
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/830/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Херсонського обласного військового комісаріату (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Херсонського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане під час проходження військової служби речове майно;
- зобов`язати Херсонський обласний військовий комісаріат виплатити грошову компенсацію за неотримане під час проходження військової служби речове майно.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 31.08.2016 року по 06.11.2018 рік позивач перебував на посаді - техніка відділення забезпечення Херсонського обласного військового комісаріату. При звільненні позивач подав рапорт щодо виплати йому грошової компенсації за неотримане під час проходження служби речове майно, проте, з моменту звільнення та до теперішнього часу виплату спірної компенсації не здійснено. На звернення позивача щодо виплати спірної компенсації, відповідач відповіді не надав. Позивач вважає, що не виплативши спірну компенсацію, відповідач допустив протиправну бездіяльність.
Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подало відзив, у якому зазначено, що відповідно до вимог спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 02.09.2020 року № Д-321/7 дек "Про проведення додаткових організаційних заходів У Збройних Силах України у 2020 році", директиви командувача військ оперативного командування «Південь» Сил України від 03.09.2020 року № 8 дек "Про проведення додаткових організаційних заходів у військах оперативного командування "Південь" Херсонський обласний військовий комісаріат з 31.10.2020 року перейменований у Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, а отже належним відповідачем повинен бути Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Виходячи із того, що після звільнення позивачем і досі не подано рапорту щодо нарахування та виплати спірної компенсації, його право не порушено, оскільки позивач його не реалізував, а відповідно і відмови щодо виплати такої компенсації не було. Окремо зазначає, що позивач звертався до Херсонського обласного військового комісаріату щодо виплати компенсації, а доказів звернення до Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки суду не надано. Позовні вимоги не визнає та у їх задоволенні просить відмовити.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що він не погоджується із наведеними відповідачем обґрунтуваннями, вважає, що при звільненні він мав право на отримання спірної компенсації, яке зберігається за ним допоки її не буде здійснено. Позовні вимоги просить задовольнити.
Ухвалою суду від 15.03.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до витягу із наказу військового комісара Херсонського обласного військового комісаріату (по стройовій частині) від 06.11.2018 року №285, позивача, звільненого у запас наказом військового комісара Херсонського обласного військового комісаріату оперативного командування "Південь" Сухопутних військ ЗСУ№ 38-РС (по особовому складу) від 03.11.2018 року відповідно до ст. 26 ч. 5 п. 2 пп "б" (за станом здоров`я) ЗУ "Про військовий обов`язок і військову службу", з 06.11.2018 року виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення.
Вислуга років на 06.11.2018 року склала: у календарному обчисленні - 27 років, 02 місяці, 28 днів; у пільговому обчисленні - 32 роки, 00 місяців, 04 дні.
Грошова компенсація за неотримане під час проходження служби речове майно позивачу не виплачувалась.
За змістом відзиву, відповідач не заперечує, що позивачеві спірна компенсація не тільки не виплачена, але і не нараховувалась.
З метою отримання грошової компенсації позивач звернувся до Херсонського обласного військового комісаріату із клопотанням від 22.12.2020 року про її виплату, що підтверджується фіскальним чеком АТ "Укрпошта".
Відповіді позивачеві не надано.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 24 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу", встановлено, що закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Відповідно до частини другої статті 12 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9-1 цього Закону встановлено, що речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу першого пункту 2 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178 (далі - Порядок № 178), виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу.
Згідно пункту 3 Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.
Пунктом 4 Порядку № 178 встановлено, що грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком (пункт 5 Порядку № 178).
Пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29 квітня 2016 року № 232 (далі - Інструкція № 232), встановлено, що військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна. Порядок виплати грошової компенсації здійснюється відповідно до вимог Порядку № 178. Грошова компенсація замість речового майна, що підлягає видачі, виплачується на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, форма якої наведена у додатку до Порядку № 178, яка видається речовою службою військової частини, виходячи із заготівельної вартості цих предметів.
Відповідно до пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.грудня 2008 року № 1153/2008, після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання.
Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
Системний аналіз вищенаведених приписів дає підстави для висновку, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби. Застосовування в пункті 3 Порядку №178 словосполучення «у разі звільнення з військової служби», а не, наприклад, «при звільненні з військової служби», дозволяє дійти висновку, що право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно не залежить від факту закінчення проходження військової служби (виключення військовослужбовця зі списків особового складу).
Отже, військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно.
Аналогічний правовий висновок наведений у Постановах Верховного Суду від 03.10.2018 року у справі № 803/756/17 (К/9901/38716/18), від 17.01.2019 року у справі № 822/2309/17 (К/9901/20221/18), а також від 23.08.2019 року у справі № 2040/7697/18.
На користь вищевказаного свідчить те, що в пункті 4 Порядку № 178 передбачено застосування різних форм звернення про виплату грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, а саме рапорту, як особливої, передбаченої спеціальним законодавством форми доповіді військовослужбовця при його зверненні до вищого начальника в різних випадках службової діяльності, так і заяви, як звернення громадянина із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством його прав та інтересів.
Як встановлено судом, позивач звернувся із заявою до Херсонського обласного військового комісаріату щодо виплати спірної допомоги, однак відповіді надано не було.
Суд відхиляє обґрунтування відповідача з приводу того, що довідка про вартість речового майна видається виключно за заявою особи, оскільки ані приписи Порядку № 178, ані положення Інструкції № 232 не містять такої вимоги.
З огляду на викладене, суд не приймає доводи відповідача з приводу того, що позивачем не дотримано процедуру звернення за отриманням спірної компенсації.
Таким чином, не надаючи відповіді на звернення позивача щодо виплати спірної компенсації та не здійснюючи відповідну виплату такої компенсації, відповідач допустив протиправну бездіяльність, у зв`язку із чим, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З приводу належного відповідача суд зазначає, що згідно із відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 08196988 та юридичною адресою: Україна, 73000, Херсонська обл., місто Херсон, вул. Ярослава Мудрого, буд. 21, зареєстровано юридичну особу із назвою Херсонський обласний військовий комісаріат.
Відомості щодо державної установи із назвою Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на дату розгляду справи не зареєстровані.
З огляду на викладене, перейменування Херсонського обласного військового комісаріату на Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки жодним чином не впливає на предмет цього спору, адже це є одним і тим же суб`єктом владних повноважень. Таке перейменування проведено в рамках спільної директиви МО України та Генерального штабу ЗСУ від 02.09.2020 року № Д-321/7, але воно жодним чином не впливає на вирішення цього спору, оскільки не звільняє та впливає на обов`язок установи виплатити позивачу грошову компенсацію за речове майно, незалежно від перейменування.
Враховуючи наведене, необгрунтованою є позиція Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що позивач із заявою щодо виплати спірної грошової компенсації не звертався, оскільки в матеріалах справи є фіскальний чек про направлення відповідного клопотання. Зазначення позивачем у заяві Херсонського обласного військового комісаріату замість Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не є підставою для ненадання відповіді на заяву чи її розгляд по суті.
Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно.
Зобов`язати Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (73003, м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 21, код ЄДРПОУ 08196988) розрахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) грошову компенсацію за неотримане під час проходження військової служби речове майно.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
кат. 112030100