Рішення № 97035540, 20.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2021
Номер справи
200/3188/21-а
Номер документу
97035540
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2021 р. Справа№200/3188/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську в Донецькій області про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську в Донецькій області (ідентифікаційний код 23346787, 84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Поштова, 5) про визнання протиправним та скасування рішення від 05.10.2020 №305 про відмову у переході з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про Державну службу”, зобов`язання повторно розглянути заяву від 01.10.2020 про перерахунок пенсії за віком із зарахуванням до стажу державної служби період роботи на посаді завідуючим відділом, провідним спеціалістом по питанням побутового, торгового обслуговування, транспорту і зв`язку Волноваської міськради з 24.07.2000, а з 01.06.2007 по 19.01.2009 на посаді провідного спеціаліста побутового, торгового обслуговування, транспорту і зв`язку, з 10.04.2013 по 13.05.2015 на посаді головного спеціаліста відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління з контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області, службу в рядах Радянської Армії з 12.05.1976 по 13.05.1978. В обґрунтування зазначено, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком. Вважає наявним право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу України” з урахуванням п.12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889, оскільки стаж державної служби, до якого, зокрема, зараховуються періоди роботи в органі місцевого самоврядування та період служби у радянській армії, складає більше 10 років.

На підтвердження сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. надана квитанція від 17.03.2021 №98845.

29 березня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що час роботи в органах місцевого самоврядування, в т.ч. на виборних посадах зараховуються до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723 до 04 липня 2001 року, тобто на дату набрання чинності Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». До цієї дати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 №239 посади працівників місцевих рад народних депутатів та їхніх виконавчих комітетів було віднесено до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєно їм ранги державних службовців. Станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Закону №889) ОСОБА_1 має загальний трудовий стаж 40 років 08 місяців 10 днів, в т.ч. державної служби 3 роки 10 місяців 15 днів, до якої зараховано період з 24.07.2000 по 03.07.2001 та з 10.04.2013 по 01.05.2016. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Розглянувши заяви по суті, суд встановив наступне.

01 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії. Вид перерахунку – перехід на інший вид пенсії.

До заяви додана трудова книжка НОМЕР_2 , яка містить, зокрема, наступні записи: №18 – 24.07.2000 – про прийняття завідуючим відділом по питанням побутового, торгового обслуговування, транспорту і зв`язку Волноваської міськради, №19 – 24.07.2000, №22 – 01.12.2002, №23 – 24.12.2003, №24 – 01.01.2006 - присвоєно 15 ранг 7 категорії державного службовця, 14 ранг 7 категорії державного службовця, 13 ранг 7 категорії державного службовця, 12 ранг 7 категорії державного службовця відповідно; №25 – 01.06.2007 – про переведення на посаду провідного спеціаліста побутового, торгового обслуговування, транспорту і зв`язку, №28 – 19.01.2009 - про звільнення, №31 – 10.04.2013 – про призначення на посаду головного спеціаліста відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління з контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області, №33 – 09.04.2015 – присвоєно черговий 12 ранг державного службовця в межах 6 категорії посад; №34 – 13.05.2015 – про звільнення.

05 жовтня 2020 року Управлінням Пенсійного фонду України у м.Краматорську в Донецькій області прийнято рішення №305 про відмову в переводі на пенсію згідно розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про державну службу України» №889, яке обумовлено відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII, який набрав чинності 01 травня 2016 року.

Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

До 01 травня 2016 року діяло законодавство у сфері державної служби, яке передбачало право державного службовця на призначення пенсії на умовах, визначених статтею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон №3723-VIII).

Згідно з частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.

Зокрема, пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Отже, з наведеного випливає, що обов`язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ і розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Предметом спору у справі є оцінка наявності у позивача станом на 01 травня 2016 року стажу роботи на державній службі та стажу, що до нього зараховується, необхідного для призначення пенсії державного службовця, а також правомірності рішення відповідача щодо відмови позивачу у переведенні його на пенсію державного службовця.

Отже, оскільки спірним є зарахування періодів роботи позивача до набрання чинності Законом №889-VIII - з 04 липня 2001 року по 09 квітня 2013 року суд керується Порядком №283.

Згідно з пунктом 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.

До 01 травня 2016 року посади державних службовців були віднесені до відповідних категорій посад статтею 25 Закону №3723-XII. Віднесення наявних посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідних категорій нових посад державних службовців проводилося Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом, тобто шляхом видання відповідного акта Кабінету Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 1994 року №239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" посади радників, консультантів, спеціалістів секретаріатів районних, районних у містах Києві та Севастополі Рад народних депутатів віднесено до сьомої категорії посад державної служби. Ця постанова Уряду втратила чинність 26 жовтня 2001 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2001 року №1441 "Про віднесення посад органів місцевого самоврядування до відповідних категорій посад".

Аналіз наведених нормативних актів дає підстави для висновку про те, що посади спеціалістів виконкомів міських Рад обласного підпорядкування (завідувач відділом, провідний спеціаліст по питанням побутового, торгового обслуговування, транспорту і зв`язку Волноваської міськради належить до цієї категорії), була віднесена до посад державних службовців постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 1994 року №239.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2001 року №1435 пункт 2 Порядку №283 доповнено абзацом, за змістом якого до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Зазначені норми вказують на те, що і після 04 липня 2001 року до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування. Для можливості зарахування роботи на посаді в органах місцевого самоврядування необхідно, щоб така посада була передбачена або в статті 14 Закону№2493-III, або щоб посада була віднесена до відповідних категорій Кабінетом Міністрів України.

В частині першій статті 2 Закону №2493-III визначено поняття посадової особи місцевого самоврядування. Нею є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Так посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (стаття 3 Закону №2493-III).

Статтею 14 встановлено класифікацію посад в органах місцевого самоврядування (сім категорій). Посади спеціалістів віднесено до п`ятої, шостої та сьомої категорій відповідно до рівня органів місцевого самоврядування. До шостої категорії віднесено посади, зокрема, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад.

З огляду на наведені вище правові норми, на переконання суду, період роботи позивача у Волноваській міськраді на посаді завідувача відділом, провідного спеціаліста по питанням побутового, торгового обслуговування, транспорту і зв`язку у період з 24.07.2000 по 19.01.2009 можливо зарахувати до стажу державної служби.

Згідно наданих відповідачем пояснень, частина цього періоду зарахована до стажу державної служби, а саме з 24.07.2000 по 03.07.2001, при цьому варто відзначити, до моменту звільнення 19.01.2009 останній виконував одні і ті ж функції та повноваження, тобто умови праці, характер виконуваної роботи, ступінь відповідальності були незмінні протягом усього періоду, доказів протилежного не надано.

Щодо періоду проходження позивачем служби в армії з 12.05.1976 по 13.05.1978, суд зазначає наступне.

Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-XI) передбачено, що військова служба зараховується до стажу роботи незалежно від місця її проходження.

Положеннями частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Закон України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

За приписами пункту 1 статті 8 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Так, пунктом 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок № 283) встановлено, що до стажу державної служби включаються, зокрема, час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Таким чином, з наведених положень слідує, що час проходження військової служби зараховується громадянам до загального трудового стажу, до стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Приписами пункту 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) встановлено, що для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв`язку приймаються: військові квитки.

В матеріалах справи наявний військовий квиток НОМЕР_3 , з якого вбачається, що позивач в період з 12.05.1976 по 13.05.1978 проходив служби в армії.

Таким чином, період проходження військової служби в Радянській Армії з 12.05.1976 по 13.05.1978 повинен бути зарахований до стажу державної служби.

Таким чином, з урахуванням періоду з 04.07.2001 по 19.01.2009 та періоду служби в армії з 12.05.1976 по 13.05.1978, а також безспірного періоду, який зарахований відповідачем (3 роки 10 місяців 15 днів - з 24.07.2000 по 03.07.2001 та з 10.04.2013 по 01.05.2016) сукупний стаж державної служби на день набрання чинності Законом №889-VIII (01 травня 2016 року) становить більше 10 років та дає ОСОБА_1 право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу". Інші умови (щодо віку та загального страхового стажу) не є спірними, адже позивач отримує пенсію за віком, а заявою від 01 жовтня 2020 року виявив намір отримувати той же вид пенсії, розрахований за нормами статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Враховуючи те, що рішення відповідача від 05.10.2020 №305 прийняте за умов протиправного незарахування частини періодів роботи позивача до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у переході з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Враховуючи те, що відповідачем під час розгляду заяви виконані не всі умови для прийняття законного та обґрунтованого рішення (а саме не зараховано відповідний період до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців), суд, з метою повного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов`язати управління повторно розглянути заяву від 01.10.2020 із зарахуванням до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців періоду роботи з 04.07.2001 по 19.01.2009 на посадах завідувача відділу, провідного спеціаліста по питанням побутового, торгового обслуговування, транспорту і зв`язку у Волноваській міськраді на посаді, періоду служби в рядах Радянської армії з 12.05.1976 по 13.05.1978.

Вимога про зобов`язання управління зарахувати до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців періоди роботи з 24.07.2000 по 03.07.2001 та з 10.04.2013 по 13.05.2015 задоволенню не підлягає, оскільки при прийнятті спірного рішення вказана трудова діяльність врахована як державна служба, що у кількісному еквіваленті складає 3 роки 10 місяців 15 днів.

З огляду на викладене позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд враховує, що фактично позовні вимоги задоволені, оскільки рішення управління скасовано, а вимоги в частині зобов`язання вчинити певні дії є похідними від першої.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань управління на користь позивача.

Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську в Донецькій області про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області від 05 жовтня 2020 року №305 про відмову в переводі на пенсію згідно розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про державну службу України» №889-VІІІ від 10.12.2015.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (ідентифікаційний 23346787, 84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Поштова, 5) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про перерахунок пенсії від 01.10.2020 за нормами Закону України «Про державну службу України» №889-VІІІ від 10.12.2015 із зарахуванням до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців періоду роботи з 04.07.2001 по 19.01.2009 та періоду служби в рядах Радянської армії з 12.05.1976 по 13.05.1978.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (ідентифікаційний 23346787, 84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Поштова, 5) судові витрати в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош