язаний залишити позовну заяву без розгляду. Поважними причинами пропуску процесуального строку можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами. Отже, строк повинен бути пропущений виключно з поважних причин;
- строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Отже, вирішальним у визначенні строків звернення до адміністративного суду є встановлення фактів, коли та за яких обставин позивач дізнався про порушення своїх прав та зміг вчинити дії, направлені на їх відновлення. Звернення до суду з позовом є способом реалізації права на захист порушених прав і свобод особи, які така особа вважає порушеними у зв`язку з виникненням певних обставин, що впливають на її права. Отже, початок перебігу строку звернення до суду пов`язується саме з виникненням оспорюваних правовідносин, тобто предметом позовних вимог та часом коли особа дізналася або повинна була дізнатися про такі обставини, адже наслідки для особи настають незалежно від підстав, за яких прийнято оскаржуваний акт індивідуальної дії, а з моменту прийняття такого рішення. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 09 грудня 2019 року у справі № 1.380.2019.002233;
- так, виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік була здійснена у травні 2020 року. Разом з тим, як видно з матеріалів справи, із даним позовом позивач реально звернувся до суду – 05.03.2021 року, тобто більше ніж через 6 місяців з дня коли він отримав зазначену допомогу, тобто фактично дізнався про порушення свої прав, що є суттєвим порушенням передбаченого законом 6-місячного строку, встановленого для звернення до адміністративного суду із цими позовними вимогами;
- відповідно до статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги. Тобто, спеціальним законом чітко передбачений порядок та строки оскарження факту та розміру виплати зазначеної допомоги;
- позивач звернувся до департаменту із заявою про поновлення ніби то порушеного права лише 02.10.2020 року. На підставі зазначеного відповідач вважає, що ним було фактично пропущений строк для оскарження розміру зазначеної виплати, а тому обчислення строків звернення до адміністративного суду повинно відраховуватись від моменту коли позивач фактично дізнався про порушення своїх прав;
- враховуючи положення статті 17-1 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ч. 4 статті 122 КАС України, встановлений тримісячний строк для звернення до адміністративного суду сплив 31.12.2020 року.
Дослідивши доводи представника відповідача, матеріали справи в межах розгляду поданого клопотання, суд дійшов висновку, що дане клопотання не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 статті 120 КАС України «Обчислення процесуального строку» встановлено, що строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 168 КАС України, позов пред`являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.
Згідно з ч. 9 ст. 120 КАС України, строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
По-перше, суд звертає увагу представника відповідача, що при відкритті провадження у справі ухвалою від 24.03.2021 року судом надана оцінка наведеним у клопотанні обставинам щодо строку звернення до суду, та зазначене таке.
Ухвалою суду від 10.03.2021 року про залишення позовної заяви без руху судом встановлено, що спірна виплата є регулярною та виплачується один раз на рік, тому про порушення своїх прав позивач міг дізнатись у квітні-травні 2020 року при отриманні щорічної допомоги до 5 травня.
На виконання вимог ч. 5 ст. 242 КАС України судом враховані висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 18 листопада 2020 року у справі № 380/5202/20.
При цьому, як вбачається зі змісту положень ч. 3 ст. 122 КАС України, законодавець пов`язує обчислення шестимісячного строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи з днем, коли особа:
- дізналася про порушення своїх прав, свобод чи інтересів
або
- повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Проте, постанова від 18 листопада 2020 року у справі № 380/5202/20 не містить висновків Верховного Суду про дату, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів у спірних правовідносинах.
Крім того, судом також з`ясовано, що згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 10 травня 2018 року у справі № 389/1042/17, зокрема:
22. Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
23. Крім того, відповідно до положень статтею 171 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
24. Отже, підлягають відхиленню посилання позивача на те, що фактично про рішення суб`єкта владних повноважень про відмову в проведенні перерахунку виплачених йому суми стало відомо 26 квітня 2017 року з листа відповідача, оскільки отримавши у квітні 2016 року разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у сумі 920 грн., позивач міг дізнатися про порушення своїх прав. Крім того, 30 вересня 2016 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована, а тому перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2016 року.
25. На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2016 року.
Аналогічна позиція щодо пропуску строку звернення до суду з адміністративними позовом у справах цієї категорії висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 06 лютого 2018 року у справі № 607/7919/17 (К/9901/1172/17) та від 07 березня 2018 року у справі № 664/51/17 (К/9901/30405/18).
Отже, на виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права щодо перебігу строку звернення позивача до суду з даним позовом суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі № 389/1042/17, а саме, шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду має обчислюватися з 30 вересня відповідного року.
Даний позов подано до суду 05.03.2021 року («Електронний суд»).
Отже, підстави для залишення позовної заяви без розгляду у цій справі відсутні.
По-друге, суд не бере до уваги посилання представника відповідача на висновки Верховного Суду, викладені в постанові Верховного Суду від 09 грудня 2019 року у справі № 1.380.2019.002233, з тих підстав, що вони викладені Верховним Судом при виборі і застосуванні норм права щодо іншого предмету спору, відповідно, щодо інших спірних правовідносин та на підставі інших фактичних обставин, та постанова не містить висновків Верховного Суду про дату, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів саме у спірних правовідносинах.
По-третє, посилання відповідача на ч. 4 статті 122 КАС України, якою встановлений тримісячний строк для звернення до адміністративного суду, є необґрунтованим та безпідставним, таким, що не відповідає обставинам справи та поняттю досудового порядку вирішення спору у розумінні ч. 4 статті 122 КАС України.
Отже, клопотання відповідача, вхід. 17366/21 від 07.04.2021 року, про залишення позову без розгляду – є необґрунтованим, недоведеним та безпідставним, відповідно, таким, що не підлягає задоволенню.
Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.
Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 р. № 405) до 30 червня 2021 р. на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 120, 122, 168, 240, 242, 243, 248, 256, 263, 294 та Прикінцевими положеннями КАС України, суд -
ухвалив:
У задоволенні клопотання відповідача, вхід. 17366/21 від 07.04.2021 року, про залишення позову без розгляду – відмовити.
Ухвала окремо не оскаржується та набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
Суддя М.Г. Цховребова