
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17674/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Центуріон-Дістрібюшин» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Товариства з обмеженою відповідальністю «Центуріон-Дістрібюшин» (далі – ТзОВ «Центуріон-Дістрібюшин», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу від 18 грудня 2020 року № 2809 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що законодавством не передбачено права податковими органами приймати декілька наказів про проведення перевірки.
Позивач зазначає, що у податкового органу були відсутні підстави для винесення наказу від 18 грудня 2020 року № 280+, оскільки не було попередньо встановлено фактів відмови платника податків у допуску до проведення перевірки, про що відповідачем не складалось актів про відмову у допуску до проведення перевірки.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 04 січня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що ГУ ДПС у Волинській області перевірку на підставі наказу від 01 грудня 2020 року не було розпочато не з вини контролюючого органу, у зв`язку із закінченням термінів дії наказів, приймались інші накази, де вказувався інший термін початку перевірки. Період, який підлягав перевірці, залишився той самий.
Зауважує, що контролюючим органом неодноразово переносились терміни проведення перевірки з метою забезпечення права платника бути присутнім під час її проведення.
Вважає, що ним дотримано всіх законодавчо визначених умов проведення перевірки ТзОВ «Центуріон-Дістрібюшин» при прийнятті оскаржуваного наказу.
Крім того, представник відповідача у відзиві на позовну заяву просив розгляд справи проводити за участі представника.
Відповідно до приписів частин п`ятої та шостої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Частиною шостою статті 12 КАС України визначено перелік справ незначної складності. Відповідно до пункту 10 вказаної норми справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною четвертою статті 257 КАС України встановлено перелік категорій справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження. Дана адміністративна справа не підпадає під вказаний перелік.
Таким чином, з огляду на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому, беручи до уваги, що відповідачем було надано суду відзив на адміністративний позов з достатніми доказами, суд не вбачає підстав для розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
01 грудня 2020 року ГУ ДПС у Волинській області видано наказ №2629 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Центуріон-Дістрібюшн», відповідно до якого наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Центуріон-Дістрібюшн» з 02 грудня 2020 року тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 01 жовтня 2018 року по 01 грудня 2020 року з метою дослідження питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з банкрутством; та направлення на перевірку № 2202, 2203.
Посадовими особами ГУ ДПС у Волинській області складено акти від 02 грудня 2020 року № 487/07-06/41048714 про відсутність посадових осіб ТОВ «Центуріон-Дістрібюшн» за юридичною адресою товариства, що унеможливило проведення перевірки; від 04 грудня 2020 року № 497/07-06/41048714 про відсутність посадових осіб ТОВ «Центуріон-Дістрібюшн» за юридичною адресою товариства, що унеможливило проведення перевірки (згідно наказу № 33 від 30 листопада 2020 року директор товариства виконує обов`язки дистанційно на самоізоляції у зв`язку з перебуванням у контакті з хворими на COVID-19).
17 грудня 2020 року ГУ ДПС у Волинській області видано наказ №2796 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Центуріон-Дістрібюшн» відповідно до якого наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Центуріон-Дістрібюшн» з 18 грудня 2020 року тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 01 жовтня 2018 року по 18 грудня 2020 року з метою дослідження питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з банкрутством; та направлення на перевірку № 2465, 2466, 2467, 2468, 2469.
Як встановлено із заяви ГУ ДПС у Волинській області при виході для початку перевірки 18 грудня 2020 року за адресою м. Луцьк, вул. Кременецька, 38, представником ТзОВ «Центуріон-Дістрібюшн» посадовим особам ГУ ДПС у Волинській області надано копію наказу №7 від 11 грудня 2020 року про відрядження директора товариства до м. Києва по 24 грудня 2020 року включно.
18 грудня 2020 року ГУ ДПС у Волинській області видано наказ №2809 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Центуріон-Дістрібюшн» відповідно до якого наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Центуріон-Дістрібюшн» з 28 грудня 2020 року тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 01 жовтня 2018 року по 18 грудня 2020 року з метою дослідження питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з банкрутством; та направлення на перевірку № 2485, 2486, 2487, 2488, 2489, 2490, 2471.
18 грудня 2020 року ГУ ДПС у Волинській області направило копії наказу ГУ ДПС у Волинській області №2809 та направлень на перевірку ТзОВ «Центуріон-Дістрібюшн».
28 грудня 2020 року працівниками управління складено акт недопуску до перевірки № 551/07-06/41048714. У даному акті вказано, що юристом товариства на прохідній працівникам управління вручено наказ № 37-в від 24 грудня 2020 року про відпустку директора ТзОВ «Центуріон-Дістрібюшн», що в свою чергу працівники управління розцінили як відмову платника податків від допуску до перевірки шляхом відмови від проведення формальних процедур визначених статтею 81 ПК України, внаслідок чого не було можливості розпочати перевірку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, нормами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
За змістом пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Порядок та особливості проведення документальних позапланових перевірок визначені у статті 78 ПК України.
Так, відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1. статті 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється зокрема, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Згідно з пунктом 78.4 статті 74 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Строки проведення документальної позапланової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу (пункт 78.6 статті 78 ПК України).
При виході на перевірку 02 грудня 2020 року, 03 грудня 2020 року працівниками ГУ ДПС у Волинській області встановлено відсутність посадових осіб підприємства за юридичною адресою.
Посадовими особами ГУ ДПС у Волинській області складено акти від 02 грудня 2020 року № 487/07-06/41048714 про відсутність посадових осіб ТОВ «Центуріон-Дістрібюшн» за юридичною адресою товариства, що унеможливило проведення перевірки; від 04 грудня 2020 року № 497/07-06/41048714 про відсутність посадових осіб ТОВ «Центуріон-Дістрібюшн» за юридичною адресою товариства, що унеможливило проведення перевірки (згідно наказу № 33 від 30 листопада 2020 року директор товариства виконує обов`язки дистанційно на самоізоляції у зв`язку з перебуванням у контакті з хворими на COVID-19).
Так, при наступному виході для початку перевірки 18 грудня 2020 року за адресою м. Луцьк, вул. Кременецька, 38, представником ТзОВ «Центуріон-Дістрібюшн» надано копію наказу № 7 від 11 грудня 2020 року про відрядження директора до м. Києва по 24 грудня 2020 року включно.
Відтак, на підставі статті 75, пункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України призначено проведення позапланової документальної перевірки ТзОВ «Центуріон-Дістрібюшн» в нові терміни – з 28 грудня 2020 року, про що видано відповідний наказ. Перевірку провести за період діяльності з 01 жовтня 2018 року по 28 грудня 2020 року з метою дослідження питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
На переконання суду, оскаржуваний наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки товариства не можна розцінювати як наказ про призначення нової перевірки й надавати йому правову оцінку на предмет відповідності такого акта вимогам ПК України щодо порядку призначення й проведення перевірки.
Приймаючий спірний наказ податковий орган мав на меті завершити призначену згідно з наказом № 2629 від 01 грудня 2020 року, однак не завершену в силу об`єктивних причин документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Центуріон-Дістрібюшн».
Враховуючи зміст наведених вище положень законодавства та наявність обставин, які унеможливили проведення перевірки ТзОВ «Центуріон-Дістрібюшн», суд дійшов висновку про відсутність підстав до визнання протиправним і скасування наказу відповідача № 2809 від 18 грудня 2020 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки товариства.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Центуріон-Дістрібюшин» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, будинок 38, ідентифікаційний код юридичної особи 41048714) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 43143484) про визнання протиправним та скасування наказу відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Ф. А. Волдінер