
Справа № 346/657/21
Провадження № 1-в/346/92/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2021 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі головуючого судді Яремин М.П.
з участю: секретаря Максимюк М.А.
особи, що якої розглядається
подання ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання в.о. начальника Державної установи «Коломийська виправна колонія (№41)» про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з середньою спеціальною освітою, не працюючого, розлученого, згідно зі ст. 89 КК України не судимого, засудженого Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області 30.07.2018 року за ч. 2 ст. 15 - ч. 3 ст. 185, ч. 2 ст. 342, ч. 2 ст. 345 КК України, на підставі ст. 70 КК України остаточне покарання визначено у виді позбавлення волі на строк 3 роки,-
В С Т А Н О В И В :
10.02.2021 року в.о. начальника вказаної установи звернувся до суду із даним поданням, в якому зазначено, що 28.03.2021 року ОСОБА_1 звільняється із вказаної установи. Останній в місцях позбавлення волі перебуває з 28.03.2018 року. Під час тримання в ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)» він не допускав порушення вимог режиму утримання, дисциплінарні стягнення не накладались, заохочення не оголошувались. З 18.10.2018 року відбуває покарання в ДУ «Коломийська виправна колонія (№41)». За час відбування покарання ОСОБА_1 характеризується наступним чином: перебуває на профілактичному обліку як злісний порушник установленого порядку відбування покарання, на заходи виховного впливу реагує слабо, належних висновків не робить, допускав порушення встановленого порядку відбування покарання (зберігання та виготовлення заборонених предметів (неодноразово), вчинення фізичного опору персоналу установи, порушення режимних вимог), за що на нього накладено 7 дисциплінарних стягнень, 1 з яких на даний час не зняте та не погашене у встановленому законом порядку, оголошено 1 заохочення. ОСОБА_1 відповідно п. "б" ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" під час відбування покарання вперто не бажав стати на шлях виправлення і залишається небезпечним для суспільства. Також в поданні зазначено про необхідність встановлення ОСОБА_1 наступних обмежень: заборона виходити з його житла з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.; заборона виїзду за межі адміністративного району без дозволу органу Національної поліції; заборона відвідування ресторанів, кафе, барів; реєструватися в органах Національної поліції 4 рази на місяць.
В судове засідання представник ДУ «Коломийська ВК (№ 41)» не з`явився, 18.05.2021 року представник останньої ОСОБА_2 подав до суду письмову заяву, в якій просить справу щодо встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_1 розглядати без його участі.
ОСОБА_1 в судовому засіданні просить не встановлювати йому адміністративний нагляд, оскільки він не є злісним порушником, а також має намір поїхати на роботу, оскільки має на утриманні сина 14-річного віку.
Вивчивши зміст подання та долучених матеріалів, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , суд приходить до наступних висновків.
Згідно з п. "б" ч.1 ст.3 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі” адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Встановлено, що засуджений ОСОБА_1 в місцях позбавлення волі перебував з 28.03.2018 року, під час тримання в ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)» не допускав порушень вимог режиму утримання, дисциплінарні стягнення не накладались, заохочення не оголошувались. З 18.10.2018 р. відбував покарання в ДУ «Коломийська виправна колонія (№41)».
Як вбачається зі змісту подання в.о. начальника ДУ «Коломийська виправна колонія (№41)», обґрунтовуючи необхідність встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_1 після звільнення його з місць позбавлення волі, посилається на норми п. "б" ст.3 та ст.5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", вказує, що засуджений в період відбування покарання мав 7 дисциплінарних стягнень, одне з яких на час подачі подання не зняте та не погашене у встановленому законом порядку, перебуває на профілактичному обліку як злісний порушник режиму відбування покарання.
