
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
19 травня 2021 року №320/6509/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши в місті Києві матеріали адміністративної справи за позовом ТОВ "РТЦ "ІРПІНЬ" до Головного управління ДФС у Київській області , Вишгородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "РТЦ "ІРПІНЬ" з позовом до Головного управління ДФС у Київській області , Вишгородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області? в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код: 39393260) повернути пеню, нараховану та стягнену 26.10.2017 з рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "РТЦ "ІРПІНЬ" (ідентифікаційний код: 34475254) в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в сумі 195 573, 56 грн за період з 01.12.2015 по 24.10.2017;
- зобов`язати Головне управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код: 39393260) підготувати висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "РТЦ "ІРПІНЬ" (ідентифікаційний код: 34475254) стягнутих в рахунок пені коштів в сумі 195 573, 56 грн та подати його до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України, що здійснює казначейське обслуговування відповідних бюджетних коштів.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 позов задоволено у повному обсязі.
04 лютого 2021 року до суду звернулось ГУ ДФС у Київській області із заявою, в якій просить суд замінити сторону виконавчого провадження Головне управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39393260, адреса: 03151, м.Київ, вул.Народного ополчення,5-а) на Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377, юридична адреса: 03151, м.Київ, вул. Народного ополчення, 5а).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05 травня 2021 року призначено судове засідання для вирішення поданої заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Протокольною ухвалою суду від 12.05.2021 вирішено подальший розгляд вказаної заяви здійснювати в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (із змінами) утворено Державну податкову службу України (далі - ДПС) та Державну митну службу України (далі - Держмитслужба), реорганізувавши ДФС шляхом поділу.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова № 537), у зв`язку з виданням розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р «Питання державної податкової служби» розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Київській області покладених на нього Положенням про Головне управління ДПС у Київській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Київській області, яке реорганізується шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Київській області. к Водночас, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Про деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» »та наказу Державної податкової служби України від 08.10.2020 № 556 «Про ліквідацію територіальних органів ДПС» Головне управління ДПС у Київській області знаходиться в стані припинення.
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 утворено Головне управління ДПС у Київській області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.
Пунктом 3 Постанови № 537 передбачено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
За змістом зазначеної постанови новостворені органи ДПС визначено правонаступниками майна, прав та обов`язків органів ДФС, що реорганізуються, у відповідних сферах діяльності.
Згідно із Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12. 2019 № 1217-р «Питання Державної митної служби» Держмитслужба розпочала виконання функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Отже, функції і повноваження ДФС з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи передані ДПС та Держмитслужбі відповідно.
Крім того, у липні 2020 року Державна фіскальна служба почала реструктуризацію. Податкові та митні функції відійшли новоутвореним державним органам, проте залишилася податкова міліція. Вона продовжує працювати до моменту створення нового органу, відповідального за боротьбу з фінансовими злочинами. А тому, дане питання щодо повернення пені з рахунків в системі електронного адміністрування податку на додану вартість не належить до компетенції податкової міліції, як структурного підрозділу Головного управління ДФС у Київській області.
Суд звертає увагу на те, що Закон України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021 № 1150-ІХ набув чинності 25.03.2021. це означає, що Бюро економічної безпеки України має розпочати свою діяльність не пізніше шести місяців з дня набрання чинності цим Законом, протягом цього ж строку Уряд забезпечить ліквідацію Державної фіскальної служби України.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України від 02.06.2016 № 1404-УІІІ «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404) у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Між тим, відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Порядок виконання рішень суду встановлено нормами Кодексу адміністративного судочинства України та Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з ч.1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження, за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Також, відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 15 Закон № 1404, встановлено, сторонами виконавчого провадження є стягував і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі звернення виконавця та/або заінтересованої особи до суду із заявою про заміну вибулої сторони правонаступником у порядку, встановленому ч. 5 ст. 15 цього Закону.
Також, Законом України «Про джерела фінансування органів державної влади» визначено, що органи державної влади здійснюють свою діяльність виключно за рахунок бюджетного фінансування в межах, передбачених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Кошторисом ГУ ДФС у Київській області на 2021 рік непередбачено видатків по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» для сплати судового збору та безспірного списання по виконавчим листам.
Отже, Державна податкова служба України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Київській області є правонаступником Головного управління ДФС у Київській області.
В зв`язку з вищенаведеним, просимо замінити сторону виконавчого провадження Головне управління ДФС у Київській області на правонаступника Державна податкова служба України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Київській області.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити заяву про заміну сторони виконавчого провадження.
Керуючись статтями 243, 248, 379 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву ГУ ДФС у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження, а саме боржника - Головне управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39393260, адреса: 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення,5-а) на Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377, юридична адреса: 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 5а).
Копію ухвали видати (надіслати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.