
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
17 травня 2021 р. Справа №200/3644/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2020 року у справі № 200/3644/20-а позовні вимоги ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 42172734) щодо не нарахування та невиплати пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01 березня 2016 року до 31 грудня 2019 року.
Визнано протиправною бездіяльність Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 20, смт. Марківка, Луганська область, 92400, код ЄДРПОУ 41247405), щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у перідо з 01 січня 2020 року до 29 лютого 2020 року.
Зобов`язано Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 20, смт. Марківка, Луганська область, 92400, код ЄДРПОУ 41247405) виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) заборгованість з пенсії за період з 01 березня 2016 року до 29 лютого 2020 року, шляхом перерахування на коштів на поточний рахунок № НОМЕР_3 , який відкритий у ТВБВ № 10012/0162 ОПЧ смт. Марківка, вул. Центральна, буд. 23, Філія Луганське обласне управління АТ “Ощадбанк”, код банку 304665, код ЄДРПОУ 09304612.
Присуджено до стягнення на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримавача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 (сорок) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 42172734).
Присуджено до стягнення на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримавача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 (сорок) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 20, смт. Марківка, Луганська область, 92400, код ЄДРПОУ 41247405).
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року апеляційну скаргу Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 3 липня 2020 року у справі №200/3644/20-а - повернуто апелянту.
06 травня 2021 року до суду від представника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі - заявник) надійшла заява, відповідно до якої заявник просить: “Змінити чи встановити спосіб і порядок виконання судового рішення на підставі якого видано виконавчий лист Донецького окружного адміністративного суду від 07.08.2020 № 200/3644/20-а змінивши зобов`язання Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 01 березня 2016 року до 29 лютого 2020 року, шляхом перерахування на коштів на поточний рахунок № НОМЕР_4 , який відкритий у ТВБВ № № 10012/0162 ОПЧ смт. Марківка, вул. Центральна, буд. 23, Філія Луганське обласне управління АТ «Ощадбанк», код банку 304665, код ЄДРПОУ 09304612 на стягнення 78 427, 08 грн.”.
Представники сторін у судове засідання, призначене 17 травня 2021 року не з`явились, про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на те, що представники сторін у судове засідання не з`явились, суд приходить висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про зміну способу та порядку виконання рішення суду, суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, установлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно із ч.ч.1,3 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, установлених законом), - установити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Судом, з матеріалів справи та заяви встановлено, що 07 серпня 2020 року судом видано виконавчий лист у справі № 200/3644/20-а зобов`язального характеру, який було направлено на адресу позивача.
06 жовтня 2020 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі - ВДВС) Антоновою Валентиною Євгеніївною було відкрито виконавче провадження № 63226731 з примусового виконання вказаного виконавчого листа.
22 березня 2021 року представник позивача звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) із заявою про надання інформації про стягнуті суми за виконавчим листом та надання копії Довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсією ОСОБА_1
30 березня 2021 року державним виконавцем ВДВС Антоновою В.Є. було направлено Марківському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Луганської області вимогу № 2703, відповідно до якої вимагав:
«1. Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області надати до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) інформацію щодо повного та фактичного виконання вищевикладеного рішення суду.
2. У відповідь на дану вимогу надати інформацію щодо стану виконання рішення суду, а у разі невиконання – надати обґрунтоване пояснення, чому вищезазначене рішення суду не може бути виконано, а також документи, що підтверджують факти ускладнення виконання рішення суду».
31 березня 2021 року Марківське об`єднане управління пенсійного фонду України Луганської області листом № 1238-07-5/2875 повідомило заявника, що стягувач перебуває на обліку в Марківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 01 березня 2020 року, згідно заяви від 10 січня 2021 року.
До звернення до управління стягувач отримував пенсію в Бахмутськомч об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. Рішення суду звернуте до негайного виконання у межах виплати пенсії за один місяць. Нараховано заборгованість за лютий 2020 року у сумі 2 121,54 грн. та виплачено в серпні 2020 року. Також нараховано заборгованість за період з 01.04.2016 по 31.01.2020 в розмірі 76 305, 54 грн., але ще не виплачено. Пенсія за березень 2016 року виплачена в березні 2016 року. Заборгованість за минулий період відповідно до п. 15 Порядку про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року (зі змінами), буде виплачуватися на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. До теперішнього часу окремий порядок соціальних виплат, які не виплачені за минулий період Кабінетом Міністрів України не затверджено.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 рроку № 27-1 «Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсії у 2019 році» встановлено, що з 01.01.2019 року фінансування пенсійних виплат здійснюється відповідними головними управліннями Пенсійного фонду України в областях.
З незалежних від управління причин, та, які не залежать від власного волевиявлення управління, фінансування нарахованої управлінням стягувачу пенсії за період з 01.03.2016 по 29.02.2020 проведено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області не в повному обсязі.
На виконання рішення суду управлінням здійснено усі можливі заходи щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , пенсії за віком за період з 01.03.2016 року по 29.02.2020 рік з урахуванням того, що з 01.01.2019 року фінансування пенсійних виплат здійснюється Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.
