
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у роз`ясненні судового рішення
Справа № 500/1156/19
17 травня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.06.2019, яке залишене в силі згідно з постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2019, позов задоволено повністю; визнано протиправною відмову Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у переведенні ОСОБА_1 на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993, яка оформлена листом від 07.03.2019 № 3710/05; зобов`язано Тернопільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з 29.01.2019 перевести ОСОБА_1 на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993.
19.12.2019 до суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшла заява про роз`яснення судового рішення у цій справі, у якій представник просив роз`яснити рішення суду в частині того, яку довідку про складові заробітної плати взяти до уваги при призначенні пенсії за віком згідно з Законом України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993, оскільки довідки №376/10/19-00-13-33 від 31.10.2019 та №377/10/19-00-13-33 від 31.10.2019 не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Ухвалою суду від 24.12.2019 допущено в цій адміністративній справі заміну відповідача - Тернопільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. У задоволенні заяви представника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз`яснення судового рішення відмовлено.
06.05.2021 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області знову надійшла заява про роз`яснення судового рішення у цій справі. Заява обґрунтована наступними обставинами.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
В судовій справі наявні довідки про складові заробітної плати державного службовця, видані Головним управлінням ДФС у Тернопільській області від 31.10.2019 №377/10/19-00-13-33 та від 31.10.2019 №376/10/19-00-13 33, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Головне управління вважає, що Тернопільський окружний адміністративний суд при розгляді справи враховував наявність довідок, підставу їх видачі, проводив аналіз їх складових і лише після цього приймав рішення про задоволення позову та переведення позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
Довідки про складові заробітної плати державного службовця є обов`язковими при переведенні із пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», без надання довідок про складові заробітної плати державного службовця (навіть за наявності необхідного стажу державної служби) призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» є неможливим.
Всі складові, які відображені в довідках, виданих Головним управлінням ДФС у Тернопільській області від 31.10.2019 №377/10/19-00-13-33 та від 31.10.2019 №376/10/19-00-13-33, є складовими заробітної плати ОСОБА_1 , з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.
Також у заяві про роз`яснення рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомляло, що з 01.05.2021 рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 у справі №500/1156/19 не виконується, ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи вищенаведене, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області просить надати в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) роз`яснення рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, а саме: чи необхідно враховувати довідки про складові заробітної плати державного службовця, видані Головним управлінням ДФС у Тернопільській області від 31.10.2019 №377/10/19-00-13-33 та від 31.10.2019 №376/10/19-00-13-33 при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до частини першої статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Частиною третьої статті 254 КАС України визначено, що суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 у цій справі ухвалено у письмовому провадженні, також зважаючи на те, що відсутня об`єктивна необхідність у розгляді питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи, тому розгляд заяви про роз`яснення судового рішення здійснений у тому ж порядку, в якому було ухвалено вказане судове рішення, тобто в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз`яснення судового рішення, доводи в її обґрунтування, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Відповідно до частини другої статті 254 КАС України подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Зі змісту поданої заяви вбачається, що рішення суду від 21.06.2019 у цій справі не виконане, так як з позивача з 01.05.2021 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тоді як відповідно до рішення суду зобов`язано з 29.01.2019 перевести його на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».
Виходячи із системного тлумачення положень частин першої, другої статті 254 КАС України, слід прийти до висновку, що роз`яснено може бути судове рішення, якщо без такого роз`яснення його важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини.
Тобто, роз`яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні його нечіткості і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.
Таким чином, в ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Механізм, визначений цією статтею, не може використовуватись, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі не розуміє мотивації судового рішення. У разі незгоди з мотивацією судового рішення особи, які беруть участь у справі, можуть оскаржити це судове рішення в порядку, передбаченому КАС України.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а із змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз`яснення судового рішення.
Проаналізувавши доводи відповідача та рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.06.2019, суд приходить до висновку, що мотивувальна та резолютивна частини рішення не містять неточностей чи розбіжностей, неясності чи неповноти, що могли би стати перешкодою для її виконання.
При цьому, у мотивувальній частині цього рішення викладені мотиви, з яких виходив суд, задовольняючи повністю позовні вимоги.
Предметом спору у цій справі була оцінка обставин щодо наявності у позивача стажу роботи на державній службі, необхідного для призначення пенсії за віком відповідно Закону України «Про державну службу», та правомірності рішення відповідача щодо відмови позивачу у переведенні його на пенсію за віком на підставі цього Закону. Так, відповідач листом від 07.03.2019 № 3710/05 відмовив ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993, оскільки підтверджений стаж державної служби становить 19 років 09 місяців, що не дає право на призначення пенсії відповідно до цього Закону. Позивачу не зараховано до стажу державної служби, що дає право на отримання пенсії державного службовця період роботи ОСОБА_1 в органах державної податкової служби Тернопільської області. Відмова Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у зарахуванні цього стажу мотивована тим, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєнні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 до заяви про призначення/перерахунок пенсії додав, серед іншого, довідки Головного управління ДФС у Тернопільській області від 29.01.2019 №60/10/19-00-05-33 про складові заробітної плати для призначення пенсії особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, та №61/10/19-00-05-33 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).
Складові та відповідні суми по цих довідках аналогічні тим, про які вказує Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у заяві про роз`яснення судового рішення і які подавалися до суду не під час розгляду справи по суті (як вказує заявник), а подавалися Головним управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області одночасно з першою заявою про роз`яснення судового рішення 19.12.2019, а саме довідкам №376/10/19-00-13-33 від 31.10.2019 та №377/10/19-00-13-33 від 31.10.2019.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
За змістом частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Як вказує сам заявник довідки про заробітну плату є необхідними для перерахунку пенсії при переведенні позивача на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993, проте з незрозумілих причин рішення суду не виконує. Більше того, як вбачається зі змісту заяви, ОСОБА_1 було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», проте з « 01.05.2021 рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 у справі №500/1156/19 не виконується, ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»».
Суд ще раз звертає увагу, що у цій справі не були предметом доказування обставини щодо наявності підстав для врахування чи не врахування при переведенні позивача на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (при перерахунку пенсії) довідок, виданих Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, від 29.01.2019 №60/10/19-00-05-33 про складові заробітної плати для призначення пенсії особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, та №61/10/19-00-05-33 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років). Спору не було й щодо складових цих довідок для призначення (обчислення/перерахунку) пенсії. Відтак такі довідки мають враховуватися Головним управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, відповідач має виконувати рішення суду, а не підшуковувати підстави для його невиконання чи уникнення відповідальності за невиконання рішення суду.
Суд нагадує, що відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Фактично заява Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз`яснення судового рішення не містить посилань на те, що певні частини рішення викликають труднощі в їх розумінні, заявник звернувся до суду за роз`ясненням не з підстав незрозумілості резолютивної частини рішення, а у зв`язку з необхідністю роз`яснення порядку виконання рішення суду, яке вже виконав, проте з 01.05.2021 перевів пенсіонера знову на інший вид пенсії.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що заява про роз`яснення рішення задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду додаткового роз`яснення не потребує.
Керуючись статтями 243, 248, 254, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз`яснення судового рішення відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено та підписано 17 травня 2021 року.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.