Рішення № 96999438, 13.05.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2021
Номер справи
240/1893/21
Номер документу
96999438
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2021 року м. Житомир справа № 240/1893/21

категорія 108060100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,

за участю: представника відповідача - Макарчук В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

визнати протиправною відмову Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації, оформлену листом №Л-1532 від 04.08.2020, виплатити відшкодування коштів витрачених на будівництво сонячної електростанції у розмірі відповідно до Порядку відшкодування частини кредитів, залучених фізичними особами, ОСББ, ЖБК на впровадження енергозберігаючих заходів та часткового відшкодування вартості обладнання і матеріалів приватних сонячних електростанцій, затвердженого рішенням обласної ради від 10.09.2015 №1576 із змінами внесеними рішенням 11 сесії 7 скликання від 25.05.2017 №633 Житомирської обласної ради в редакції чинній на дату звернення за відшкодуванням;

зобов`язати Департамент регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації виплатити відшкодування коштів витрачених на будівництво сонячної електростанції відповідно до Порядку відшкодування частини кредитів, залучених фізичними особами, ОСББ, ЖБК на впровадження енергозберігаючих заходів та часткового відшкодування вартості обладнання і матеріалів приватних сонячних електростанцій, затвердженого рішенням обласної ради від 10.09.2015 №1576 із змінами внесеними рішенням 11 сесії 7 скликання від 25.05.2017 №633 Житомирської обласної ради в розмірі 40000 грн.

В обґрунтування позову зазначає, що після облаштування на його присадибній ділянці сонячної електростанції, між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" 21.02.2019 було укладено договір про купівлю - продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарствам. У зв"язку з цим, йому було відшкодовано частину коштів, витрачених на будівництво електростанції відповідно до рішення Житомирської обласної ради від 25.05.2017 №633. Вважає, що йому належало до виплати 50000 грн., а не 10000 грн., тому звернувся до відповідача для надання пояснень недоотримання коштів, в чому було відмовлено. Позивач вважає таку відмову протиправно, тому звернувся до суду.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду надійшов відзив на позов, в обґрунтування якого зазначено про те, що на момент розгляду заяви (березень 2020 року) ОСОБА_1 діяло рішення Житомирської обласної ради від 18.12.2020 № 1731 "Про внесення змін у рішенні обласної ради від 10.09.2015". Департаментом регіонального розвитку Житомирської ОДА 30.04.2020 на рахунок ОСОБА_1 перераховано 10 000 грн. (відшкодування на встановлення сонячної електростанції). 06.07.2020 на адресу Департаменту надійшла заява ОСОБА_1 про надання інформації, відповідно до якої останній просив надати документи: копію заяви про отримання компенсації, копію програми, копію рішення прийнятого за результатами розгляду звернення. Відповідно до Закону України "Про звернення громадян" Департаментом за вих. № Л-1532 на вищевказане звернення надано відповідь відповідно до якої ОСОБА_1 повідомлено про те, що виплата відшкодування була здійснена згідно розміру, що був затверджений рішенням Житомирської обласної ради від 18.12.2019 №1731 та діяв на момент розгляду заяви комісії. Отже, позов безпідставний.

Ухвалою від 05.04.2021 призначено розгляд справи в судовому засіданні на 20.04.2021.

Розгляд справи було відкладено, у зв"язку з неявкою позивача. Наступне судове засідання призначено на 13.05.2021.

В судове засідання позивач не прибув, у позовній заяві просив справу розглядати без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні в задоволенні позову просив відмовити, з підстав, викладених у письмовому відзиві.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Житомирською обласною радою 10.09.2015 прийнято рішення № 1576 "Про програму стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження на 2015- 2020 роки" ( далі - Програма). Відповідно до якого вирішено:

1.Затвердити програму стимулювання населення, ОСББ, ЖБК, щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження на 2015- 2020 роки.

2.Визнати головним розпорядником коштів Департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства облдержадміністрації (правонаступник - Департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА).

3.Облдержадміністрації забезпечити організацію роботи з виконання програми та звітування в установленому порядку.

4.Контроль за виконання рішення покласти на постійну комісію обласної ради з питань соціально-економічного розвитку регіону, інвестиційної діяльності та середнього і малого бізнесу.

28.10.2018 між ПП "Корпорація Радіан" (Підрядник) та ОСОБА_1 укладено договір на виконання робіт №31/ВР, за умовами якого Підрядник зобов"язується власними та залученими силами та засобами виконати електромонтажні роботи по монтажу та налагодженню каркасної системи та обладнання сонячної електростанції за адресою: АДРЕСА_1 на об"єкті замовника, а Замовник зобов"язується прийняти виконані роботи.

Після будівництва електростанції, 21.02.2019 між ТОВ "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" (Постачальник універсальних послуг) та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством.

За умовами договору Споживач бере на себе зобов"язання продавати постачальнику універсальних послуг електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання об"єктами електроенергетики приватного домогосподарства, величина встановленої потужності становить: з енергії сонячного випромінювання 2 кВт, з енергії вітру 0 кВт, а постачальник універсальних послуг бере на себе зобов"язання купувати у Споживача електричну енергію за "зеленим" тарифом, встановленим НКРЕКП, в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії приватним домогосподарством, в строки, передбачені Договором.

19.03.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про відшкодування частини коштів, витрачених на будівництво сонячної електростанції відповідно до рішення Житомирської обласної ради від 25.05.2017 №633.

Відповідно до протоколу №16 від 12.03.2020 наради комісії з питань відшкодування частини кредитів, отриманих фізичними особами на приватні сонячні електростанції та відповідне обладнання і матеріали до них, в рамках Програми стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання електричних ресурсів та енергозбереження на 2015- 2020 роки, погоджено ОСОБА_1 відшкодування з обласного бюджету частини коштів витрачених на будівництво сонячної електростанції на підставі пп.2, п.2 Програми.

На виконання зазначеного рішення позивачу відшкодовано частину понесених витрат на будівництво сонячної електростанції в сумі 10000 грн.

Не погодившись розміром отриманої виплати, позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив надати пояснення щодо невиплати за Програмою 40000 грн.

За результатами розгляду заяви відповідачем позивачу надано відповідь листом від 04.08.2020 №Л-1532, у якому зазначено, що відшкодування здійснюється у порядку черговості та в межах кошторисних призначень. На дату розгляду заяви, рішенням Житомирської обласної ради від 18.12.2019 №1731 було внесено зміни до програми в частині зменшення суми відшкодування з 50000 грн. до 10000 грн. Отже, виплата відшкодування була здійснена згідно розміру, що був затверджений рішенням Житомирської обласної ради №1731 та діяв на момент розгляду заяви.

Позивач вважає протиправною відмову у виплаті відшкодування коштів витрачених на будівництво сонячної електростанції у розмірі 40000 грн., тому звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 143 Конституції України визначено, що обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.

Відповідно до ч.2 ст.10 Закону України Закону України "Про місцеве самоврядування" обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах, повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Відповідно до ч.1 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування" постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Частиною 1 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Основні повноваження обласної ради визначено ст. 43, 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зокрема, до них відносяться: затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно району, області, цільових програм з інших питань, заслуховування звітів про їх виконання; затвердження відповідно районних, обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання; розподіл переданих з державного бюджету коштів у вигляді дотацій, субвенцій відповідно між районними бюджетами, місцевими бюджетами міст обласного значення, сіл, селищ, міст районного значення; прийняття рішень щодо делегування місцевим державним адміністраціям окремих повноважень районних, обласних рад.

Встановлено, Житомирською обласною радою 10.09.2015 прийнято рішення №1576 "Про програму стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження на 2015- 2020 роки" (далі - Програма). Відповідно до якого вирішено:

1.Затвердити програму стимулювання населення, ОСББ, ЖБК, щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження на 2015- 2020 роки.

2.Визнати головним розпорядником коштів Департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства облдержадміністрації (правонаступник - Департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА).

3.Облдержадміністрації забезпечити організацію роботи з виконання програми та звітування в установленому порядку.

4.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію обласної ради з питань соціально-економічного розвитку регіону, інвестиційної діяльності та середнього і малого бізнесу.

25.05.2017 Житомирською обласною радою прийнято рішення №633 "Про внесення змін до Програми стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання електричних ресурсів та енергозбереження на 2015-2020 роки", яким , зокрема, у абзаці 1 розділу ІІІ "Мета Програми" зазначено: "Метою програми є організація та здійснення фінансової підтримки за рахунок обласного бюджету впровадження населенням енергоефективних заходів у житлових будинках та використання ним альтернативних джерел теплової та електричної енергії."

Пункт 2 частини 2 Розділу 4 "Обґрунтування шляхів і засобів розв"язання проблеми, строки виконання Програми" викладено у такій редакції: Запровадження на обласному рівні механізмів стимулювання населення до встановлення та експлуатації приватних сонячних електростанцій як альтернативного джерела електричної енергії шляхом відшкодування, одноразово, у межах одного бюджетного року, з обласного бюджету 20% їх вартості, але не більше 50000 грн. або 20%, але не більше 50000 грн. від суми кредиту, у разі залучення на цю мету кредитних коштів.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до договору №31/ВР від 28.10.2018, укладеного між ПП "Корпорація Радіан" (Підрядник) та ОСОБА_1 на присадибній ділянці, що належить позивачу, встановлено сонячну електростанцію, після чого 21.02.2019 між ТОВ "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" (Постачальник універсальних послуг) та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством.

18.12.2019 Житомирською обласною радою прийнято рішення №1731 "Про внесення зміну рішенні обласної ради від 10.09.2015 № 1576".

Вказаним рішенням внесено зміни до підрозділу "ІІ Запровадження на обласному рівні механізмів стимулювання населення до встановлення та експлуатації приватних сонячних електростанцій як альтернативного джерела електричної енергії шляхом одноразового відшкодування одній особі власних або кредитних коштів з обласного бюджету у розмірі 10% вартості, але не більше 10,00 тис. грн."

За результатами розгляду заяви позивача від 19.03.2019 про відшкодування частини коштів, витрачених на будівництво сонячної електростанції відповідно до рішення Житомирської обласної ради від 25.05.2017 №633, комісією з питань відшкодування частини кредитів, отриманих фізичними особами на приватні сонячні електростанції та відповідне обладнання і матеріали до них, в рамках Програми стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання електричних ресурсів та енергозбереження на 2015- 2020 роки, прийнято рішення, оформлене протоколом від 12.03.2020, яким погоджено ОСОБА_1 відшкодування з обласного бюджету частини коштів витрачених на будівництво сонячної електростанції на підставі пп.2, п.2 Програми та виплачену таке в сумі в сумі 10000 грн.

Не погодившись з розміром отриманої суми, позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив повідомити причину невиплати за Програмою відшкодування у сумі 40000 грн. За результатами розгляду цієї заяви, відповідач листом від 04.08.2020 повідомив, що виплата відшкодування була здійснена згідно розміру, що був затверджений рішенням Житомирської обласної ради від 18.12.2019 №1731 та діяв на момент розгляду заяви. Крім того, такі виплати здійснюються у межах кошторисних призначень.

Предметом спору у справі є відмова Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації, оформлена листом №Л-1532 від 04.08.2020, у відшкодуванні позивачу коштів витрачених на будівництво сонячної електростанції у розмірі 40000 грн. відповідно до Порядку відшкодування частини кредитів, залучених фізичними особами, ОСББ, ЖБК на впровадження енергозберігаючих заходів та часткового відшкодування вартості обладнання і матеріалів приватних сонячних електростанцій, затвердженого рішенням обласної ради від 10.09.2015 №1576 із змінами внесеними рішенням 11 сесії 7 скликання від 25.05.2017 №633 Житомирської обласної ради в редакції чинній на дату звернення за відшкодуванням.

