
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2021 рокуСправа № 160/5228/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання незаконними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 07.04.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання незаконними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за списком № 2 з 14.12.2020, зарахувавши при розрахунку пенсії в якості стажу зі шкідливими умовами праці за Списком № 2 період навчання з 01.09.1980 по 14.07.1983, період служби в армії з 28.10.1983 по 20.10.1985 та періоди роботи з 25.12.1992 по 24.02.1998.
2. Ухвалою суду від 12.04.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.
3. 07.05.2021 засобами поштового зв`язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, надано витребувані судом докази.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
4. Відповідачем відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах та неправомірно невраховані в пільговий стаж періоди навчання за пільговою професією, перебування на службі в армії, які відповідно до чинного на той період законодавства підлягають врахуванню та частину пільгового стажу через відсутність атестації робочих місць.
5. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що порушують право на пенсійне забезпечення, передбачене статтею 46 Конституції України.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
6. Відповідач проти позову заперечив у повному обсязі, зазначив, що в пільгових довідках від 30.11.2020 № 81, № 82, № 83, які видані ПАТ «Дніпропетровськметалопром» зазначено, що вперше атестація проводилась згідно наказу від 25.02.2003 № 6. Тому до пільгового стажу зараховані періоди з 25.02.1998 по 31.03.2002, з 01.08.2002 по 01.02.2004. Неможливо зарахувати до пільгового стажу період роботи з 25.12.1992 по 24.02.1998 – оскільки в цей період не було атестації робочих місць.
7. Згідно наданого пакету документів загальний стаж позивача становить 33 роки 7 місяців 12 днів, пільговий стаж 9 років 3 місяці 23 дня на дату звернення, що недостатньо для призначення пенсії за віком за Списком № 2.
8. У призначенні пенсії за віком згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивачу відмовлено у зв`язку з відсутністю на дату звернення умов для такого призначення.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
9. 14.12.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Відділу обслуговування громадян № 1 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком за Списком № 2.
10. До заяви позивачем додано: військовий квиток НОМЕР_1 ; диплом НОМЕР_2 ; довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 від14.01.2020 № 4, від 19.12.2019 № 03-44/3-1357; довідку про зміну назви організації від 11.09.2020 № 96, від 02.07.2015 № 162/039; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників від 30.11.2020 № 81, 82, 83; заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк); інші документи у кількості 5 штук; паспорт АК824702; свідоцтво про народження НОМЕР_3 ; трудову книжку НОМЕР_4 .
11. Заяву та документи прийнято 14.12.2020 і зареєстровано за № 14625.
12. Відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, розглянувши заяву позивача від 14.12.2020 про призначення пенсії за віком Список № 2, прийняв рішення, оформлене листом від 18.12.2020 № 0400-010303-8/122100 «Про відмову в призначенні пенсії», яким відмовив у призначенні пенсії через відсутність необхідного стажу та, зокрема, зазначив:
- в пільгових довідках від 30.11.2020 № 81, № 82, № 83, які видані ПАТ «Дніпропетровськметалопром» зазначено, що вперше атестація проводилась згідно наказу від 25.02.2003 № 6. Тому до пільгового стажу зараховані періоди з 25.02.1998 по 31.03.2002, з 01.08.2002 по 01.02.2004. Неможливо зарахувати до пільгового стажу період роботи з 25.12.1992 по 24.02.1998;
- згідно наданих документів Ваш загальний стаж становить 33 роки 7 місяців 12 днів, пільговий стаж – 9 років 3 місяці 23 дня на дату звернення, що недостатньої для призначення пенсії за віком Список № 2.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
13. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
14. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
15. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
16. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі – Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
17. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
18. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
19. Відповідно до підпункту другого частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
20. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
21. Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-ІV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
22. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
23. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
24. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі – Порядок № 22-1).
25. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
26. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
27. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
28. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
щодо підтвердження періодів роботи
29. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
30. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі – Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
31. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
32. Згідно із пунктом другим Порядку № 637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
33. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
34. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
щодо проведення атестації робочих місць
35. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі – Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
36. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
37. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
38. Згідно із пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
39. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
40. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі – Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
41. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
42. Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
43. Відповідно до частини першої статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» від 10.02.1998 № 103/98-ВР час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
44. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
45. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
щодо права на зарахування періодів роботи до Списку № 2
(період навчання з 01.09.1980 по 14.07.1983)
46. Позивач у позовній заяві зазначає, що з 01.09.1980 по 14.07.1983 навчався в училищі та отримав професію електрогазозварювальника, що є роботою зі шкідливими умовами праці за Списком № 2, 18.07.1983 був прийнятий електрозварювальником 3 розряду.
47. Таким чином, період навчання повинен зараховуватись до стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, оскільки після навчання позивач працював на шкідливій роботі.
48. Пояснень та доказів щодо зарахування або не зарахування періоду навчання до пільгового стажу за Списком № 2 відповідачем не надано.
49. Згідно диплому НОМЕР_2 , який видано 14.07.1983, ОСОБА_1 01.09.1980 вступив до середнього МПТУ - № 20 м. Дніпропетровська і 17.07.1983 закінчив повний курс середнього професійно-технічного училища за професією електрогазозварювальника і здобув загальну середню освіту.
50. Рішенням екзаменаційної комісії ОСОБА_1 присвоєно кваліфікацію електрогазозварювальника 3 розряду.
51. З трудової книжки НОМЕР_4 вбачається, що позивач 18.07.1983 був прийнятий електрозварювальником 3 розряду на Дніпропетровський завод сантехвиробів.
52. Розділом XXXII «Загальні професії» списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, передбачалися професії «газозварювальник», «електрозварювальник».
53. Верховний Суд у постановах від 23.12.2019 у справі № 535/103/17, від 27.03.2020 у справі № 607/1266/17, від 04.02.2021 у справі № 127/16643/17 зазначив, що відповідно до єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт та професій робітників, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР і ВЦРПС 16.01.1985 № 17/2-54 професія зварника не визначена, як окрема професія, є загальною професією, яка об`єднує назви професій пов`язаних зі зварюванням металів і є загальним поняттям для електрозварника ручного зварювання, електрогазозварника, газозварника і електрозварника на напівавтоматичних і автоматичних машинах. Вказаний нормативно-правовий акт дає підстави для ствердження, що професія зварника, електрозварника та газоелектрозварника є тотожною професією.
54. Оскільки, у 14.07.1983 позивачу присвоєно кваліфікацію електрогазозварювальника 3 розряду, а з 18.07.1983 він прийнятий електрозварювальником 3 розряду на Дніпропетровський завод сантехвиробі (за посадою тотожною присвоєній кваліфікації), суд зазначає, що до зарахуванню до пільгового стажу за Списком № 2 підлягає період навчання позивача у МПТУ - № 20 м. Дніпропетровська з 01.09.1980 по 14.07.1983.
55. Застосування правових норм при розгляді питання щодо зарахування до пільгового стажу періоду навчання у технікумі відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 17.05.2019 у справі № 644/2182/17, від 04.03.2020 у справі № 367/945/17, а також ухвалі Верховного Суду від 09.08.2019 у справі № 560/321/19, якою відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ГУ ПФУ в Хмельницькій області та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2019, оскільки ухвалені у цій справі судові рішення не впливають на кінцеве формування судової практики та не змінюють її.
(період служби в армії з 28.10.1983 по 20.10.1985)
56. Позивач зазначає, що період служби в армії повинен зараховуватись до стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, оскільки до та після служби в армії працював на шкідливій роботі за Списком № 2.
57. Пояснень та доказів щодо зарахування або не зарахування періоду проходження військової служби до пільгового стажу за Списком № 2 відповідачем не надано.
58. З матеріалів справи вбачається, що у період з 28.10.1983 по 20.10.1985 позивач проходив військову службу у Радянській Армії.
59. Пунктом 109 «Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій», затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 № 590 передбачено, що крім роботи в якості робітника або службовця до загального стажу роботи зараховується також:
- пункт «з»: навчання в училищах і школах системи державних трудових резервів і системи професійно-технічної освіти (в ремісничих, залізничних училищах, гірничопромислових школах і училищах, школах фабрично-заводського навчання, училищах механізації сільського господарства, технічних училищах, професійно-технічних училищах і т.д.) і в інших училищах, школах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та з перекваліфікації;
- пункт «к»: служба в складі Збройних Сил СРСР і перебування в партизанських загонах; служба у військах і органах ВЧК, ОГПУ, НКВД, НКГБ, МГБ, Комітету державної безпеки при Раді Міністрів СРСР, Міністерства охорони громадського порядку СРСР, міністерств охорони громадського порядку союзних республік, Міністерства внутрішніх справ СРСР, міністерств внутрішніх справ союзних республік; служба в органах міліції.
60. Абзацом 14 пункту 109 Положення № 590 визначено, що при призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по віку та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці (підпункти «а» і «б» пункту 16), і пенсій у зв`язку з втратою годувальника членам їх сімей, а також пенсій по старості працівницям підприємств текстильної промисловості (підпункт «в» пункту 16) періоди, зазначені в підпунктах «к» і «л», прирівнюються за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, або до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.
61. З аналізу вищезазначеної норми вбачається, що за вибором особи, яка звернулась за пенсією по віку, період служби в складі Збройних Сил СРСР, прирівнюється або до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.
62. Статтею 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ визначено, що час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
63. За приписами статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
64. Суд звертає увагу, що до призову на військову службу позивач працював за посадою електрозварювальником, що передбачена Списком № 2, а після проходження військової служби з 30.12.1985 по 12.09.1989 працював за посадою електрогазозварювальника, та зазначений період зараховано до пільгового стажу за Списком № 2 (підтверджено рішенням Комісії при ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 06.10.2020 № 1).
65. Оскільки, матеріалами справи підтверджено, що позивач до призиву на військову службу та після неї працював за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, то зарахуванню підлягає період проходження військової служби з 28.10.1983 по 20.10.1985.
