Постанова № 96989929, 30.04.2021, Заводський районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
30.04.2021
Номер справи
487/1654/21
Номер документу
96989929
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №487/1654/21

Провадження №3/487/785/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.04.2021 м. Миколаїв

Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді: Афоніної С.М., за участю секретаря: Горохівського О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, генерального директора ПрАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Заводського районного суду міста Миколаєва з ГУ ДПС у Миколаївській області надійшов матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

Відповідно до протоколу №107 від 03.03.2021, ОСОБА_1 обіймаючи посаду генерального директора ПрАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль», з 04.05.2017 по 31.12.2019 вчинив триваюче правопорушення за фактичною адресою: м. Миколаїв, вул. Каботажний спуск, 18, яке виявлено 03.03.2021, а саме: ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку (акт перевірки від 03.03.2021 №1918/14-29-07-01/30083966) а саме: не включено до складу доходів штрафні санкції визнані судовим органом по ТОВ «Компанія Мегастар», ФОП ОСОБА_2 , ДП «Суднобудівний завод імені 61 Комунара», ТОВ «Експомиколаїв» та не включення до складу доходів суми безнадійної кредиторської заборгованості по НАК «Нафтогаз України»; віднесення до складу витрат сум «мат. допомога непрац. пенсіон.», віднесення до складу витрат суми по операціям з НАК «Нафтогаз України» без відповідних підтверджуючих документів, підприємством не відкореговано витрати у бік зменшення на оплату резерву відпусток, чим порушено вимоги п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, пп. 139.1.1 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), що призвело до зниження податку на прибуток на суму 923 991 грн та завищення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток за 2019 на суму 177 881 431,00 грн.

За викликом до суду ОСОБА_1 не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Також надав до суду письмові заперечення, в яких провадження у справі просив закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу правопорушення. Заперечення мотивував тим, що на день розгляду адміністративного матеріалу триває процес оскарження акту перевірки, у зв`язку з чим не встановлена подія та склад адміністративного правопорушення. Також зазначено, що матеріали справи не містять доказів та належного обґрунтування об`єктивної сторони правопорушення. Крім того, вказано, що ч. 1 ст. 163-1 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що посилається на певні норми права, які встановлюють саме порядок ведення податкового обліку, але ці норми у протоколі не вказані.

Згідно зі ст. 268 КУпАП справа розглядалася за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Частиною 1 ст. 163-1 КУпАП передбачено відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, окрім іншого, зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.

Так, у вищевказаному протоколі №107 не зазначено суть адміністративного правопорушення, оскільки саме лише посилання на норми Податкового кодексу України, не визначає, якими своїми конкретними діями чи бездіяльністю і коли саме ОСОБА_1 як посадова особа порушила встановлений порядок ведення податкового обліку.

Крім того, судом береться до уваги, що на день розгляду адміністративного матеріалу триває процес оскарження акту перевірки №1918/14-29-07-01/30083966 від 03.03.2021, а за такого вбачається, що складення адміністративного протоколу №107 та направлення його до суду є передчасним.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення.

Склад правопорушення - це наявність об`єктивних та суб`єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Склад правопорушення містить в собі: об`єкт; об`єктивну сторону; суб`єкт; суб`єктивну сторону. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.

Об`єктивна сторона адміністративного правопорушення знаходить свій прояв у дії чи бездіяльності, що заборонені адміністративним правом. У багатьох випадках вона залежить від місця, часу, обставин і способу скоєння адміністративного правопорушення, а також від причинного зв`язку між діянням і шкідливими наслідками цього діяння, вчинення протиправного діяння в минулому, його системності. Законодавство про адміністративні правопорушення охоплює саме ці елементи змісту об`єктивної сторони адміністративного правопорушення.

Європейський суд з прав людини зазначає, що надання повної детальної інформації щодо пред`явленого особі обвинувачення, а також про правову кваліфікацію, яку суд може дати відповідним фактам, є важливою передумовою забезпечення справедливого судового розгляду (рішення від 20.04.2006 у справі «І.Н. та інші проти Австрії»).

У рішенні від 25.07.2000 у справі «Маттоціа проти Італії» Європейський суд з прав людини зазначив, що хоча ступінь «детальності» інформування обвинуваченого залежить від обставин конкретної справи, однак у будь-якому випадку відомості, надані обвинуваченому, повинні бути достатніми для повного розуміння останнім суті висунутого проти нього обвинувачення, що є необхідним для підготовки адекватного захисту.

Відповідно до положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

За таких обставин провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, оскільки протокол не є допустимим доказом по справі через відсутність визначення суті адміністративного правопорушення і як наслідок відсутності об`єктивної сторони адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, ст. 62 Конституції України, ст. ст. 7, 443, 187, 245, 247, 251, 252, 254, 256, 278, 280, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена в Миколаївському апеляційному суді через Заводський районний суд міста Миколаєва протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: С.М. Афоніна