
Справа № 428/7383/20
Провадження № 2/428/553/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2021 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Посохова І.С.,
за участю секретаря судового засідання Колядінцевої П.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Шарнікової І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сєвєродонецька Луганської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою адвоката Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Хорольський Ігор Володимирович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду із позовною заявою до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що позивач ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та проходить військову службу на офіцерських посадах в структурному підрозділі (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях. Рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради «Про постановку громадян на квартирний облік та до черги на одержання жилої площі у гуртожитках» від 25.06.2018 № 428, ОСОБА_1 поставлено на облік потребуючих поліпшення житлових умов у виконкомі Сєвєродонецької міської ради номер в черзі - 32, склад сім`ї - три особи: ОСОБА_1 , мати ОСОБА_3 , син ОСОБА_4 .
Комісією з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення від 18.07.2018 та 24.10.2018 (протокол № 9 та № 23) прийнято рішення про призначення грошової компенсації ОСОБА_1 у розмірі 866 306, 37 грн., склад сім`ї 2 особи - ОСОБА_1 , син ОСОБА_4 .
21.01.2020 ОСОБА_1 звернулася із заявою до комісії з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України щодо перерахунку грошової компенсації з урахуванням її матері ОСОБА_3 , яка проживає разом із нею, оскільки при розрахунку грошової компенсації її матір врахована не була. 03.03.2020 відбулося засідання вищезазначеної комісії з розгляду питання позивача та їй було відмовлено у зазначеному перерахунку.
10.06.2020 позивач ОСОБА_1 знову звернулася до комісії щодо перерахунку опосередкованої вартості жилої площі з урахуванням внесених 20.02.2019 Постановою КМУ № 225 змін в абзац 6 пункту 19 Постанови КМУ № 280. Однак комісія протоколом № 52 від 17.07.2020 знову відмовила їй у такому перерахунку. Представник позивача вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки після внесених 20.02.2019 Постановою КМУ № 225 змін в абзац 6 пункту 19 Постанови КМУ №280, її мати ОСОБА_3 , яка раніше рішенням виконкому Сєвєродонецької міської ради № 428 від 25.06.2018 була поставлена на облік як член її сім`ї учасника бойових дій, отримала право бути включена до формули розрахунку для визначення вартості компенсації. Її мати ОСОБА_3 перебуває у ЄДАРПІ як член сім`ї особи, на яку поширюється пільга учасника бойових дій (АТО). Крім того, відповідачем було порушено п. 11 Порядку, а саме комісія розглянула подання без обов`язкової присутності внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
У зв`язку з цим представник позивача просив визнати протиправним та скасувати рішення прийняте згідно питання № 4 протоколу № 52 від 17.07.2020 комісією виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради з розгляду заяв щодо забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, прийняте за результатом розгляду подання Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 з врахуванням її матері ОСОБА_3 та зобов`язати зазначену комісію Сєвєродонецької міської ради розглянути повторно подання Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 7327/02 від 16.07.2020 про перерахунок компенсації ОСОБА_1 з врахуванням її матері ОСОБА_3 , провести відповідний перерахунок та визначити розмір грошової компенсації із розрахунку трьох членів сім`ї ОСОБА_1 .
На виконання ухвали суду від 11.09.2020 представником відповідача Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області Шарніковою І.І. було подано відзив на позов, в якому зазначено, що комісією з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення було розглянуто Подання УПтаСЗН № 6467/02 від 17.07.2018 про виплату грошової компенсації ОСОБА_1 у її присутності та перевірено наявність необхідних для виплат грошової компенсації документів у відповідності до ПКМУ № 280 від 18.04.2018, та вирішено призначити грошову компенсацію ОСОБА_1 на склад сім`ї 2 особи: вона та син ОСОБА_4 , було визначено розмір грошової компенсації згідно з діючим законодавством, а саме Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280. Даною Постановою ще не було передбачено, що мати ОСОБА_1 має право на грошову компенсацію.
Постановою КМУ від 20.02.2019 за № 225 було внесено зміни до п. 19 Постанови від 18.04.2018 № 280 «до членів сім`ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України належать батько, мати внутрішньо переміщеної особи, що проживають разом з ними, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли 60-річного віку, або отримають пенсію». Заявниця надала заяву про здійснення перерахунку розміру грошової компенсації з урахуванням її матері ОСОБА_3 , але їй було відмовлено, оскільки це не передбачено нормами Постанови Кабінету Міністрів України № 280 від 18.04.2018 р. Отже, ОСОБА_1 була призначена грошова компенсація 18.07.2018 з перерахунками 24.10.2018, а право на грошову компенсацію її мати отримала лише після змін внесених 20.02.2019 Постановою КМУ № 225 в абзац 6 пункту 19 Постанови КМУ № 280, а згідно п. 20-1 у разі змін у складі сім`ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у зв`язку з включенням повнолітніх членів сім`ї, яких взято на облік після призначення грошової компенсації, ОСОБА_1 могла подати нову заяву про призначення грошової компенсації для оновленого складу сім`ї. Попереднє рішення комісії про призначення грошової компенсації скасовується.
