
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
17 травня 2021 року м. Київ № 640/2238/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А., розглянувши питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у справі
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс Транс Рейл"до Головного управління ДПС у м. Києвіпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс Транс Рейл" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, з вимогами визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 05.05.2020 №0473320411, від 05.05.2020 №0473310411, від 04.08.2020 № 0715360411, від 04.08.2020 №0715350411, від 10.03.2020 №0262030410, від 01.12.2020 №93320417 та податкову вимогу від 17.03.2020 № 20859-10.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Через канцелярію суду від відповідача 10.03.2021 надійшло клопотання про залишення позову без розгляду в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10.03.2020 року №0262030410, від 05.05.2020 року №0473320411 та №0473340411. В обґрунтування вказаного клопотання зазначено, що платником податків не здійснювались заходи щодо досудового порядку вирішення спору (платник не звертався в адміністративному порядку щодо оскарження податкових повідомлень-рішень), та що позивачем позовна заява була подана після спливу позовної давності у шестимісячний строк з дня вручення позивачу податкових повідомлень-рішень.
Розглядаючи по суті клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду судом враховується таке.
У ч.1 ст.122 КАС України зазначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абз.1 ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином цією статтею визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними. Разом з тим, після закінчення цього строку особа не втрачає права звернутися з адміністративним позовом, але такий може бути залишено без розгляду лише на тій підставі, що пропущено строк звернення, якщо судом не буде встановлена наявність поважних причин для пропуску такого строку.
Зазначена норма процесуального законодавства встановлює загальний строк подання адміністративного позову для захисту прав, свобод та інтересів особи та спеціальний, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, а також іншими законами. Зазвичай вони коротші від загального строку звернення й обумовлені специфікою відповідних відносин, у яких визначеності (стабільності) необхідно досягнути якнайшвидше.
В даному випадку предметом оскарження позивачем в судовому порядку є, зокрема, податкові повідомлення-рішення.
Спеціальним нормативно-правовим актом, яким регулюються спірні правовідносини, є Податковий кодекс України (надалі - ПК України).
Відповідно до п.56.18 ст.56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Згідно п.102.1 ст.102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Крім того, судом враховано, що матеріали справи не містять відомостей про оскарження податкових повідомлень-рішень від 10.03.2020 №0262030410, від 05.05.2020 №0473320411 та №0473340411 в адміністративному порядку.
Отже, платник податків має право оскаржити рішення контролюючого органу про визначення суми грошового зобов`язання протягом 1095 днів після отримання такого рішення контролюючого органу.
Таким чином, з урахуванням наведеного вище, суд приходить до висновку про дотримання позивачем строку звернення до суду, а отже відсутності підстав для залишення позову без розгляду.
Керуючись ст.159-167, 171, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Головного управління ДПС у м. Києві про залишення позову без розгляду - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили відповідно до ч.1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Н.А. Добрівська