Ухвала суду № 96942034, 29.04.2021, Заводський районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
29.04.2021
Номер справи
487/2815/21
Номер документу
96942034
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 487/2815/21

Провадження № 1-кс/487/2363/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.04.2021 року місто Миколаїв

Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва Темнікова А.О., за участю секретаря судового засідання Демиденко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Миколаєва клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в місті Миколаєві Козюри С. О. про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62020150000000412 від 30.04.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

26.04.2021 року слідчий Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в місті Миколаєві Козюра С. О., за погодженням із прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні Станєвим А.І. звернувся до суду з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному проваджені, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62020150000000412 від 30.04.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,на шість місяців, тобто до 30.10.2021.

Слідчий у судове засідання не прибув, до початку розгляду справи подав до суду заяву, в якій просив розглянути клопотання за його відсутності, просив задовольнити клопотання.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві проводиться досудового розслідування кримінального провадження, відомості за яким внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62020150000000412 від 30.04.2020за ознаками кримінального правопорушення, передбаченогоч. 2 ст. 367 КК України.

Досудове розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні розпочато на підставі ухвали слідчого судді Заводського районного суду м. Миколаєва Темнікової А.О. від 30.03.2020 (справа №487/1785/20 провадження №1-кс/487/2121/20), якою зобов`язано службових осіб ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві внести до ЄРДР відомості із колективної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 11.03.2020 про вчинення кримінального правопорушення співробітниками ГУДСНС в Одеській області, що потягло за собою тяжкі наслідки.

У вищевказаній заяві вказано, що будучи службовою особою, відповідальною за здійснення державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки заступник начальника Головного управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_4 неналежним чином виконував свої службові обов`язки, в результаті чого 15.09.2017 на території Комунального позашкільного навчального закладу «Одеський міський дитячий оздоровчо – спортивний комплекс «Вікторія», за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 93 в сталася пожежа та загинули діти.

В ході досудового розслідування встановлено, що 15 вересня 2017 року, близько 23 години, в кімнаті № 4 корпусу № 5, який знаходився на території Комунального позашкільного навчального закладу «Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія» (надалі – табір «Вікторія»), за адресою : АДРЕСА_1 , виникла пожежа. Внаслідок пожежі загинуло троє дітей, а саме ОСОБА_5 , 2005 року народження, ОСОБА_6 , 2007 року народження та ОСОБА_7 , 2009 року народження.

Діти проживали в кімнаті № 11, що розташовувалася на другому поверсі корпусу № 5, з північної сторони.

В ході пожежі були знищені будівельні конструкції дерев`яного корпусу № 5.

За наслідками розслідування трагедії до суду спрямовано обвинувальні акти відносно працівників ДСНС.

Так, в суді на розгляді перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням працівників ДСНС – інспектора ОСОБА_8 та керівника Київського РВ ОСОБА_9 (Київський районний суд міста Одеси, справа №520/3194/18), суддя ОСОБА_10 за ч. 2 ст. 367 КК України – службова недбалість.

Згідно обвинувального акту, ОСОБА_8 обвинувачується в тому, що «.. будучи службовою особою, несумлінно ставлячись до виконання службових обов`язків, будучи обізнаним про порушення правил пожежної безпеки в Одеському міському дитячому оздоровчо-спортивному комплексі «Вікторія». Що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, не передбачаючи наслідки у вигляді знищення майна вказаного комплексу та загибелі людей, в результаті пожежі, хоча маючи можливість їх передбачати, будучи зобов`язаним це зробити відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України та наказу начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області № 85 від 29.02.2016 року «Про організацію роботи підрозділів Головного управління при застосуванні санкцій за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки», не склав відповідний рапорт з клопотанням про звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи комунального позашкільного навчального закладу «Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія», який через начальника Київського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області не подав до Головного управління протягом 2-х робочих днів з часу завершення перевірок, що призвело до знищення в результаті пожежі, яка відбулась 15.09.2017, корпусу № 5 Одеського міського оздоровчо-спортивного комплексу «Вікторія» за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 93 та загибелі трьох осіб, що перебували в ньому».