Обґрунтовуючи протиправність спірної відмови, позивач вказує на порушення строків розгляду його заяви від 19.03.2019, оскільки така не розглядалась протягом року. Крім того, розмір відшкодованих коштів на його думку мав становити 50000 грн., як це передбачає рішення Житомирської обласної ради від 25.05.2017 №633.

Суд такі доводи позивача оцінює критично, з огляду на таке.

Щодо доводів позивача про порушення строків розгляду його заяви від 19.03.2019.

Як вбачається з матеріалів справи, Розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації та голови Житомирської обласної ради № 175/41 від 16.05.2017 затверджено Положення про комісію при обласній державній адміністрації та обласній раді з питань відшкодування частини кредитів, отриманих фізичними особами на приватні сонячні електростанції та відповідне обладнання і матеріали до них, в рамках Програми стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання електричних ресурсів та енергозбереження на 2015- 2020 роки (далі - Положення).

Пунктом 1.5 Положення визначено, що робота комісії орієнтована на сприяння у підвищені ефективності і скорочення обсягів використання традиційних енергетичних ресурсів населення у побуті та підтримку впровадження альтернативних джерел генерації енергетичної енергії. Комісія враховує положення нормативних актів України у сфері енергоефективності, є інструментом реалізації завдань з підвищення рівня енергетичної незалежності України.

Відповідно до п.3.2 Положення комісія формує реєстри заявників (фізичних осіб), які бажають отримати відшкодування з обласного бюджету на встановлення сонячних електростанцій та відповідне обладнання і матеріали до них за умови надання відповідних документів.

Згідно п.4.2 Положення комісія виконує свою роботу шляхом скликання робочих засідань, які веде голова Комісії.

Засідання Комісії проводяться по мірі надходження відповідних заяв та документів.

Рішення приймається більшістю голосів членів Комісії від загального складу (п.4,5 Положення).

Рішення комісії виноситься до Реєстру банків учасників Програми, відкоригований Реєстр передається розпоряднику коштів для проведення відшкодування.

Суд враховує, що відповідно до Порядку відшкодування частини кредитів, залучених фізичними особами, ОСББ, ЖБК на впровадження енергозберігаючих заходів та часткового відшкодування вартості обладнання і матеріалів приватних сонячних електростанцій, затвердженого рішенням Житомирської обласної ради (далі - Порядок) від 10.09.2015 № 1576 (зі змінами) "Про Програму стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження на 2015 - 2020 роки", головним розпорядником бюджетних коштів та відповідно виконавцем програми є Департамент регіонального розвитку Житомирської облдержадміністрації.

Разом з тим, саме облдержадміністрація забезпечує організацію роботи з виконання програми та саме голова облдержадміністрації затверджує план асигнувань загального фонду бюджету Департаменту регіонального розвитку облдержадміністрації на відповідний рік та розподіляє бюджетні призначення.

Таким чином, в межах передбачених кошторисних призначень на відповідний бюджетний рік, здійснюється розгляд комісією відповідних заяв. Заяви розглядаються по мірі їх надходження, для чого формуються реєстри заявників, які бажають отримати відшкодування, що виносяться на розгляд комісії.

При цьому, строків розгляду таких заяв ні Положенням, ні іншим нормативно-правовим актом не встановлено.

З матеріалів справи вбачається, що комісією формувались реєстри заявників (фізичних осіб), які бажали отримати відшкодування з обласного бюджету на встановлення сонячних електростанцій та відповідне обладнання і матеріалів. Відповідно до реєстру, заява позивача знаходилась під номером 32.

Тобто, заяви комісією розглядалися у порядку черговості їх надходження, оскільки, як свідчать дані реєстру, на розгляд були винесені також заяви інших громадян, які були подані ще у 2018 році, тоді як позивачем заява подана у 2019 році.

Суд відмічає, що загальноприйнятою є практика розгляду певного роду заяв у порядку черговості їх надходження, що не може свідчити про порушення закону та не суперечить загальним принципам права.

Отже, згідно п.4.2, 4.3 Положення, комісією від 12.03.2020 з питань відшкодування частини кредитів, отриманих фізичними особами на приватні сонячні електростанції та відповідне обладнання до них, в рамках Програми стимулювання населення, ОСББ,ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження на 2015-2020 роки, розглянуто звернень 68 громадян та погоджено відшкодування з обласного бюджету частини коштів.

За результатами проведення комісією наради складений протокол №16 та сформовано зведені реєстри на відшкодування вартості понесених витрат на придбання обладнання і матеріалів для встановлення приватних сонячних електростанцій за Програмою стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження на 2015-2020.

До зведеного реєстру № 4 від 28.04.2020 було внесено ОСОБА_1 .

Слід зазначити, що на момент розгляду заяви (березень 2020 року) ОСОБА_1 діяло рішення Житомирської обласної ради від 18.12.2020 № 1731 "Про внесення змін у рішенні обласної ради від 10.09.2015", яким внесено зміни до підрозділу "ІІ Запровадження на обласному рівні механізмів стимулювання населення до встановлення та експлуатації приватних сонячних електростанцій як альтернативного джерела електричної енергії шляхом одноразового відшкодування одній особі власних або кредитних коштів з обласного бюджету у розмірі 10% вартості, але не більше 10,00 тис. грн."

Відповідно до додатку 2 на реалізацію Програми в 2019 році було виділено 7 мл. грн., з яких на відшкодування частини коштів з обласного бюджету на приватні сонячні електростанції передбачено 2,75 млн. грн.

У 2020 році на реалізацію Програми передбачено 4 млн.грн., з яких на відшкодування на приватні сонячні електростанції передбачено 1,75 млн.грн.

Отже, з урахуванням рішення Житомирської обласної ради від 18.12.2020 № 1731 "Про внесення змін у рішенні обласної ради від 10.09.2015" та наявних бюджетних асигнувань позивачу було виплачено відшкодування у сумі 10000 грн.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем, в межах повноважень, заява позивача була розглянута у порядку черговості, при виділенні бюджетних асигнувань та за результатами якої прийнято рішення, що оформлене протоколом комісії, тому судом не встановлено протиправної бездіяльності що полягає у її не розгляді.

При цьому, суд зазначає, що приписами ч.4 ст. 48 Бюджетного кодексу України визначено, що вимоги фізичних і юридичних осіб щодо відшкодування збитків та/або шкоди за зобов`язаннями, взятими розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), стягуються з осіб, винних у взятті таких зобов`язань, у судовому порядку.

Зобов`язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов`язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов`язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов`язань не здійснюються.

Щодо оскарження позивачем відмови у виплаті позивачу відшкодування коштів витрачених на будівництво сонячної електростанції у розмірі 40000 грн. відповідно до Порядку відшкодування частини кредитів, залучених фізичними особами, ОСББ, ЖБК на впровадження енергозберігаючих заходів та часткового відшкодування вартості обладнання і матеріалів приватних сонячних електростанцій, затвердженого рішенням обласної ради від 10.09.2015 №1576 із змінами внесеними рішенням 11 сесії 7 скликання від 25.05.2017 №633 Житомирської обласної ради в редакції чинній на дату звернення за відшкодуванням.

Судом встановлено, що не погодившись розміром отриманої виплати в сумі 10000 грн., позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив надати пояснення щодо невиплати за Програмою 40000 грн.

За результатами розгляду заяви відповідачем надано відповідь листом від 04.08.2020 №Л-1532. Зокрема зазначено, що відшкодування здійснюється у порядку черговості та в межах кошторисних призначень. На дату розгляду заяви, рішенням Житомирської обласної ради від 18.12.2019 №1731 було внесено зміни до Програми в частині зменшення суми відшкодування з 50000 грн. до 10000 грн. Отже, виплата відшкодування була здійснена згідно розміру, що був затверджений рішенням Житомирської обласної ради №1731 та діяв на момент розгляду заяви.

З даного приводу суд зазначає, що відшкодування частини коштів витрачених на будівництво сонячної електростанції здійснюється відповідно до Порядку відшкодування частини кредитів, залучених фізичними особами, ОСББ, ЖБК на впровадження енергозберігаючих заходів та часткового відшкодування вартості обладнання і матеріалів приватних сонячних електростанцій, затвердженого рішенням Житомирської обласної ради (далі - Порядок) від 10.09.2015 № 1576 (зі змінами) "Про Програму стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження на 2015 - 2020 роки" .

Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідно виконавцем програми є Департамент регіонального розвитку облдержадміністрації .

Згідно п.4 Порядку, відшкодування частини коштів з обласного бюджету на приватні сонячні електростанції та відповідне обладнання і матеріали до них здійснюється Департаментом регіонального розвитку облдержадміністрації згідно з протокольним рішенням комісії, створеної спільним розпорядженням голови обласної ради та голови облдержадміністрації, яку очолює представник Департаменту регіонального розвитку облдержадміністрації.

Тобто, підставою для відшкодування Департаментом регіонального розвитку облдержадміністрації коштів, витрачених будівництво сонячні електростанції та відповідне обладнання є відповідне рішення комісії, створеної спільним розпорядженням голови обласної ради та голови облдержадміністрації.

Як було встановлено судом, за результатами розгляду заяви позивача від 19.03.2019 про відшкодування частини коштів, витрачених на будівництво сонячної електростанції відповідно до рішення Житомирської обласної ради від 25.05.2017 №633, комісією з питань відшкодування частини кредитів, отриманих фізичними особами на приватні сонячні електростанції та відповідне обладнання і матеріали до них, в рамках Програми стимулювання населення, ОСББ, ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання електричних ресурсів та енергозбереження на 2015-2020 роки, прийнято рішення, оформлене протоколом від 12.03.2020, яким погоджено ОСОБА_1 відшкодування з обласного бюджету частини коштів витрачених на будівництво сонячної електростанції на підставі пп.2, п.2 Програми.

На підставі зазначеного рішення позивачу виплачено кошти в сумі 10000 грн.

При цьому, суд звертає увагу, що зазначене протокольне рішення комісії позивачем не оспорюється, тобто, таке станом на день розгляду справи є чинним.

Отже, виходячи з того, що рішення комісії, яким позивачу призначено виплатити кошти з урахуванням рішення Житомирської обласної ради від 18.12.2019 №1731 у розмірі 10000 грн. є чинним, а повторного розгляду таких заяв Порядком та Положенням не передбачено, суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання протиправною відмову Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації оформлену листом №Л-1532 від 04.08.2020 виплатити відшкодування коштів витрачених на будівництво сонячної електростанції у розмірі відповідно до Порядку відшкодування частини кредитів, залучених фізичними особами, ОСББ, ЖБК на впровадження енергозберігаючих заходів та часткового відшкодування вартості обладнання і матеріалів приватних сонячних електростанцій, затвердженого рішенням обласної ради від 10.09.2015 №1576 із змінами внесеними рішенням 11 сесії 7 скликання від 25.05.2017 №633 Житомирської обласної ради в редакції чинній на дату звернення за відшкодуванням, є безпідставними.

Більш того, суд зазначає, що відповідач листом від 04.08.2020 не відмовляв позивачу у виплаті відшкодування у розмірі 40000 грн., а в порядку Закону України "Про звернення громадян" надав відповідь, як того у своїй заяві про отримання інформації просив позивач, та повідомив про те, що виплата відшкодування була здійснена згідно розміру, що був затверджений рішенням Житомирської обласної ради від 18.12.2018№1731 та діяв на момент розгляду заяви комісією.

Суд наголошує, що по заяві позивача від 19.03.2019 про відшкодування частини коштів, витрачених на будівництво сонячної електростанції відповідно до рішення Житомирської обласної ради від 25.05.2017 №633 прийнято комісією рішення, яке є чинним.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що підстави для зобов"язання Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації виплатити позивачу відшкодування коштів витрачених на будівництво сонячної електростанції в розмірі 40000 грн. відсутні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов необґрунтований, а тому у його задоволенні слід відмовити.

Керуючись статтями 9,77,90 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації (майдан Корольова,12, Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 39932654) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 18 травня 2021 року