Рішення № 96965146, 05.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2021
Номер справи
200/493/21-а
Номер документу
96965146
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 травня 2021 р. Справа№200/493/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А, за участі секретаря судового засідання Гуменної В.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації про скасування рішень від 23.04.2020 № 193 та від 24.04.2020, а також зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації про скасування рішень від 23.04.2020 № 193 та від 24.04.2020, а також зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що вона є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був народжений у м. Донецьку Донецької області. Лише 03.03.2020 року позивачка разом з дитиною була взята на облік та отримала статус внутрішньо перемішеної особи. ОСОБА_1 зазначає, що 03.03.2020 вона звернулась до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини. Однак жодної виплати на дитину позивачка не отримала. Як вбачається з відповіді на запит представниці позивачки, на підставі інформації з системи «Аркан» про відсутність ОСОБА_1 з 03.03.2020 року на території, підконтрольній владі України, рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 23.04.2020 року № 193, утвореною Волноваською райдержадміністрацією, позивачці було відмовлено в призначенні допомоги. В подальшому, на підставі вищевказаного рішення комісії (витяг з протоколу № 193) управлінням 24.04.2020 прийнято рішення про відмову в призначенні соціальної допомоги ОСОБА_1 . Позивачка вважає зазначені рішення відповідача щодо відмови в наданні державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 протиправними, оскільки спірні рішення порушують її та її дитини конституційне право на соціальне забезпечення. На переконання позивачки, чинне законодавство не передбачає такої підстави для відмови у наданні державної допомоги при народженні дитини як відсутність внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання або перебування.

З огляду на вищевикладене, позивачка просить суд:

скасувати рішення Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації від 24.04.2020 року про відмову в призначенні соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

скасувати рішення комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 23.04.2020 № 193 в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні соціальних виплат;

зобов`язати відповідача призначити та виплатити позивачці допомогу при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка передбачена ст. 10 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Так, представник управління зауважує, що рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утвореною Волноваською райдержадміністрацією, з урахуванням інформації з системи «Аркан» про відсутність позивачки з 03.03.2020 на території, підконтрольній владі України, ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні допомоги.

В подальшому, на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 23.04.2020 року № 193 управлінням було прийнято рішення від 24.04.2020 року про відмову в призначенні соціальної допомоги.

З огляду на наведене та враховуючи приписи підзаконних нормативно-правових актів, відповідач вважає, що діяв в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 14.01.2021 Донецький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації про скасування рішень від 23.04.2020 № 193 та від 24.04.2020, а також зобов`язання вчинити певні дії через наявність в ній недоліків. Також суд клопотання представника позивачки про відстрочення сплати судового збору задовольнив та відстрочив сплату судового збору до ухвалення судового рішення по справі.

01.02.2021 суд виніс ухвалу, якою задовольнив клопотання представниці позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду. Визнав поважними причини пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду та поновив пропущений строк. Клопотання представниці позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, - задовольнив. Прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації про скасування рішень від 23.04.2020 № 193 та від 24.04.2020, а також зобов`язання вчинити певні дії та відкрив провадження по справі № 200/493/21-а. Розгляд адміністративної справи № 200/493/21-а визначив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

15.03.20216 суд виніс ухвалу, якою розгляд адміністративної справи визначив проводити за правилами загального позовного провадження. Призначив підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 11 год 00 хв 08.04.2021. Продовжив строк підготовчого провадження по адміністративній справі, - на тридцять днів з ініціативи суду.

Ухвалою від 08.04.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 13-30 год. 05.05.2021.

05.05.2021 на судове засідання сторони не з`явились, про місце, дату та час проведення судового засідання повідомлялись судом належним чином.

Згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с.5-6).

08.03.2019 згідно з копією свідоцтва про народження від 23.05.2019 серія НОМЕР_2 позивачка народила ОСОБА_2 , місце народження м. Донецьк (а.с.8).

ОСОБА_1 та її син є внутрішньо переміщеними особами, місце проживання яких зареєстровано на території проведення антитерористичної операції (м. Донецьк), а фактичне місце проживання/перебування - на території України ( АДРЕСА_2 ), що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 03.03.2020 № 1438-5000274690, № 1438-5000274695 відповідно (а.с.7, 9).

Позивачка звернулася до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації із заявою від 03.03.2020 № 604/3 про призначення допомоги при народженні дитини (а.с.43-44).

Згідно з витягом з протоколу комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 193 від 23.04.2020 вирішено відмовити в призначенні соціальних виплат ОСОБА_1 (а.с.45)

Рішенням відповідача від 24.04.2020 позивачці відмовлено в призначенні державної допомоги при народженні дитини, згідно витягу з протоколу № 193 комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 23.04.2020 (а.с.46).

Також позивачкою до суду була надана копія адвокатського запиту № 56 від 23.12.2020 до відповідача щодо надання інформації про причини невиплати допомоги при народженні дитини (а.с.10).

Листом відповідача № 13-05/10400 від 31.12.2020 про надання інформації, адвоката позивачки повідомлено про те, що відповідно до вимог Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», за наявності інформації з системи «Аркан» про відсутність ОСОБА_1 з 03.03.2020 на території підконтрольній владі України, рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утвореною Волноваської райдержадміністрацією, № 193 від 23.04.2020 позивачці було відмовлено в призначенні соціальної допомоги (а.с.11).

Не погоджуючись із відмовою у призначені допомоги при народженні дитини, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Частинами 1 і 4 ст. 1 Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-XII "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (далі - Закон № 2811) передбачено, що громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 2811-XII визначено, що відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми: допомога при народженні дитини.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 2811-XII встановлено, що всі види державної допомоги сім`ям з дітьми, крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до ч. 1 ст. 10 вказаного Закону передбачено, що допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Приписами ст. 11 Закону № 2811-XII передбачено, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.

Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.

Також статтею 11 Закону № 2811-XII передбачено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Вказані приписи Закону № 2811-XII кореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751).

При цьому, відповідно до п. 54 Порядку № 1751 передбачено, що у разі зміни місця проживання одержувача державної допомоги сім`ям з дітьми виплата її продовжується органом соціального захисту населення за новим місцем проживання або відбування покарання з місяця звернення.

Статтями 22 і 23 Закону № 2811-XII встановлено, що одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", у редакції, чинній на момент припинення позивачу виплат, установлено, що: призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296).

Пунктом 7 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365 (далі - Порядок № 365), установлено, що для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.

Пунктом 13 Порядку № 365 передбачено, що комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати.

Верховний Суд у постанові від 15 квітня 2019 року у справі № 226/79/17 погодився з тим, що підзаконний нормативно-правовий акт не може змінювати в бік звуження права громадян, які встановлені нормативно-правовими актами вищої юридичної сили. Також Верховний Суд зазначив, що Закон України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" не містить такої підстави для відмови у призначені допомоги, як відсутність особи за фактичним місцем проживання/перебування. <…> Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.1991 № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Варто зазначити, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. У цьому випадку відмова відповідача, в першу чергу, призводить до порушення інтересів дитини.

Як зазначено в постанові Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі № 591/610/16-а, допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

З огляду на викладене суд вважає, що з урахуванням інтересів дитини та встановлених судом обставин, позивачка має право на призначення їй допомоги при народженні дитини, а тому рішення Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації від 24.04.2020 року про відмову в призначенні соціальної допомоги: допомоги при народженні дитини та рішення комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам про призначення (відновленні) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 23.04.2020 року № 193 в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні соціальних виплат підлягають скасуванню.

Поряд з цим, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, на підставі ст.9 КАС України та визнати спірні рішення протиправними, як то визначено ст. 245 КАС України.

Враховуючи вищевикладене, суд також вважає обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню позовну вимогу ОСОБА_1 про зобов`язання Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації призначити та виплатити їй допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2 , оскільки вказана вимога є похідною від визнання спірних рішень протиправними та їх скасування.

Отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації про скасування рішень від 23.04.2020 № 193 та від 24.04.2020, а також зобов`язання вчинити певні дії підлягають задоволенню в повному обсязі.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд виходив з такого.

Донецький окружний адміністративний суд ухвалою від 14.01.2021 відстрочив позивачці сплату судового збору до ухвалення рішення по цій справі.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки сплату судового збору відстрочено до ухвалення судового рішення у даній справі, а судовий збір не сплачено, суд дійшов висновку про необхідність стягнення суми судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь Державного бюджету України.

Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 118, 139, 159-165, 199, 244-247, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03197227, 85700, Донецька обл., м. Волноваха, вул. Гагаріна, 36) про скасування рішень від 23.04.2020 № 193 та від 24.04.2020, а також зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам про призначення (відновленні) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 23.04.2020 № 193 в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні соціальних виплат.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації від 24.04.2020 про відмову в призначенні ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2 .

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 816, 00 грн. (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень).

Повний текст рішення виготовлено та підписано 17.05.2021.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Голуб