ОСОБА_9 обвинувачується в тому, що «.. будучи службовою особою, начальником Київського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області внаслідок недбалого ставлення до своїх службових обов`язків, з метою створення штучного уявлення щодо безпечної експлуатації комунального позашкільногонавчального закладу «Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивнийкомплекс «Вікторія», не вчинив будь-яких дій щодо звернення доадміністративного суду для застосування заходів реагування у вигляді повногоабо часткового зупинення роботи комунального позашкільного навчальногозакладу «Одеський міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс«Вікторія», крім того не вжив заходів, направлених на приведення станувказаного об`єкту у відповідність до правил пожежної безпеки затвердженихнаказом Міністерства внутрішніх справ України за № 1417 від 30.12.2014.»

Потерпілі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вважають, що обвинувальний акт не містить аналізу всіх обставин справи та чинного законодавства. Так, відповідно до ч. 2 ст. 101 Кодексу Цивільного захисту України порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України, а відповідно до ч. 3 цього Кодексу на рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом.

Згідно матеріалів кримінального провадження, у своїх показах ОСОБА_8 вказав, що не мав права подавати рапорт до Головного управління ДСНС України в Одеській області, міг це зробити тільки за дорученням начальника Київського РВ ДСНС України в Одеській області, який йому такого наказу чи розпорядження не давав. Такі ж покази він давав в судовому засідання, будучи допитаним в якості свідка по справі за обвинуваченням директора табору ОСОБА_11 (справа № 520/2424/18, суддя ОСОБА_12 ).

Відповідно до п. 14 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 р. № 593 (Далі – Положення про порядок проходження служби) основним принципом служби цивільного захисту є принцип єдиноначальності, який полягає у:

наділенні керівника (начальника) у повному обсязі розпорядчою владою стосовно підлеглих і покладенні на нього персональної відповідальності перед державою за організацію діяльності очолюваного ним органу чи підрозділу цивільного захисту та кожної особи рядового і начальницького складу;

наданні керівникові (начальникові) права одноособово приймати рішення, видавати накази чи розпорядження;

забезпеченні виконання рішень, наказів чи розпоряджень керівника (начальника), виходячи з результатів всебічної оцінки умов і обставин та керуючись вимогами законодавства.

Відповідно до п. 11 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, який затверджений Законом України «Про дисциплінарний статут служби цивільного захисту» № 1068-VI від 5 березня 2009 року (Далі – Дисциплінарний статут) найближчий за посадою до підлеглого прямий начальник є безпосереднім начальником. У даному випадку це начальник Київського РВ ДСНС України в Одеській області.

Пункт 29 Дисциплінарного статуту встановлює, що правом начальника є віддання (видання) наказів чи розпоряджень, а обов`язком підлеглого - їх виконання.

Згідно до п. 31 Положення про порядок проходження служби, особи рядового і начальницького складу зобов`язані:

звертатись із службових питань до свого безпосереднього керівника (начальника) і з його дозволу - до старшого прямого керівника (начальника), з особистих питань - до свого безпосереднього керівника (начальника), а у разі, коли він нездатний їх вирішити, - до старшого прямого керівника (начальника);

доповідати своєму безпосередньому керівникові (начальникові) про події та обставини, що стосуються виконання службових обов`язків, а також про зроблені їм іншими керівниками (начальниками) зауваження.

Тобто, відповідно до Положення про проходження служби та Дисциплінарного статуту ОСОБА_8 не має права без дозволу свого безпосереднього керівника – начальника Київського РВ ДСНС України в Одеській області звертатись до старшого прямого керівника – будь-якої посадової особи Головного управління ДСНС в Одеській області.

