Рішення № 96965176, 18.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2021
Номер справи
200/3027/21-а
Номер документу
96965176
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2021 р. Справа№200/3027/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до приватного малого виробничо-впроваджувального підприємства «Протех» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

в с т а н о в и в:

У березні 2021 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі - ГУ ДСНС України у Донецькій області) звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просило застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи приватного малого виробничо-впроваджувального підприємства «Протех», розташованого за адресами: 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, б-р Машинобудівників, 20; 84306, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6-в; 84320, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Беляєва, 98; 84303, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Рюміна, 4-а; 84302, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Залізнична, 2-в до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Позов обґрунтовувало тим, що під час перевірки відповідача встановлені порушення, які створюють безпосередню загрозу виникнення пожежі, несуть загрозу життю та здоров`ю людей, перешкоджають вільній евакуації людей у разі настання надзвичайної ситуації (пожежі, аварії та ін.), ускладнюють гасіння пожежі.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що ним проведені і проводяться необхідні заходи по приведенню у відповідність до вимог законодавства умов господарської діяльності щодо забезпечення пожежної безпеки на об`єктах підприємства, що розташовані за зазначеними в позові адресами. З урахуванням проведених та тих, що проводяться заходів по забезпеченню пожежної безпеки на ПМ ВВП «Протех», вважав, що на теперішній час немає порушень законодавства, які створюють безпосередню загрозу виникнення пожежі, несуть загрозу життю та здоров`ю людей, перешкоджають вільній евакуації людей у разі настання надзвичайної ситуації (пожежі, аварії), ускладнюють гасіння пожежі. Просив в задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначав, що не може погодитися з викладеним у відзиві на позовну заяву відповідачем доводами, оскільки встановлені у даній справі порушення, а саме відсутність автоматичної системи сигналізації та блискавозахисту, за об`єктивним критерієм є такими, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, оскільки стосуються, зокрема, протипожежних норм. Докази того, що відповідачем усунуті такі порушення (в тому числі № 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 39, 40, 41, 42, 45) не надані. Просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Позивач на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року про витребування доказів подав письмові пояснення, в яких зазначав, що в період з 12 травня 2021 року по 13 травня 2021 було проведено позапланову перевірку приватного малого виробничо-впроваджувального підприємства «Протех», за результатами якої складено акт від 13 травня 2021 року № 214. В результаті вказаної перевірки встановлено, що порушення які створюють безпосередню загрозу життю та здоров`ю людей, не усунуті. Просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Судом встановлено, що посадовими особами відділу забезпечення заходів з попередження надзвичайних заходів у м. Краматорську Центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України у Донецькій області (підпорядкованого позивачу підрозділу) проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання приватним малим виробничо-впроваджувальним підприємством «Протех» вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт від 18 березня 2021 року №95, яким встановлені порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та техногенної безпеки, щодо приміщень відповідача, які розташовані за адресами:

84306, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6-в (АЗС №1):

1) порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (зокрема Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 (в акті - ППБУ)), а саме:

- прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів під підвісною стелею не підтверджено актом проведення прихованих робіт, щодо ізолювання їх від горючих основ конструкцій шаром негорючого матеріалу (службове приміщення колишньої диспетчерської, диспетчерська) (порушено п. 1.12 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- електрощити не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (електрощиток в приміщенні колишньої диспетчерської) (порушено п. 1.16 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не розроблені для кожного приміщення об`єкта інструкції про заходи пожежної безпеки (порушено п. 4 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- лінії живлення до кожного побутового кондиціонера не забезпечені автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів (колишня диспетчерська, диспетчерська) (порушено п. 2.26 гл. 2 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не виконано замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (порушено п. 1.20 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не визначено необхідну кількість первинних засобів пожежогасіння окремо для кожного приміщення, згідно Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15 січня 2018 року № 25 (порушено п. 3.8 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- не здійснено технічне обслуговування (перезарядка) первинних засобів пожежогасіння згідно Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених Наказом МВС України від 15 січня 2018 року № 25 (порушено п. 3.10 гл. 3 розд. V, п. 3.17 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ EN ISO 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки (порушено п. 8 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- допущено улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (блок проводів у колишній диспетчерській) (порушено п. 1 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- система протипожежного захисту не утримується в постійній готовності до виконання роботи, а саме: тривожні сповіщення від приладів приймально-контрольних пожежних систем протипожежного захисту будівлі не виводяться на пульт пожежного спостерігання (порушено п. 1.1 гл. 1 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- не здійснюється підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) СПЗ відповідно до вимог технічної документації підприємств-виготовлювачів та затверджених регламентів робіт з технічного обслуговування (пункту 7.4 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту») (порушено п. 1.4 гл. 1 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- пожежні щити не укомплектовано засобами пожежогасіння (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.) (порушено п. 3.11 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- на пожежних щитах не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (порушено п. 3.12 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- пожежний гідрант не справний і не утримується таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями (порушено пп. 2 п 2.1 гл. 2 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- не проведено контроль працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу 1 раз на рік на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу (порушено пп. 4 п 2.1 гл. 2 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- особи, які прийняті на роботу, пов`язану з підвищеною пожежною небезпекою не пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) (порушено п. 15 розд. II, п. 10.1 гл. 10 розд. VI Правил пожежної безпеки України);

