ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
справа № 20-12/283
ПОСТАНОВА
і м е н е м У к р а ї н и
"18" вересня 2007 р. 10:20 м. Севастополь
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Мортрансмаркет-Юг”
до Державної азово-чорноморської екологічної інспекції Міністерства охорони навколишнього середовища України
про визнання недійсним рішення №16/1105 від 23.05.2007,
Суддя Харченко І.А.,
при секретарі Єрмолаєвої О.Ю.,
Представники сторін
Від позивача –Вертій Н.А., довіреність №229 від 16.06.2007, представник;
Від відповідача –не з’явився,
Суть спору:
Позивач звернувся в порядку статей 104-106 Кодексу адміністративного судочинства України до господарського суду з позовної заявою до Державної азово-чорноморської екологічної інспекції Міністерства охорони навколишнього середовища України про визнання недійсним рішення №16/1105 від 23.05.2007 про тимчасову заборону з 25.05.2007 робіт по перевантаженню піску, що здійснюється позивачем на відкритому складському майданчику ДП “Севастопольський морський рибний порт”, розташованому в м. Севастополі, вул. Рибаків, 7.
У зв’язку з наведеним позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою від 05.07.2007 відкрито провадження у адміністративної справі № 20-12/283, призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою від 05.07.2007 вжити заході забезпечення адміністративного позову способом зупинення дії рішення Державної азово-чорноморської екологічної інспекції Міністерства охорони навколишнього середовища України №16/1105 від 23.05.2007 про тимчасову заборону з 25.05.2007 робіт по перевантаженню піску, що здійснюється Товариством з обмеженою відповідальністю “Мортрансмаркет-Юг” на складському майданчику ДП “Севастопольський морський рибний порт”, розташованому в м. Севастополі, вул. Рибаків, 7, до ухвалення рішення по справі № 20-12/283.
Ухвалою від 19.07.2007 закінчено підготовче провадження і призначена адміністративна справа № 20-12/283 до судового розгляду.
Відповідач явку повноважених представників в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Згідно статей 27-32, 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні представнику позивача роз’яснені процесуальні права та обов’язки.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав представника позивача, суд,
в с т а н о в и в :
21 травня 2007 року Державної Азово-чорноморської екологічної інспекцією була проведена перевірка дотримання природоохоронного законодавства України. За результатами перевірки був складений акт № 338, у якому перелічені документи на підставі яких ТОВ «Мортрансмаркет-Юг»проводить роботи по перевантаженню піску на відкритому майданчику у Севастопольському морському рибному порту. Ні яки порушення екологічного законодавства у діяльності підприємства актом перевірки не встановлено.
24 травня 2007 року на адресу ТОВ «Мортрансмаркет-Юг»надійшло рішення №16/1105 від 23.05.2007 про тимчасову заборону з 25.05.2007 робіт по перевантаженню піску, що здійснюється ТОВ «Мортрансмаркет-Юг»на складському майданчику ДП «Севастопольський морської рибний порт», розташованому за адресою м. Севастополь, вул. Рибаків, 7.
Дане рішення обґрунтовано тим, що на думку Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції роботи по перевантаженню піску можуть негативно вплинуть на навколишнє природне середовище, у зв'язку з чим необхідно отримати висновок державної екологічної експертизи (вимоги ст. ст. 26, 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»), розробіть та узгодити робочу технологічну карту (вимоги п. 18 та п. 27 Постанови Кабінету Міністрів України № 431 від 29.03.2002).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мортрансмаркет-Юг»вважає, що оскільки ці вимоги не засновані на нормах законодавства, протягом двох років ТОВ намагалося отримати відповідь від Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції про те, яки документи необхідні для оформлення висновку та технологічної карти, однак відповідь так і не була надана. Крім того, матеріали перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Мортрансмаркет-Юг»були направлені Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекцією до Севастопольської міжрайонної природоохоронної прокуратури, яка також установила необґрунтованість рішення про тимчасову заборону робіт по перевантаженню піску та внесла протест. Однак він був залишений без розгляду.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень і способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Статтею 27 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»встановлено, що в України здійснюються державна, громадська та інші види екологічної експертизи. Проведення експертизи є обов'язковим у процесі законотворчої, інвестиційної, управлінської, господарської та іншої діяльності, що впливає на стан навколишнього природного середовища.
