
Справа № 420/2478/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей встановлених ст.ст.268-272, 287 КАС України адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» до Лиманського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача – Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови від 14.09.2020 року,стягнення виконавчого збору
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» до Лиманського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача – Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, в якому позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Лиманського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Костюкова С.С. про арешт коштів боржника від 14.09.2020 року;
Стягнути з Лиманського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на користь ТОВ «КАТРАН» сплачену суму виконавчого збору в розмірі 20000,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 5430 від 02.10.2020 року;
Стягнути з Лиманського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на користь ТОВ «КАТРАН» суму сплаченого судового збору у розмірі 4540,00 грн.;
Зобов`язати державного виконавця Лиманського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Костюкова С.С. подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 року у справі № 1540/3939/18, задоволені позовні вимоги ГУ ДСНС України в Одеській області та зобов`язано ТОВ «КАТРАН» повністю зупинити роботу ТОВ «КАТРАН» на АЗС за адресою:, 67571 Одеська обл., Лимаенський р-н., с. Фонтанка, вул. Семенова, 1А. На підставі зазначеного рішення, судом, видано виконавчий лист. 04.12.2018 року державним виконавцем Лиманського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Залевською К.К, було відкрито виконавче провадження. Постановою державного виконавця Лиманського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.:Одеса) Костюковим С.С. від 14.09.2020 р. (виконавче провадження ВП №57826964) накладено арешт на грошові кошти, що містяться на відкритих рахунках, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів боржника, крім коштів, що містяться на рахунках боржника у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору - 20000 грн. ТОВ «КАТРАН» повідомляє, що не веде господарську діяльність за адресою Одеська область, Лиманський р-н, с. Фонтанка, вул. Семенова, 1 -а, оскільки договірні відносини припинені, про що неодноразово був повідомлений державний виконавець Лиманського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Костюков С.С. Також, на виконання виконавчого провадження № 57826964 ТОВ «КАТРАН» була проведена оплата в сумі 20000 грн. 02.10.2020р. (платіжне доручення № 5430) в повному обсязі. Однак ця сплата була вимушеною мірою, оскільки позивач вважав, що виконані всі умови згідно постанови державного виконавця та рішення Одеського окружного адміністративного суду № 1540/3939/18 від 14.11.2018 року, та буде закрито виконавче провадження та знято арешти з рахунків товариства. Проте, арешт знятий не був. 11.01.2021 року ТОВ «КАТРАН» отримало лист від Начальника Лиманського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Стоніс Ю.В., про те що надані ТОВ «КАТРАН» копії документів не є підтвердженням виконання вказаного вище рішення суду, та зазначає, що необхідно надати завірені належним чином копії документів, а саме: квитанцію з податкової про прийняття форми 20 ОПП; копію наказу про припинення господарської діяльності АЗС ТОВ «КАТРАН» за адресою Одеська область, Лиманський р-н, с. Фонтанка, вул. Семенова, 1-а; розпорядження ДПІ про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі паливом АЗС ТОВ «КАТРАН» за адресою Одеська область, Лиманський р- н, с. Фонтанка, вул. Семенова, 1 -а. Представник позивача зазначає, що ТОВ «КАТРАН» направляло державному виконавцю Лиманського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Костюкову С.С. квитанцію з податкової про прийняття форми 20 ОПП, а згідно з ст. 111 ЦК України, не вбачається за необхідне анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі паливом. Позивач зазначає, що до завдання державного виконавця Лиманського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Костюкова С.С. не входить, та ніколи не входили обов`язки щодо ретельного і обстеження підстав закриття АЗС ТОВ «КАТРАН» за адресою Одеська область, Лиманський р-н, с. Фонтанка, вул. Семенова, 1-а. Завданням державного виконавця Лиманського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Костюкова С.С. являлось виконання рішення суду щодо зупинення роботи ТОВ «КАТРАН» на АЗС за адресою: 67571 Одеська область, Лиманський район, с. Фонтанка, вул. Семенова, 1А, до усунення порушень згідно з актом №64.
Ухвалою суду від 10.03.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.04.2021 року.
Ухвалою суду від 10.03.2021 року провадження у справі зупинено.
01.04.2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, з огляду на який відповідач не погоджується з адміністративним позовом. Представник відповідача зазначає, що згідно зі ст. 27 ЗУ «Про виконавче провадження» 14.09.2020 року державним виконавцем винесено постанову № 57826964 про стягнення з ТОВ «КАТРАН» виконавчого збору у розмірі 20000,00 грн. З метою забезпечення стягнення виконавчого збору, державним виконавцем винесено постанови про арешт коштів боржника ТОВ «КАТРАН», в яких чітко визначено суму, на яку необхідно банківським установам накласти арешт, а саме – 20000,00 грн. Представник відповідача зазначає, що 23.02.2021 року державним виконавцем винесено постанови про зняття арешту з рахунків боржника, тобто фактично зник предмет позову.
14.05.2021 року провадження у справі поновлено.
14.05.2021 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
07.04.2021 року від представника третьої особи надійшло клопотання про розгляду справи без її участі.
