
Справа № 462/8100/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2021 року Залізничний районний суд м. Львова в складі: головуючої судді Румілової Н.М., при секретарі Шиманській Я.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради 18.12.2020 року звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що відповідно до заяви від 20.02.2017 р. ОСОБА_1 було продовжено призначення та виплату житлової субсидії за період з 01.05.2018 р. до 30.04.2019 р. В результаті проведеної Залізничним відділом соціального захисту перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що нею свідомо не було повідомлено позивачу інформацію про сімейний стан. Зокрема у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не зазначено члена сім`ї, а саме: чоловіка ОСОБА_2 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та його доходи, що підтверджується заявою ОСОБА_1 від 13.06.2019 та копією паспорта ОСОБА_2 . Отже, відповідач не мала правових підстав на отримання житлової субсидії у період з 01.05.2018 р. до 30.04.2019 р. Відповідачем добровільно до цього часу належна до повернення на рахунок Залізничного відділу соціального захисту сума у розмірі 18322,25 грн. не сплачена. Просить стягнути на свою користь зазначену суму та судові витрати.
Ухвалою суду визначено здійснювати судовий розгляд справи за даним позовом в порядку спрощеного позовного провадження. Встановлено відповідач строк для подання відзиву, заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач на позовну заяву не надав відзиву, в зв`язку з чим суд розглядає справу на підставі наявних у ній доказів.
Фіксація судового процесу технічними засобами не велась у відповідності з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть у ній участь.
Суд, дослідивши докази по справі в їх сукупності, приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 20.02.2017 р. Залізничним відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради їй було продовжено призначення та виплату житлової субсидії за період з 01.05.2018 р. до 30.04.2019 р. Для призначення цього виду соціальної допомоги заявником ОСОБА_1 20.02.2017 р. подана декларації про доходи і витрати, осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
В результаті проведеної Залізничним відділом соціального захисту перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що нею свідомо не було повідомлено позивачу інформацію про сімейний стан. Так, у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не зазначено члена сім`ї, а саме: чоловіка ОСОБА_2 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та його доходи, що підтверджується заявою ОСОБА_1 від 13.06.2019 та копією паспорта ОСОБА_2 .
Відповідно до абзацу п. 9 Положення (в редакції, яка діяла на момент призначення житлової субсидії) під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Згідно з п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти.
Отже, враховуючи вищезазначене ОСОБА_1 повинна подати з 01.05.2018 р. нову заяву про призначення житлової субсидії із відповідним пакетом документів, а у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії зазначити інформацію про чоловіка ОСОБА_2 та його доходи, які повинні бути враховані при призначенні житлової субсидії.
При перерахунку житлової субсидії з врахуванням доходів чоловіка ОСОБА_2 , Залізничним відділом соціального захисту встановлено, що за інформацією ДФС в нього взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, та ним не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Відповідно до підпункту 3 п. 6 Положення (в редакції, яка діяла на момент призначення житлової субсидії) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії у в цьому періоді за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Отже, відповідач ОСОБА_1 не мала правових підстав на отримання житлової субсидії у період з 01.05.2018 р. до 30.04.2019 р.
Таким чином, житлова субсидія призначена незаконно з вини ОСОБА_1 , яка не повідомила інформацію, що вплинула на виплату житлової субсидії. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій на суму 18322,25 грн.
13 червня 2019 року відповідач ОСОБА_1 подала до Залізничного відділу соціального захисту заяву щодо припинення житлової субсидії з 01.05.2019 у зв`язку з неподанням інформації про сімейний стан та визнанням заборгованості.
Відповідно до абзацу 9 п.22 Положення (в редакції, яка діяла на момент припинення житлової субсидії), надання субсидії припиняється за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі коли громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.
На вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.
05.09.2019 р. та 10.01.2020 р. заявнику скеровані повідомлення про припинення надання житлової субсидії та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у сумі 18322,25 грн.
Однак сума у розмірі 18322,25 грн. відповідачем не сплачена.
Враховуючи, що відповідач ОСОБА_1 відмовляється добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, а саме, з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача підлягає стягненню сума у розмірі 11997,60грн.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України судові витрати понесені позивачем слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.2, 10 12, 13, 81, 82, 263-265, ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , реєстрація місця проживання АДРЕСА_2 , РНКОПП: НОМЕР_2 ) на користь Залізничного відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (р/р UA94820172034426001600002778, одержувач Залізничний відділ соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР, ЄДРПОУ 26094903, банк одержувача Державна казначейська служба м. Київ, МФО 820172) надміру виплачені за призначеними житловими субсидіямикошти у розмірі 11997 (одинадцять тисяч дев`ятсот дев`яносто сім) грн. 60 коп. та судовий збір в сумі 2102,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Н.М.Румілова