Рішення № 96969460, 17.05.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
420/105/21
Номер документу
96969460
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/105/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом приватного підприємства "КАЙМАН-К" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Південне міжрегіональне управління Уктрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

05.01.2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов приватного підприємства "КАЙМАН-К" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214400 від 07 вересня 2020 року, винесену Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області про стягнення з приватного підприємства "КАЙМАН-К" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 гривень згідно ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 року №2344-111 на підставі Акту від 08 липня 2020 року № 239166;

- визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214930 від 28 вересня 2020 року, винесену Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області про стягнення з приватного підприємства "КАЙМАН-К" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 гривень згідно ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 року №2344-111 на підставі Акту від 30 липня 2020 року № 240423.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що оскаржувані постанови є протиправними та такими, що підлягають скасуванню адже ПП «КАЙМАН-К» згідно договору оренди транспортних засобів від 29 червня 2020 року № 2906/20 в липні 2020 року передало в оренду ТОВ «ФОРВАРД-ТРАНС ГРУПП» приналежні ПП «КАЙМАН-К» транспортні засоби і у даний період не мало статусу автомобільного перевізника щодо даних транспортних засобів. Таким чином, на переконання позивача, на час складання актів перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом ПП «КАЙМАН-К» у спірних правовідносинах не мало статусу автомобільного перевізника та не може бути суб`єктом відповідальності. Також, позивач зазначає, що Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області не надавалися будь-які документи на підтвердження здійснення габаритно-вагового контролю 08 липня та 30 липня 2020 року щодо транспортних засобів ПП «КАЙМАН-К» , а в порушення вимог п. 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, ПП «КАЙМАН-К» своєчасно не отримувало від Управління Укртрансбезпеки в Одеській області повідомлення про дату, час та місце розгляду справ про порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом.

11.01.2021 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час на усунення недоліків.

19.01.2021 року від позивача надійшла заява на виконання ухвали суду від 11.01.2021 року.

22.01.2021 року ухвалою суду позивачу продовжено строк на усунення недоліків позовної заяви.

29.01.2021 року від позивача надійшла заява на усунення недоліків позовної заяви.

03.02.2021 року ухвалою судді відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

02.03.2021 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти задоволення позову та зазначає, що оскаржувані постанови є правомірними та прийнятими відповідно до законодавства та в межах наданих повноважень. Представник зазначає, що при зважуванні транспортного засобу марки FORD, що належить ТОН «ОТП Лізинг» та транспортного засобу марки VOLVO, що належить ТОВ «ФОРВАРД ТРАНС ГРУП» виявлено перевищення від допустимої норми маси на здвоєну вісь, що стало підставою для застосування відповідачем штрафних санкцій у розмірі 34000,00 грн. Як запевняє відповідач, позивача завчасно та належним чином повідомлено про розгляд прав про порушення законодавства про автомобільний транспорт. Також відповідач зазначає, що будь-яких документів щодо вибуття автомобілів із власності, (користування), передачі їх іншій особі позивач ні під час перевірки транспортних засобів, а також під час розгляду справі про порушення відповідачу не надавав.

12.03.2021 року представником позивача надано відповідь на відзив, в якій представник заперечує щодо тверджень представника відповідача наведених у відзиві.

23.03.2021 року ухвалою суду клопотання представника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про заміну відповідача у справі - задоволено. Замінено неналежного відповідача у справі - Управління Уктрансбезпеки в Одеській області на належного відповідача - Південне міжрегіональне управління Уктрансбезпеки. Розгляд адміністративної справи розпочато спочатку.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Приватне підприємство «Кайман-К» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 25.02.2005 року, знаходиться за адресою: 67600, Одеська обл., місто Біляївка, вул. Костіна, будинок 5/1. Основним видом діяльності є «Добування піску, гравію, глин і каоліну» (код КВЕД 08.12) (а.с.15).

08.07.2020 року інспектором Управління Уктрансбезпеки в Одеській області складено та підписано акт № 030903 про перевищення транспортним засобом марки FORD, номерний знак НОМЕР_1 , що належить ТОВ «ОТП Лізинг», нормативних вагових параметрів, зокрема нормативно допустима маса (т): 40, фактична 38,95; осьове навантаження нормативно допустиме: 16т, 16т; фактичне: 7,24, 6,455, 13,60, 11,685 (з/б а.с.112).