Відповідач у судове засідання не з`явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, про причини неявки суд не повідомив.
Сторони до судового засідання не з`явилися, належним чином та своєчасно повідомлялися про дату, час і місце судового розгляду, про причини неявки суд не повідомили.
Згідно з ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до положень ч. 9 ст. 205 КАС України.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
14.11.2018 року Одеським окружним адміністративний судом прийнято рішення у справі № 1540/3939/18, яким задоволено позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області та зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю “Катран” повністю зупинити роботу АЗС Товариства з обмеженою відповідальністю “Катран” (код ЄДРПОУ 32935905), розташованого за адресою: 67571, Одеська область, Лиманський район, с.Фонтанка, вул.Семенова,1а до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей наведених в акті перевірки №64 від 15.06.2018 року.
26.11.2018 року Одеським окружним адміністративний судом видано виконавчий лист у справі № 1540/3939/18.
03.12.2018 року до Лиманського районного ВДВС ГТУЮ в Одеській області надійшла заява ГУ ДСНС України в Одеській області про примусове виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 1540/3939/18 від 14.11.2018 року.
04.12.2018 року старшим державним виконавцем Лиманського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області Залевською К.К. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 57826964 за виконавчим листом Одеського окружного адміністративного суду № 1540/3939/18, виданим 26.11.2018 року.
Боржника зазначено виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Відповідно до постанови ВП № 57826964 старшого державного виконавця Лиманського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області Залевської К.К. виконавче провадження передано до Лиманського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та прийняте останнім 09.01.2020 року.
14.09.2020 року державним виконавцем Лиманського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Костюковим С.С. прийнято постанову ВП № 57826964 про стягнення з ТОВ «КАТРАН» виконавчого збору у сумі 20000,00 грн.
14.09.2020 року державним виконавцем Лиманського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Костюковим С.С. прийнято постанови ВП № 57826964 про накладення арешту на грошові кошти ТОВ «КАТРАН» у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору 20000,00 грн. (дві постанови).
02.10.2020 року ТОВ «КАТРАН» сплачено виконавчий збір у сумі 20000,00 грн. за ВП № 5782964 від 14.09.2020 року, що підтверджується платіжним дорученням № 5430 від 02.10.2020 року.
23.02.2021 року державним виконавцем Лиманського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Костюковим С.С. прийнято постанови ВП № 57826964 про зняття арешту з рахунків ТОВ «КАТРАН» (дві постанови).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 Закону України “Про виконавче провадження”, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України “Про виконавче провадження”, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно ч.1 ст.18 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.26 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст.27 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Згідно абз. 1 ч. 4 ст.27 Закону України “Про виконавче провадження”, державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Отже, проаналізувавши положення статей 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження” в аспекті спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання рішення.
Вирішуючи спір, суд також враховує правовий висновок Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладений у постанові від 07.03.2018 року у справі №750/7624/17 про те, що ч. 3 ст. 27 Закону №1404-VІІІ прямо передбачає обов`язок боржника сплати виконавчого збору при примусовому виконанні рішення, тобто незалежно від провадження державним виконавцем дій, спрямованих на примусове виконання рішення.
Суд зазначає, що станом на час відкриття провадження у справі, накладений на рахунки позивача, згідно з оскаржуваною позивачем постановою про арешт коштів боржника від 14.09.2020 року, скасований, згідно з постановою державного виконавця від 23.02.2021 року, у зв`язку із чим, вимога про визнання протиправною та скасування зазначеної постанови є такою, що до задоволення не належить, оскільки арешт вже знятий відповідачем, та в цій частині позову права позивача не порушуються.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача сплаченої суми виконавчого збору, суд зазначає, що ТОВ «КАТРАН» сплатило 20000, 00 грн. виконавчого збору на підстави постанови державного виконавця Лиманського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 14.09.2020 року ВП № 57826964 про стягнення з ТОВ «КАТРАН» виконавчого збору. Зазначена постанова є актом індивідуальної дії, рішенням суб`єкта владних повноважень, доказів на підтвердження скасування якого, суду не надано.
Тобто, виконавчий збір сплачений позивачем на підставі постанови державного виконавця, яка є чинною, вимог щодо її скасування адміністративний позов не містить, у зв`язку із чим відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача сплаченого виконавчого збору.
Таким чином, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ТОВ « КАТРАН».
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов не належить до задоволення.
Враховуючи, що суд зробив висновок про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ТОВ «КАТРАН» судові витрати з відповідача на користь позивача не стягуються та клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду до задоволення не належить.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 205, 243, 245, 246, 250, 268-272, 287 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» до Лиманського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача – Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови від 14.09.2020 року,стягнення виконавчого збору.
Відмовити у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд, з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» (35-й км шосе Одеса-Кишинів, с. Березань, Біляївський р-н., Одеська обл., 67622, код ЄДРПОУ: 3295905).
Відповідач - Лиманський районний відділ Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Центральна, 75, смт. Доброслав, Лиманський р-н., Одеська обл., код ЄДРПОУ: 35067404).
Третя особа - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул. Прохорівська, 6, м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ:38643633).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 19 травня 2021 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.