Як встановлено в п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду" № 3 від 28.03.1986 року, перевіряючи обґрунтованість подання про встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у п."б" ст.3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", судам необхідно враховувати як кількість, так і характер порушень режиму відбування покарання, за які засуджений піддавався заходам стягнення, передбаченим ст. 67 Виправно-трудового кодексу. Необхідно також перевіряти, чи не зняті та чи не погашені ці стягнення у встановленому законом порядку на день прийняття рішення про встановлення адміністративного нагляду.
Відповідно до ст. 133 КВК України злісним порушником установленого порядку відбування покарання є засуджений, який не виконує законних вимог адміністрації, необґрунтовано відмовляється від праці (не менш як три рази протягом року); припинив роботу з метою вирішення трудових та інших конфліктів; вживає спиртні напої, наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги чи інші одурманюючі засоби; виготовляє, зберігає, купує, розповсюджує заборонені предмети; бере участь у настільних та інших іграх з метою здобуття матеріальної чи іншої вигоди; вчинив дрібне хуліганство; систематично ухиляється від лікування захворювання, що становить небезпеку для здоров`я інших осіб, а також вчинив протягом року більше трьох інших порушень режиму відбування покарання, за умови, якщо за кожне з цих порушень за постановою начальника колонії або особи, яка виконує його обов`язки, були накладені стягнення, що достроково не зняті або не погашені у встановленому законом порядку.
Разом з тим, досліджені судом докази, в тому числі документи, що містяться в особовій справі засудженого ОСОБА_1 , не містять даних про наявність обставин, зазначених в ст. 133 КВК України, а відповідно ОСОБА_1 не може бути віднесений до категорії злісних порушників порядку відбування покарань, а посилання у поданні виправної колонії на його перебування на профілактичному обліку як злісного порушника режиму відбування покарання на переконання суду, є безпідставними та не можуть бути враховані при прийнятті рішення в даній справі.
Зі змісту довідки про заохочення та стягнення на засудженого ОСОБА_1 та матеріалів особової справи вбачається, що в період відбування покарання, а саме з 24.10.2018 року до останнього 7 разів накладались дисциплінарні стягнення за порушення режиму відбування покарання, з яких 6 погашено, 1 з яких не знято і не погашено у встановленому законом порядку. Згідно з цією довідкою більшість вказаних стягнень були застосовані до ОСОБА_1 в 2018 році, а в 2019 та 2020 роках він притягувався до дисциплінарної відповідальності по одному разу (а.с. 3). Однак, суд бере до уваги, що останнє з цих стягнень, накладене 26.08.2020 року, погашене.
Як встановлено в ч. 14 ст. 134 КВК України, якщо протягом шести місяців з дня відбуття стягнення засуджений не буде підданий новому стягненню, він визнається таким, що не має стягнення.
В зв`язку з цим допущені правопорушення не можуть слугувати достатньою правовою підставою для встановлення адміністративного нагляду, оскільки засуджений не може вважатися, таким, що вперто не бажав стати на шлях виправлення, і навіть після звільнення по відбуттю покарання залишатиметься небезпечним для суспільства, так як в його поведінці відсутня систематичність допуску дисциплінарних правопорушень. В зв`язку з цим, беручи до уваги кількість та характер порушень режиму відбування покарання, за які на ОСОБА_1 накладені дисциплінарні стягнення в період відбування покарання, дані про особу засудженого та встановлені в ході судового розгляду справи обставини, суд приходить до висновку про недоведеність того факту, що ОСОБА_1 вперто не бажає стати на шлях виправлення і залишається небезпечними для суспільства, та не вбачає підстав для встановлення адміністративного нагляду, передбачених п. "б" ст.3 вказаного Закону. Тому в задоволенні подання слід відмовити.
На підставі ст.ст. 3, 5 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі , ст.158 КВК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
в задоволенні подання в.о. начальника Державної установи «Коломийська виправна колонія (№41)» про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_1 відмовити.
На постанову може бути подано апеляцію до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд протягом семи днів з дня її оголошення, а засудженим - з дня отримання копії даної постанови.
Суддя Яремин М. П.