Рішення № 96929995, 17.05.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
560/8692/20
Номер документу
96929995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А 1788
Державний герб України

Справа № 560/8692/20

РІШЕННЯ

іменем України

17 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А1788 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до військової частини А1788, в якому просить визнати протиправною бездіяльність військової частини А1788 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно, та зобов`язати військову частину А1788 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 включно, з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) місяць останнього збільшення тарифної ставки (посадового окладу) - липень 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що під час проходження військової служби та на день виключення зі списків особового складу військової частини відповідач не виплатив індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 14 грудня 2017 року. Вказує, що звернулась до військової частини А1788 із заявою про нарахування та виплату належних сум індексації грошового забезпечення. Листом від 09 грудня 2020 року № 3698 відповідач відмовив у виплаті індексації грошового забезпечення посилаючись на відсутність фінансових ресурсів та на Порядок № 1078, згідно з яким механізму виплати сум індексації у поточному році за минулі роки немає. Вважає, що військова частина А1788 протиправно не виплатила йому індексацію грошового забезпечення, тому просить позовні вимоги задовольнити.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У поданому до суду відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що статтею 4 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки; для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті; підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін; у разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу грошових доходів у зв`язку з індексацією враховується рівень такого підвищення в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідно до статті 5 закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Вказаний висновок також підтверджений роз`ясненнями Міністерства соціальної політики України від 16 квітня 2015 року №10685/0/14-15/10, від 09 червня 2016 року № 252/10/136-16, від 08 серпня 2017 року № 13700/з та від 08 серпня 2017 року № 78/0/66-17. Зазначив, що в межах наявного фінансового ресурсу, відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26 березня 2018 року № 248/1485, можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в січні 2016 року - лютому 2018 року не було. Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, не передбачає механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди. Враховуючи викладене, вважає, що підстави для виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 відсутні. У задоволені позову просить відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Позивачка - ОСОБА_1 проходила військову службу у військовій частині А0553 (військова частина А1788).

Наказом від 07 лютого 2018 року №20-РС позивачка звільнена з військової служби у відставку за пунктом «в» частини шостої статті 26 закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Зі списків особового складу військової частини А0553 позивачка виключена 07.02. 2018 року відповідно до наказу командира військової частини А0553 №30 від 07.02.2018 року.

01 грудня 2020 року позивачка звернулась до військової частини А1788 з заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018.

Листом від 07 грудня 2020 року № 3628 відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення. Вказав, що протягом січня 2016 - лютого 2018 року фінансування на виплату індексації грошового забезпечення не здійснювалось.

Вважаючи дії відповідача щодо невиплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 року по 28.02.2018 протиправними, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Абзацом 2 частини четвертою статті 9 закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до частин другої, третьої статті 9 закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не врегульована процедура та порядок нарахування індексації грошового забезпечення.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Тому, до спірних правовідносин суд застосовує положення закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до статті 1 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною першою статті 2 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Статтею 6 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Статтею 4 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (стаття 3 закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюються на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 5 Порядку № 1078 передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Отже, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку № 1078 підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

На запит позивачки військова частина А1788 листом від 07 грудня 2020 року №3628 повідомила, що за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення не виплачувалась у зв`язку із відсутністю відповідних видатків державного бюджету.

Фактичною підставою для відмови позивачу щодо нарахування індексації грошового забезпечення за вказаний період слугувала відсутність бюджетних асигнувань на вказані цілі.

Обґрунтовуючи правомірність бездіяльності щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач посилається на абзац другий пункту 6 Порядку № 1078, відповідно до якого проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Разом з тим, статтею 18 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» встановлена державна гарантія, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до статті 16 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.

За змістом статті 19 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Статтею 20 закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено що надання державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок бюджетів усіх рівнів, коштів підприємств, установ і організацій та соціальних фондів на засадах адресності та цільового використання.

Згідно з абзацом першим пунктом 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню; підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Отже, індексація грошового забезпечення здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, за рахунок яких здійснюється виплата грошового забезпечення.

Вирішуючи зазначений спір, суд враховує, що механізм нарахування індексації визначений Порядком № 1078.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Посилання відповідача на роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 16 квітня 2015 року №10685/0/14-15/10, від 09 червня 2016 року № 252/10/136-16, від 08 серпня 2017 року № 13700/з та від 08 серпня 2017 року № 78/0/66-17 та лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26 березня 2018 року № 248/1485, як підстав для невиплати індексації грошового забезпечення позивача, суд вважає безпідставними, оскільки військова частина А1788 має діяти відповідно до закону, а роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 16 квітня 2015 року №10685/0/14-15/10, від 09 червня 2016 року № 252/10/136-16, від 08 серпня 2017 року № 13700/з та від 08 серпня 2017 року № 78/0/66-17 та лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26 березня 2018 року № 248/1485 не є нормативно-правовими актами.

Суд встановив, що відповідно до довідки військової частини А1788 від 20.01.2021 року №58 індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 нарахована позивачці в розмірі 356,70 грн.

Під час судового розгляду спору відповідач не довів відсутність протягом 2016-2018 років коштів на виплату індексації грошового забезпечення.

Тому, бездіяльність військової частини А1788 щодо виплати позивачці індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 07.02.2018 у відповідності до Порядку №1078 є неправомірною.

У рішенні від 15 жовтня 2013 року N9-рп/2013 Конституційний Суд України зазначив, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги (пункт 2.2), працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців (пункт 2.3).

Відсутність механізму виплати індексації за минулі періоди не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на отримання належних йому сум індексації грошових доходів, виплата яких гарантована статтею 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи викладене, позовні вимоги необхідно задовольнити частково, та зобов`язати військову частину А1788 виплатити позивачці індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 07 лютого 2018 року (день звільнення позивачки з військової частини А1788) в сумі 356,70 грн.

Вирішуючи вимоги щодо встановлення для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) місяць останнього збільшення тарифної ставки (посадового окладу) - липня 2014 року, суд враховує, що захисту підлягає лише порушене право позивача.

Суд встановив, що звертаючись до військової частини А1788 з заявою від 01 грудня 2020 року про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018, позивачка не просила встановити для обчислення індексації грошового забезпечення місяця підвищення (базового місяця) місяць останнього збільшення тарифної ставки (посадового окладу) - липень 2014 року.

Розрахунок індексації грошового забезпечення, в тому числі і визначення базового місяця для такого розрахунку, є компетенцією відповідача як органу, в якому позивачка проходила службу та який виплачував їй грошове забезпечення. І саме на відповідача за наявності законних підстав покладається обов`язок щодо визначення базового місяця для розрахунку індексації.

Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо встановлення для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) місяць останнього збільшення тарифної ставки (посадового окладу) - липня 2014 року, є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А1788 щодо виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 07 лютого 2018 року.

Зобов`язати військову частину А1788 виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 07 лютого 2018 року в сумі 356,70 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Військова частина А 1788 (вул. Толстого, 4,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 07840179)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук