
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2021 рокуСправа № 912/1097/21 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М.
при секретарі судового засідання Пастуховій А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 912/1097/21
за позовом Заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури, вул. Велика Пермська, 4, м. Кропивницький, 25006, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах
Державної служби України з безпеки на транспорті, код ЄДР 39816845, пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП-2004" (далі - ТОВ "АТП-2004"), код ЄДР 32967654, вул. Мурманська, 37-б, м. Кропивницький, 25014
про стягнення 72 466,60 грн,
ПРЕДСТАВНИКИ:
від прокуратури - Ледовська Т.В., посвідчення №058782 від 17.12.2020;
від позивача - участі не брав;
від відповідача - участі не брав.
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до ТОВ "АТП-2004" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 72 466,60 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на несплату у добровільному порядку зазначеної плати за проїзд всупереч вимогами Правил проїзду великогабаритних та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001.
Ухвалою від 21.04.2021 господарський суд відкрив провадження у справі №912/1097/21; справу №912/1097/21 ухвалив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження; судовий розгляд призначив на 20.05.2021 на 11:00; сторонам встановив строк для подання заяв по суті справи.
20.05.2021 суд розпочав розгляд справи по суті.
Прокурор в судовому засіданні 20.05.2021 позовні вимоги підтримав.
Позивач у судове засідання 20.05.2021 повноважних представників не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином ухвалою суду від 21.04.2021. Явка представників сторін у судове засідання не визнавалась судом обов`язковою.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Копія ухвали від 21.04.2021 направлена на адресу відповідача зазначену позивачем у позові та є адресою його місцезнаходження відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Поштовий конверт із вкладенням - копія ухвали від 21.04.2021, повернутий органом поштового зв`язку із відміткою: "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, відповідач є таким, що належним чином повідомлений про час і місце судового засідання.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та дослідивши в судовому засіданні докази, господарський суд встановив таке.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з ч. 3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Таким чином, суд зазначає, що інтереси держави в розумінні ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" у сфері дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті, полягають в отриманні визначених чинним законодавством грошових коштів шляхом зарахування їх до бюджету.
Надходження плати за проїзд автомобільними дорогами являє публічний інтерес, оскільки від повноти та своєчасності її зарахування до бюджету залежить ефективність і результативність останнього, можливість запровадження і реалізації програм економічного і соціального розвитку країни, що в свою чергу надає державі можливість виконувати гарантовані Конституцією України зобов`язання перед народом.
Несплата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, ставить під загрозу своєчасне та повне фінансування Державної цільової економічної програми розвитку автомобільних доріг загального користування державного значення на 2018-2022 роки, метою якої є відновлення і розвиток автомобільних доріг загального користування державного значення для інтеграції їх до європейської транспортної системи та підвищення на них рівня безпеки руху, швидкості, комфортності та економічності перевезень, що в свою чергу, суттєво порушує економічні інтереси держави.
Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", п. 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 та п. 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється Укртрансбезпекою та її територіальними органами.
Згідно з п. 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 Укртрансбезпека України, являючись юридичною особою на відміну від її територіальних органів, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті та габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Відповідно до підп. 27 п. 5 зазначеного вище Положення, Укртрансбезпека здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Проте, Державною службою України з безпеки на транспорті не вжито цивільно-правових заходів щодо стягнення з відповідача нарахованої плати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування, обмежившись лише скеруванням 18.02.2021 листа прокуратурі Кіровоградської області за №810/3.1/23-21.
Зважаючи, що прокурор виконує субсидіарну роль, замінюючи у судовому процесі суб`єкта владних повноважень, який безпосередньо повинен захищати інтереси держави Кіровоградською обласною прокуратурою, з метою з`ясування інформації про вжиті заходи цивільно-правового характеру щодо стягнення з відповідача - ТОВ "АТП-2004" плати за проїзд автомобільними дорогами транспортними засобами, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні та причини, що слугують перешкодами для звернення Укртрансбезпеки з відповідним позовом до суду, на адресу Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 25.02.2021 за №15/2-133вих-21 скеровано листа.
Центральне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки у відповідь на вище вказаний лист 10.03.2021 за №1132/3.1/23-21 обмежилося надісланням копій документів, необхідних для представництва інтересів держави в суді, із зазначенням платіжних реквізитів для стягнення з перевізників плати за проїзд автомобільними дорогами транспортними засобами, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативів, що свідчить про відсутність наміру самостійного звернення до суду з метою стягнення з ТОВ "АТП-2004" плати за проїзд автомобільними дорогами транспортними засобами, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Крім того, на адресу Державної служби України з безпеки на транспорті та Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки скеровано повідомлення в порядку п. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" №15/2-160вих-21 від 11.03.2021, з проханням повідомити про самостійне звернення до суду. Також, зі змісту листа Державної служби України з безпеки на транспорті №2054/05/14-20 від 20.11.2020 щодо представництва інтересів держави в органах судової влади, що надійшов до обласної прокуратури 26.11.2020 та №1954/7.3/15-21 від 17.03.2021, а також листа Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №810/3.1/23-21 від 18.02.2021, проінформовано про відсутність, на думку Служби, права у неї на звернення до суду, оскільки жодним законом такого права їй не надано, а підзаконний акт не може змінювати закон, а також, можливість забезпечити належний рівень сплати судових зборів у Службі теж відсутня.
Вказане свідчить про нездійснення Державною службою України з безпеки на транспорті захисту порушених інтересів держави в передбаченому законом порядку.
Невжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортними засобами, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, спричиняє шкоду інтересам держави і є підставою для втручання органів прокуратури, у тому числі для звернення з позовами до суду про стягнення плати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування.
З огляду на викладене, звернення прокурора з даним позовом до суду, спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно-значимого питання користування автомобільними дорогами загального користування і дотримання у цій сфері законодавства становить суспільний інтерес, а тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора, у зв`язку з чим суд дійшов висновку, що прокурор належним чином обґрунтував наявність підстав для здійснення такого представництва в суді відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру".
Щодо суті спору господарським судом встановлено такі обставини, що є предметом доказування у справі.
Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації №95-р від 29.01.2020 на території області визначено місця для здійснення Національною поліцією в області, Службою автомобільних доріг в області та ДП "Кіровоградський облавтодор" габаритно-вагового контролю транспортних засобів відповідно до погодженого графіка роботи пересувного пункту в області, у тому числі на автодорозі Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв км 75+812.
Щотижневим графіком проведення рейдових перевірок Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у період з 23.11.2020 по 29.11.2020, затвердженого виконувачем обов`язків заступника начальника Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки - начальником відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Кіровоградській області, а також графіком щоденної (цілодобової) роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю в Кіровоградській області на листопад місяць 2020 року, затвердженим заступником голови Кіровоградської обласної державної адміністрації та погодженим начальником ГУНП у Кіровоградській області, заступником начальника управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській, начальником УПП в Кіровоградській області, в.о. начальника Служби автомобільних доріг у Кіровоградській області та директором ДП "Кіровоградський облавтодор" визначено щоденний графік проведення рейдових перевірок на відповідних ділянках дороги, в тому числі і на Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв км 75+812. (а.с. 35-36)
Старшому державному інспектору відділу державного контролю за безпекою на транспорті Шинкаревич Я.Д. 17.11.2020 видано направлення за №009908 для проведення рейдової перевірки транспортних засобів автомобільних перевізників, водії, що здійснюють перевезення пасажирів, вантажів та на таксі в тому числі і на автомобільній дорозі Н-14 Олександрівка- Кропивницький-Миколаїв км 75+812 щодо дотримання ними вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", з 18 листопада до 28 листопада 2020 року. (а.с. 37)
Уповноваженими особами Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 28.11.2020 здійснено заходи державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у пункті габаритно-вагового контролю на автодорозі Н-14 Олександрівка - Кропивницький - Миколаїв км 75+812, за результатами чого встановлено факт перевищення транспортним засобом - автомобіль SCANIA P380, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причіпом ППЦ 30-64229, реєстраційний номер НОМЕР_2 , нормативно вагових параметрів, та складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів за № 034497. (а.с. 39) Керування транспортним засобом здійснював водій ОСОБА_1 , власником автомобіля та причепу, згідно з пред`явленими водієм для перевірки документами, є ТОВ "АТП-2004", про що зазначено в товарно-транспортній накладній №12134 від 28.11.2020 (документ, який посвідчує факт надання/отримання транспортних послуг), яка також надана водієм для огляду інспектору під час здійснення контрольного заходу. (а.с. 42)
За результатами проведеного контрольного зважування транспортного засобу за допомогою засобу вимірювальної техніки "Вага пересувна автомобільна CHEKLODE FREEWEIGN", який зареєстровано в Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки за номером У2570-07, сертифікат №UA-МІ/І-2195-2007 від 21.11.2017 серія А №004666, свідоцтво про повірку №34-00/1216 від 17.06.2020, складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю за №030994 від 28.11.2020. (а.с. 40)
Зважуванням встановлено, що загальна вага транспортного засобу складає 45 120 кг (45 тонни 120 кг) - талон зважування №38923 від 28.11.2020, час 07:51, навантаження на осі складає: 1) 6 700 кг (6,7 тонн); 2) 12 360 кг (12,36 тонн); 3) 8 860 кг (8,86 тонн); 4) 8 720 кг (8,72 тонн); 5) 8 480 кг (8,48 тонн). (а.с. 38)
Уповноваженою особою Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007, здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за №1777, яка склала 1181,7 євро. Наведена сума еквівалентна 39 995,23 грн по курсу валют Національного Банку України, станом на 28.11.2020. (а.с. 58-59)
Крім того, уповноваженими особами Центрального міжрегіонального управління Укртранссбезпеки 28.11.2020 за результатами здійснення заходів державного контролю встановлено факт перевищення транспортним засобом - автомобіль SCANIA G380, реєстраційний номер НОМЕР_3 з причіпом VIELTON NS30, реєстраційний номер НОМЕР_4 , нормативно вагових параметрів, та складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів за №034258. Керування транспортним засобом здійснював водій ОСОБА_2 , власником автомобіля та причепу, згідно з пред`явленими водієм для перевірки документами, є ТОВ "АТП-2004", автомобільним перевізником є також ТОВ "АТП-2004", про що зазначено в товарно-транспортній накладній №10250 (документ, який посвідчує факт надання/отримання транспортних послуг), яка також надана водієм для огляду інспектору під час здійснення контрольного заходу. (а.с. 46, 49)
За результатами проведеного контрольного зважування транспортного засобу за допомогою засобу вимірювальної техніки "Вага пересувна автомобільна CHEKLODE FREEWEIGN", який зареєстровано в Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки за номером У2570-07, сертифікат №UA-МІ/І-2195-2007 від 21.11.2017 серія А №004666, свідоцтво про повірку №34-00/1216 від 17.06.2020, складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю за №030995 від 28.11.2020. (а.с. 47)
Зважуванням встановлено, що загальна вага транспортного засобу складає 44 380 кг (44 т. 380 кг) - талон зважування №38924 від 28.11.2020, час 07:59, навантаження на осі складає: 1) 6840 кг (6,84 тонн); 2) 10420 кг (10,42 тонн); 3) 9100 кг (9,1 кг тонн); 4) 9220 кг (9,22 тонн); 5) 8800 кг (8,8 тонн). (а.с. 45)
Уповноваженою особою Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007, здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за №1577, яка склала 959,4 євро. Наведена сума еквівалентна 32 471,37 грн по курсу валют Національного Банку України, станом на 28.11.2020. (а.с. 58-59)
Листом №97738/3.1/24-20 від 14.12.2020 Державною службою України з безпеки на транспорті на адресу відповідача направлено копії: акту №034497 від 28.11.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів; довідки №030994 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 28.11.2020; розрахунку №1777 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №034497 від 28.11.2020. (а.с. 43-44)
Крім того, листом №97737/3.1/24-20 від 14.12.2020 Державною службою України з безпеки на транспорті на адресу відповідача направлено копії: акту №034258 від 28.11.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів; довідки №030995 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 28.11.2020; розрахунку №1577 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №034258 від 28.11.2020. (а.с. 50-51)
Однак, відповідачем не здійснено в добровільному порядку оплату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів у розмірі 1181,7 євро, що становить 39 995,23 грн (курс НБУ 33,8455 грн за 1 євро, станом на 28.11.2020) та у розмірі 959,4 євро, що становить 32 471,37 грн (курс НБУ 33,8455 грн за 1 євро, станом на 28.11.2020).
Зважаючи на те, що визначена контролюючим органом плата за проїзд відповідачем в добровільному порядку і у встановлені чинним законодавством строки не сплачена, а Укртрансбезпекою України, як контролюючим органом, на якого покладено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті та габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, до теперішнього часу не здійснюється заходів щодо стягнення нарахованої відповідачу плати, прокурор звернувся до суду з відповідним позовом.
Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
За змістом ч. 1, 4 ст. 48 названого Закону автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно зі ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п. 4 Правил №30 рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до п. 22.5 "Правил дорожнього руху", затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 "Про Правила дорожнього руху":
- за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м,
- рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється,
- забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Безпосередньо механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначається "Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" (далі - Порядок №879).
Зокрема, за основними положеннями Порядку №879, які впливають на вирішення спору:
- вимірюванням (зважуванням) є процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології (підп. 2 п. 2),
- габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (підп. 4 п. 2),
- габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (п. 3),
- за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати (п. 18),
- у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування; плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України (п. 21),
- кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету (п. 26),
- плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд; плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку (п. 27),
- плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень; перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу; погодження маршруту видається після внесення в установленому розмірі плати за проїзд; у разі прийняття рішення про відмову перевізника від проїзду за погодженим маршрутом внесена плата за проїзд не повертається (п. 28),
- плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра (п. 30),
- якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі (п. 31.1).
Таким чином, за вказаними правовими положеннями:
- у разі перевезення вантажів із перевищенням вагових обмежень обов`язковим документом для такого перевезення є дозвіл або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів,
- за спеціальними правилами здійснюється рух транспортних засобів у разі, коли фактична маса складає понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т),
- визначення вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь здійснюється за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання у процесі відповідного контролю,
- габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою,
- за результатами контролю складається довідка результатів його здійснення,
- у разі виявлення факту перевищення вагового нормативного параметра більш як на 2 відсотки здійснюється плата за проїзд без відповідного дозволу,
- плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку,
- плата за проїзд вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень та за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В.
З огляду на вказане, суд доходить висновку, що працівниками позивача із дотриманням правових положень проведена перевірка додержання вимог діючого законодавства про автомобільний транспорт під час перевезення вантажу відповідачем, результати якої зафіксовані у складених документах, а саме Актах №034497 та №034258 від 28.11.2020 та Довідках №030994 та №030995 від 28.11.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю. При перевірці установлені допущені відповідачем порушення порядку проїзду автомобільними дорогами, а саме перевищення нормативних вагових параметрів, у зв`язку з чим правомірно нарахована плата у сумі 1181,7 євро, що становить 39 995,23 грн (курс НБУ 33,8455 грн за 1 євро, станом на 28.11.2020) та у сумі 959,40 євро, що становить 32 471,37 грн (курс НБУ 33,8455 грн за 1 євро, станом на 28.11.2020).
За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 72 466,60 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача у розмірі 2 270,00 грн.
При поданні до господарського суду позовної заяви, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4 540,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням №361 від 11.03.2021.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", з урахуванням норм ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить 2270 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2270 грн) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (794 500 грн).
Ціна позову, на момент звернення із ним до суду, становила 72 466,60 рн, отже, судовий збір за подання даного позову повинен складати 2 270,00 грн.
При цьому, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Таким чином, прокурор вправі звернутися до суду із заявою про повернення зайво сплаченого судового збору.
Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП-2004" (код ЄДР 32967654, вул. Мурманська, 37-б, м. Кропивницький, 25014) на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті із зарахуванням до Державного бюджету України (отримувач ГУК у Кіровоградській області/м. Кропивницький, МФО 89998, р/р UA36999980313171216000011559, код ЄДРПОУ 37918230, код (призначення) класифікації доходів бюджету 22160100) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 39 995,23 грн, згідно розрахунку №1777 до акту №034497 від 28.11.2020.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП-2004" (код ЄДР 32967654, вул. Мурманська, 37-б, м. Кропивницький, 25014) на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті із зарахуванням до Державного бюджету України (отримувач ГУК у Кіровоградській області/м. Кропивницький, МФО 89998, р/р UA36999980313171216000011559, код ЄДРПОУ 37918230, код (призначення) класифікації доходів бюджету 22160100) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 32 471,37 грн, згідно розрахунку №1577 до акту №034497 від 28.11.2020.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП-2004" (код ЄДР 32967654, вул. Мурманська, 37-б, м. Кропивницький, 25014) на користь Кіровоградської обласної прокуратури судовий збір у сумі 2 270,00 грн (реквізити отримувача: 25006, м. Кропивницький, вул. Верхня Пермська, 4, код ЄДРПОУ 02910025, МФО 820172, р/р UA11А848201720343100001000004600 в ДКСУ в м. Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Примірники рішення направити сторонам.
Суддя Н.М. Коваленко
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.