Рішення № 96930306, 17.05.2021, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
600/271/21-а
Номер документу
96930306
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/271/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луганського прикордонного загону (в/ч 9938) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати протиправними дії Луганського прикордонного загону (військова частина 9938) щодо нарахування та виплату при звільненні ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби, а також не за цінами встановленими розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України 17.02.2020 р. № 41 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації»;

- зобов`язати Луганський прикордонний загін (військова частина 9938) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з відрахуванням раніше проведених виплат грошову компенсацію за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 р. № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби за цінами предметів обмундирування визначеними станом на 01.01.2020 р. розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.02.2020 № 41 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації».

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що у зв`язку із звільненням зі служби у військовій частині 9938 відповідачем не у повному обсязі виплачено компенсацію за неотримане речове майно, право не яке позивач набув у зв`язку із виконанням обов`язків військової служби. Позивач вказав, що має право на компенсацію за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно, виходячи із закупівельної вартості такого майнам станом на 01.01.2020 р., встановлених розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.02.2020 № 41 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації». Крім того, позивач зазначив, що у спірних правовідносинах неправильно враховувати п.5 Постанови №178 з прив`язкою до п.3 Постанови №178, оскільки вказані норми несуть різне смислове значення.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому вказав про правомірність виплати позивачу компенсацію за неотримане речове майно, право не яке позивач набув у зв`язку із виконанням обов`язків військової служби, із застосуванням алгоритму виплати грошової компенсації за речове майно, визначеного у розпорядженнях АДПСУ від 11.02.2017 р. №33, від 06.014.2018 р. №30, від 30.01.2019 р. №21 та від 17.02.2020 р. №41. Відповідач вказав, що позивачу відповідно до довідки розрахунку №215 від 10.12.2020 р. було нараховано 45794,72 грн та виплачено компенсацію за неотримане речове майно у повному обсязі. Також відповідач зазначив, що у спірних правовідносинах необхідно враховувати п.5 Постанови №178 з прив`язкою до п.3 Постанови №178. Про нарахуванні грошової компенсації за окремими видами речового майна враховано момент виникнення права на отримання майна, норму належності, термін експлуатації, ціни на час набуття права, кількість предметів належних до видачі та термін який минув з останнього моменту отримання предметів речового права. З вказаних підстав, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Рух справи у суді

27.01.2021 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження по справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

25.02.2021 р. до суду надійшло клопотання відповідача про залишення позовної заяви без руху, у зв`язку із несплатою позивачем судового збору.

Ухвалою суду від 05.03.2021 р. клопотання відповідача про залишення позовної заяви без руху повернути заявнику без розгляду.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Позивач проходив службу у Державній прикордонній службі України та відповідно до наказу голови Державної прикордонної служби України від 11.12.2020 р. №12/3-ос позивача виключено зі списків особового складу Головного відділу внутрішньої та власної безпеки «Схід» Державної прикордонної служби України, у зв`язку із закінченням строку контракту, відповідно до наказу Голови Державної прикордонної служби України від 30.11.2020 р. №1159-ос. (а.с. 5).

До матеріалів справи додано витяг з послужного списку про проходження військової служби підполковника запасу ОСОБА_1 . (а.с. 6-7).

10.12.2020 р. позивач звернувся до начальника Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса щодо проведення розрахунку грошової компенсації за неотримане речове майно та виплату відповідних коштів. (а.с. 41).

Матеріали справи містять витяг з наказу начальника 3 прикордонного загону іменем Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 29.12.2020 р.ю №910-ОС про виплату позивачу грошової компенсації за неотримане речове майно в сумі 45794,72 гривень. (а.с. 40).

Також матеріали справи містять довідку - розрахунок №215 від 10.12.2020 р. про вартість речового майна, що належить до видачі, але не отриманих протягом проходження військової служби предметів речового майна особистого користування, нарахованої на загальну суму 45794,72 гривень. (а.с. 8-11).

До матеріалів справи додано виписку з банківського рахунку позивача від 19.01.2021 р., відповідно до якої вказано про виплату позивачу 30.12.2020 р. заробітної плати в сумі 45107,80 гривень. (а.с. 12).

Матеріали спарив містять розпорядження Державної прикордонної служби України від 17.02.2020 р. №41 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування компенсації», розпорядження Державної прикордонної служби України від 06.01.2018 р. №30 «Про доведення вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації та утримання за речове майно, строк носіння якого не закінчився», розпорядження Державної прикордонної служби України від 30.01.2019 р. №21 «Про доведення вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації та утримання за речове майно, строк носіння якого не закінчився», розпорядження Державної прикордонної служби України від 11.02.2017 р. №33 «Про доведення вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації та утримання за речове майно, строк носіння якого не закінчився». (а.с. 13-16,42-61).

Мотивувальна частина

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) військовослужбовці одержують за рахунок держави грошове забезпечення, а також речове майно і продовольчі пайки або за бажанням військовослужбовця грошову компенсацію замість них.

У відповідності до ч. 1 ст. 9-1 Закону №2011-ХІІ речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, головою Служби зовнішньої розвідки України, головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно затверджений постановою Кабінету Міністрів України №178 від 16.03.2016 року (далі - Порядок № 178).

Відповідно до п.2 Порядку №178 виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу.

Згідно з п. 3 Порядку №178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі, зокрема, й звільнення з військової служби.

Відповідно до 4 Порядку №178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.

Згідно з п. 5 Порядку №178 Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.

Таким чином, статтею 9-1 Закону №2011-XII та пунктом 3 Порядку № 178 чітко передбачено право військовослужбовця на отримання грошової компенсації вартості за неотримане речове майно у разі його звільнення з військової служби.

Верховний Суд у постановах від 03.10.2018 року у справі №803/756/17, від 30.04.2020 року у справі №813/4138/17 сформував висновок щодо застосування норм права, який в силу положень частини 5 статті 242 КАС України враховується судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин. Так, Верховним Судом визначено, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби. Застосовування в пункті 3 Порядку №178 словосполучення "у разі звільнення з військової служби", а не, наприклад, "при звільненні з військової служби", дозволяє дійти висновку, що право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно не залежить від факту закінчення проходження військової служби (виключення військовослужбовця зі списків особового складу).

Отже, військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно.

На підтвердження вказаного висновку свідчить те, що в п. 4 Порядку №178 передбачено застосування різних форм звернення про виплату грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, а саме рапорту, як особливої, передбаченої спеціальним законодавством форми доповіді військовослужбовця при його зверненні до вищого начальника в різних випадках службової діяльності, так і заяви, як звернення громадянина із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством його прав та інтересів.

Враховуючи вищевказане, за позивачем навіть після звільнення з військової служби у запас зберігається право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно у тому випадку, якщо така не була виплачена йому при звільненні.

Судом встановлено, що 10.12.2020 р. позивач звернувся до начальника Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса щодо проведення розрахунку грошової компенсації за неотримане речове майно та виплату відповідних коштів.

Відповідно до витягу з наказу начальника 3 прикордонного загону іменем Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 29.12.2020 р. №910-ОС про виплату позивачу грошової компенсації за неотримане речове майно в сумі 45794,72 гривень.

Згідно довідки - розрахунку №215 від 10.12.2020 р. про вартість речового майна, що належить до видачі, але не отриманих протягом проходження військової служби предметів речового майна особистого користування, позивачу нараховано 45794,72 гривень. Відповідно до виписку з банківського рахунку позивача від 19.01.2021 р., виплачено позивачу 30.12.2020 р. заробітної плати в сумі 45107,80 гривень.

Судом встановлено, що нарахування та виплата компенсації за недоотримане речове майно проведено із застосуванням алгоритму виплати грошової компенсації за речове майно, визначеного у розпорядженнях АДПСУ від 11.02.2017 р. №33, від 06.014.2018 р. №30, від 30.01.2019 р. №21 та від 17.02.2020 р. №41.

Водночас, судом встановлено, що розрахунок суми, яка підлягає позивачу до виплати не проведений виходячи із закупівельної вартості такого майна станом на 1 січня поточного року, крім того, ціни зазначені у довідці №215 від 10.12.2020 р. про вартість речового майна, що належить до видачі позивачу не відповідають цінам, визначеним у розпорядженні Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.02.2020 року №41 "Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації".

Адміністрацією Державної прикордонної служби України згідно розпорядження від 17.02.2020 року №41 "Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації" зобов`язано нарахування військовослужбовцям грошової компенсації замість належних до видачі, але не отриманих протягом проходження військової служби предметів речового майна особистого користування, здійснювати відповідно до його розрахунку вартості згідно з додатковим до цього розпорядження.

Відповідач у відзиві зазначає, що відповідно до розпоряджень Адміністрації Держприкордонслужби від 06.01.2018 року № 30 "Про доведення вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації та утримання за речове майно, строк носіння якого не закінчився", у 2019 році - розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.01.2019 року №21 "Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації та утримання за речове майно, строк носіння якого не закінчився"; у 2020 році - розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.02.2020 року №41 "Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації" ОСОБА_2 здійснювалось нарахування грошової компенсації замість належних до видачі, але не отриманих протягом проходження військової служби предметів речового майна особистого користування відповідно до додатків до розпоряджень, якими визначено вартість речового майна для нарахування такої компенсації.

Відповідно до п. 10 Інструкції про порядок речового забезпечення військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України в мирний час та особливий період, що затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.10.2016 року №1132 (далі - Інструкція №1132) визначає, що речове майно особистого користування військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, видається в їхню власність. За неотримане згідно із встановленими нормами речового забезпечення речове майно їм виплачується грошова компенсація у порядку, визначеному чинним законодавством України. Нарахування грошової компенсації військовослужбовцям під час їхнього звільнення з військової служби в запас, відставку або загибелі (смерті), за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно здійснюється пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби.

Однак, суд наголошує, що відповідно до ч. 1 ст. 9-1 Закону №2011-ХІІ порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, оскільки саме Порядком №178, встановлено, що довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони саме станом на 1 січня поточного року, відтак дії відповідача щодо нарахування та виплати при звільненні позивача компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби, а також не за цінами встановленими розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.02.2020 року №41 "Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації" є протиправними.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Приписами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність дій Луганського прикордонного загону (військова частина 9938) щодо нарахування та виплати при звільненні ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби, а також не за цінами встановленими розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України 17.02.2020 р. № 41 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації», а тому суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі. При цьому, належним способом захисту порушеного права позивача в даному випадку є зобов`язання провести відповідний перерахунок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно станом на 1 січня 2020 року.

Судові витрати

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв`язку із звільнення позивача від сплати судового збору, суд не вирішує питання щодо стягнення на користь позивача судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Луганського прикордонного загону (військова частина 9938) щодо нарахування та виплату при звільненні ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби, а також не за цінами встановленими розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України 17.02.2020 р. № 41 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації».

3. Зобов`язати Луганський прикордонний загін (військова частина 9938) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з відрахуванням раніше проведених виплат грошову компенсацію за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 р. № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби за цінами предметів обмундирування визначеними станом на 01.01.2020 р. розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.02.2020 № 41 «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації».

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Луганський прикордонний загін (в/ч 9938) (проспект Перемоги, 58, м. Лисичанськ, Луганська область, 93120, код ЄДРПОУ 14321736).

Суддя Т.М. Брезіна