Рішення № 97037046, 19.05.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2021
Номер справи
420/4042/21
Номер документу
97037046
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/4042/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій просило: визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області № 2455475/42408231 від 09.03.2021 року щодо неврахування поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» таблиці даних платника податків, що зареєстрована за № 9403058447 від 05.03.2021 року; зобов`язати Головне управління ДПС у Одеської області врахувати таблицю даних платника податку подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА», що зареєстрована за № 9403058447 від 05.03.2021, датою її подання 05.03.2021 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне. 05.03.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА», керуючись п.12-23 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою КМУ «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11 грудня 2019 р. № 1165, здійснив направлення Таблиці даних платника податку на додану вартість, що підтверджується квитанцією № 2. У квитанції № 2 від 05.03.2021 року зазначено наступне «інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 05.03.2021 року за № 9043058447 на враховано автоматично через невиконання вимог п.18 Порядку № 1165 від 11.12.2019. Таблицю даних податку на додану вартість прийнято до розгляду. Державна податкова служба». Разом із Таблицею даних Позивачем були надані пояснення № 22.02 від 22.02.2021 року, у яких викладена інформація стосовно видів діяльності, основних засобів, персоналу, якими забезпечується господарська діяльність підприємства із посиланням на фінансову та податкову звітність. 09.03.2021 року Позивачу від Відповідача надійшло Рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 2455475/42408231 від 09.03.2021 року через те, що виявлені невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам. Позивач вважає, що не зазначення відповідачем у оскаржуваному рішення конкретних видів економічної діяльності позивача, які не відповідають наявним у нього основним засобам, позбавляє платника податків можливості надати контролюючому органу необхідні в розумінні суб`єкта владних повноважень пояснення, які би гарантували подальше врахування такої Таблиці після їх надання.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що враховуючи вимоги пунктів 12-14, 16-17 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, на підставі пояснень, поданої Позивачем до Таблиць, Комісією ГУ ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 2455475/42408231 від 09.03.2021 року про неврахування вищезазначених таблиць даних платника податку. Відповідно до п.19 Порядку комісією ГУ ДПС в Одеській області прийнято рішення (за підставами: наявність в контролюючому органі податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податків ризикових операцій): № 2455475/42408231 від 09.03.2021 року про неврахування таблиці даних платника податку, зареєстрованої у контролюючому органі 05.03.2021 року за № 9043058447 відповідно до п.16 порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165.

У відповіді на відзив позивач зазначає, що відповідно до форми оскаржуваного рішення, наявність податкової інформації та невідповідність основних засобів є різними підставами для неврахування таблиці. З підстави наявності податкової інформації оскаржуване рішення не приймалося, тому посилання відповідача на таку підставу не може бути належним обґрунтуванням для правомірності прийнятого рішення. Відповідач не може знайти належних обґрунтувань на підтвердження правомірності прийнятого рішення, оскільки таких обґрунтувань не існує, тому оскаржуване рішення є неправомірним та підлягає скасуванню.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» зареєстроване та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області як платник податків.

05.03.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, здійснило направлення до ДПС засобами телекомунікаційного зв`язку таблиці даних платника податку на додану вартість, що підтверджується квитанцією № 2.

До поданої таблиці Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» надало пояснення № 22.02 від 22.02.2021 року, в яких викладена інформація стосовно видів діяльності, основних засобів, персоналу, якими забезпечується господарська діяльність підприємства із посиланням на фінансову та податкову звітність.

Комісія Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, 09.03.2021 року прийняла рішення № 2455475/42408231 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, яким за результатами розгляду таблиці даних платника податку, зареєстрованої у контролюючому органі 05.03.2021 р. за № 9043058447 відповідно до пункту 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, прийнято рішення про її неврахування на підставі: виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.

Відповідно до п.2 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Згідно з п.п.12-14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5). У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України. Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Відповідно до п.п.15-17 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання. Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6). У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Згідно з п.18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли: така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12); зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D > 0,02, P < Pм ґ 1,4, та в такій таблиці зазначені товари/послуги, обсяг постачання яких згідно з податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими за останні 12 календарних місяців у Реєстрі, становить більше 25 відсотків загального обсягу операцій з постачання за останні 12 календарних місяців.

