
Справа № 686/23937/20
Провадження № 2/686/1028/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
14 травня 2021 року
Хмельницький міськрайонний судХмельницької області
в складі: головуючого судді Чевилюк З.А.,
за участі секретаря Перун А.М.,
представника позивача Смередчук Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Хмельницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно збережених коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку у сумі 62 197,50 грн. ОСОБА_2 є власником нежитлового приміщення загальною площею 382,4 кв.м. по АДРЕСА_1 на підставі договору про поділ нерухомого майна від 14.05.2014 року, що підтверджується інформацією з Державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №220340346 від 14.08.2020 року. З моменту оформлення права власності на нерухоме майно ОСОБА_2 права на землю не оформив, користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів для обслуговування нежитлового приміщення, плату за користування даною земельною ділянкою не здійснював. Розмір безпідставно збережених коштів, який відповідає орендній платі за користування земельною ділянкою у період з 01.09.2017 року по 01.08.2020 року було нараховано на сформовану земельну ділянку площею 972 кв.м. відповідно до витягу з Державного земельного кадастру. З 2014 року відповідач договір оренди землі не укладає, права на землю не оформляє, користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів для обслуговування нерухомого майна, плату за користування земельною ділянкою не здійснює. Внаслідок цього територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельниицької міської ради була позбавлена можливості отримати дохід у розмірі 62 197,50 грн. від здачі земельної ділянки в оренду в період з 01.09.2017 до 01.08.2020 року. ОСОБА_2 не є власником а постійним землекористувачем земельної ділянки, а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата. Відповідно др. ст.288.5 Податкового кодексу розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку-для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено,-у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки. Відповідач, не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшив свої доходи, а Хмельницька міська рада втратила належне їй майно у виді орендної плати у розмірі 62 197,50 грн. Відповідно до витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку від 02.04.2020 року оцінка земельної ділянки становить:
-за 2017 рік-621 975 грн.
-за 2018 рік-621 975 грн.
-за 2019 рік-621 975 грн.
-за2020 рік-1 554 936 грн.
Розрахунок зазначеної у позові суми здійснено шляхом застосуванням орендної ставки 3% до нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку та з визначенням орендної плати в рік та в місяць з визначенням кількості місяців використання земельної ділянки. Згідно рішення дев`ятнадцятої сесії міської ради №64 від 29.08.2012 року «Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради`затверджено орендні ставки, а саме відсотки від нормативної грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної плати за землю.Даним рішенням затверджено 3%-найнижчу орендну ставку, яка відповідає Податковому кодексу України та використовувалась при обрахуванні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_1 . В досудовому порядку спір не вдалось вирішити.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила його задоволити. Відповідач повідомлявся про час та дату судового засідання в установленому порядку, проте не з`явився та не забезпечив явки представника. При відсутності заперечень з боку позивача суд вважає за можливе заочно розглянути справу та винести заочне рішення.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матерали справи, суд знаходить позов підлягаючим задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є власником нежитлового приміщення загальною площею 382,4 кв.м. по АДРЕСА_1 на підставі договору про поділ нерухомого майна від 14.05.2014 року, що підтверджується інформацією з Державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №220340346 від 14.08.2020 року. З моменту оформлення права власності на нерухоме майно ОСОБА_2 права на землю не оформив, користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів для обслуговування нежитлового приміщення, плату за користування даною земельною ділянкою не здійснював. Розмір безпідставно збережених коштів, який відповідає орендній платі за користування земельною ділянкою у період з 01.09.2017 року по 01.08.2020 року було нараховано на сформовану земельну ділянку площею 972 кв.м. відповідно до витягу з Державного земельного кадастру. Внаслідок цього територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради була позбавлена можливості отримати дохід у розмірі 62 197,50 грн. від здачі земельної ділянки в оренду в період з 01.09.2017 до 01.08.2020 року.
Розрахунок зазначеної у позові суми здійснено шляхом застосуванням орендної ставки 3% до нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку та з визначенням орендної плати в рік та в місяць з визначенням кількості місяців використання земельної ділянки.
