
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
18 травня 2021 рокум. Ужгород№ 260/1162/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну предмету позову у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області, яким просить:
- визнати протиправними дії Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року для перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення;
- зобов`язати Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновлену довідку про грошове забезпечення за відповідною посадою – начальника сектору з питань запобігання та виявлення корупції ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року, а саме: - посадовий оклад; - спеціальне звання; - надбавка за вислугу років; - надбавка за виконання особливо важливих завдань; - премія; - секретність (умови режимних обмежень); - додаткові виплати: компенсація суми податку з фізичних осіб, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань на загальну суму – 2970,44 грн. як одноразові виплати при виході на пенсію (прошу обов`язково вказати ці дані у рішенні, з метою виготовлення довідки з максимально точною і повною інформацією).
Ухвалою суду від 09.04.2021 року відкрито провадження у адміністративній справі та справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
14.05.2021 року представником позивача, подано заяву про зміну предмету позову, згідно якої, уточнив позовні вимоги та в остаточній редакції прохальної частини просить:
- визнати протиправними дії Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 за заявою від 16.02.2021 року у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року для перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення;
- визнати Довідку № 47 від 30.04.2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , видану Управлінням ДСНС України в Закарпатській області такою, що не відповідає фактичним даним бухгалтерської документації та інших документів, що засвідчують розміри нарахованих та отриманих позивачем виплат, такою, що порушує вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01 березня 2018 року;
- зобов`язати Управління ДСНС України в Закарпатській області відкликати з ГУ Пенсійного фонду у Закарпатській області довідку № 47 від 30.04.2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Управління ДСНС України у Закарпатській області внести уточнення у Довідку № 71 від 13.05.2021 року про розмір премії для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , вказавши – 100 %, замість 40 % оскільки розмір 40 % базується на недіючому нормативному акті: наказ ДСНС України № 16 від 09.01.2019 року, що мав юридичну силу виключно протягом 2019 року і регулює питання грошового забезпечення працівників ДСНС працюючих у вказаному році і через це, видати нову довідку із відповідними записами;
- зобов`язати Управління ДСНС України у Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновлену довідку про грошове забезпечення за відповідною посадою – начальника сектору з питань запобігання та виявлення корупції ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року. А саме: посадовий оклад – 5640,00 грн.; оклад за військовим званням – майор – 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років 40 %; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % грн.; премія 100 %; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (секретність) 10 %; додаткові виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових умов) на загальну суму – 2970,44 грн.; додаткова виплата вихідної допомоги у розмірі 23000 (двадцять три тисячі) грн., або 20 посадових окладів; індексація зарплати. Обов`язково вказати ці види грошового забезпечення та додаткових виплат у рішенні, з метою виготовлення довідки з максимально точною і повною інформацією.
Дослідивши матеріали справи та подану позивачем заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 КАС України, крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Підставою позову є обставини (фактична підстава) і норми права (юридична підстава), які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з позовними вимогами до відповідача.
Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача. Необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не дають йому можливості задовольнити свої інтереси.
Окрім того, законодавець надавши позивачу право подати заяву про зміну позовних вимог зазначив, що зміна може стосуватися лише предмета або підстави позову.
Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача. Зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача, фактичних та/або юридичних.
Отже, зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - зміну обставин, на яких ґрунтуються вимоги особи, яка звернулася з позовом. Зміна предмету або підстав позову може відбуватися лише у межах спірних правовідносин. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається. Наслідком розгляду заяви, зміст якої свідчить про одночасну зміну предмета і підстав позову є повернення такої заяви та розгляд раніше заявлених позовних вимог, якщо позивач не відмовляється від позову. При цьому, у таких випадках позивач не позбавлений права звернутися з новим окремим позовом у загальному порядку.
Висновки аналогічного змісту викладені в ухвалі Верховного Суду від 11.11.2020 у справі №640/6916/19.
Суд звертає увагу, що позивач може змінити або підставу або предмет позову, оскільки зміна одночасно і підстави і предмету фактично є новим позовом.
Вказаною заявою позивач змінює предмет позову, доповнюючи первісний позов новими позовними вимогами, які на дату звернення позивача до суду не існували, а також одночасно доповнює первісний позов новими підставами позову, визначаючи нові обставини в їх обґрунтування.
Виходячи з наведеного, заява про зміну предмету позову не відповідає приписам ст. 47 КАС України, оскільки нею позивач замінює та доповнює первинний позов новими підставами, визначаючи нові обставини та зазначає інший (додатковий) предмет позову. Таким чином, позивачем подано заяву не про зміну предмету позову, а фактично одночасно змінюється предмет та підстава позову, що суперечить приписам Кодексу адміністративного судочинства України, тобто, позивачем в межах справи фактично подано новий позов (різні підстави і предмет позову), який повинен розглядатись в іншому провадженні.
У даному випадку право позивача на доступ до суду може бути реалізоване у спосіб подання ним нової позовної заяви, а не зміною предмету та підстав первинного позову,
Згідно положення ч. 1 ст. 294 КАС України, ухвала суду, прийнята за результатами розгляду питання про прийняття заяви про зміну предмету позову, окремо не оскаржується.
Керуючись ст.ст. 47, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
1. В задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну предмету позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити дії – відмовити.
2. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяС.І. Рейті