Боржником ця сума щомісячно включається до потреби у фінансуванні, яка надається до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Таким чином, рішення суду у даній справі боржником не було виконано, оскільки ним проведено лише нарахування пенсії, а її фактична виплата (наприклад, на банківський рахунок заявника) так і не була здійснена боржником і він сам зазначає про те, що таку виплату буде проведено пізніше - в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (який, станом на момент розгляду даної заяви, досі не прийнято).
Суд вважає за необхідне звернути увагу заявника на те, що судове рішення, що набрало законної сили, стає незмінним (неспростовним).
Тобто, воно не може бути скасоване (змінене) судом, що його прийняв. Основні та додаткові судження (висновки) суду по суті справи стають остаточними. Тому, суд, який прийняв рішення, може внести до нього виправлення, які не торкаються суті відомостей, що викладені у рішенні.
При цьому, суд зазначає, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку виплати заборгованості із соціальних виплат за минулий період, рівно як і відсутність коштів для фінансування цих видатків, не є обставинами, що істотно ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду зобов`язального характеру, оскільки відповідно до ст.124 Конституції України, ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
З огляду на наведене, відсутність коштів для фінансування не є обставиною, яка свідчить про наявність підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення, що відповідно до ст.263 КАС України було б підставою для зміни способу і порядку його виконання, адже виплата нарахованих сум буде здійснена відповідачем після надходження відповідних сум із державного бюджету.
Таке правозастосування відповідає висновкам, висловленим Верховним Судом України в постанові від 11.11.2014 року (справа №21-394а14), постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 року (справа №800/203/17), постановах Верховного Суду від 30.07.2019 року (справа №281/1618/14-а), від 12.04.2018 року (справа №759/1928/13-а), від 08.05.2018 року (справа №266/935/17), від 10.07.2018 року (справи №755/7078/16-а (755/10524/17), №490/9519/16-а).
Згідно з правовим висновком, викладеним в постановах Верховного Суду від 12.04.2018 у справі № 759/1928/13-а, від 30.07.2019 у справі № 281/1618/14-а, зміна на підставі статті 263 КАС України способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом відповідно до статті 162 КАС України при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.
Отже, зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобов`язання суб`єктів владних повноважень здійснити виплату на стягнення такої виплати є незаконною.
Між тим, суд, аналізуючи норми статті 378 КАС України у системному зв`язку із нормами, які гарантують право на судовий захист і передбачають форми й способи його реалізації, прийшов до висновку, що в контексті спірних правовідносин обставини, якими обґрунтовується необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
Відтак, оскільки зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права, тому у задоволенні заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду по справі № 200/11870/19-а слід відмовити.
Аналогічна правова позиція при вирішенні спорів цієї категорії була неодноразово висловлена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 11.11.2014 року (справи №21-394а14, №21-475а14), від 25.11.2014 року (справа №21-506а14), від 13.01.2015 року (справа №21-604а14), від 17.02.2015 року (справа №21-622а14), від 14.04.2015 року (справа №21-78а15).
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналогічні положення передбачено приписами ч.5 ст.13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, за якими висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відповідно до ч.6 ст.13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Враховуючи викладене, суд враховує всі вищезазначені висновки Верховного Суду при виборі і застосуванні норм права для вирішення даної заяви по суті.
З рішення суду від 03 липня 2020 року видно, що суд захистив порушене право позивача, визнавши протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 42172734) щодо не нарахування та невиплати пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01 березня 2016 року до 31 грудня 2019 року, а також визнавши протиправною бездіяльність Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 20, смт. Марківка, Луганська область, 92400, код ЄДРПОУ 41247405), щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у перідо з 01 січня 2020 року до 29 лютого 2020 року та зобов`язавши Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 20, смт. Марківка, Луганська область, 92400, код ЄДРПОУ 41247405) виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) заборгованість з пенсії за період з 01 березня 2016 року до 29 лютого 2020 року, шляхом перерахування на коштів на поточний рахунок № НОМЕР_3 , який відкритий у ТВБВ № 10012/0162 ОПЧ смт. Марківка, вул. Центральна, буд. 23, Філія Луганське обласне управління АТ “Ощадбанк”, код банку 304665, код ЄДРПОУ 09304612.
Слід також зазначити, що судові рішення про стягнення коштів і про зобов`язання боржника вчинити дії (перерахувати та виплатити пенсію) є різними видами рішень, які виконуються в різному порядку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.09.2019 у справі №440/85/19.
Суд звертає увагу заявника на те, що встановлення конкретного розміру (суми) заборгованості з пенсії позивача не було предметом розгляду та не встановлювалось у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2020 року у справі № 200/3644/20-а.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що заява Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про зміну способу та порядку виконання рішення суду у даній справі задоволенню не підлягає.
У той же час, відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені ст.245 КАС України.
Так, відповідно до ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю;
7) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об`єднання громадян;
8) примусовий розпуск (ліквідацію) об`єднання громадян;
9) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України;
10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів;
11) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання;
12) затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні;
13) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
14) звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
15) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Таким чином, відмова у задоволенні даної заяви не позбавляє заявника права звернутись до суду з відповідним позовом у загальному порядку.
Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала складена і підписана 17 травня 2021 року у порядку письмового провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.І. Бабіч