
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2021 р. № 520/4095/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мереф`янської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Мереф`янської міської ради, щодо не прийняття рішення на IV сесії Мереф`янської міської ради VIII скликання від 22 грудня 2020 року при розгляді клопотання ОСОБА_1 від 26.11.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, орієнтовною площею 2,0000 га із земель комунальної власності Мереф`янської міської ради, яка розташована за межами населених пунктів на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області;
- зобов`язати Мереф`янську міську раду Харківського району Харківської області на найближчій сесії повторно розглянути клопотання від 26.11.2020 подане ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до Мереф`янської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га. Однак, 22.12.2020 на четвертій сесії Мереф`янської міської ради восьмого скликання щодо розгляду проекту рішення "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яке розташована на території Мереф`янської міської ради за межами населеного пункту м. Мерефа", будь-якого рішення з даного питання не прийнято, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Відповідач надав відзив на позов, в обґрунтування якого зазначив, що 28.11.2020 ОСОБА_1 звернувся із клопотанням про надання дозволу на складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яке розташована на території Мереф`янської міської ради за межами населеного пункту м. Мерефа. За результатами розгляду клопотання був підготовлений проект рішення "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою…", відповідно до якого міська рада вирішила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_1 22.12.2020 на розгляд сесії було винесено проект рішення "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою", але за результатами голосування, у зв`язку із недостатньою кількістю голосів під час голосування, рішення не прийнято. В даному випадку це не є відмова у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою. А відтак, на думку відповідача, владний суб`єкт не допустив протиправної бездіяльності.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
26.11.2020 позивач звернувся до Мереф`янської міської ради із заявою про надання дозволу на складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарствау межах норм безоплатної приватизації, орієнтовною площею 2,0000 га із земель комунальної власності Мереф`янської міської ради, яка розташована за межами населених пунктів на території Мереф`янської міської ради.
Листом від 29.12.2020 №5581 на №01006-000014216-002-01 від 28.11.2020 позивача було повідомлено про те, що заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Мереф`янської міської ради за межами населеного пункту м. Мерефа гр. ОСОБА_2 орієнтовною площею 2,0000 га за рахунок сформованої земельної ділянки (кадастровий номер 6325110700:05:003:0016) було включено до порядку денного ІV сесії Мереф`янської міської ради VIII скликання. За результатами проведеного голосування (за - 0, проти - 25, утримались - 2, не брати участі у голосуванні - 0). Також повідомлено заявника, що рішення не прийняте.
До листа від 29.12.2020 №5581 відповідачем було додано копію протоколу IV сесії Мереф`янської міської ради VIII скликання від 22 грудня 2020 року та рішення IV сесії Мереф`янської міської ради VIII скликання від 22 грудня 2020 року "Про затвердження порядку денного IV сесії Мереф`янської міської ради VIII скликання".
Важаючи таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує права позивача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи справу по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з вимогами ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст. 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цьогоКодексу,надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цьогоКодексу.
Положеннями ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" закріплено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
За змістом п.34 ч.1ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України. Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
В силу вимог ст.123 ЗК особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об`єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею186-1цьогоКодексу.
Як вже встановлено судом, що 28.11.2020 позивач звернувся до Мереф`янської міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Проект рішення міської ради "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Мереф`янської міської ради за межами населеного пункту м. Мерефа гр. ОСОБА_1 ", пройшов відповідні походження юридичної особи та відповідними посадовими особами міської ради, а тому був переданий на розгляд пленарного засідання сесії міської ради 22.12.2020, що визнається відповідачем у відзиві на позовну заяву.
22.12.2020 на четвертій сесії Мереф`янської міської ради восьмого скликання при розгляді проекту даного рішення, будь-якого рішення з даного питання не прийнято, у зв`язку із недостатньою кількістю голосів під час голосування за даний проект рішення .