(період з 25.12.1992 по 24.02.1998)
66. Відповідач не зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 2 періоду роботи з 25.12.1992 по 24.02.1998 зазначив, що у цей період не було атестації робочих місць.
67. З трудової книжки НОМЕР_4 вбачається, що позивач у спірний період працював на підприємстві «Дніпропетровськметалопром».
68. До матеріалів справи позивачем надані, зокрема, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 30.11.2020:
- № 83, відповідно до якої ОСОБА_1 у період з 25.12.1992 по 10.03.1994 (1 рік 2 місяці 16 днів) виконував електрогазозварювальні роботи на дільниці по виготовленню металевих конструкцій цеху № 2 за професією, посадою «електрогазозварювальник 6 розряду», що передбачена Списком № 2 розділ 7 підрозділ 72 код КП 7212.1. Підстава постанови Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 № 10, від 11.03.1994 № 162. Додаткові відомості: наказ про атестацію від 25.02.2003 № 6;
- № 82, відповідно до якої ОСОБА_1 у періоди з 11.03.1994 по 31.03.2002, з 01.08.2002 по 15.01.2003 виконував електрогазозварювальні роботи на дільниці по виготовленню металевих конструкцій цеху № 2 за професією, посадою «електрогазозварювальник 6 розряду», що передбачена Списком № 2 розділ 7 підрозділ 72 код КП 7212.1. Підстава постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, від 16.01.2003 № 36. Додаткові відомості: наказ про атестацію від 25.02.2003 № 6.
69. У довідках зазначено, що вперше атестація проведена та затверджена наказом від 25.02.2003 № 6 та в подальшому атестація не проводилась.
70. З приводу проведення атестації робочих місць суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
71. Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
72. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
73. Отже, законодавцем покладено обов`язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.
74. Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.
75. З урахуванням вище викладеного, до пільгового стажу за Списком № 2 позивача повинен бути зарахований період роботи з 25.12.1992 по 24.02.1998.
76. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
77. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
78. Суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та визнає протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування до пільгового стажу за Списком № 2 періоду навчання з 01.09.1980 по 14.07.1983, періоду служби в армії з 28.10.1983 по 20.10.1985 та періоду роботи з 25.12.1992 по 24.02.1998.
щодо визнання незаконними дій, які полягають і відмові позивачу у призначенні пільгової пенсії
79. Розглянувши заяву позивача від 14.12.2020 про призначення пенсії за віком за Списком № 2, Відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, прийняв рішення, оформлене листом від 18.12.2020 № 0400-010303-8/122100 «Про відмову в призначенні пенсії», яким відмовив у призначенні пенсії.
80. Обов`язковою ознакою дій суб`єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб`єктів таких правовідносин і мають обов`язковий характер.
81. Предметом оскарження є дії суб`єкта владних повноважень, якщо вони обмежують чи порушують права чи законні інтереси особи.
82. Отже, належним способом захисту порушеного права позивача є оскарження рішення про відмову у призначенні пенсії від 18.12.2020 № 0400-010303-8/122100 «Про відмову в призначенні пенсії».
83. Судом встановлено, що відповідачем передчасно здійснено висновок про відсутність пільгового стажу у позивача та відмовлено у призначенні пенсії за віком за Списком № 2.
84. З урахуванням викладеного, суд з метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, виходить за межі позову та визнає протиправним та скасовує рішення Відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене листом від 18.12.2020 № 0400-010303-8/122100 «Про відмову в призначенні пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії за віком за Списком № 2 ОСОБА_1 відповідно до заяви від 14.12.2020.
85. Крім того, суд зазначає, що Відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею ГУ ПФУ України в Дніпропетровській області.
щодо зобов`язання вчинити певні дії
86. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
87. На захист порушеного права позивача суд зобов`язує відповідача зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 періоду навчання з 01.09.1980 по 14.07.1983, періоду служби в армії з 28.10.1983 по 20.10.1985 та періоду роботи з 25.12.1992 по 24.02.1998.
88. Суд зазначає, що до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань.
89. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд виходить за межі позовних вимог та зобов`язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 14.12.2020 та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
90. При цьому, не підлягають задоволенню вимоги про зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком, оскільки вказані вимоги є передчасними та заявленими на майбутнє.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
91. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.
92. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
93. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_5 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання незаконними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
94. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 періоду навчання з 01.09.1980 по 14.07.1983, періоду служби в армії з 28.10.1983 по 20.10.1985 та періоду роботи з 25.12.1992 по 24.02.1998.
95. Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене листом від 18.12.2020 № 0400-010303-8/122100 «Про відмову в призначенні пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії за віком за Списком № 2 ОСОБА_1 відповідно до заяви від 14.12.2020.
96. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки:
- зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 періоду навчання з 01.09.1980 по 14.07.1983, періоду служби в армії з 28.10.1983 по 20.10.1985 та періоду роботи з 25.12.1992 по 24.02.1998;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 14.12.2020 та прийняти рішення у встановленому порядку.
97. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
98. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 908 грн.
99. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба