Ухвала суду № 96965277, 18.05.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2021
Номер справи
240/4648/21
Номер документу
96965277
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

18 травня 2021 року м. Житомир справа № 240/4648/21

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,

розглядаючи в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач 18.03.2021 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії (відмову) відповідача - головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що полягають в протиправній відмові Відповідача, оформленій листом від 26.11.2020 року, вих. № 18825-19734/С-02/8-0600/20 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 , підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, яка проживає на території радіоактивного забруднення у відповідності до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат, встановлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, починаючи з 17.07.2018 щомісячно; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, як особі, віднесеній до першої категорії, інваліду II групи, відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 17.07.2018 року, щомісячно, і перерахунку та виплаті пенсії як інваліду II групи інвалідності, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" тобто в розмірі, не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 17.07.2018 року, щомісячно;

- зобов`язати відповідача - головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, яка проживає на території радіоактивного забруднення у відповідності до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, встановлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, починаючи з 17.07.2018 року, щомісячно;

- зобов`язати відповідача - головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, як особі, віднесеній до першої категорії, інваліду II групи, відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 17.07.2018 року, щомісячно;

- зобов`язати відповідача - головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії як інваліду II групи інвалідності, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" тобто в розмірі, не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 17.07.2018 року, щомісячно.

В обґрунтування позову зазначає, що є непрацюючим пенсіонером, має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом ІІ групи, проживає в населеному пункті, який віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, та перебуває на обліку у відповідача. У зв`язку із прийняттям рішення Конституційним Судом України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018, з 17.07.2018 йому відповідач повинен був нараховувати та виплачувати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, та пенсію по інвалідності в розмірах встановлених, відповідно, статтями 39, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», чого зроблено не було.

Разом з позовом подана заява про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними та поновлення строку звернення до суду (а.с.16-17), в якій позивач зазначає, що про порушення свого права на вищевказані виплати випадково дізналася від листоноші в жовтні 2020 року раніше не могла дізнатися, бо ніде не працює, має інвалідність, вкрай мало куди вибирається; звернулася до відповідача із заявою про перерахунок доплат до пенсії, на яку отримала відповідь у грудні 2020 року; вважає, що ці обставини вказують на те, що шестимісячний строк звернення до суду нею не пропущений.

Відповідачем був поданий відзив на позов (а.с.24-30), в якому він, крім іншого, просить застосувати строки, визначені частинами 1, 2 ст. 122 КАС України та залишити без розгляду позовні вимоги, заявлені за період поза межами шестимісячного строку звернення до суду.

Вирішуючи питання щодо строків звернення до суду, слід зазначити, що відповідно до позову, позивач фактично оскаржує протиправну бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати йому щомісячних платежів з 17 липня 2018 року, в той час як з позовом звернулася 28.02.2020, тобто з пропуском встановленого статтею 122 КАС України шестимісячного строку.

Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися, не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13 грудня 2011 року визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, суд враховує правову позицію Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, що викладені в постанові від 31.03.2021 по справі №240/12017/19, згідно яких для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.; позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду; в той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Пенсія і доплати до неї є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.

Позивач пов`язує порушення своїх прав з невиплатою певних щомісячних платежів, які відповідач повинен був сплачувати у зв`язку із прийняттям рішення Конституційним Судом України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018. Вказане рішення було вчасно опубліковано і люба особа могла з ним ознайомитись.

Отримуючи щомісячно пенсію з 17.07.2018, позивач міг знати, що вона виплачується без врахування рішення Конституційним Судом України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018.

Отримання позивачем листа відповідача в грудні 2020 року у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.

Позивачем у заяві про визнання причин пропущення строку для звернення до суду поважними та поновлення пропущеного строку не вказуються обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежали від його волевиявлення, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду, не надано доказів на підтвердження таких обставин.

Посилання на необізнаність в законодавстві, інвалідність (а.с.8), у зв`язку із якою протипоказана позивачу лише тяжка праця, обмежене коло спілкування не є такими обставинами.

Таким чином, враховуючи, що позивачем пропущений строк звернення до суду, в заяві не зазначені підстави пропуску звернення до суду, які можуть бути визнані судом поважними, приписи ч. 3 ст. 123, п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд залишає без розгляду позов в частині щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, та пенсії по інвалідності в розмірах встановлених, відповідно, статтями 39, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 17.07.2018 по 17.09.2020.

На підставі викладеного, керуючись статтями 240, 243, 248 КАС України, суд

ухвалив:

Позов залишити без розгляду в частині щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, та пенсії по інвалідності в розмірах встановлених, відповідно, статтями 39, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 17.07.2018 по 17.09.2020.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд.

Суддя М.М. Семенюк