- територія підприємства не утримується в чистоті та систематично не очищається від сміття, відходів виробництва, тари (порушено наказ Мінпаливенерго України від 24 грудня 2008 року №658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 березня 2009 року за №235/16251 (далі ППБ для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів), п. 1 гл. 1 розд. III; пп. 23 п. 9.2 гл. 9 розд. VI Правил пожежної безпеки України);

- не надано підтверджуючу документацію, щодо очищення резервуарів не рідше одного разу на два роки, а також у разі заміни марки нафтопродукту (порушено п. 24 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- на АЗС відсутній переносний газоаналізатор у вибухозахищеному виконанні (порушено п. 30 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- кожна колонка заправки автомобілів не оснащена зрідженим вуглеводневим газом і кожна зливна колонка на АГЗС не оснащена 2 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний та 1 переносним вуглекислотним вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг (порушено п. 9 додатку 2 Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- не забезпечено захист вогнегасників від потрапляння прямих сонячних променів (порушено п. 3.15 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлений протипожежний режим (порушено п. 3 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- протипожежні розриви від АЗС до прилеглих будинків, споруд, відкритих майданчиків також між будинками та устаткуванням на території станцій не утримуються в чистоті та не звільняються від горючих речовин та матеріалів (бочки з горючими відходами, суха рослинність) (порушено п. 2 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- АЗС не забезпечено розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою (порушено п. 31 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- не проведена перевірка стану влаштування блискавкозахисту та перевірка цілісності та захищеності від корозії (порушено п. 2 гл. 4 розд. IV Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, п. 1.21 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

2) порушення вимог законодавства, які створюють загрозу настання негативних наслідків у виді надзвичайної ситуації, а саме:

- не надана декларація безпеки об`єкта підвищеної небезпеки (порушено ст. 10 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», п. 9 ч. 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України);

- не розроблений та не затверджений план локалізації і ліквідації аварії для об`єкта підвищеної небезпеки (порушено ст. 11 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки»);

- не проведено експертизу декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки (порушено п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2002 року №1788 «Про затвердження Порядку і правил проведення обов`язкового страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об`єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об`єкти та об`єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного і санітарно-епідеміологічного характеру»);

- не укладено договір страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно третім особам та їхньому майну, іншим юридичним особам унаслідок надзвичайної ситуації, що спричинена пожежею, аварією, катастрофою або небезпечною подією, що унеможливлює відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та майну третіх осіб, у тому числі довкіллю (природним ресурсам, територіям та об`єктам природно-заповідного фонду), внаслідок пожеж та/або аварій на об`єктах підвищеної небезпеки (порушено ст. 69 Кодексу цивільного захисту України, постанову Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2002 року №1788 «Про затвердження Порядку і правил проведення обов`язкового страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об`єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об`єкти та об`єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного і санітарно-епідеміологічного характеру»);

- об`єкт підвищеної небезпеки не обладнаний автоматизованою системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (порушено ст. 53 Кодексу цивільного захисту України, п. 3 розд. III Правил техніки безпеки);

- не укладено договір на аварійно-рятувальне обслуговування суб`єкту господарювання, у власності або користуванні якого перебувають об`єкти підвищеної небезпеки згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року №763 «Про затвердження переліку суб`єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному та обов`язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі» (порушено ст. 133 Кодексу цивільного захисту України);

- працівники об`єкту не забезпечені засобами індивідуального захисту, не визначено пункти видачі та утримання засобів індивідуального захисту (порушено п. 2 ч. 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України);

84302, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Залізнична, 2-в (АЗС №4):

1) порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (зокрема Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 (в акті - ППБУ)), а саме:

- прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів під підвісною стелею не підтверджено актом проведення прихованих робіт, щодо ізолювання їх від горючих основ конструкцій шаром негорючого матеріалу (диспетчерська ззовні під дахом) (порушено п 1.2 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- електрощити не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (порушено п 1.16 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- допущено використання приміщення не за призначенням (зберігання касових стрічок, пластикових пломб, у складі ГСМ) (порушено п. 1.12 гл. 1 розд. III Правил пожежної безпеки України);

- не розроблені для кожного приміщення об`єкта інструкції про заходи пожежної безпеки (порушено п. 4 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- лінії живлення до кожного побутового кондиціонера не забезпечені автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів (диспетчерська) (порушено п. 2.26 гл. 2 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не виконано замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (порушено п. 1.20 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не визначено необхідну кількість первинних засобів пожежогасіння окремо для кожного приміщення, згідно з Правилами експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15 січня 2018 року № 25 (порушено п. 3.8 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ EN ISO 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки (порушено п. 8 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- допущено улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (складське приміщення) (порушено п. 1.8 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- диспетчерська, складське приміщення не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до п. 12.6 таблиці А1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (порушено п. 1.2 гл. 1 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- не надано підтверджуючу документацію, щодо очищення резервуарів не рідше одного разу на два роки, а також у разі заміни марки нафтопродукту (порушено п. 24 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- пожежні щити не укомплектовано засобами пожежогасіння (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт. (порушено п. 3.11 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- на пожежних щитах не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (порушено п. 3.12 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- пожежний гідрант не справний і не утримується таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями (порушено пп. 2 п. 2.1 гл. 2 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм не встановлені покажчики (об`ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них: для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева); для пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми (порушено пп. 9 п. 2.1 гл. 2 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- не проводиться контроль працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу 1 раз на рік на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу (порушено пп. 4 п. 2.1 гл. 2 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- особи, які прийняті на роботу, пов`язану з підвищеною пожежною небезпекою не пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) (порушено п. 15 розд. II, п. 10.1 гл. 10 розд. VI Правил пожежної безпеки України);

- територія підприємства не утримується в чистоті та систематично не очищається від сміття, відходів виробництва, тари (порушено п. 1 гл. 1 розд. III Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- відсутній переносний газоаналізатор у вибухозахищеному виконанні (порушено п. 30 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- кожна колонка заправки автомобілів не оснащена зрідженим вуглеводневим газом і кожна зливна колонка на АГЗС не оснащена 2 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний та 1 переносним вуглекислотним вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг. Резервуар для зберігання зрідженого газу на АГЗС не оснащено 3 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний, 1 пересувним порошковим вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 100 кг, а також 2 переносними вуглекислотними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг кожний і 2 пересувними вуглекислотними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 28 кг кожний з розрахунку на кожні 200 куб. м загальної ємності резервуарів (порушено п. 9 додатку 2 Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- не забезпечено захист вогнегасників від потрапляння прямих сонячних променів (порушено п. 3.15 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- АЗС не оснащено жорсткою буксирною штангою довжиною не менш 3 м для евакуації транспортних засобів з території АЗС у випадку пожежі (порушено п. 11 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлений протипожежний режим (порушено п. 3 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- протипожежні розриви від АЗС до прилеглих будинків, споруд, відкритих майданчиків також між будинками та устаткуванням території станції не утримуються в чистоті не звільняються від горючих речовин та матеріалів (суха рослинність) (порушено п. 2 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- АЗС не забезпечено розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою (порушено п. 31 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- не проведена перевірка стану влаштування блискавкозахисту та перевірка цілісності та захищеності від корозії (порушено п. 2 гл. 4 розд. IV Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, п. 1.21 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

2) порушення вимог законодавства, які створюють загрозу настання негативних наслідків у виді надзвичайної ситуації, а саме:

- об`єкт підвищеної небезпеки не обладнаний автоматизованою системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (порушено ст. 53 Кодексу цивільного захисту України, п. 3 розд. III Правил техніки безпеки);

- не укладено договір на аварійно-рятувальне обслуговування суб`єкту господарювання, у власності або користуванні якого перебувають об`єкти підвищеної небезпеки згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року №763 «Про затвердження переліку суб`єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному та обов`язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі» (порушено ст. 133 Кодексу цивільного захисту України);

- працівники об`єкту не забезпечені засобами індивідуального захисту, не визначено пункти видачі та утримання засобів індивідуального захисту» (порушено п. 2 ч. 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України);

84320, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Беляєва, 98, (АЗС №2):

1) порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (зокрема Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 (в акті - ППБУ)), а саме:

- прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів під підвісною стелею не підтверджено актом проведення прихованих робіт, щодо ізолювання їх від горючих основ конструкцій шаром негорючого матеріалу (диспетчерська) (порушено п. 1.2 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- електрощити не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (порушено п. 1.16 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не розроблені для кожного приміщення об`єкта інструкції про заходи пожежної безпеки (порушено п. 4 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- лінії живлення до кожного побутового кондиціонера не забезпечені автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів (диспетчерська, приміщення магазину) (порушено п. 2.26 гл. 2 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не виконано замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (порушено п. 1.20 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не визначено необхідну кількість первинних засобів пожежогасіння окремо для кожного приміщення, згідно з Правилами експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15 січня 2018 року № 25 (порушено п. 3.8 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ EN ISO 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки (порушено п. 8 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- система протипожежного захисту не утримується в постійній готовності до виконання роботи, а саме: тривожні сповіщення від приладів приймально-контрольних пожежних систем протипожежного захисту будівлі не виводяться на пульт пожежного спостерігання (диспетчерська) (порушено п. 1.1 гл. 1 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- не надано підтверджуючу документацію, щодо очищення резервуарів не рідше одного разу на два роки, а також у разі заміни марки нафтопродукту (порушено п. 24 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- не здійснюється підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) СПЗ відповідно до вимог технічної документації підприємств-виготовлювачів та затверджених регламентів робіт з технічного обслуговування (пункту 7.4 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту») (диспетчерська) (порушено п. 1.4 гл. 1 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- складське приміщення не обладнано системою протипожежного захисту відповідно до пункту 12.6 таблиці А1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (порушено п. 1.2 гл. 1 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- пожежні щити не укомплектовано засобами пожежогасіння (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.) (порушено п. 3.11 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- на пожежних щитах не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (порушено п. 3.12 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- особи, які прийняті на роботу, пов`язану з підвищеною пожежною небезпекою не пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) (порушено п. 15 гл. 3 розд. II, п. 10.1 гл. 10 розд. VI Правил пожежної безпеки України);

- кожна колонка заправки автомобілів не оснащена зрідженим вуглеводневим газом і кожна зливна колонка на АГЗС не оснащена 2 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний та 1 переносним вуглекислотним вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг. Резервуар для зберігання зрідженого газу на АГЗС не оснащено 3 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний, а також 2 переносними вуглекислотними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг кожний і 2 пересувними вуглекислотними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 28 кг кожний з розрахунку на кожні 200 куб. м загальної ємності резервуарів (порушено п. 24 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- відсутній переносний газоаналізатор у вибухозахищеному виконанні (порушено п. 30 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- протипожежні розриви від АЗС до прилеглих будинків, споруд, відкритих майданчиків також між будинками та устаткуванням на території станцій не утримуються в чистоті та не звільняються від горючих речовин та матеріалів (суха рослинність) (порушено п. 2 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- не забезпечено захист вогнегасників від потрапляння прямих сонячних променів (порушено п. 3.15 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- АЗС не оснащено жорсткою буксирною штангою довжиною не менш 3 м для евакуації транспортних засобів з території АЗС у випадку пожежі, внаслідок відсутності якої унеможливлюється евакуація транспортних засобів з території АЗС під час виникнення пожежі (порушено п. 11 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлений протипожежний режим (порушено п. 3 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- АЗС не забезпечено розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою (порушено п. 31 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- не проводиться контроль працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу 1 раз на рік на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу (порушено пп. 4 п. 2.1 гл. 2 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- не проведена перевірка стану влаштування блискавкозахисту та перевірка цілісності та захищеності від корозії (порушено п. 2 гл. 4 розд. IV Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, п. 1.21 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

2) порушення вимог законодавства, які створюють загрозу настання негативних наслідків у виді надзвичайної ситуації, а саме:

- не укладено договір страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно третім особам та їхньому майну, іншим юридичним особам унаслідок надзвичайної ситуації, що спричинена пожежею, аварією, катастрофою або небезпечною подією (порушено ст. 69 Кодексу цивільного захисту України, додаток 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року № 1788 «Про затвердження Порядку і правил проведення обов`язкового страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об`єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об`єкти та об`єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного і санітарно-епідеміологічного характеру»);

- працівники об`єкту не забезпечені засобами індивідуального захисту, не визначено пункти видачі та утримання засобів індивідуального захисту (порушено п. 2 ч. 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України);

84303, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Рюміна, 4-а (АЗС №3):

1) порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (зокрема Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 (в акті - ППБУ)), а саме:

- прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів під підвісною стелею не підтверджено актом проведення прихованих робіт, щодо ізолювання їх від горючих основ конструкцій шаром негорючого матеріалу (диспетчерська) (порушено п. 1.12 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не розроблені для кожного приміщення об`єкта інструкції про заходи пожежної безпеки, що може призвести до загибелі та травмування людей в наслідок незнання порядку дій в разі виникнення пожежі (порушено п. 4 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- лінії живлення до кожного побутового кондиціонера не забезпечені автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів (диспетчерська) (порушено п. 2.26 гл. 2 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не виконано замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (порушено п. 1.20 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не визначено необхідну кількість первинних засобів пожежогасіння окремо для кожного приміщення, згідно з Правилами експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених Наказом МВС України від 15 січня 2018 року № 25 (порушено п. 1.20 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ EN ISO 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки (порушено п. 8 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- допущено улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (диспетчерська) (порушено п. 1.8 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- диспетчерська не обладнана системою протипожежного захисту відповідно до пункту 12.6 таблиці А1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (порушено п. 1.2 гл. 1 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- пожежні щити не укомплектовано засобами пожежогасіння (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.) (порушено п. 3.11 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- не надано підтверджуючу документацію, щодо очищення резервуарів не рідше одного разу на два роки, а також у разі заміни марки нафтопродукту (порушено п. 24 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- на пожежних щитах не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (порушено п. 3.12 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- особи, які прийняті на роботу, пов`язану з підвищеною пожежною небезпекою не пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) (порушено п. 15 розд. II, п. 10.1 гл. 10 розд. VI Правил пожежної безпеки України);

- відсутній переносний газоаналізатор у вибухозахищеному виконанні (порушено п. 30 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- кожна колонка заправки автомобілів не оснащена зрідженим вуглеводневим газом і кожна зливна колонка на АГЗС не оснащена 2 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний та 1 переносним вуглекислотним вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг (порушено п. 9 додатку 2 Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- не забезпечено захист вогнегасників від потрапляння прямих сонячних променів (порушено п. 3.15 гл. 3 V Правил пожежної безпеки України);

- АЗС не оснащено жорсткою буксирною штангою довжиною не менш 3м для евакуації транспортних засобів з території АЗС у випадку пожежі (порушено п. 11 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлений протипожежний режим (порушено п. 3 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- АЗС не забезпечено розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою (порушено п. 31 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлені на горючу основу (конструкцію) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (диспетчерська, туалетна кімната) (порушено п. 1.17 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (над автозаправними колонками, у розподільчому коробі в роздягальні) (порушено п. 1.6 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- протипожежні розриви від АЗС до прилеглих будинків, споруд, відкритих майданчиків також між будинками та устаткуванням на території станцій не утримуються в чистоті та не звільняються від горючих речовин та матеріалів (суха рослинність) (порушено п. 2 гл. 1 розд. VII Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

- не проведена перевірка стану влаштування блискавкозахисту та перевірка цілісності та захищеності від корозії (порушено п. 2 гл. 4 розд. IV Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, п. 1.21 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- допущено зберігання горючих рідин (автомобільного масла) в приміщенні яке спеціально не пристосовано для цього (побутове приміщення) (порушено пп. 17 п. 9.2 гл. 9 розд. VI Правил пожежної безпеки України);

2) порушення вимог законодавства, які створюють загрозу настання негативних наслідків у виді надзвичайної ситуації, а саме:

- не укладено договір страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно третім особам та їхньому майну, іншим юридичним особам унаслідок надзвичайної ситуації, що спричинена пожежею, аварією, катастрофою або небезпечною подією (порушено ст. 69 Кодексу цивільного захисту України, додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року № 1788 «Про затвердження Порядку і правил проведення обов`язкового страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об`єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об`єкти та об`єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного і санітарно-епідеміологічного характеру»);

- працівники об`єкту не забезпечені засобами індивідуального захисту, не визначено пункти видачі та утримання засобів індивідуального захисту (порушено п. 2 ч. 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України);

84313, Донецька обл., м. Краматорськ, б-р Машинобудівників, 20 (офісне приміщення):

1) порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (зокрема Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 (в акті - ППБУ)), а саме:

- не виконано замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (порушено п. 1.20 гл. 1 розд. IV Правил пожежної безпеки України);

- не визначено необхідну кількість первинних засобів пожежогасіння окремо для кожного приміщення, згідно з Правилами експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15 січня 2018 року № 25 (порушено п. 3.8 гл. 3 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- керівник підприємства не забезпечив утримання засобів протипожежного захисту у працездатному стані та не забезпечив їх технічне обслуговування (порушено п. 2.2 гл. 2 розд. III Правил пожежної безпеки України);

- не розроблені для кожного приміщення об`єкта інструкції про заходи пожежної безпеки (порушено п. 4 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- приміщення офісу не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до пункту 4.1 таблиці А1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (порушено п. 1.2 гл. 1 розд. V Правил пожежної безпеки України);

- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ EN ISO 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки (порушено п. 8 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлений протипожежний режим (порушено п. 3 розд. II Правил пожежної безпеки України);

- не створено ДПД або ДПК, ПТК та не організовано їх діяльність відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів України (порушено п. 1 гл. 2 розд. II Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів);

2) порушення вимог законодавства, які створюють загрозу настання негативних наслідків у виді надзвичайної ситуації, а саме:

- посадовим особам органу державного нагляду (контролю) з метою з`ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу не надано дозвільних документів, щодо використання всіх об`єктів суб`єкту господарювання, у тому числі прийняття в експлуатацію після завершення будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонт (порушено ст. 57 Кодексу цивільного захисту України, Закон України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», постанову Кабінету Міністрів України від 05 червня 2013 року №440 «Про затвердження Порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки»);

- не проведено навчання керівного складу і працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам пожежної і техногенної безпеки (порушено ч. 1 пп. 8 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, постанову Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 року № 819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією із здійсненням заходів з питань цивільного захисту», п. 4 гл. 6 розд. V Правил техніки безпеки).

Акт підписаний відповідачем без зауважень.

У зв`язку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, позивач на підставі п.п. 1, 4, 6, 8 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Судом також встановлено, що після звернення до суду з даним адміністративним позовом частина порушень відповідачем була усунута.

Так, посадовими особами відділу забезпечення заходів з попередження надзвичайних заходів у м. Краматорську Центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України у Донецькій області (підпорядкованого позивачу підрозділу) в присутності представника відповідача проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання приватним малим виробничо-впроваджувальним підприємством «Протех» вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, за результатами якої складено акт від 13 травня 2021 року №214, яким встановлено, що залишилися не усунутими порушення, які створюють загрозу настання негативних наслідків у виді пожежі та надзвичайної ситуації, щодо приміщень відповідача, які розташовані за адресами:

84306, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6-в (АЗС №1):

1) порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (зокрема Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 (в акті - ППБУ)), а саме:

- прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів під підвісною стелею не підтверджено актом проведення прихованих робіт, щодо ізолювання їх від горючих основ конструкцій шаром негорючого матеріалу (службове приміщення колишньої диспетчерської, диспетчерська);

- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки (Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ EN ISO 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки.);

- пожежні щити не укомплектовано засобами пожежогасіння (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.);

- на пожежних щитах не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

- пожежний гідрант не справний і не утримується таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями;

- не проведено контроль працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу 1 раз на рік на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу;

- не надано підтверджуючу документацію, щодо очищення резервуарів не рідше одного разу на два роки, а також у разі заміни марки нафтопродукту;

- особи, які прийняті на роботу, пов`язану з підвищеною пожежною небезпекою не пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум);

- територія підприємства не утримується в чистоті та систематично не очищається від сміття, відходів виробництва, тари;

- на АЗС відсутній переносний газоаналізатор у вибухозахищеному виконанні;

- кожна колонка заправки автомобілів не оснащена зрідженим вуглеводневим газом і кожна зливна колонка на АГЗС не оснащена 2 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний та 1 переносним вуглекислотним вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг;

- протипожежні розриви від АЗС до прилеглих будинків, споруд, відкритих майданчиків також між будинками та устаткуванням на території станцій не утримуються в чистоті та не звільняються від горючих речовин та матеріалів (бочки з горючими відходами, суха рослинність);

- АЗС не забезпечено розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою;

- не проведена перевірка стану влаштування блискавкозахисту та перевірка цілісності та захищеності від корозії;

2) порушення вимог законодавства, які створюють загрозу настання негативних наслідків у виді надзвичайної ситуації, а саме:

- не надана декларація безпеки об`єкта підвищеної небезпеки;

- не розроблений та не затверджений план локалізації і ліквідації аварії для об`єкта підвищеної небезпеки;

- не проведено експертизу декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки;

- об`єкт підвищеної небезпеки не обладнаний автоматизованою системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення;

- не укладено договір на аварійно-рятувальне обслуговування суб`єкту господарювання, у власності або користуванні якого перебувають об`єкти підвищеної небезпеки згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року №763 «Про затвердження переліку суб`єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному та обов`язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі»;

- працівники об`єкту не забезпечені засобами індивідуального захисту, не визначено пункти видачі та утримання засобів індивідуального захисту;

84302, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Залізнична, 2-в (АЗС №4):

1) порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (зокрема Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 (в акті - ППБУ)), а саме:

- допущено використання приміщення не за призначенням (зберігання касових стрічок, пластикових пломб, у складі ГСМ);

- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки (Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ EN ISO 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки.);

- допущено улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (складське приміщення);

- складське приміщення не обладнане системою протипожежного захисту відповідно до п. 12.6 таблиці А1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

- не надано підтверджуючу документацію, щодо очищення резервуарів не рідше одного разу на два роки, а також у разі заміни марки нафтопродукту;

- пожежні щити не укомплектовано засобами пожежогасіння (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.);

- на пожежних щитах не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

- пожежний гідрант не справний і не утримується таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями;

- біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм не встановлені покажчики (об`ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них: для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева); для пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми;

- не проводиться контроль працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу 1 раз на рік на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу;

- особи, які прийняті на роботу, пов`язану з підвищеною пожежною небезпекою не пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум);

- територія підприємства не утримується в чистоті та систематично не очищається від сміття, відходів виробництва, тари;

- відсутній переносний газоаналізатор у вибухозахищеному виконанні;

- кожна колонка заправки автомобілів не оснащена зрідженим вуглеводневим газом і кожна зливна колонка на АГЗС не оснащена 2 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний та 1 переносним вуглекислотним вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг. Резервуар для зберігання зрідженого газу на АГЗС не оснащено 3 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний, 1 пересувним порошковим вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 100 кг, а також 2 переносними вуглекислотними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг кожний і 2 пересувними вуглекислотними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 28 кг кожний з розрахунку на кожні 200 куб. м загальної ємності резервуарів;

- протипожежні розриви від АЗС до прилеглих будинків, споруд, відкритих майданчиків також між будинками та устаткуванням території станції не утримуються в чистоті не звільняються від горючих речовин та матеріалів (суха рослинність);

- АЗС не забезпечено розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою;

- не проведена перевірка стану влаштування блискавкозахисту та перевірка цілісності та захищеності від корозії;

2) порушення вимог законодавства, які створюють загрозу настання негативних наслідків у виді надзвичайної ситуації, а саме:

- об`єкт підвищеної небезпеки не обладнаний автоматизованою системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення;

- не укладено договір на аварійно-рятувальне обслуговування суб`єкту господарювання, у власності або користуванні якого перебувають об`єкти підвищеної небезпеки згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року №763 «Про затвердження переліку суб`єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному та обов`язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі»;

- працівники об`єкту не забезпечені засобами індивідуального захисту, не визначено пункти видачі та утримання засобів індивідуального захисту»;

84320, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Беляєва, 98, (АЗС №2):

1) порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (зокрема Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 (в акті - ППБУ)), а саме:

- прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів під підвісною стелею не підтверджено актом проведення прихованих робіт, щодо ізолювання їх від горючих основ конструкцій шаром негорючого матеріалу (диспетчерська);

- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки (Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ EN ISO 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки.);

- не надано підтверджуючу документацію, щодо очищення резервуарів не рідше одного разу на два роки, а також у разі заміни марки нафтопродукту;

- складське приміщення не обладнано системою протипожежного захисту відповідно до пункту 12.6 таблиці А1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

- пожежні щити не укомплектовано засобами пожежогасіння (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.);

- на пожежних щитах не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

- особи, які прийняті на роботу, пов`язану з підвищеною пожежною небезпекою не пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум);

- кожна колонка заправки автомобілів не оснащена зрідженим вуглеводневим газом і кожна зливна колонка на АГЗС не оснащена 2 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний та 1 переносним вуглекислотним вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг. Резервуар для зберігання зрідженого газу на АГЗС не оснащено 3 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний, а також 2 переносними вуглекислотними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг кожний і 2 пересувними вуглекислотними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 28 кг кожний з розрахунку на кожні 200 куб. м загальної ємності резервуарів;

- відсутній переносний газоаналізатор у вибухозахищеному виконанні;

- протипожежні розриви від АЗС до прилеглих будинків, споруд, відкритих майданчиків також між будинками та устаткуванням на території станцій не утримуються в чистоті та не звільняються від горючих речовин та матеріалів (суха рослинність);

- АЗС не забезпечено розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою;

- не проводиться контроль працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу 1 раз на рік на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу;

- не проведена перевірка стану влаштування блискавкозахисту та перевірка цілісності та захищеності від корозії;

2) порушення вимог законодавства, які створюють загрозу настання негативних наслідків у виді надзвичайної ситуації, а саме:

- працівники об`єкту не забезпечені засобами індивідуального захисту, не визначено пункти видачі та утримання засобів індивідуального захисту (порушено п. 2 ч. 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України);

84303, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Рюміна, 4-а (АЗС №3):

1) порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (зокрема Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 (в акті - ППБУ)), а саме:

- прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів під підвісною стелею не підтверджено актом проведення прихованих робіт, щодо ізолювання їх від горючих основ конструкцій шаром негорючого матеріалу (диспетчерська);

- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки (Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ EN ISO 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки.);

- пожежні щити не укомплектовано засобами пожежогасіння (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.);

- не надано підтверджуючу документацію, щодо очищення резервуарів не рідше одного разу на два роки, а також у разі заміни марки нафтопродукту;

- на пожежних щитах не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

- особи, які прийняті на роботу, пов`язану з підвищеною пожежною небезпекою не пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум);

- відсутній переносний газоаналізатор у вибухозахищеному виконанні;

- кожна колонка заправки автомобілів не оснащена зрідженим вуглеводневим газом і кожна зливна колонка на АГЗС не оснащена 2 переносними порошковими вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний та 1 переносним вуглекислотним вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 5 кг;

- АЗС не оснащено жорсткою буксирною штангою довжиною не менш 3м для евакуації транспортних засобів з території АЗС у випадку пожежі;

- протипожежні розриви від АЗС до прилеглих будинків, споруд, відкритих майданчиків також між будинками та устаткуванням на території станцій не утримуються в чистоті та не звільняються від горючих речовин та матеріалів (суха рослинність);

- не проведена перевірка стану влаштування блискавкозахисту та перевірка цілісності та захищеності від корозії;

2) порушення вимог законодавства, які створюють загрозу настання негативних наслідків у виді надзвичайної ситуації, а саме:

- працівники об`єкту не забезпечені засобами індивідуального захисту, не визначено пункти видачі та утримання засобів індивідуального захисту;

84313, Донецька обл., м. Краматорськ, б-р Машинобудівників, 20 (офісне приміщення):

1) порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (зокрема Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 (в акті - ППБУ)), а саме:

- не виконано замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;

- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки (Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ EN ISO 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки.);

- не створено ДПД або ДПК, ПТК та не організовано їх діяльність відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів України;

2) порушення вимог законодавства, які створюють загрозу настання негативних наслідків у виді надзвичайної ситуації, а саме:

- посадовим особам органу державного нагляду (контролю) з метою з`ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу не надано дозвільних документів, щодо використання всіх об`єктів суб`єкту господарювання, у тому числі прийняття в експлуатацію після завершення будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонт;

Відповідач отримав вказаний акт (акт від 13 травня 2021 року №214) 13 травня 2021 року.

Вказаний акт підписаний представником відповідача (директором) із зауваженнями, а саме зазначено, що він з актом ознайомлений; висновки не у повному обсязі відповідають дійсним обставинам; докази (документи) на підтвердження виконання вимог законодавства були надані 17 травня 2021 року.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Статтею 20 Кодексу визначені завдання і обов`язки суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Згідно з ч.ч. 6 та 7 ст. 7 вказаного Закону за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» є загальними.

Спеціальні норми права, що регулюють спірні правовідносини, містять аналогічні положення.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Пунктом 3 вказаного Положення визначено, що основними завданнями ДСНС є, зокрема: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно з п.п. 39 та 48 п. 4 вказаного Положення ДСНС відповідно до покладених на неї завдань:

- організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання;

- складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту

Відповідно до пп. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Частиною 2 ст. 68 вказаного Кодексу визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Визначення небезпечного чинника наведено у п. 26 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.

Отже, законодавець пов`язує настання реальної загрози життю та здоров`ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Відповідно до ч. ч. 2 та 3 ст. 64 вказаного Кодексу центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять:

1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду;

2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки;

3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Головне управління ДСНС України у Донецькій області є територіальним органом ДСНС.

Згідно з ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема:

- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

- нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

- невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

- відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій (п.п. 1, 4, 6, 8 ч. 1 ст. 70 Кодексу).

Частиною 2 ст. 70 вказаного Кодексу визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Сторонами не заперечується право позивача на проведення перевірки відповідача, за результатами якої складено відповідний акт, і те, що виявлені позивачем порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки на час звернення до суду з позовом існували та створювали загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Під час розгляду даної адміністративної справи до суду подано наступний акт перевірки, з якого вбачається часткове усунення виявлених контролюючим органом порушень, що свідчить про добросовісність намірів відповідача щодо проведення ним роботи по усуненню порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки роботи підприємства та вжиття відповідних заходів.

Разом з цим, на час розгляду справи доказів, які б свідчили про повне усунення виявлених порушень, надано не було. А ті порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які залишалися, продовжують створювати загрозу життю та здоров`ю людей.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, зокрема, людина, її життя і здоров`я, її безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Статтею 27 Конституції України визначено, що кожна людина має невід`ємне право на життя, яке нерозривно пов`язано зі здоров`ям. Обов`язок держави - захищати життя людини.

Статтею 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ч. 1 ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує держави вживати необхідних заходів щодо захисту життя осіб, які знаходяться під їх юрисдикцією. За певних умов влада повинна вживати превентивні оперативні заходи для захисту людини, чиє життя наражається на небезпеку.

Виходячи з наведених положень законодавства, встановлених обставин та досліджених судом доказів суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) його будівель (приміщень) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

При цьому застосування таких заходів реагування, які є тимчасовими, спрямовано саме на захист життя та здоров`я людей, що, як зазначалося, є прямим обов`язком держави

Оскільки витрати позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертиз, відсутні, тому відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягненню на користь позивача - суб`єкта владних повноважень не підлягають.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (87547, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 175, код ЄДРПОУ 38652962) до приватного малого виробничо-впроваджувального підприємства «Протех» (84313, Донецька обл., м. Краматорськ, б-р Машинобудівників, 20, код ЄДРПОУ 13540086) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити.

Застосувати до приватного малого виробничо-впроваджувального підприємства «Протех» заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єкту, а саме приміщень приватного малого виробничо-впроваджувального підприємства «Протех», що розташовані за адресами: 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, б-р Машинобудівників, 20; 84306, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6-в; 84320, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Беляєва, 98; 84303, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Рюміна, 4-а; 84302, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Залізнична, 2-в, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 18 травня 2021 року.

Суддя Т.В. Логойда