08.07.2020 року інспектором Управління Уктрансбезпеки в Одеській області складено та підписано довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0001553, відповідно до якої автомобіль марки FORD, номерний знак НОМЕР_1 , має результати вагового контролю (тонн): 7210, 6455, 13600, 11685, повна маса транспортного засобу 38 тонн 950 кг. (з/б а.с.110).

08.07.2020 року інспектором Управління Уктрансбезпеки в Одеській області за результатами перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, складено акт № 239166, з якого вбачається, що під час перевірки транспортного засобу FORD, номерний знак НОМЕР_1 , що належить ТОВ «ОТП Лізинг», встановлено порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» (навантаження на здвоєнні осі становить 25, 225 кг, та перевищує 20% при перевезенні вантажу від відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (з/б а.с.111).

30.07.2020 року інспектором Управління Уктрансбезпеки в Одеській області складено та підписано акт № 028986 про перевищення транспортним засобом марки VOLVO, номерний знак НОМЕР_2 , що належить ТОВ «ФОРВАРД ТРАНС ГРУП», нормативних вагових параметрів, зокрема нормативно допустима маса (т): 40, фактична 46,67; осьове навантаження нормативно допустиме: 11,00т, 11,00т, 22,00т; фактичне: 6,64/11,52, 7,08/9,54/11,9 (а.с.120).

30.07.2020 року інспектором Управління Уктрансбезпеки в Одеській області складено та підписано довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0004666, відповідно до якої автомобіль марки VOLVO, номерний знак НОМЕР_2 , має результати вагового контролю (тонн): 1) 6,64; 2) 11,52; 3) 7,08; 4) 9,54; 5) 11,90; повна маса транспортного засобу 46,67 тонн (з/б а.с.120).

30.07.2020 року інспектором Управління Уктрансбезпеки в Одеській області за результатами перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, складено акт № 240423, з якого вбачається, що під час перевірки транспортного засобу VOLVO, номерний знак НОМЕР_2 , що належить ТОВ «ФОРВАРД ТРАНС ГРУП», встановлено порушення відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с.119).

01.09.2020 року виконуючим обов`язки начальника Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області Гончаром О., оформлено запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в якому зазначено ПП «КАЙМАН-К» 07.09.2020 року прибути до Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення по актам проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільні транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом зокрема акт від 08.07.2020 року № 239166 (а.с.108).

07.09.2020 року вказане відправлення вручено за довіреністю (з/б а.с.109).

Суд звертає увагу, що доказів відповідності штрихкодового ідентифікатора 6501408413061 саме поштовому відправленню із запрошенням на розгляд справи відповідачем до суду не надано.

07.09.2020 року на підставі акту № 239166 від 08.07.2020 року виконуючим обов`язки начальника Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області Гончаром О., прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214400 про стягнення з ПП «КАЙМАН-К» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 грн, що передбачений абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с.110).

16.09.2020 року виконуючим обов`язки начальника Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області Гончаром О., оформлено запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в якому зазначено ПП «КАЙМАН-К» 28.09.2020 року прибути до Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення по актам проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільні транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом зокрема акт від 30.07.2020 року № 240423 (а.с.117, 118).

21.09.2020 року вказане відправлення вручено за довіреністю (з/б а.с.117).

28.09.2020 року на підставі акту № 240423 від 30.07.2020 року виконуючим обов`язки начальника Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області Гончаром О., прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214930 про стягнення з ПП «КАЙМАН-К» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 грн, що передбачений абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (з/б а.с.116).

Судом досліджено договір оренди транспортних засобів № 2906/20 від 29.06.2020 року, відповідно до якого ПП «КАЙМАН-К» передає Орендарю - ТОВ «ФОРВАРД-ТРАНС ГРУПП» в тимчасове платне користування (оренду), а Орендар приймає в тимчасове платне користування (оренду) транспортні засоби, які визначені у Додатку № 1 до даного Договору (а.с.29-31).

