
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2989/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
30 березня 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про:
- визнання протиправною відмову Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) у внесені змін в актовий запис № 1357, зроблений в книзі записів актів громадянського стану про одруження 31.12.1964, міським бюро РАЦС м.Кременчука, шляхом заміни по-батькові: з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », зазначену листом № 22/20.13-71 від 19.02.2021 року про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану;
- зобов`язання внести зміни в актовий запис № 1357, зроблений в книзі записів актів громадянського стану про одруження 31.12.1964, міським бюро РАЦС м. Кременчука, шляхом заміни по-батькові: з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідача щодо виправлення описки у свідоцтві про державну реєстрацію шлюбу є неправомірною, оскільки працівники ДРАЦС помилково вказали у графі по-батькові позивача у свідоцтві про шлюб « ОСОБА_2 », а не « ОСОБА_3 ».
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
20.04.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що позивач із заявою про внесення змін в актовий запис про шлюб №1357 від 31.12.1964 відповідності до чинного законодавства України до Відділу не звертався. Також відповідачем зазначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану проводиться за наявності достатніх підстав, зокрема, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості), натомість в актовому записі про шлюб №1357 від 31.12.1964 будь-які помилки відсутні. Крім того, відповідач акцентував увагу на відсутності актового запису про народження позивача, який би підтверджував правопис власного імені батька позивача.
07.05.2021 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що звертався із заявою про внесення змін до актового запису №1357, зробленого у книзі записів актів громадянського стану про одруження 31.12.1964, міським бюро ЗАГС м. Кременчука шляхом заміни по-батькові з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ». Однак, відповідачем відмовлено у задоволенні заяви у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Республіка Грузія, Кутаїський район, с. Сокуля, є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_1 , виданим 18.11.2020 органом 5317.
31.12.1964 Міським бюро ЗАГС м. Кременчука складено актовий запис №1357, який підтверджує факт державної реєстрації шлюбу між гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .
У графі актового запису №1357 31.12.1964 "по батькові" відносно нареченого зазначено " ОСОБА_5 ".
Актовий запис №1357 31.12.1964 підписано особами, які зареєстрували шлюб.
На підставі актового запису №1357 31.12.1964 Міським бюро ЗАГС м. Кременчука видано свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_2 .
Із свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_4 31.12.1964 слідує, що по батькові ОСОБА_1 - " ОСОБА_2 ".
16.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) із заявою, в якій просив надати роз`яснення стосовно внесення змін до актового запису про шлюб №1357 від 31.12.1964, складеного Центральним відділом ДРАЦ, а саме: виправити по батькові з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_3 ".
Листом від 19.02.2021 №22/20.13-71 Кременчуцький міський відділ ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), розглянувши заяву ОСОБА_1 від 16.02.2021, повідомив позивача про те, що в архіві відділу знаходиться актовий запис про шлюб № 1357 від 31.12.1964 року, складений на ОСОБА_1 та ОСОБА_6 . З доданих до заяви документів вбачається, що згідно: копії первинного свідоцтва про шлюб, виданого Міським бюро ЗАГС м. Кременчука 31.12.1964 року, по батькові зазначено російською мовою «ОСОБА_2», відповідно українською мовою « ОСОБА_5 », що відповідає відомостям паперового носія актового запису про шлюб та відомостям в Державному реєстру актів цивільного стану громадян; копії довідки №068120043 862, виданої Державним сервісним центром Міністерства юстиції Грузії 05.11.2020 року, актовий запис про народження ОСОБА_1 - відсутній. У вищезазначеному актовому записі про шлюб будь-які помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Позивач, не погодившись із відмовою Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану щодо внесення змін в актовий запис про шлюб, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 49 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV встановлено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 1 липня 2010 р. № 2398-VI (надалі за текстом - "Закон № 2398-VI").
Згідно зі статтею 2 Закону №2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частиною першою статті 6 Закону №2398-VI закріплено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану (частина 4 статті 6).
Згідно з частиною 1 статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану (частина 6 статті 22 Закону № 2398-VI).
Частиною 5 статті 9 Закону № 2398-VI установлено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджено наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793 (надалі за текстом - "Правила").
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.5 Правил передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Згідно з пунктом 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа.
З аналізу наведених правових норм слідує, що законодавцем визначено право особи на звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України.
Відповідно до пункту 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Перелік підстав для внесення змін в актові записи цивільного стану визначений пунктом 2.13. Правил.
Згідно з підпункту 2.13.3 пункту 2.13 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України.
Підпунктом 2.13.12 пункту 2.13 Правил встановлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Пунктом 2.15 Правил передбачено випадки, коли складається висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, відповідно до підпункту 2.15.9 цього пункту висновок складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Системний аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що орган державної реєстрації актів цивільного стану зобов`язаний прийняти заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, розглянути її у спосіб та в порядку, визначеному законодавством, та за результатами такого розгляду скласти письмовий висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 16.02.2021 року складеною в довільній формі, яка не передбачена чинним законодавством, у якій просив надати роз`яснення стосовно внесення змін до актового запису про шлюб №1357 від 31.12.1964, складеного Центральним відділом ДРАЦ, а саме: виправлення по батькові позивача з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_3 ".
Кременчуцький міський відділ ДРАЦС співставивши документи, а саме: копію первинного свідоцтва про шлюб, виданого Міським бюро ЗАГС м. Кременчука 31.12.1964 року, копію довідки №068120043 862, виданої Державним сервісним центром Міністерства юстиції Грузії 05.11.2020 року, в якій зазначено про відсутність актового запису про народження ОСОБА_1 , дійшов висновку про відсутність будь-яких розбіжностей (помилок) "по батькові" заявника (позивача), про що повідомлено позивача у листі від 19.02.2021 №22/20.13-71.
При цьому суд звертає увагу, що питання внесення саме змін до актового запису цивільного стану №1357 від 31.12.1964 стовно "по батькові" нареченого позивач перед відповідачем не порушував, як наслідок висновок Кременчуцького міського відділу ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) був наданий лише стосовно внесення виправлень у вищезазначений запис цивільного стану.
Оскільки, підставою для вчинення дій, спрямованих на розгляд заяви про внесення змін до актового запису, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані уповноваженому органу в установленому порядку, а позивач із заявою встановленої форми про внесення змін в актовий запис не зверталася, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для розгляду такої заяви та прийняття письмового рішення у формі висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або відмову у внесенні таких змін.
Заява позивача від 16.02.2021 розглянута в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян" із наданням відповіді, яка за своїм змістом не суперечить вищенаведеним правовим нормам та є правомірною.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (вул. Першотравнева, 5, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 40445128) про визнаня дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва