Рішення № 96929941, 14.05.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2021
Номер справи
540/1030/21
Номер документу
96929941
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1030/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (далі - відповідач, ГУ ПФУ), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиготовлення довідки для перерахунку пенсії;

- зобов`язати відповідача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області довідку для перерахунку пенсії відповідно до Закону України № 2262-ХІІ та постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 і 13.02.2008 № 45 станом на 05.03.2019 року з урахуванням всіх видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавки за вислугу років 45%, за таємність 10%, за особливі умови служби, премія 33%.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

До 2018 року позивач отримував пенсію з врахуванням надбавок за особливості служби - 47%, за таємність - 10%, премія - 18%. Однак з 01.01.2018 року при перерахунку не були враховані зазначені надбавки і премія через відсутність їх у довідці для перерахунку.

10.09.2020 року позивач звернувся до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань з вимогою скласти та направити до головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року з врахуванням надбавок і премії.

У відповідь на звернення позивача, Управлінням було надано лист від 15.09.2020 року, з якого зазначається, що Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань не отримувало від Головного управління Пенсійного фонду України списків для складення довідок.

Також, позивачем зазначається, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року № 1252 "Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції" Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань реорганізовується шляхом приєднання до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань. Даний орган, виступає правонаступником Управління.

30 серпня 2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Також, позивачем було зазначено практику Великої палати Верховного суду у зразковій справі № 160/8324/19, а також рішення Конституційного суду від 20.12.2016 року № 7-рп/2016, 20.03.2002 року № 5-рп/2002, 06.07.1999 року №8-рп/99.

Ухвалою суду від 23.03.2021 року відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

13.04.2021 року до суду надійшов відзив на позов. Департамент з питань виконання кримінальних покарань зазначає, що проти позовних вимог заперечує з огляду на наступне. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог чинного законодавства, яке діяло на момент призначення пенсії та її перерахунку.

Відповідач акцентує увагу на тому, що позивач у своїй позовній заяві зазначив, що 10.09.2020 року він звернувся до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції із вимогою скласти та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року з врахуванням всіх складових грошового забезпечення в чому йому було відмовлено листом від 15.09.2021 року. Таким чином відповідач зазначає, що позивач визнає та не заперечує, що не звертався до Департаменту із заявою про виготовлення довідки. З огляду на викладене, відповідач вважає дії ОСОБА_1 безпідставними, оскільки відповідач не вчиняв жодних протиправних дій по відношенню до позивача.

Відповідачем також зазначається, що позивач, у своїх позивних вимогах вказав, що до 2018 року, він отримував пенсію з врахуванням відповідних надбавок, що підтверджується розрахунком по пенсійній справі № 6260 від 11.09.2020 року. Разом із цим, позивач просить зобов`язати відповідача скласти та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за особливі умови служби - 40% та премії - 33%. Таким чином, відповідач зазначає, що позивач завідомо просить суд встановити йому такі розміри пенсії, які він ніколи не отримував.

Також, відповідач зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 та положень ч.4 ст.63 Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. № 103, якою встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом №2262 до 01.03.2018 р., з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови КМУ № 704. Оскільки інших нормативно-правових актів, що регулюють питання перерахунку пенсій військовослужбовцям, Кабінетом Міністрів України не прийнято, вважає, що ГУ ПФУ в Херсонській області діяло у межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідачем окремо зазначається, що абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45, зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України № 103, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У Додатку 2 Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою Кабінету Міністрів України № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Таким чином, відповідач вважає, о існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу відповідачем довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 103 та пунктом 5 Порядку № 45.

Відповідач, вважаючи позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими просить відмовити в задоволенні позову.

Справа розглянута в порядку письмового провадження.

Згідно зі ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

10.09.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції з заявою, в якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку для перерахунку пенсії з урахуванням всіх надбавок станом на 05.03.2019 року.

У відповідь на заяву, ОСОБА_1 отримав лист-відповідь від вищесказаного управління від 15.09.2020 року № 3.1/9474/Лвт, в якому Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань відмовило позивачу у підготовці довідки, посилаючись на те, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, списки з переліком осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складаються Головним Управлінням Пенсійного фонду України на місцях. Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Херсонські області не було надано списків з переліком осіб, пенсії яких підлягають перерахунку станом на 05.03.2019 року.

03.11.2020 року, позивач звернувся до Міністерства Юстиції України, Начальника Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних виконань та до Уповноваженого ВРУ з прав людини, із скаргою на бездіяльність співробітників Південного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції щодо складення довідок для перерахунку пенсії 2018-2020 рр. з розрахунку 50% мінімальної заробітної плати зі всіма надбавками. У скарзі позивач просить підготувати та направити до ГУПФУ в Херсонській області довідки для перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Постанови №704 і Порядку № 45 з розрахунку 50% мінімальної заробітної плати згідно Законів про Державний Бюджет України станом на 01.01.2018р., 01.01.2019р., 01.01.2020р. та з урахуванням всіх видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, із наданням копії довідок та копії супроводжувальних листів до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області. Також, позивач просив Міністерство Юстиції України дати розпорядження Південному міжрегіональному Управлінню з питань виконання кримінальних покарань розпорядження щодо складення довідок позивачу та іншим пенсіонерам. Також, позивач окремо просив Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відкрити провадження та внести до Південному міжрегіональному Управлінню з питань виконання кримінальних покарань та Міністерству Юстиції України подання.

Південним міжрегіональним Управлінням з питань виконання кримінальних покарань було надіслано лист від 09.11.2020 року № 3.1/897-20/В-783, в якому Управління повідомило позивача про те, що Управлінням спрямовано до Міністерства юстиції України листи щодо визначення показника для розрахунку посадового окладу та окладу за спеціальним званням згідно постанови Кабінету Міністрів України № 704 станом на 01.03.2018 року, 01.01.2019 року, 01.01.2020 року, термін розгляду скарги позивача продовжено до 45 днів, який відраховується з моменту її реєстрації.

Міністерство Юстиції України, надсилає позивачу лист від 16.11.2020 року № 51074/В-31171/14.7, в якому зазначається, що згідно з вимогами Постанови Кабінету Міністрів № 45 довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії готуються уповноваженими органами Міністерства юстиції України на підставі списків, наданих Головним Управлінням Пенсійного фонду України.

Водночас, Міністерством юстиції України визначено уповноважені органи для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, які проходили службу в Державній кримінально-виконавчій службі України, у випадку позивача - Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань. Проте, списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку від Головних управлінь Пенсійного фонду України до уповноважених органів Мін`юсту після 01.03.2018 року не надходили.

Разом з тим, 29.01.2020 року набрало законної сили рішення Шостого апеляційного адміністративного суду м. Києва, яким п. 6 Постанови № 103 був скасований. На листи Мін`юсту до Міністерства соціальної політики України щодо порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України останнє повідомило, що після 21.02.2018 року рішень про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб Кабінетом Міністрів України не приймалося.

З огляду на викладене, підстав для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з листами Міністерства соціальної політики України від 03.03.2020 року № 3224/0/2-20/54 та від 17.07.2020 року № 2260/0/5-20/29 відсутні.

Позивач, вважаючи бездіяльність Південного міжрегіонального Управлінням з питань виконання кримінальних покарань, правонаступником якого є Департамент з питань виконання кримінальних покарань, щодо не складення довідки для перерахунку його пенсії, протиправним звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Частиною 2статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ(далі - Закон 2262).

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII(далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч.2 ст.9Закону № 2011).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9Закону № 2011).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393"від 13.02.2008 р. № 45 затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Суд зауважує, що до компетенції Уряду належить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до Додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція Додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема пенсійний фонд та уповноважений на видачу довідок орган у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін`юсті) - Мін`юстом.

У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.

Згідно листа Міністерства юстиції України від 16.11.2020 року №51074/В-31171/14.7 органом уповноваженим для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам у випадку позивача є Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань .

Постановою Кабінету Міністрів України "Про ліквідацію територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби та утворення територіальних органів Міністерства юстиції" від 18.05.2016 р. № 348 ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи управління Державної пенітенціарної служби та утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції - міжрегіональні управління з питань виконання кримінальних покарань та апробації, зокрема Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 21.12.2020 р. № 4390/5 реорганізовано територіальний орган Міністерства юстиції - Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції шляхом його приєднання до міжрегіонального територіального органу Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань - Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.