ОСОБА_1 19.09.2020 купила квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , тобто скористалася своєю пільгою. Таким чином, ОСОБА_1 не має підстав у проведенні перерахунку розміру призначеної грошової компенсації, тому їй слід відмовити повністю у задоволенні її позовних вимог.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, просила задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача Шарнікова І.І. позовні вимоги не визнала у повному обсязі, просила відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши учасників справи, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Як вбачається з посвідчення Служби безпеки України серії НОМЕР_1 від 12 лютого 2016 року, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 09 листопада 1978 року Пархоменковською с/радою Краснодонського району Ворошиловградської області, ОСОБА_1 (російською) народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис № 36, батьком якої записаний ОСОБА_6 (російською), а матір`ю - ОСОБА_3 (російською).
Відповідно до копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_3 серії НОМЕР_4 , виданого Пенсійним фондом України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , отримує пенсію за віком довічно.
Згідно з копіями довідок Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 919-7290 від 14.05.2018, № 919-7292 від 04.11.2014, № 919-69260 від 14.05.2018, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 взяті на облік як внутрішньо переміщені особи. Фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
Згідно з копіями довідок № 1544 від 27.09.2016 та № 968 від 10.06.2019, виданих Управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради, ОСОБА_1 зареєстрована спочатку за адресою: АДРЕСА_3 , а потім за адресою: АДРЕСА_2 та взята на облік у ЄДАРПі з 26.08.2016 та з 20.05.2019 відповідно, як учасник бойових дій (АТО). Пільга поширюється на ОСОБА_1 , ОСОБА_3 (мати), ОСОБА_4 (син).
Відповідно до копії Акту від 29.08.2016, затвердженого директором КП «ЄРЦ м. Сєвєродонецька» Якимовою А.В. , за адресою: АДРЕСА_3 , на час складання акту дійсно мешкають: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 (її мати), ОСОБА_4 (її син).
Відповідно до копії Акту від 21.05.2019, складеного соціальним інспектором ОСОБА_9 , за адресою: АДРЕСА_2 , на час складання акту дійсно мешкають: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 (її мати), ОСОБА_4 (її син).
Згідно з копією Витягу з рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради № 428 від 25 червня 2018 року «Про постановку громадян на квартирний облік та до черги на одержання жилої площі у гуртожитках», вирішено на підставі заяви ОСОБА_1 від 14.05.2018 поставити на квартирний облік у загальну чергу та включити у першочерговий список: ОСОБА_1 , учасник бойових дій в зоні проведення АТО, внутрішньо переміщена особа, військовослужбовець Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях. Склад сім`ї три особи: вона, мати ОСОБА_3 , син ОСОБА_4 .
Як вбачається з копії заяви ОСОБА_1 , яка звернулася до в.о. начальника УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради, остання просить здійснити їй як учаснику бойових дій новий перерахунок (розрахунок) розміру грошової компенсації з урахуванням всіх трьох членів її сім`ї, а саме її матері ОСОБА_3 , яка перебуває у ЄДАРПі як член сім`ї особи, на яку поширюється пільга учасника бойових дій (АТО) і яка згідно з рішенням виконкому Сєвєродонецької міської ради № 428 від 25.06.2018 поставлена на облік як член сім`ї учасника бойових дій, які потребують поліпшення житлових умов у загальну чергу та включена до першочергового списку.
18 липня 2018 року комісією з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення було розглянуто подання УПтаСЗН № 6467/02 від 17.07.2018 про виплату грошової компенсації ОСОБА_1 згідно заяви від 16.07.2018 № 77 та вирішено призначити грошову компенсацію ОСОБА_1 з урахуванням нормативів у розмірі 836 752, 05 грн. зі складом сім`ї дві особи: син ОСОБА_4 , 2006 року народження, номер в черзі на квартирному обліку - 32, що підтверджується копією Витягу з протоколу № 9 від 18.07.2018.
