Рішення № 96965214, 17.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
200/2646/21-а
Номер документу
96965214
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2021 р. Справа№200/2646/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на веб-сторінці http://andriivska.gromada.org.ua/news/1611657895/ офіційного веб-сайту http://andriivska.gromada.org.ua/ Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області розпорядження сільського Голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області від 23.11.2020 року № 122 «Про утворення конкурсної комісії».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 06 березня 2021 року позивачем було встановлено, що відповідач несвоєчасно оприлюднив у формі відкритих даних розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області від 23.11.2020 року № 122 «Про утворення конкурсної комісії» на офіційному веб-сайті ради http://andriivska.gromada.org.ua/. Так позивач вказує про те, що розпорядження опубліковано через 63 дні після його прийняття сільським головою, що є порушенням норм діючого законодавства України щодо строку оприлюднення публічної інформації та порушенням прав позивача на своєчасність отримання публічної інформації.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2021 року клопотання ОСОБА_1 залишено без задоволення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 березня 2021 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року продовжено розгляд справи зі стадії на якій було залишено позовну заяву без руху після відкриття провадження, у зв`язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 квітня 2021 року заяву позивача про уточнення позовних вимог прийнято до розгляду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2021 року заяву позивача про уточнення позовних вимог (зменшення вимог) прийнято до розгляду.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не звертались.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому з позовними вимогами не погодився, зазначив, що обов`язок оприлюднення інформації за Законом України «Про доступ до публічної інформації» покладений на орган місцевого самоврядування, а саме на сільську раду. Відповідно до пункту 2 частини першої статті 15 цього Закону розпорядник інформації (сільська рада) зобов`язаний оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності. Оскільки розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області від 23.11.2020 року №122 «Про утворення конкурсної комісії» є внутрішньоорганізаційним актом, тому відповідно до норм чинного законодавства не повинно опублікуватися на сайті сільської ради.

Вважає, що акти Андріївської сільської ради та сільського голови жодним чином не порушують прав позивача, оскільки місцем реєстрації позивач є м. Краматорськ, тобто поза межами Андріївської територіальної громади, тому не є членом відповідної громади.

На підставі викладеного, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а.с.35-38).

Позивач подав відповідь на відзив, у якому вказав на те, що наданими позивачем доказами повністю підтверджується факт створення та розміщення 26 січня 2021 року розпорядження сільського голови від 23.11.2020 року на веб-сторінці сервісу GoogleDrive адміністратором веб-сайту Андріївської сільської ради ОСОБА_2 , тому посилання відповідача на те, що ним не порушено строки опублікування є необґрунтованими.

Також зазначав, що у рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) Конституційний Суд України, проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Відповідно до роз`яснень Комітету Верховної ради України від 01 вересня 2011 року №04-33/19/330 щодо деяких норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» під внутрішньоорганізаційними актами можна розуміти всі акти, що стосуються кадрових питань, у сфері трудових відносин тощо, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи органу місцевого самоврядування та відповідних посадових осіб (акти про прийняття на роботу; звільнення з роботи; переведення на іншу роботу; направлення у відрядження; направлення на навчання; встановлення надбавок, доплат, премій; надання та відкликання з відпустки; зарахування до кадрового резерву; виплату допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань тощо).

Таким чином, можливо дійти висновку, що внутрішньоорганізаційними є акти, які приймаються з метою організації та впорядкування роботи суб`єктів владних повноважень, тобто це акти, які стосуються кадрових питань, а також інші акти у тому разі, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи суб`єкта владних повноважень та відповідних посадових осіб.

Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду, що викладені у постанові від 20 червня 2018 року у справі №804/16525/15 (№К/9901/12455/18, К/9901/12456/18).

Крім того, відповідно до вступної частини розпорядження від 23.11.2020 року № 122 його видано на підставі статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України № 169 «Про порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців».

Отже, з наведеного убачається, що розпорядження, про яке йдеться у даній справі, не є внутрішньоорганізаційним, оскільки воно не вирішує кадрові питання, не обмежується внутрішньою організацією роботи суб`єкта владних повноважень та відповідних посадових осіб, а навпаки безпосередньо стосується громадян, оскільки утворення конкурсної комісії є одним із етапів у забезпеченні конституційного права рівного доступу громадян України до державної служби.

Вказує на те, що позов пред`явлено до належного відповідача, з урахуванням вимог пункту 1 частини першої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Також позивач не погоджується з доводами відповідача, про те, що спірним рішенням не порушено його права, оскільки будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов`язковим посиланням на джерело отримання такої інформації відповідно до статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (а.с.67-73).

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 (а.с.10-13).

23 листопада 2020 року сільським головою Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області було прийнято розпорядження №122 «Про утворення конкурсної комісії» (а.с.9).

23 листопада 2020 року на офіційному веб-сайті Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області http://andriivska.gromada.org.ua/ за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 в розділі «Розпорядження сільського голови з основної діяльності 2020 рік» було опубліковано заголовок «Розпорядження від 23 листопада 2020 року №122». Датою та часом опублікування заголовку вказано «23.11.2020 року 12:35».

Разом з цим, повний текст розпорядження сільського голови від 23 листопада 2020 року №122 було опубліковано у формі відкритих даних на офіційному веб сайті, за вищевказаними посиланнями, у форматі рdf -файлу, де у розділі «Свойства» вбачається дата його створення - 26 січня 2021 року о 12 год. 41 хв.

Таким чином, текст розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області від 23 листопада 2020 року №122 «»Про утворення конкурсної комісії» було опубліковано на офіційному веб-сайті Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області 26 січня 2021 року.

Вказані обставини підтверджуються відеофайлом, доданим позивачем до позову.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XII кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та до інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).

Статтею першою, пунктом 2 частини першої статті 5 Закону №2939-VI визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Доступ до інформації забезпечується шляхом:

1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації:в офіційних друкованих виданнях;на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет;на єдиному державному веб-порталі відкритих даних;на інформаційних стендах;будь-яким іншим способом;

2) надання інформації за запитами на інформацію.

Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання (п. 1 частина перша статті 13 Закону).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 вказаного Закону № 2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати і оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до частин восьмої та одинадцятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» вiд 21.05.1997 № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону №2939-VI.

Пунктом 2 частини 1 статті 15 Закону №2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Тобто, нормами діючого законодавства встановлено вичерпний перелік проектів рішень, що підпадають під дію цього Закону та підлягають оприлюдненню.

У свою чергу внутрішньоорганізаційними є акти, які приймаються з метою організації та впорядкування роботи суб`єктів владних повноважень, тобто це акти, які стосуються кадрових питань, а також інші акти у тому разі, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи суб`єкта владних повноважень та відповідних посадових осіб.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 10.09.2019 р. № 804/16610/15, від 20.06.2018 р. у справі № 804/16525/15, від 20.09.2018 р. у справі № 804/16557/15.

Як убачається зі змісту розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області від 23 листопада 2020 року №122 «Про утворення конкурсної комісії» метою його прийняття було утворення конкурсної комісії для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад посадових осіб місцевого самоврядування Андріївської сільської ради. До складу конкурсної комісії увійшли посадові особи Андріївської сільської ради.

Тобто, розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області від 23 листопада 2020 року №122 «Про утворення конкурсної комісії» прийнято з метою вирішення кадрових питань, тобто є внутрішньоорганізаційним документом, який відповідно до приписів пункту 2 частини 1 статті 15 Закону №2939-VI не підлягає обов`язковому оприлюдненню.

Сам факт несвоєчасного оприлюднення документа, не може ставитися у провину, оскільки Закон №2939-VI не покладає на відповідача обов`язку його оприлюднювати.

Виходячи із вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання бездіяльності відповідача протиправною щодо несвоєчасного опублікування розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області від 23 листопада 2020 року №122 «Про утворення конкурсної комісії» на офіційному веб-сайті сільської ради.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Оскільки судом відмовлено у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, а відповідачем не подано доказів понесення судових витрат, питання їх розподілу не вирішується (частина п`ята статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255,263, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Андріївської сільської ради Слов`янського району Донецької області (код ЄДРПОУ 04342045, 84192, Донецька область, Слов`янський район, с. Андріївка, вул. Миру, 7Б,) про визнання протиправною бездіяльність - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяті днів з дня складання повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 17 травня 2021 року.

Суддя Т.О. Шувалова