Постанова № 96935294, 11.05.2021, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
11.05.2021
Номер справи
398/1461/21
Номер документу
96935294
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №: 398/1461/21

провадження №: 3/398/616/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

"11" травня 2021 р. суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Крімченко С.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого як фізична особа-підприємець,

за ч. 1 ст. 164 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 18.03.2021 року серія АПР18 №736893 зазначено, що ОСОБА_1 цього ж дня о 14год. 00 хв. за адресою: м.Олександрія, проспект Соборний,144, здійснював реалізацію скрапленого газу та експлуатацію джерел викидів без дозволу на викиди забруднюючих речовин в порушення п.5 ст.11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря, чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.164 КУпАП.

16.04.2021 року від ОСОБА_1 на адресу суду надійшли письмові пояснення, відповідно до яких він свою вину не визнає, оскільки на об`єкті роздрібної торгівлі пальним(автомобільному газозаправному пункті – АГЗП), де він здійснює свою господарську діяльність, а саме: АДРЕСА_2 , наявний дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 17.11.2014 року. Вказаний дозвіл має номер НОМЕР_2 , він роздрукований на бланку Кіровоградської обласної державної адміністрації, з зазначенням органу, який його видав – Департамент екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації, строк дії дозволу – необмежений, в дозволі зазначено, що він виданий з врахуванням висновку установи державної санітарно-епідеміологічної служби – Рішення Держсанепідслужби щодо можливості видачі дозволу від 04.08.2014 року №2046/03-10, зазначено також місцезнаходження об`єкта – АДРЕСА_2 , дозвіл підписано директором департаменту ОСОБА_2 .

Господарську діяльність на даному об`єкті роздрібної торгівлі ФОП ОСОБА_1 здійснює на підставі Договору оренди автомобільного газозаправного пункту та земельної ділянки на якій він розміщений № 2019-01-03-2 від 01 березня 2019 року, укладеного між ОСОБА_1 , та ТОВ «Партнер-Транс». В підпункті 3.1. пункту 3 Договору вказано: «Об`єкти оренди передаються в оренду з усіма будівлями, спорудами, технологічним обладнанням, а також в межах плану меж земельної ділянки АГЗП, а також з всією розробленою на об`єкт документацією на безпечне його функціонування та здійснення роздрібної торгівлі газом зрідженим та з кваліфікованим персоналом». Згідно вимог вказаного Договору ФОП ОСОБА_1 забезпечений всією дозвільною документацією, необхідною для функціонування об`єкта, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .

Крім того, наявність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підтверджується актом від 19.03.2021 року позапланової перевірки суб`єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 на об`єкті здійснення господарської діяльності за адресою: АДРЕСА_2 , який складено уповноваженим державним органом контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства. Вказаним актом також задокументовано виконання вимог, передбачених дозволами на викиди забруднюючих речовин та в ньому жодним чином не заперечувалась законність використання наявного на об`єкті дозволу.

Інформація про наявність дозволу на викиди за вказаним об`єктом роздрібної торгівлі паливом міститься на офіційному сайті Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Кіровоградської обласної державної адміністрації. В переліку суб`єктів господарювання області, яким Департаментом видано дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами станом на 01.04.2021 року, за порядковим номером 29 міститься запис «Партнер-Транс АГЗП. 28000, м.Олександрія, проспект Леніна,144, 17.11.2014р., строк дії необмежений».

Рішенням Виконавчого комітету Олександрійської міської ради №371 від 18.05.2006 року затверджено акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію автомобільного газового пункту на 200 заправок на добу по проспекту Леніна,144, збудованого товариством з обмеженою відповідальністю «Партнер-Транс» та присвоєно адресу вказаному пункту – проспект Леніна,144.

Крім того, ОСОБА_1 в своїх поясненнях зазначає, що він є фізичною особою – підприємцем, а не службовою особою, як зазначено в рапорті оперуповноваженого в ОВС УСР в Кіровоградській області Д.Михайленка від 18.03.2021 року, який наявний в матеріалах справи. Штатним розкладом ФОП не передбачена і керівна посада – директор, що також зазначено в цьому ж рапорті. ОСОБА_1 також зазначає, що згідно вказаного рапорту він в період 2021 року, при цьому сам період, який повинен мати початок та кінець, не вказується, здійснює господарську діяльність з реалізації паливно-мастильних матеріалів через мережу АЗС за адресою: АДРЕСА_2 , без дозволу, однак у ФОП ОСОБА_1 ніколи не було АЗС взагалі, в тому числі за вказаною адресою.

В день подання оперуповноваженим в ОВС УСР в Кіровоградській області ОСОБА_3 рапорту, а саме, 18.03.2021 року, Департаментом екології вже було підготовлено для УСР документ про надання інформації щодо дозволів на викиди забруднюючих речовин, який як зазначено в вказаному документі, зроблено на запит УСР від 18.03.2021 року №979/55/110/02-2021. При цьому, в матеріалах справи запит УСР на адресу Департаменту екології відсутній.Також ОСОБА_1 в поясненнях вказує, що він не відмовлявся від підпису протоколу про адміністративне правопорушення від 18.03.2021 року. Так, як зазначено в самому протоколі його було складено 18.03.2021 року в м.Кропивницький, при цьому він, ОСОБА_1 , цього дня в м.Кропивницький не був і особу, якою було складено протокол, не бачив.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд доходить наступних висновків.

Частиною 1 статті 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст. 252 КУпАП, оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Таким чином, при розгляді справи про адміністративне правопорушення необхідно належно з`ясувати: чи було вчинене таке правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачено відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Статтею 1 Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» затверджено Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності.

Пунктом 30 Переліку визначено, що відповідно до Закону України "Про охорону атмосферного повітря» видається дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Стаціонарним джерелом забруднення, відповідно до п. п. 14.1.230 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України є підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об`єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об`єкти.

Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Таким чином, підприємство набуває право на експлуатацію обладнання, з якого в атмосферне повітря надходять забруднюючі речовини, лише після отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а відтак експлуатація такого обладнання без отримання дозволу є правопорушенням та підставою для застосування встановлених законодавством заходів реагування.

Надані ОСОБА_4 докази спростовують дані, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення від 18.03.2021 року.

Так, Рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 18.05.2006 року №371 «Про затвердження акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію автомобільного газозаправного пункту по АДРЕСА_3 » вирішено затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію автомобільного газозаправного пункту на 200 заправок на добу по АДРЕСА_3 , збудованого товариством з обмеженою відповідальністю «Партнер-Транс» та присвоїти адресу автомобільному газозаправному пункту товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Транс» - пр.Леніна,144.

17.11.2014 року Департаментом екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації товариству з обмеженою відповідальністю «Партнер-Транс» (АГЗП), розташованому за адресою: м.Олександрія, вул.Нагірна,93, було видано дозвіл №3510300000-242 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, строк дії дозволу – необмежений, з 17.11.2014 року. Дозвіл видано на підставі рішення Держсанепідслужби щодо можливості його видачі від 04.08.2014 року №2043/03-10.

01.03.2019 року між ТОВ «Партнер-Транс» в особі директора ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір №2019-01-03-2 оренди автомобільного газозаправного пункту та земельної ділянки на якій він розміщений. Відповідно до пп.1.1 п.1 Договору орендодавець передає, а орендар приймає у володіння та користування об`єкти оренди: автомобільний газозаправний пункт (АГЗП), що розташований за адресою: АДРЕСА_3 , та земельну ділянку за тою самою адресою, з цільовим призначенням земельної ділянки: обслуговування автомобільного газозаправного пункту. Згідно пп.3.1 п.3 Договору об`єкти оренди передаються в оренду з усіма будівлями, спорудами, технологічним обладнанням, а також в межах плану меж земельної ділянки АГЗП, а також з всією розробленою на об`єкт документацією на безпечне його функціонування та здійснення роздрібної торгівлі газом зрідженим та з кваліфікованим персоналом. Вказаний Договір укладено на строк 3 роки до 01.03.2022 року.

Як свідчать акт від 18.09.2020 року, складений Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області, та акт від 19.03.2021 року, складений Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу, за результатами проведених позапланових перевірок суб`єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 на об`єкті здійснення господарської діяльності за адресою: АДРЕСА_2 , викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснюються на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання.

Згідно витягу з переліку суб`єктів господарювання області, яким департаментом екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Кіровоградської ОДА видано дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами станом на 01.04.2021 року, серед суб`єктів в м.Олександрія за порядковим номером 29 зазначено «Партнер-Транс» АГЗП, 28000, м.Олександрія, проспект Леніна,144, ЄДРПОУ 31434566, 17.11.2014р., необмежений».

До протоколу про адміністративне правопорушення від 18.03.2021 року долучено лист Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Кіровоградської обласної Державної адміністрації від 18.03.2021 року №26-01-23/1269/0.264, відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 на об`єкт за адресою: АДРЕСА_2 , департаментом дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не видавалися, разом з тим, як вбачається з зазначеного листа, в ньому йдеться про дозволи, видані в 2020 році.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що надані матеріали справи не містять доказів на підтвердження складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, в діях ФОП ОСОБА_1 , а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.

На підставі вищевикладеного, керуючись ч. 1 ст. 164, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284, 294 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд.

Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом 3-х місяців.

Суддя Світлана Анатоліївна Крімченко