Відповідно до п.п.19-21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7). Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно до пункту 18 цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку. Якщо рішення про врахування таблиці даних платника податку прийнято до дати набрання чинності цим Порядком, таке рішення залишається чинним до прийняття контролюючим органом рішення про неврахування таблиці даних платника податку.

Згідно з п.22 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.

Відповідно до п.23 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, таблиця даних платника податку подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

З матеріалів справи вбачається, що видами економічної діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: 49.41 - Вантажний автомобільний транспорт; 45.11 - Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; 45.19 - Торгівля іншими автотранспортними засобами; 45.20 - Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 46.39 - Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування; 49.42 - Надання послуг перевезення речей (переїзду); 52.10 - Складське господарство; 52.29 - Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 77.12 - Надання в оренду вантажних автомобілів; 68.20 - Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 77.11 - Надання в оренду автомобілів і легкових транспортних засобів; 41.20 - Будівництво житлових та нежитлових будівель; відповідно до таблиці даних позивачем було зазначено наступні коди КВЕД, які також містяться у ЄДРПОУ: 49.41 - Вантажний автомобільний транспорт; 68.20 - Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 45.11 - Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; 52.10 - Складське господарство.

В таблиці даних платником податку визначені наступні коди УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг відносно продукції та послуг, які отримуються позивачем: 2710194300 - (диз. паливо) - із вмістом сірки не більше 0,001 мас. %; 45.10 - технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 4011209000 - шини та покришки пневматичні гумові для автобусів і вантажних автомобілів з індексом навантаж більше як 121; 33.12 - ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення; 7308909800 - (металоконструкції) - інші; 52.29 - інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 61.10 - діяльність у сфері проводового електрозв`язку, а коди УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг відносно продукції та послуг, які надаються позивачем, наступні: 49.41.19-00.00 - послуги щодо перевезення вантажів дорожніми транспортними засобами, інші; 68.20.11-00.00 - послуги щодо оренди й експлуатування власної чи взятої у лізинг житлової нерухомості; 8703249010 - автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі, що використовувалися не більш як 5 років; 52.10.19-00.00 - послуги щодо складування та зберігання, інші.

Таким чином, суд погоджується з позивачем, що відображені у таблиці даних платника податків коди УКТЗЕД/Державного класифікатору продукції та послуг тих товарів (послуг), придбання яких здійснює Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА», та товарів (послуг), реалізацію яких він здійснює, відповідають визначеним ним видам економічної діяльності.

Позивач зазначає, що показник «D», який відображає податкове навантаження підприємства, станом на 24.02.2021 року складає 0,12, тобто від доходу від господарської діяльності податкове навантаження становить 12 %, що перевищує встановлену норму згідно Порядку № 1165 у 6 разів (відповідно до п.18 для автоматичного врахування таблиці нормативне значення показника «D» становить 0,02).

За результатом 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» задекларувало дохід у розмірі більше 10 мільйонів гривень, з яких відповідно сплачується податок на прибуток, що свідчить про відповідальне ставлення до декларування доходів та виконання зобов`язань із сплати податків.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» на підставі відповідного договору оренди користується приміщенням за адресою: м. Одеса, вул. Миколи Боровського 1/24, де розміщується склад підприємства.

Тобто, посилання у поясненнях до таблиці даних на форму 20-ОПП від 30.09.2019 року, якою підтверджується експлуатація орендованого майна, що відповідає коду економічної діяльності 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомою майна, та 52.10 - складське господарство, є повністю обґрунтованим.

Згідно з формою 20-ОПП від 03.02.2021 року до ДПС надана інформація про перебування на праві приватної власності у Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» транспортних засобів.

Позивач вказує, що станом на 31.12.2020 року у товариства знаходилось на балансі 7 вантажних автомобілі, 1 вилковий автонавантажувач, 1 навантажувач газовий, що підтверджується фінансовою звітністю (форма № 1 баланс станом на 31.12.2020 року та оборотно-сальдовою відомість по рахунку 10 станом 31.12.2020 року).

У рядку 2 Фінансової звітності за 2020 рік за кодом 1011 визначена вартість основних засобів, які знаходяться на балансі Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» та використовуються у власній господарській діяльності, що становить станом на 31.12.2020 року - 3921100,0 грн.

За таких обставин, вказана інформація свідчить про наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» вантажних автомобілів для надання послуг із вантажних перевезень, що відповідає визначеному коду економічної діяльності 49.41 - вантажний автомобільний транспорт.

Крім того, в штаті підприємства є в наявності 7 осіб, у тому числі водії 3 особи, 1 начальник складу, що підтверджуся звітністю за формою 1ДФ «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку» від 02.02.2021 року, що також підтверджує можливість здійснення передбачених видів економічної діяльності.

З урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що наявні у Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» основні засоби повністю відповідають тим видам економічної діяльності, які були заявлені у Таблиці даних.

Відповідно до п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Посилання відповідача у відзиві, як на підставу для прийняття оскаржуваного рішення, на наявність в контролюючому органі податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податків ризикових операцій, суд вважає необґрунтованими та безпідставними, оскільки вказані підстави взагалі не зазначені в рішенні № 2455475/42408231 від 09.03.2021 року щодо неврахування поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» таблиці даних платника податків.

Суд погоджується з позивачем, що посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам є досить загальним та позбавляє платника податків можливості надати контролюючому органу необхідні в розумінні суб`єкта владних повноважень пояснення та докази, які б давали можливість врахувати таку Таблицю після їх надання.

На думку суду, в оскаржуваному рішенні про неврахування таблиці даних платника податку відповідачем чітко не зазначено підставу для та такого неврахування, як і не зазначено конкретно документів, відсутність яких не дала можливості прийняти рішення про її врахування.

Суд зазначає, що на розгляд відповідачу позивачем були надані всі необхідні пояснення та документи з метою врахування таблиці даних платника податку, які не мали дефекту форми, змісту або походження.

З урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що у комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, були відсутні встановлені законом підстави для неврахування таблиці даних платника податку Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА».

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області № 2455475/42408231 від 09.03.2021 року щодо неврахування поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» таблиці даних платника податку, що зареєстрована за № 9043058447 від 05.03.2021 року, є протиправним та належить до скасування.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Європейський суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Крім того, Європейський суд з прав людини у своєму рішення по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що «принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов`язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов`язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії». З огляду на принцип юридичної визначеності, держава не може посилатись на відсутність певного нормативного акта, який би визначав механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституції чи інших актах. Така дія названого принципу пов`язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов`язань для запобігання відповідальності. Захист принципу обґрунтованих сподівань та юридичної визначеності є досить важливим у сфері державного управління та соціального захисту. Так, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію своєї політики чи поведінки, така держава чи такий орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки щодо фізичних та юридичних осіб на власний розсуд та без завчасного повідомлення про зміни у такій політиці чи поведінці, позаяк схвалення названої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у названих осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

У рішенні від 31.07.2003 року у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008 року), Європейський суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Рішенням Конституційного Суду України у справі № 3-рп/2003р від 30.01.2003 року визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління ДПС в Одеської області врахувати таблицю даних платника податку, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА», що зареєстрована за № 9043058447 від 05.03.2021 року, датою її подання 05.03.2021 року.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно з п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» (вул. Миколи Боровського, 1/24, м. Одеса, 65031, ідентифікаційний код 42408231) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, ідентифікаційний код 43142370) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області № 2455475/42408231 від 09.03.2021 року щодо неврахування поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» таблиці даних платника податку, що зареєстрована за № 9043058447 від 05.03.2021 року.

3. Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеської області врахувати таблицю даних платника податку, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА», що зареєстрована за № 9043058447 від 05.03.2021 року, датою її подання 05.03.2021 року.

4. Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД-ЛОГІСТИКА» (код ЄДРПОУ 42408231) судові витрати в розмірі 4540,00 грн.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко