Ухвала суду № 97036407, 13.05.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2021
Номер справи
320/2618/20
Номер документу
97036407
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

13 травня 2021 року № 320/2618/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М., за участю секретаря судового засідання Шевчук Н.С.,

представника позивача Бежовець І.О.

представника відповідача Бублик Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві заяву про відстрочення виконання рішення

за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області

до Дошкільного навчального закладу (центр розвитку дитини) №12 «Джерельце» Білоцерківської міської ради Київської області

про застосування заходів реагування

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області із позовом до Дошкільного навчального закладу (центр розвитку дитини) №12 «Джерельце» Білоцерківської міської ради Київської області, в якому просить суд:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель Дошкільного навчального закладу (центр розвитку дитини) №12 «Джерельце» Білоцерківської міської ради Київської області, за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Некрасова, буд.137, шляхом зобов`язання Відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об`єкта до повного усуненню порушень зазначених в акті перевірки №10 від 10.01.2020.

Рішенням суду від 26.08.2020 адміністративний позов задоволено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2020 вказане рішення суду першої інстанції залишено без змін.

22.03.2021 від представника Дошкільного навчального закладу (центр розвитку дитини) №12 «Джерельце» Білоцерківської міської ради Київської області надійшла заява про відстрочення виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 26.08.2020.

Згідно акту Київського окружного адміністративного суду вказана заява разом з матеріалами адміністративної справи передана судді для подальшого розгляду 28.04.2021.

Ухвалою суду від 16.02.2021 призначено судове засідання щодо розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі №320/2286/20.

Подана заява обґрунтована неможливістю на теперішній час виконати рішення Київського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 у зв`язку із складною епідеміологічною ситуацією пов`язаною із поширенням і подоланням наслідків гострої респіраторної хвороби COVID-19 та відповідною відсутністю у зв`язку із цим можливості для усунення всіх пунктів порушень одночасно у короткий термін. На підставі зазначеного, Дошкільний навчальний заклад (центр розвитку дитини) №12 «Джерельце» Білоцерківської міської ради Київської області просить відстрочити виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 року у справі №320/2618/20 строком на один рік для надання часу необхідного для виконання рішення суду.

Ухвалою суду від 29.04.2021 призначено судове засідання щодо розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі №320/2618/20.

У судове засідання прибули представник позивача та представник відповідача.

Розглянувши подану заяву, доводи наведені заявником в її обґрунтування, суд дійшов висновку про відмову в її задоволенні з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судові рішення є обов`язковими до виконання.

Згідно із ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Питання відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення регулюється ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України.

Зокрема, частиною першою вказаної статті передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частинами 3, 4 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

- ступінь вини відповідача у виникненні спору;

- щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище;

- стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

З аналізу вищезазначеної норми вбачається, що задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання судового рішення (відсутність присудженого майна в натурі, відсутність коштів на рахунку, стихійне лихо тощо). Аналогічна позиція викладена у п. 10 постанови Пленуму ВСУ № 14 «Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб ДВС та звернення учасників виконавчого провадження».

Разом з тим, перелік підстав, що ускладнюють виконання судового рішення та є підставою для відстрочення його виконання не є вичерпним. Підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому ці обставини повинні бути доведеними заявником.

Відповідно до частини 5 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Отже, підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк, при цьому зазначений строк не може перевищувати один рік.

Вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору та інші обставини справи.

Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об`єктивно непереборними, тобто, такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду, зазначення настання обставин, що дозволяють виконати рішення суду протягом визначеного терміну. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.

У заяві про відстрочення виконання судового рішення заявником зазначено, що у зв`язку із запровадженням на всій території України карантину він позбавлений можливості виконати рішення суду.

Разом з тим, особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України повинна навести доводи і подати суду докази в підтвердження того, що ускладнює виконання рішення у встановлений строк або робить його неможливим.

На переконання суду, сама по собі необхідність боржнику часу для усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки не може бути підставою для відстрочення виконання судового рішення.

При цьому судом враховано, що про такі порушення заявнику було відомо з моменту складення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області акта перевірки №10 від 10.01.2020, водночас, з моменту виявлення вказаних порушень минуло більше року і заявником не надано належних та достатніх доказів на підтвердження усунення цих порушень.

Інших доказів на підтвердження наявності виняткових обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, відповідачем суду також не подано, про їх існування не зазначено, клопотань з цього приводу суду не заявлено.

Верховним Судом у своїй постанові від 30.01.2020 у справі №819/150/17 зазначено, що наявність підстав для відтермінування виконання судового рішення має бути доведена боржником.

Таким чином, враховуючи непідтвердження заявником належними та достатніми доказами наявності виняткових обставин, які ускладнюють виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 у справі №320/2618/20, суд дійшов висновку про необґрунтованість заяви Дошкільного навчального закладу (центр розвитку дитини) №12 «Джерельце» Білоцерківської міської ради Київської області про відстрочення виконання вказаного судового рішення та про відсутність підстав для відстрочення його виконання.

Керуючись статтями 236, 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1.Заяву представника Дошкільного навчального закладу (центр розвитку дитини) №12 «Джерельце» Білоцерківської міської ради Київської області про відстрочення виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 26.08.2020, залишити без задоволення.

2.Копію ухвали направити (видати) особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя Леонтович А.М.

Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 18.05.2021 р.