Згідно до ч. 3 ст. 13 Закону України «Про екологічну експертизу»здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену небезпеку встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року № 554 «Про перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку»роботи по перевантаженню піску не включені у перелік діяльності, що становить підвищену небезпеку.
Таким чином, вимога Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції що до отримання позитивного висновку державної екологічної експертизи на проведення робіт не заснована на нормах законодавства.
Відповідно до наданих документів Товариство з обмеженою відповідальністю «Мортрансмаркет-Юг»перевантажує пісок з відкритого складського майданчика, розташованого за адресою м. Севастополь, вул. Рибаків, 5, на автомобільний транспорт. З суден на складської майданчик перевантажує пісок ДП «Севастопольський морської рибний порт»у якого присутня робоча технологічна карта, узгоджена з Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекцією згідно п. 27 Правил охорони внутрішніх морських вод і територіального моря України від забруднення та засмічення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.1996 №269 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2002 № 431).
Оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «Мортрансмаркет-Юг»є орендатором відкритого складського майданчику та ні є підприємством морської галузі, на нього не можуть поширюватися вимоги п. 27 Правил щодо узгодження технології перевантаження піску.
Судом також врахований тій факт, що протягом з 2004 по 2006 роки Товариство з обмеженою відповідальністю «Мортрансмаркет-Юг»неодноразово зверталося до Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції з проханням надати документи відповідно до яких для робіт по перевантаженню піску становлять підвищену небезпеку щодо навколишнього природного середовища та вказати яки документи необхідно надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Мортрансмаркет-Юг»для проведення екологічної експертизи, на яки не було надано Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції ні якої відповіді. Даним органом владних повноважень не надано і на вимогу суду відзиву на позовну заяву в якої обґрунтовувалося законність прийнятого рішення.
Крім того, рішення про тимчасову заборону (зупинення) робіт з перевантаження піску, що здійснюється Товариству з обмеженою відповідальністю «Мортрансмаркет-Юг»винесено до складського майданчика за адресою м. Севастополь, вул. Рибаків, 7, хоча діяльність по перевантаженню піску Товариство з обмеженою відповідальністю здійснює на майданчику за адресою вул. Рибаків, 5.
Згідно ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином рішення Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Азовського і Чорного морів № 16/1105 від 23.05.2007 про тимчасову заборону робіт по перевантаженню піску, що здійснюється ТОВ «Мортрансмаркет-Юг»на відкритому складському майданчику ДП «Севастопольський морської рибний порт», розташованому за адресою м. Севастополь, вул. Рибаков, 7 є незаконним.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 94, 98 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому в сумі 03,40 грн.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 69, 70, 71, 79, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П о с т а н о в и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним рішення Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Азовського і Чорного морів № 16/1105 від 23.05.2007 про тимчасову заборону робіт по перевантаженню піску, що здійснюється Товариством з обмеженою відповідальністю «Мортрансмаркет-Юг»на відкритому складському майданчику ДП «Севастопольський морської рибний порт», розташованому за адресою м. Севастополь, вул. Рибаков, 7.
3. Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31113095700007 в УДК у м. Севастополі, одержувач Держбюджет, Ленінський район 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мортрансмаркет-Юг» (99059, м.Севастополь, вул. Корчагіна, 34, ідентифікаційний номер 22301713) сплачений квитанцією №28 від 21.06.2007 (оригінал квитанції знаходиться у матеріалах справи) судовий збір в сумі 03,40 грн.
4. Скасувати заходи забезпечення адміністративного позову, вжити ухвалою від 05.07.2007 способом зупинення дії рішення Державної азово-чорноморської екологічної інспекції Міністерства охорони навколишнього середовища України №16/1105 від 23.05.2007 про тимчасову заборону з 25.05.2007 робіт по перевантаженню піску, що здійснюється Товариством з обмеженою відповідальністю “Мортрансмаркет-Юг” на складському майданчику ДП “Севастопольський морський рибний порт”, розташованому в м. Севастополі, вул. Рибаків, 7.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя І.А. Харченко
Постанова складена та підписана
в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України
21.09.2007.