Ухвала суду № 97036320, 20.05.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2021
Номер справи
300/1107/21
Номер документу
97036320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позову без розгляду

"20" травня 2021 р. справа №300/1107/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О. Л., розглянувши матеріали позовної заяви Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західтехногазінвест" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 214 142,90 грн,

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі також позивач), 23.03.2021 звернулося в суд з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західтехногазінвест" (надалі також відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 214 142,90 грн.

Підставою звернення до суду є реалізація права позивача, передбаченого статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", з метою стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у зв`язку із не працевлаштуванням відповідачем однієї особи з інвалідністю та не сплатою вказаної санкції добровільно у встановлений законом строк.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) (а.с.18-19). Однак, в результаті виявлення судом недоліків позовної заяви, які перешкоджають вирішенню справи по суті, а саме звернення позивача із позовом до суду з порушенням встановленого КАС України строку, ухвалою суду від 19.04.2021 позов Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишено без руху та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії ухвали для усунення виявлених у ній недоліків, шляхом подання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даною позовною заявою (а.с.44-46).

На адресу суду від позивача 14.05.2021 надійшла заява від 14.05.2021 №05.1-48/724, відповідно до змісту якої представник Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів переконаний, що для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень статтею 122 КАС України встановлено тримісячний строк, який обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Так, представник стверджує, що про порушення відповідачем вимог статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» позивачу стало відомо лише 05.02.2021, а тому строк звернення до суду останнім не пропущено.

Ознайомившись із наданими у заяві позивача поясненнями та матеріалами адміністративної справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів представника Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, що свідчить про наявність підстав для визнання причин пропуску тримісячного строку звернення до суду неповажними, зважаючи на таке.

У мотивувальній частині ухвали суду про залишення позову без руху позивачу роз`яснено про те, що відповідно до частини 4 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 цього Закону. Таким чином, річний звіт щодо кількості працевлаштованих інвалідів за 2018 рік відповідач повинен був надати позивачу не пізніше 01 березня 2019 року та розрахувати і сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, - до 15 квітня 2019 року. Аналогічно, річний звіт щодо кількості працевлаштованих інвалідів за 2019 рік відповідач повинен був надати не пізніше 01 березня 2020 року та розрахувати і сплатити адміністративно-господарські санкції до 15 квітня 2020 року.

Відтак суд констатував, що відлік строку на звернення до суду із даним позовом для суб`єкта владних повноважень почався не з моменту, коли позивач дізнався про таке порушення в результаті проведеної Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області перевірки та зі змісту складених за наслідком перевірки документів, а з дня виникнення підстав, що дають право на пред`явлення передбачених законом вимог, тобто 16 квітня 2019 року за звітний 2018 рік та 16 квітня 2020 року за звітний 2019 рік.

Така позиція суду у повній мірі відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постановах від 21.02.2018 по справі №813/1897/17, від 08.08.2019 по справі №809/1931/16, від 06.11.2020 в справі №160/8707/19, від 03.03.2021 у справі №280/5341/20.

Натомість, позивач не взяв до уваги висновків суду, викладених в ухвалі про залишення позову без руху та лише зазначив про необхідність обчислення строку звернення до суду з моменту коли, позивач дізнався про порушення відповідачем вимог законодавства, тобто з 05.02.2021, не навівши при цьому жодного правового обґрунтування власної позиції.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

За загальним правилом, перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення своїх прав через байдужість або небажання не можуть бути поважними причинами пропуску строку звернення до суду.

Варто також зауважити, що Верховний Суд у своєму рішенні від 14.05.2019 по справі №815/3087/18 вказав на те, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Підсумовуючи суд зазначає, що виявлені та описані в ухвалі суду від 19.04.2021 недоліки позову не усунуто, а подана позивачем заява не містить жодного посилання на обґрунтовані, поважні причини пропуску строку звернення до суду. Доводи представника Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не спростовують позиції суду щодо наявності підстав для обчислення строку звернення до суду починаючи з 16 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення відповідачем нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Так, відповідно до вимог частин 13, 15 статті 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Водночас, згідно із пунктом 7 частини 1, частинами 3, 4 статті 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.

Про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена.

Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Враховуючи наведене, керуючись статями 122, 123, 169, 240, 243, 248, 256, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західтехногазінвест" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 214 142,90 грн – залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.