Згідно з копією Витягу з протоколу № 49 засідання комісії з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення від 03.03.2020 та копією Витягу з протоколу № 52 від 17.07.2020, після повторного розгляду подання УПтаСЗН про перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 , останній було відмовлено у зазначеному перерахунку грошової компенсації, у зв`язку зі зміною складу сім`ї, оскільки це не передбачено нормами постанови Кабінету Міністрів України № 280 від 18.04.2018 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України». Постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2020 № 351 внесені зміни до п. 19, 20 Постанови від 18.04.2018 № 280, а саме: до членів сім`ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України належать: непрацездатні батьки, що проживають разом з нею. У разі змін у складі сім`ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у зв`язку із включенням до її складу повнолітніх членів сім`ї, яких взято на квартирний облік після призначення грошової компенсації, внутрішньо переміщеною особою, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, може бути подана нова заява про призначення грошової компенсації для оновленого складу сім`ї.
Отже, з досліджених в судовому засіданні фактичних обставин справи судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу правомірності відмови позивачу відповідачем у перерахунку суми грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення з урахуванням трьох членів сім`ї.
Вказані правовідносини регулюються Житловим кодексом України, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», Інструкцією про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Служби безпеки України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженою наказом СБУ № 792 від 06.11.2007, Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.08.2006, Постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 18.04.2018 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України».
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до частини третьої статті 34 ЖК Української РСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України. Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Відповідно до пункту 13 постанови Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР» (далі - Правила) на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов.
Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:
1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської місцевих Рад народних депутатів разом з радами профспілок;
2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;
3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв`язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім`ї;
4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;
5) які проживають не менше 5 років за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;
6) які проживають у гуртожитках;
7) які проживають в одній кімнаті по дві і більше сім`ї, незалежно від родинних відносин, або особи різної статті старші за 9 років, крім подружжя (в тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більше як з однієї кімнати);
8) внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та особи з інвалідністю внаслідок війни, визначені в пунктах 10-14 частини другої статті 7, та члени їх сімей, а також члени сімей загиблих, визначені абзацами четвертим-восьмим, чотирнадцятим, шістнадцятим-двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до абз. 4 п. 8 Правил внутрішньо переміщені особи, визначені у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, беруться на квартирний облік у населеному пункті в межах території обслуговування органу соціального захисту населення, в якому вони перебувають протягом року на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб незалежно від наявності майнових прав чи прав власності на нерухоме майно, що розміщується в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, або розташованих на лінії зіткнення. При цьому члени сім`ї особи з інвалідністю або учасника бойових дій, які мають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (видану згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 (Офіційний вісник України, 2014 рік, № 81, ст. 2296; 2015 рік, № 70, ст. 2312), беруться на квартирний облік разом з нею (ним).
Підпунктом 8 пункту 13 Правил визначено, що на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, зокрема, потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни - внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та особи з інвалідністю внаслідок війни, визначені в пунктах 11-14 частини другої статті 7, та члени їх сімей, а також члени сімей загиблих, визначені абзацами четвертим - восьмим, шістнадцятим - двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці, зокрема Служби безпеки України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до підпункту 4 пункту 44 Правил у першу чергу жилі приміщення надаються тим, що перебувають на квартирному обліку: учасникам бойових дій та учасникам війни. Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи виконання обов`язків військової служби, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.
Отже, з наведених вище положень Правил, які регулюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов (квартирний облік), судом вбачається, що внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій, визначені у п.п. 8 п. 13 Правил беруться на квартирний облік у населеному пункті в межах території обслуговування органу соціального захисту населення, в якому вони перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб незалежно від наявності майнових прав чи прав власності на нерухоме майно, що розміщується в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 є учасником бойових дій, має довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та була поставлена на квартирний облік у загальну чергу та включена у першочерговий список у складі сім`ї три особи: вона, її мати ОСОБА_3 , син ОСОБА_4 .
Відповідно до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» забезпечення жилими приміщеннями в разі потреби поліпшення житлових умов сімей військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення та загинули (померли) або пропали безвісти, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2, 3 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року № 280, право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - квартирний облік), та перебувають не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за умови, що зміна місця проживання протягом року в межах однієї області не призводить до збільшення розміру компенсації.
Грошова компенсація внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція).
Грошова компенсація за рахунок коштів субвенції внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, надається один раз.
Відповідно до пункту 11 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року № 280 комісія протягом п`яти робочих днів з дати надходження подання розглядає його по суті та у присутності внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, або її законного представника приймає рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації.