ОСОБА_8 у відповідності до Дисциплінарного Статуту та Положення про порядок проходження служби доповів своєму безпосередньому керівництву про виявлені недоліки щодо відповідності стану готовності об`єкта вимогам пожежної безпеки в Одеському міському дитячому оздоровчо-спортивному комплексі «Вікторія»

На свою чергу ОСОБА_13 29.06.2017 направив листа до Київської районної адміністрації про виявлені порушення правил пожежної безпеки, та рапорт на ім`я заступника начальника Головного управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_4 про виявлені порушення правил пожежної безпеки, у тому числі і в Одеському міському дитячому оздоровчо-спортивному комплексі «Вікторія», що підтверджується матеріалами кримінального провадження, а саме:

1.Рапорт ОСОБА_8 про проведені тренування в Одеському міському дитячому оздоровчо-спортивному комплексі «Вікторія» та виявлені порушення правил пожежної безпеки;

2.Лист начальника Київського РВ ГУ ДСНС № 786 від 29.06.2017 року ОСОБА_9 на адресу голови Київської районної адміністрації про виявлені порушення правил пожежної безпеки, у тому числі і в Одеському міському дитячому оздоровчо-спортивному комплексі «Вікторія»;

3.Доповідь начальника Київського РВ ГУ ДСНС на апаратній нараді голови Київської райадміністрнації 03.07.2017 р.;

4.Протокол допиту ОСОБА_9 , який підтвердив, що ОСОБА_8 йому доповідав про виявлені порушення правил пожежної безпеки в Одеському міському дитячому оздоровчо-спортивному комплексі «Вікторія»;

5.Рапорт начальника Київського РВ ГУ ДСНС № 788 від 29.06.2017 року ОСОБА_9 на ім`я заступника начальника Головного управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в Одеській області ОСОБА_4 ;

6.Припис № 73 від 23.06.2017 року директору Одеського міського дитячого оздоровчо-спортивного комплексу «Вікторія» ОСОБА_14 , на якому стоїть підпис від 23.06.2017 р. заступника начальника Київського РВ ДСНС Стерненко

Однак, лише після трагедії керівництво ГУ ДСНС в Одеській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду 27 лютого 2018 року Одеським окружним адміністративним судом винесено рішення про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального позашкільного навчального закладу «Одеській міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія» у вигляді повного зупинення роботи Комунального позашкільного навчального закладу «Одеській міський дитячий оздоровчо-спортивний комплекс «Вікторія» (ідентифікаційний код юридичної особи 26434078) розташованого за адресою: 65038, Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 93 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, наведених в Акті перевірки №154 від 21.12.2017 року.

На даний час в рамках кримінального №62020150000000412 від 30.04.2020необхідно встановити та опитати свідків події, здійснити тимчасові доступи до речей та документів, у тому числі матеріалів судової справи №520/3194/18. Крім того, необхідно надати оцінку діям службових осіб ГУ ДСНС України в Одеській області на предмет наявності в діях складу кримінального правопорушення передбаченого ст. 367 КК України.

Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 367 КК України відноситься до категорії нетяжких.

Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців - у кримінальному провадженн нетяжких злочинів.

Відповідно до ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину.

Відповідно до ч. 4 ст. 294 КПК України, строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 295-1 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.

Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.

Слідчим доведено, що закінчити досудове розслідування у строк до 30.04.2021 не виявляється можливим, у зв`язку із тим, що необхідно виконати великий обсяг роботи, а саме: встановити та опитати свідків події, здійснити тимчасові доступи до речей та документів, у тому числі матеріалів судової справи №520/3194/18, надати оцінку діям службових осіб ГУ ДСНС України в Одеській області на предмет наявності в діях складу кримінального правопорушення передбаченого ст. 367 КК України.

Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що провести вищевказані слідчі дії у передбачений законом строк є неможливим з об`єктивних причин, враховуючи тривалість проведення необхідних процесуальних дій, складність кримінального провадження, особливості розслідуваного злочину, а за такого клопотання слідчого підлягає задоволенню. При цьому суд враховує, що продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні сприятиме досягненню виконання завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України та виконанню вимог ст. 9 КПК.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 219, 294, 295, 295-1, 370, 372, 376 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання– задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному проваджені, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62020150000000412 від 30.04.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,на шість місяців, тобто до 30.10.2021.

Ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя А.О. Темнікова