Разом з тим, діючим законодавством не передбачено прийняття іншого рішення при вирішення даного питання крім надання дозволу чи відмова у наданні дозволу на складення проекту землеустрою.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, бездіяльність Мереф`янської міської ради восьмого скликання на четвертій сесії міської ради від 22.12.2020 щодо розгляду проекту рішення "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Мереф`янської міської ради за межами населеного пункту м. Мерефа гр. ОСОБА_1 ", за результатами голосування якого одного з передбачуваних ст. 123 Земельного кодексу рішень по даному питанню не прийнято, є протиправною та такою, що порушують права позивача.
Виходячи із наведеного, суд дійшов висновку, що внаслідок такої бездіяльності міської ради, а саме не прийняття рішення у зв`язку з відсутність необхідної кількості голосів під час голосування, клопотання позивача не розглянуто та жодного із передбачених Законом рішень по даному питанню не прийнято.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що даним рішенням не порушено прав позивача, так як це не є відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, як безпідставні та необґрунтовані, оскільки сам по собі факт відсутності відмови у наданні дозволу не свідчить про не порушення прав позивача. Протиправність бездіяльності відповідача полягає у не прийнятті на сесії міської ради 22.12.2020, при вирішенні питання позивача, одного, з передбачуваних ст. 123 ЗК України, рішень та покладає на позивача надмірний тягар невизначеності з даного питання, повторного звернення до відповідача із аналогічною заявою.
При цьому, відповідач сам підтверджує той факт, що вказаний проект рішення завізований юридичною особою та профільним заступником голови ради, зауважень щодо невідповідності даного проекту вимогам чинного законодавства не має. На розгляд пленарного засідання проект рішення виносився із всіма додатками, висновками постійний комісії, без жодних зауважень та відповідав вимогам зазначеним в Регламенті.
Згідно з вимогами ч.2ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Положеннями ч.10ст.47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії.
Крім того, рішення постійних комісії носять рекомендаційний характеру та їх відсутність свідчить є лише про недотримання вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Чинним законодавством не передбачено обов`язку сесії місцевої ради приймати лише ті рішення, які рекомендовані їй висновками відповідної постійної комісії.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд вважає, що бездіяльність Мереф`янської міської ради восьмого скликання на четвертій сесії міської ради від 22.12.2020 щодо розгляду проекту рішення "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Мереф`янської міської ради за межами населеного пункту м. Мерефа гр. ОСОБА_1 ", за результатами голосування якого одного з передбачуваних Законом рішень по даному питанню не прийнято є протиправною та такою,що порушує права позивача.
А відтак, для належного захисту прав позивача, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльності Мереф`янської міської ради, щодо не прийняття рішення на IV сесії Мереф`янської міської ради VIII скликання від 22 грудня 2020 року при розгляді клопотання ОСОБА_1 від 26.11.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, орієнтовною площею 2,0000 га із земель комунальної власності Мереф`янської міської ради, яка розташована за межами населених пунктів на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області та внаслідок чого, зобов`язати Мереф`янську міську раду Харківського району Харківської області на найближчій сесії повторно розглянути клопотання від 26.11.2020 подане ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.
В силу частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись статтями 14, 243-246, 257, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Мереф`янської міської ради (вул. Дніпропетровська, буд. 213, м. Мерефа, Харківський район, Харківська область, 62472, ЄДРПОУ 40968364) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Мереф`янської міської ради, щодо не прийняття рішення на IV сесії Мереф`янської міської ради VIII скликання від 22 грудня 2020 року при розгляді клопотання ОСОБА_1 від 26.11.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, орієнтовною площею 2,0000 га із земель комунальної власності Мереф`янської міської ради, яка розташована за межами населених пунктів на території Мереф`янської міської ради Харківського району Харківської області.
Зобов`язати Мереф`янську міську раду (вул. Дніпропетровська, буд. 213, м. Мерефа, Харківський район, Харківська область, 62472, ЄДРПОУ 40968364) на найближчій сесії повторно розглянути клопотання від 26.11.2020 подане ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Горшкова