За змістом п.п.1, 2 наказу начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 22.02.2021 р. № 228/ОС-21 наказано розпочати здійснення Управлінням забезпечення діяльності у південному регіоні Департаменту з питань виконання кримінальних покарань повноважень та виконання функцій, визначених Положенням про Департамент з питань виконання кримінальних покарань від 21.12.2020 р. № 4403/5 з 22.02.2021.

У зв`язку з цим Південному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції припинити з 22.02.2021 здійснення повноважень та функцій у напрямку здійснення керівництва оперативно-службовою діяльністю підпорядкованих йому установ виконання покарань та слідчих ізоляторів.

Виходячи з наведеного, Міністерство юстиції України є центральним органом, а Департамент з питань виконання кримінальних покарань є територіальним органом Мін`юсту і саме на відповідача, як правонаступника Південному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції покладено обов`язок щодо видачі спірної довідки.

Таким чином, на Департамент з питань виконання кримінальних покарань у цих спірних правовідносинах покладено функції з формування довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1(далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі № 553/3619/16-а.

Так, 30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абз.4 пп.1 п.5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704).

При цьому пп.2 п.5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Аналізуючи зазначені норми, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 року, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

До того ж, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Вказана позиція відповідає висновкам Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.

Враховуючи викладене, суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо не виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення є неправомірною.

Окремо суд зазначає, що відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч.ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи викладене, суд вважає, що бездіяльність відповідача, яка полягала у не підготовці та не направленні до пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. є протиправною.

Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19.

Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність Враховуючи викладене, суд вважає, що бездіяльність відповідача, яка полягала у не підготовці та не направленні до пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 є протиправною.

Щодо зазначення в резолютивній частині рішення в даній справі відсотку грошового забезпечення, яке має бути використано відповідачем при виготовлені довідки, суд вказує, що позовна вимога в відповідній редакції не підлягає задоволенню, оскільки предметом даного позову є відмова відповідача в виготовленні оновленої довідки взагалі (невизнання права позивача на перерахунок), а не незгода відповідача з цифровим значенням складових довідки.

В свою чергу, прийняття рішення в запропонованій позивачем редакції фактично є зобов`язання відповідача вчинити дії на майбутнє.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Аналіз даної норми свідчить, що судовому захисту підлягають лише порушене право, свобода або інтерес особи, при чому такі порушення мають полягати у відповідних правових наслідках у вигляді зміну стану прав та обов`язків позивача або створення об`єктивних перешкод у реалізації законного інтересу відповідної особи, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона вправі розраховувати в разі належної поведінки зобов`язаної особи.

Суд звертає увагу на те, що згідно з пунктом 10.3 Пленуму Вищого адміністративного суд України від 20.05.2013 № 7 "Про судове рішення в адміністративній справі" резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов`язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє. (Правова позиція Верховного Суду України, постанова у справі №6-951-цс16 від 24.05.2017).

Зокрема Верховний Суд України дійшов висновку, що суд не має права забороняти щось на майбутнє з двох причин, оскільки: для захисту права суду необхідний факт його порушення, а чи відбудеться це у майбутньому - невідомо; способи захисту порушеного права не абстрактні і формулюються позивачем не як завгодно, а визначені виключно законом. Тому, якщо законом не передбачено такого способу захисту права "як зобов`язати посадову особу органу державної влади вчиняти певні дії в майбутньому", то у задоволенні такої позовної вимоги суду слід відмовити.

Отже, вимога позивача зобов`язати відповідача здійснити виготовлення довідки з зазначенням в ній конкретного розміру відсотку та складових грошового забезпечення не підлягає задоволенню.

Згідно ч.ч.1, 2ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність своїх дій (бездіяльності), а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 81, код ЄДРПОУ 43501242) щодо невиготовлення та ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) для перерахунку пенсії.

Зобов`язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 81, код ЄДРПОУ 43501242) скласти та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України № 2262-ХІІ та постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 і від 13.02.2008 № 45 станом на 05.03.2019р. з урахуванням всіх видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019 р.

В інший частині позову відмовити.

Стягнути з Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (04050, м.Київ, вул.Юрія Іллєнка, буд.81, код ЄДРПОУ 43501242) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 112010201