29.06.2020 року на виконання вимог договору оренди транспортних засобів № 2906/20 від 29.06.2020 року ПП «КАЙМАН-К» та ТОВ «ФОРВАРД-ТРАНС ГРУПП» складено акт прийому-передачі ТС (з/б а.с.31), за яким ТОВ «ФОРВАРД-ТРАНС ГРУПП» передано наступні транспортні засоби:

Самоскид НОМЕР_1 FORD CARGO 4142DDC (EURO-5) Самоскид Arslan;

Самоскид НОМЕР_7 FORD CARGO 4142D DC (EURO-5) Самоскид Ozunlu;

Самоскид НОМЕР_8 FORD CARGO 4142D DC (EURO-5) Самоскид Arslan;

Самоскид НОМЕР_9 FORD TRUCKS 4142D DC (EURO-5);

Спеціалізований вантажний самоскид НОМЕР_3 ;

Спеціалізований напівпричіп НОМЕР_4 ;

Спеціалізованний вантажний сідловий тягач НОМЕР_5 MAN TGX 18.440;

Спеціалізованний напівпричіп Н/ПР-самоскид-Е НОМЕР_6

Також, судом з повідомлення ТОВ «ОТП Лізинг» від 18.08.2020 року № 201/08/ю встановлено що, транспортний засіб марки FORD, номерний знак НОМЕР_1 є власністю ТОВ «ОТП Лізинг» та на підставі протоколу лізингу № 1 від 25.07.2019 року до рамкового договору фінансового лізингу № 5088-FL від 25.07.2019 року переданий ТОВ «ОТП Лізинг» в тимчасове платне володіння та користування до ПП «КАЙМАН-К» (а.с.112).

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).

Відповідно до п. 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті. Пунктом 4 Положення передбачено, що основним завданням Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті.

У відповідності до абзацу першого п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 року № 592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби, зокрема, Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення-перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Положеннями ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров`я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України «Про дорожній рух».

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567), згідно з пунктами 3, 4 якого державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку № 1567 визначено виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється:

- наявність визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Пунктом 16 Порядку № 1567 передбачена можливість під час рейдової перевірки здійснення габаритно-вагового контролю.

Згідно з п.20-22 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879).

Відповідно до п. 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (підпункт 4 п. 2 Порядку № 879).

Великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 №1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки (підпункт 3 п. 2 Порядку № 879).

В п. 6 Порядку № 879 зазначено, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Відповідно до пунктів 12, 13, 14 зазначеного Порядку № 879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані. Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.

Згідно з п. 20 Порядку № 879 за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Пунктом 21 Порядку № 879 визначено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету (п. 26 Порядку № 879).

Згідно з абз. 1 п. 28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Отже, обов`язок внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів покладено саме на перевізника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 затверджено Правил дорожнього руху.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м., за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11 т (для автобусів, тролейбусів 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11 т, здвоєні осі -18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

За визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про автомобільний транспорт» № 2344-ІІІ автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Для виконання перевезень небезпечних вантажів автомобільний перевізник повинен одержати відповідну ліцензію.

Відповідно до абзаців 3, 14 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» № 2344-ІІІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за:

- надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, системний аналіз вищевказаних правових норм свідчить про те, що відповідальність за порушення вимог законодавства в сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів несуть перевізники, а не власники транспортних засобів, за умови, що вони не використовують транспортний засіб, а лише володіють майновими правами на нього у відповідності до ст. 1 Правил дорожнього руху України.

Як встановлено судом, Управлінням Уктрансбезпеки в Одеській області під час перевірки транспортних засобів 08.07.2020 року та 30.07.2020 року складено акт № 239166 та акт № 240423. Як вбачається із зазначених актів Управлінням Уктрансбезпеки в Одеській області перевірялись транспортний засіб марки FORD, номерний знак НОМЕР_1 , що належить ТОВ «ОТП Лізинг» та транспортний засіб VOLVO, номерний знак НОМЕР_2 , що належить ТОВ «ФОРВАРД ТРАНС ГРУП». Тобто, порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, відповідальність за які передбачена ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлена відносно ТОВ «ОТП Лізинг» та ТОВ «ФОРВАРД ТРАНС ГРУП».

При цьому, Управлінням Уктрансбезпеки в Одеській області оскаржувані постанови прийняті на підставі акту № 239166 від 08.07.2020 року та акту № 240423 від 30.07.2020 року, проте відносно ПП «КАЙМАН-К». Отже, за порушення ТОВ «ОТП Лізинг» та ТОВ «ФОРВАРД ТРАНС ГРУП» вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, відповідальність за які передбачена ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» Управління Уктрансбезпеки в Одеській області застосувало штрафні санкції до ПП «КАЙМАН-К». Будь-яких належних, обґрунтованих доказів застосування до ПП «КАЙМАН-К» штрафних санкцій за Постановою № 214400 від 07.09.2020 року та Постановою № 214930 від 28.09.2020 року відповідачем до суду не надано.

Посилання відповідача на лист ТОВ «ОТП Лізинг» від 18.08.2020 року № 201/08/ю відповідно якого, транспортний засіб марки FORD, номерний знак НОМЕР_1 є власністю ТОВ «ОТП Лізинг» та на підставі протоколу лізингу № 1 від 25.07.2019 року до рамкового договору фінансового лізингу № 5088-FL від 25.07.2019 року переданий ТОВ «ОТП Лізинг» в тимчасове платне володіння та користування до ПП «КАЙМАН-К» (а.с.112) є безпідставним так, як жодних доказів на підтвердження дії зазначеного договору на момент здійснення перевірки, складання акту та прийняття оскаржуваної постанови відповідачем до суду не надано.

Суд звертає увагу, що згідно акту перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 240423 від 30.07.2020 року перевірявся транспортний засіб VOLVO, номерний знак НОМЕР_2 , що належить ТОВ «ФОРВАРД ТРАНС ГРУП». При цьому, згідно договору оренди транспортних засобів № 2906/20 від 29.06.2020 року, відповідно до якого ПП «КАЙМАН-К» передає ТОВ «ФОРВАРД-ТРАНС ГРУПП» в тимчасове платне користування (оренду), транспортні засоби визначені у Додатку № 1 до даного Договору та відповідно до акту прийому-передачі ТС від 29.06.2020 року на виконання вимог даного договору оренди передача транспортного засобу VOLVO, номерний знак НОМЕР_2 відсутня.

Враховуючи, що власником транспортного засобу марки VOLVO, номерний знак НОМЕР_2 є ТОВ «ФОРВАРД-ТРАНС ГРУПП» а власником транспортного засобу марки FORD, номерний знак НОМЕР_1 є ТОВ «ОТП Лізинг» та відсутність встановленого факту перевезення ПП «КАЙМАН-К» зазначеними транспортними засобами вантажу з перевищенням законодавчо встановлених нормативів та без відповідного дозволу, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання протиправними та скасування Постанов Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214400 від 07 вересня 2020 року, прийнятої на підставі Акту від 08 липня 2020 року № 239166 та про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214930 від 28 вересня 2020 року прийнятої на підставі Акту від 30 липня 2020 року № 240423 як такі, що прийняті з порушенням, всупереч та не у відповідності до вимог законодавства.

Інші доводи та аргументи, наведені відповідачем, судом не оцінюються, позаяк не спростовують встановлених судом обставин, не доводять правомірність оскаржуваних постанов, а тому не мають значення для правильного вирішення судового спору по суті.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням зазначеного, позовні вимоги підлягають задоволенню а понесенні позивачем судові витрати - стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 72-73, 77, 90, 242-246, 250-251, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов приватного підприємства "КАЙМАН-К" (67601, Одеська обл., м.Біляївка, вул. Костіна, 5/1, код ЄДРПОУ 33357122) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, просп. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845), Південне міжрегіональне управління Уктрансбезпеки (65014, м.Одеса, вул. Успенська, 4, код ЄДРПОУ 39816845), про визнання протиправними та скасування постанов - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214400 від 07 вересня 2020 року, винесену Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області про стягнення з приватного підприємства "КАЙМАН-К" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 гривень згідно ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 року №2344-111 на підставі Акту від 08 липня 2020 року № 239166;

Визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214930 від 28 вересня 2020 року, винесену Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області про стягнення з приватного підприємства "КАЙМАН-К" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 гривень згідно ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 року №2344-111 на підставі Акту від 30 липня 2020 року № 240423.

Стягнути з Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за рахунок його бюджетних відшкодувань на користь приватного підприємства "КАЙМАН-К" судові витрати за сплату судового збору у розмірі 2102,00 (дві тисячі сто дві гривні).

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя Л.М. Токмілова