Ухвала суду № 97035472, 20.05.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2021
Номер справи
160/7879/21
Номер документу
97035472
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

20 травня 2021 року Справа 160/7879/21

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рябчук О.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18.05.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради, в якому позивач просить:

визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради, які полягають у відмові в призначенні та виплаті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , державної допомоги на дитину одинокій матері та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за період часу з 01 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року, яка письмово викладена у тексті листа Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради від 23 лютого 2021 року №01-05/1055;

зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради, призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї, відповідно до норм статей 1-6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпечним сім`ям» за період часу з 01 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року;

зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради, призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , державну допомогу на дитину одинокій матері, відповідно до норм пункту 5 частини 1 статті 3, статей 18-1 - 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» за період часу з 01 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року;

скасувати:

а) Повідомлення про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми від 04 лютого 2021 року у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке складено Управлінням праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради;

б) Повідомлення про відмову у наданні державної соціальної допомоги від 04 лютого 2021 року у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке складено Управлінням праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради.

Також, у позовних вимогах позивач просила зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради, у встановлений судом строк подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.05.2021 року зазначена справа розподілена судді Рябчук О.С.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Порядок обчислення та справляння судового збору визначений Законом України «Про судовий збір».

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до положень Закону України «Про Державний бюджет України» на 2021 рік встановлено з 1 січня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 2270,00 грн.

За змістом приписів ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 908грн.

Згідно з ч.3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Дослідивши позовні матеріали, судом встановлено, що позивачем заявлено декілька позовних вимог немайнового характеру.

Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Позовні вимоги про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії є однією вимогою.

Так, позовні вимоги про визнання протиправними дій, які полягають у відмові в призначенні та виплаті державної допомоги на дитину одинокій матері за період часу з 01 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року; та зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради, призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , державну допомогу на дитину одинокій матері, відповідно до норм пункту 5 частини 1 статті 3, статей 18-1 - 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» за період часу з 01 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року - є однією позовною вимогою немайнового характеру, судовий збір становить 908 грн.

Позовні вимоги про визнання протиправними дій, які полягають у відмові в призначенні та виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімі`ї за період часу з 01 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року та зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради, призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї, відповідно до норм статей 1-6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпечним сім`ям» за період часу з 01 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року - є однією позовною вимогою немайнового характеру, судовий збір становить 908 грн.

Позовна вимога скасувати Повідомлення про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми від 04 лютого 2021 року у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке складено Управлінням праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради – є позовною вимогою немайнового характеру, судовий збір становить 908грн.

Позовна вимога скасувати Повідомлення про відмову у наданні державної соціальної допомоги від 04 лютого 2021 року у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке складено Управлінням праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради – є позовною вимогою немайнового характеру, судовий збір становить 908грн.

Дослідивши подані позовні матеріалами, судом встановлено, що позов поданий без додержання вимог, встановлених ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, і підлягає залишенню без руху з наступних підстав:

- до позову не додано доказів сплати судового збору за подання даного позову у порядку і розмірі, визначеному законом.

До адміністративного позову позивачем додано клопотання про звільнення від сплати судового збору.

В обґрунтування поданого клопотання позивачем зазначено про те, що вона з січня 2021 немає доходів, що підтверджується Довідкою з Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради про відсутність у позивача з січня 2021 р. будь-яких доходів (виплат) від даної організації; довідкою з Криворізького міськрайонного Центру зайнятості про не отримання будь-яких доходів (виплат) від даної організації, а також проте, що вона не зареєстрована в якості безробітного у даній організації. Також, згідно із Відомостями з державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми сплачених доходів та утриманих податків не має даних про отримання нею доходів у період часу з 01 січня 2021 року і по сьогоднішній день. Факт відсутності у позивача доходів у період часу з 01 січня 2021 року і по сьогоднішній день підтверджується Індивідуальними відомостями про застраховану особу.

Розглянувши клопотання позивача, а також документи на підтвердження обставин в його обґрунтування, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до частини 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Такі положення Кодексу адміністративного судочинства України кореспондуються з положенням ст. 8 Закону України Закон України «Про судовий збір».

Так, згідно з чч.1,2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

У розумінні наведених норм права відстрочення або розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати може мати місце за наявності виключних обставин та підтвердження їх належними доказами.

При цьому, наведеною статтею передбачено право суду, а не обов`язок, щодо відстрочки, розстрочки або звільнення позивачів від сплати судового збору.

Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Отже, при вирішенні питання про задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судових витрат, звільнення від сплати судового збору суд досліджує наявність обставин для відстрочення, зменшення або звільнення, які мають бути підтверджені належними доказами.

До заявленого клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання даного позову позивачем було надано Довідку з Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради від 06.04.2021 р. про отримані соцвиплати за січень-2020-березень 2021 в сумі 41 575,85грн., довідку з Криворізького міськрайонного Центру зайнятості від 15.04.2021 р. про не перебування позивача на обліку та не отримання допомоги по безробіттю станом на 15.04.2021, а також Відомості з державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми сплачених доходів та утриманих податків.

Проте, надані документи не містять інформації про усі доходи позивача за попередній календарний рік. Відомості з державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми сплачених доходів та утриманих податків за період з 3 квартал 2020 по 4 квартал 2020.

За таких обставин, позивачем не надано належних доказів на підтвердження обставин, що зумовлюють звільнення від сплати судового збору.

Враховуючи викладене, клопотання про звільнення від сплати судового збору є необґрунтованими та задоволенню не підлягає.

За приписами ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

У відповідності до ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати можливість позивачу у строк протягом 5-ти днів з дня отримання даної ухвали привести у відповідність до вимог ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву, а саме: сплатити судовий збір за подання позову та надати суду оригінал квитанції у розмірі 3632,00грн. (908,00грн. х 4), або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору – відмовити.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Металургійної районної у місті ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Запропонувати позивачу усунути недоліки позову протягом 5-ти днів з дня отримання копії ухвали суду про залишення позову без руху та надати суду:

- оригінал квитанції про сплату судового збору у розмірі 3632,00 грн. (три тисячі шістсот тридцять дві гривні 00 копійок),сплаченого за наступними реквізитами:

Отримувач коштів - ГУК у Дн-кій обл./Чечел.р/22030101,

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37988155,

Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП),

Рахунок отримувача (IBAN)- UA368999980313141206084004632,

Код класифікації доходів бюджету - 22030101,

Призначення платежу - *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа); або

- документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Роз`яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини 2, частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Суддя О.С. Рябчук