Відповідно до пункту 14, 15 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року № 280 комісія відмовляє внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у призначенні грошової компенсації з таких підстав:
1) невідповідність в документах, що посвідчують внутрішньо переміщену особу, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, чи законного представника, від імені якого подається заява;
2) подання недостовірних відомостей;
3) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, не брала безпосередньої участі в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях (відсутні документи, передбачені підпунктами 4-6 пункту 7 цього Порядку);
4) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, не є особою, визначеною у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6, пунктах 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
5) скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
6) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та члени її сім`ї, на яких було розраховано грошову компенсацію, володіють майновими правами на нерухомість, будівництво якої не завершено, чи правом власності на нерухоме майно, в тому числі на житлове приміщення, що відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового кодексу Української РСР, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, що підтверджується актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), або таке нерухоме майно було відчужено протягом останніх п`яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації;
7) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, не перебуває на квартирному обліку;
8) внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, або членам її сім`ї вже надавалося жиле приміщення або виплачувалася грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення за рахунок коштів субвенції;
9) внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, проживає менш як один рік у межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, або зміна її місця проживання в межах однієї області протягом року призводить до збільшення розміру компенсації відповідно до пунктів 17 і 18 цього Порядку.
У разі відмови в призначенні грошової компенсації комісія не пізніше ніж через три робочих дні з дати прийняття рішення надсилає внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, його копію із зазначенням підстав відмови.
Відповідно до пункту 16 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року № 280 внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, має право оскаржити в суді рішення комісії про відмову в призначенні грошової компенсації.
Відповідно до пункту 19 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року № 280 у разі прийняття рішення щодо призначення грошової компенсації внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, комісія розраховує розмір такої компенсації на підставі:
1) рішення про взяття внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, на квартирний облік із зазначенням членів сім`ї, які разом із внутрішньо переміщеною особою, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, перебувають на такому обліку;
2) рішення про взяття на квартирний облік членів сім`ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (для малолітніх і неповнолітніх дітей за наявності), на яких нараховується грошова компенсація;
3) письмової згоди (викладеної у довільній формі) кожного із повнолітніх членів сім`ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, на яких нараховується грошова компенсація, щодо включення їх у розрахунок грошової компенсації.
При цьому в розрахунок включаються члени сім`ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які перебувають на квартирному обліку, незалежно від того, перебувають вони на такому обліку разом з нею чи окремо від неї, з урахуванням перебування на квартирному обліку внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та членів її сім`ї у різних населених пунктах.
До членів сім`ї внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, належать: дружина (чоловік); їх малолітні (до 14 років) і неповнолітні (до 18 років) діти; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; неодружені діти, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої освіти, закладах професійної (професійно-технічної освіти), фахової передвищої освіти і вищої освіти (у тому числі в період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів і вступом до іншого закладу, а також у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до виповнення їм 23 років; непрацездатні батьки, що проживають разом з нею; особа, яка перебуває під її опікою або піклуванням та проживає разом з нею.
Отже, як вбачається з копії Витягу з протоколу № 9 засідання комісії з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення від 18.07.2018, зазначеною комісією було розглянуто подання УПтаСЗН № 6467/02 від 17.07.2018 про виплату грошової компенсації ОСОБА_1 та вирішено призначити їй грошову компенсацію зі складом сім`ї дві особи: вона та її син ОСОБА_4 , 2006 року народження.
Тобто комісією було прийнято рішення щодо призначення грошової компенсації позивачу, однак нею не було враховано те, що рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради № 428 від 25.06.2018 «Про постановку громадян на квартирний облік та до черги на одержання жилої площі у гуртожитку» було поставлено на квартирний облік у загальну чергу та включено у першочерговий список ще й мати позивача - ОСОБА_3 , яка на момент взяття на квартирний облік в якості члена сім`ї позивача вже була непрацездатною, оскільки є пенсіонеркою з 08.10.2008, а отже також мала право на грошову компенсацію відповідно до абзацу 6 пункту 19 Порядку, який діяв на момент прийняття рішення про призначення грошової компенсації.
Крім того, суд звертає увагу на те, що жодної вмотивованої відмови або роз`яснення, чому при визначенні розміру грошової компенсації не було враховано ще одного члена сім`ї, а саме мати позивача ОСОБА_11 , яка теж є внутрішньо переміщеною особою, є її непрацездатним членом сім`ї, проживала разом з позивачем за однією адресою на час розгляду подання УПтаСЗН та поставлена на квартирний облік разом з позивачем ОСОБА_1 рішенням виконкому Сєвєродонецької міської ради № 428 від 25.06.2018, зазначене рішення не містить.
З аналізу пункту 14 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 року № 280, суд доходить висновку, що підстав для відмови ОСОБА_1 у призначенні грошової компенсації з урахуванням трьох членів сім`ї, а саме з урахуванням її матері ОСОБА_3 у комісії не було.
Після цього позивач ОСОБА_1 двічі зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради з заявою про перерахунок їй грошової компенсації з урахуванням її матері ОСОБА_3 , однак комісією з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, їй двічі було відмовлено у проведенні перерахунку розміру призначеної грошової компенсації, зокрема й оспорюваним протоколом № 52 від 17.07.2020 щодо питання № 4 порядку денного комісії Сєвєродонецької міської ради з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, яке прийняте за результатом розгляду подання Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 7327/02 від 16.07.2020.
Посилання представника відповідача як на підставу відмови у перерахунку розміру грошової компенсації на внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 225 та Постановою Кабінету Міністрів від 06.05.2020 № 351 до п. 19, 20 Постанови КМУ № 280 від 18.04.2018, суд вважає помилковим, оскільки, як зазначено судом вище, мати позивача - ОСОБА_3 на момент взяття на квартирний облік в якості члена сім`ї позивача вже була непрацездатною, оскільки є пенсіонеркою з 08.10.2008, є внутрішньо переміщеною особою і проживала разом з позивачем за однією адресою, а отже позивач мала право на отримання грошової компенсації відповідно до абзацу 6 пункту 19 Порядку навіть до внесення до нього змін наведеними вище постановами КМУ, а тому підстав для відмови у перерахунку грошової компенсації у відповідача не було.
Крім того, суд вважає помилковим твердження представника відповідача про те, що у разі змін у складі сім`ї позивача, ОСОБА_1 могла подати нову заяву про призначення грошової компенсації для оновленого складу сім`ї, оскільки оновлення складу сім`ї у позивача не відбулось, а її непрацездатна мати була поставлена на квартирний облік разом з позивачем ОСОБА_1 в один день, однак при прийнятті рішення про виплату грошової компенсації з невідомих причин не була врахована відповідачем.
На думку суду, 17.07.2020 відповідач, розглядаючи подання Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 7327/02 від 16.07.2020 про перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 , не належним чином дослідив обставини подання заяви позивачем про перерахунок грошової компенсації та помилково вважав, що подана заява є новою заявою про призначення грошової компенсації для оновленого складу сім`ї, що призвело до прийняття протиправного рішення, яке суперечить вимогам закону.
Отже, з наведеного вище суд доходить висновку, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок грошової компенсації зі складом сім`ї три особи: вона, мати ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 , у зв`язку з чим вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення прийняте протоколом № 52 від 17.07.2020 щодо питання № 4 порядку денного комісії Сєвєродонецької міської ради з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, прийняте за результатом розгляду подання Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 7327/02 від 16.07.2020 про перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 без урахування її матері ОСОБА_3 .
Проте, з позовних вимог позивача вбачається, що остання просить суд, зокрема, зобов`язати комісію виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради з розгляду заяв щодо забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення розглянути повторно подання Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 7327/02 від 16.07.2020 про перерахунок компенсації ОСОБА_1 з урахуванням її матері ОСОБА_3 , провести відповідний перерахунок та визначити розмір грошової компенсації із розрахунку трьох членів сім`ї ОСОБА_1 .
Згідно з Рекомендаціями Комітету міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11 березня 1980 року на 316 нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акту.
У разі наявності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта прийняти рішення конкретного змісту є, на думку суду, втручанням у дискреційні повноваження.
Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
За таких обставин суд доходить висновку, що належним способом захисту прав позивача, з урахуванням права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, буде зобов`язати комісію Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, повторно розглянути подання Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 7327/02 від 16.07.2020 про перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 зі складом сім`ї три особи: вона, мати ОСОБА_3 , син ОСОБА_4 .
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позовні вимоги було задоволено у повному обсязі, а позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно до ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у сумі 840 грн. 80 коп.
Керуючись ст. 2, 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов адвоката Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення прийняте протоколом № 52 від 17.07.2020 щодо питання № 4 порядку денного комісії Сєвєродонецької міської ради з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, прийняте за результатом розгляду подання Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 7327/02 від 16.07.2020 про перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 без урахування її матері ОСОБА_3 .
Зобов`язати комісію Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області з розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, повторно розглянути подання Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 7327/02 від 16.07.2020 про перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 зі складом сім`ї три особи: вона, мати ОСОБА_3 , син ОСОБА_4 .
Стягнути з Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на користь держави витрати по сплаті судового збору у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Луганського апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про сторони:
- позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_5 ;
- відповідач: Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, бульв. Дружби Народів, буд. 32, код ЄДРПОУ 44083662.
Повне рішення складено 17.05.2021 року.
Суддя І. С. Посохов