Згідно рішення дев`ятнадцятої сесії міської ради №64 від 29.08.2012 року «Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради`затверджено орендні ставки, а саме відсотки від нормативної грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної плати за землю- 3%-найнижчу орендну ставку, яка відповідає Податковому кодексу України та використовувалась при обрахуванні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_1 . Відповідно до витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку від 02.04.2020 року оцінка земельної ділянки становить:
-за 2017 рік-621 975 грн.
-за 2018 рік-621 975 грн.
-за 2019 рік-621 975 грн.
-за2020 рік-1 554 936 грн.
За положеннями п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку землі», п. 1 розділу ІІІ «Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25.11.2016 дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який (витяг про нормативну грошову оцінку даної земельної ділянки) і є виключною підставою для розрахунку розміру орендної плати, відповідно до процентної ставки встановленої рішенням Хмельницької міської ради.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності тощо.
Суб`єктами права на землі комунальної власності згідно статті 80 Земельного кодексу України (далі ЗК України), є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні.
Відповідно до ст..83Земельного кодексуУкраїни землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності.
Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до пп. 14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Пунктом 14.1.136 п.14.1 ПК України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Відповідно до п.286.1. ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до статті 39 ЗК України та Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, укладеним та зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідно до частини 2 статті 120 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, тобто існує принцип єдності та цілісності об`єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій він розташований.
Таким чином, право на земельну ділянку в набувача будинку, будівлі або споруди виникає з моменту набуття права на будинок, будівлю або споруду незалежно від будь-яких подальших дій набувача щодо оформлення права на земельну ділянку.
Водночас, реєстрація права власності на об`єкт нерухомості не тягне за собою безумовного переходу права власності на земельну ділянку під об`єктом нерухомості, а вимагає в цьому випадку окремого договірно-правового регулювання шляхом укладання відповідних цивільно-правових угод між власником земельної ділянки і власником споруди в установленому порядку, тобто договорів оренди.
Враховуючи наведене, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов`язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.
Статтями 125, 126 ЗК України передбачено, що право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідач правомірно володіє лише об`єктом нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1 , проте, правовстановлюючих документів на земельну ділянку не отримував, жодних прав щодо вказаної земельної ділянки не реєстрував.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення глави 83 ЦК України застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно статті 1214 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
З аналізу наведених норм вбачається, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено.
Аналогічна позиція викладена у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 по справі №629/4628/16-ц, Постанові Великої палати Верховного Суду від 20.11.2018 по справі №922/3412/17, відповідно до яких вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Крім цього, даними рішеннями судів визначено, що до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Беручи до уваги викладене, з відповідача підлягає стягненню на користь Хмельницької міської ради 62197,50 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_1 за період з 01.09.2017 року по 01.08.2020 року.
Судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2102 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивачав порядку передбаченому ст.141 ЦПК.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 5, 7, 10, 12, 13, 17, 18, 81, 141, п. 2 ч. 1, ч. 3 ст. 258, ч. 1 ст. 259, ч. 6, 8 ст. 259, ст. ст. 263 267, ч. 6, 7 ст. 268, ч. 1, 2 ст. 273, ч. 1 ст. 352, ст. 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Хмельницької міської ради 62197,50 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_1 (р/р UA 328999980314020611000022002, ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів УК у м.Хмельниц/м.Хмельниц./24062200, банк одержувача:Казначейство України(ЕАП), призначення платежу- кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані в користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву(родючого шару грунту) без спеціального дозволу).
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в сумі 2102 грн. на користь Хмельницької міської ради(р/р UA698999980314070535000022002, ЄДРПОУ 38045529, одержувач коштів УК у м.Хмельниц/м.Хмельниц./21080500, банк одержувача:Казначейство України(ЕАП), призначення платежу-інші надходження.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду, через суд першої інстанції, шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги. Рішення може бути переглянуте Хмельницьким міськрайонним судом за заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дати проголошення.
Повний текст виготовлено 18 травня 2021 року.
Суддя: З.А.Чевилюк