
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
19 травня 2021 р.Справа №160/7753/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Юрков Е.О., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» про забезпечення позову у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» до Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
17 травня 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління фіскальної служби у Житомирській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 25 лютого 2021 року № 22308, в частині внесення/включення Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» до переліку ризикових платників податків;
- зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Житомирській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» з переліку ризикових платників податків.
19 травня 2021 року Товариством з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» подано до суду заяву про забезпечення позову шляхом: зупинення дії рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області від 25.02.2021 року № 22308 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» критеріям ризиковості до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 160/7753/21.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову зазначено, що предметом даного позову є рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області від 25.02.2021 року № 22308 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» критеріям ризиковості. Вказує, що вжиття заходів забезпечення позову є доцільним, а невжиття заходів порушує право на ведення господарської діяльності через зупинення реєстрації податкових накладних та неможливості формування податкового зобов`язання з ПДВ, що унеможливлює складання та реєстрацію податкових накладних на користь контрагентів зокрема таких як: Приватне підприємство «Укрптахосервіс» (код ЄДРПОУ 25661381), Приватне акціонерне товариство Діанівська птахофабрика» (код ЄДРПОУ 30492941), Товариство з обмеженою відповідальністю «Союз ДАТ» (код ЄДРПОУ 30536538), Товариство з обмеженою відповідальністю «Експансія» (код ЄДРПОУ 32294905), Товариство з обмеженою відповідальністю «СПК «ВЕЛЕС» (код ЄДРПОУ 35698538), Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКО ДАР» (код ЄДРПОУ 36951145), Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО ФУДЗ» (код ЄДРПОУ 38777622), Товариство з обмеженою відповідальністю «Немирів Поділля» (код ЄДРПОУ 40975743), Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-промислова група «Альянс» (код ЄДРПОУ 41329849), Товариство з обмеженою відповідальністю «Аверс Рітейл» (код ЄДРПОУ 42332627), Товариство з обмеженою відповідальністю «Чікен Люкс» (код ЄДРПОУ 42454265), Товариство з обмеженою відповідальністю «Кременчуцька птахофабрика» (код ЄДРПОУ 45387914) та багато інших. Вказані обставини мають своїм наслідком отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» вимог від контрагентів щодо припинення договірних відносин. Вважає, що невжиття заходів забезпечення адміністративного позову може мати наслідком заподіяння шкоди його правам та інтересам, правам та інтересам третіх осіб, а також ускладнить їх відновлення.
Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Суд вважає за можливе розглянути заяву позивача про забезпечення адміністративного позову без повідомлення учасників справи.
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, доводи заявленого клопотання, суд дійшов висновку про задоволення заяви про вжиття заходів забезпечення позову з наступних підстав.
Статтею 150 Кодексу адміністративного судочинства України визначено що, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
З огляду на приписи наведеної статті небезпека заподіяння шкоди до вирішення справи по суті не є фактом, який підлягає встановленню, а є елементом аргументації або оціночною категорією.
Згідно статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Також, при розгляді заяви про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен дати оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжитих заходів з урахуванням:
- розумності, обґрунтованості й адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;
- забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу;
- наявності зв`язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення;
- імовірності виникнення ускладнень для виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Під час вирішення питання про наявність підстав для забезпечення позову, суд зазначає, що обов`язок щодо доведення та обґрунтування наявності очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, обґрунтованості та невідворотності додаткових зусиль і витрат у майбутньому, покладається саме на особу, яка заявляє клопотання.
Згідно з абзацом другим пункту 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 р. № 2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Таким чином, забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача проти несумлінних дій відповідача, що гарантує реальне виконання позитивно прийнятого рішення.
Виходячи з системного тлумачення зазначених положень вбачається, що застосування заходів забезпечення позову можливе лише у випадку існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або якщо захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також наявність ознак, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень. При цьому небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача має бути очевидною.
Обґрунтовуючи у заяві про забезпечення позову можливість настання негативних наслідків для позивача у майбутньому позивач посилається на те, що вжиття заходів забезпечення позову є доцільним, а невжиття заходів порушує право на ведення господарської діяльності через зупинення реєстрації податкових накладних та неможливості формування податкового зобов`язання з ПДВ, що унеможливлює складання та реєстрацію податкових накладних на користь контрагентів. Вказані обставини мають своїм наслідком отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» вимог від контрагентів щодо припинення договірних відносин. Зазначені обставини свідчать про існування очевидної небезпеки заподіяним шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Крім того, оскаржуване рішення не містить належних мотивів та обґрунтувань віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.
Отже, враховуючи зазначене, суд вважає, що невжиття заходів забезпечення позову може мати наслідком заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявника, що відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
За викладених обставин, заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області від 25.02.2021 року № 22308 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» критеріям ризиковості до набрання законної сили судовим рішенням по даній справі відповідають предмету адміністративного позову та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.
Відповідно до частини першої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе вжити зазначені заходи забезпечення позову з метою захисту прав та законних інтересів позивача.
При вирішення питання щодо вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд оцінив, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти та дійшов висновку, що вжиття вказаних заходів забезпечення адміністративного позову буде мати наслідком виключно збереження існуючого становища до розгляду справи по суті. Водночас, невжиття таких заходів, очевидно, може призвести до того, що захист прав, свобод та інтересів заявника, на захист яких подано адміністративний позов, стане неможливим, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Таким чином, суд погоджується та вважає обґрунтованими доводи позивача про те, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду та ефективний захист, поновлення порушених, оспорюваних прав, інтересів позивача, у зв`язку з чим приходить до висновку про задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ».
На підставі викладеного, керуючись статтями 150-154, 156, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, -
УХВАЛИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» про забезпечення позову у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» до Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Зупинити дію рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області від 25.02.2021 року № 22308 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ» критеріям ризиковості – до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 160/7753/21.
Ухвала набирає чинності з 19.05.2021 року і підлягає негайному виконанню на підставі частини першої статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути пред`явлена до виконання до 19.05.2024 року (включно).
Стягувачем у виконавчому провадженні, відкритому на підставі даної ухвали, є Товариство з обмеженою відповідальністю «СІРМІОНЕ»: вул.Володимира Антоновича, буд.6, офіс 101, м.Дніпро, 49101, ІК в ЄДРПОУ 42677071;
Боржник: Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області: вул.Юрка Тютюнника, буд.7, м.Житомир, 10003; ІК в ЄДРПОУ 44096781.
Ухвала про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Е.О. Юрков